Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-25

aktualności

Prawo bilansowe nie ułatwia wykonania sprawozdań innych niż roczne

W ostatnim czasie było wiele zmian prawnych, które zmusiły jednostki do przygotowywania sprawozdania na inny dzień niż tylko dzień kończący rok obrotowy. Zaczęły się więc pojawiać wątpliwości, co do sposobu prezentowania w nich niektórych informacji

Coraz częściej mamy obecnie do czynienia z sytuacjami, gdy jednostki w trakcie roku przekształcają się, łączą i dzielą czy zmieniają formę opodatkowania na CIT estoński lub odwrotnie. Wszystkie te sytuacje, podobnie jak postawienie jednostki w stan likwidacji czy ogłoszenie upadłości, wymagają sporządzenia sprawozdania finansowego na inny dzień niż dzień kończący rok obrotowy. Potem jest sporządzane sprawozdanie finansowe na zwykły dzień bilansowy, czyli dzień kończący rok obrotowy. A w prawie bilansowym nadal brak jednoznacznych wskazań dotyczących sposobu postępowania z wynikiem finansowym i sposobu prezentowania danych porównawczych w latach, w których jest sporządzane więcej niż jedno sprawozdanie finansowe. Niestety, nie wszystkie wątpliwości da się rozwiać.

Wynik finansowy

Najważniejszy dla właścicieli jest właśnie problem wyniku finansowego. O ile w sytuacji, gdy roczne sprawozdanie finansowe dotyczy całego roku obrotowego, wątpliwości nie ma – wynik finansowy obejmuje różnicę między przychodami i kosztami wypracowanymi w całym roku, o tyle w przypadku, gdy mamy do czynienia z rokiem, w którym były sporządzane dwa sprawozdania, sprawa nie jest już tak oczywista.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00