Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-01-04

Kto odpowiada za spis z natury, gdy w gminie działa centrum usług wspólnych

W gminie działa centrum usług wspólnych. Mamy wątpliwości, kto odpowiada za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury. Przepisy są niejednoznaczne, wobec tego nasze jednostki budżetowe robią to we własnym zakresie, zwłaszcza że spis z natury wiąże się z koniecznością fizycznego stwierdzenia majątku w danej jednostce, więc takie rozwiązanie jest wygodne. Czy działamy prawidłowo?

Jednostki sektora finansów publicznych, w tym m.in. te należące do sektora samorządowego, z mocy przepisów ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.) zobligowane są do przeprowadzania różnego rodzaju inwentaryzacji mienia, w tym w formie spisu z natury.

Zakres inwentaryzacji

Podstawą spisu są regulacje zgrupowane w art. 26 u.r. W ust. 1 postanowiono, że jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację:

1) aktywów pieniężnych (z wyjątkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych), papierów wartościowych w postaci materialnej, rzeczowych składników aktywów obrotowych, środków trwałych oraz nieruchomości zaliczonych do inwestycji, z zastrzeżeniem pkt 3, a także maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie - drogą spisu ich ilości z natury, wyceny tych ilości, porównania wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00