Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-04-05

Jak wierzyciel może prześwietlić plan restrukturyzacyjny dłużnika

Mój kontrahent rozpoczął proces restrukturyzacji. Czy jako wierzyciel mam prawo przejrzeć sporządzony przez niego plan restrukturyzacji? Na jakie elementy powinienem zwrócić uwagę? Czy mogę zgłosić swoje uwagi?

Obecnie mamy w polskim prawie cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. W każdym z tych trybów dłużnik (podmiot, który wszedł w proces restrukturyzacji) ma obowiązek przygotowania określonych dokumentów, które dla wierzycieli będą stanowić podstawę do podjęcia racjonalnej decyzji, czy poprzeć proces restrukturyzacji. Do najważniejszych należą:

  • plan restrukturyzacyjny,
  • test prywatnego wierzyciela (stanowiący element planu restrukturyzacyjnego),
  • propozycje układowe.

podstawowe wymogi

Plan restrukturyzacyjny powinien zatem być sporządzony w każdym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jak każdy z dokumentów w ramach postępowania restrukturyzacyjnego powinien być:

  • zupełny - tj. spełniać wymogi formalne przewidziane w prawie restrukturyzacyjnym i w sposób kompleksowy odzwierciedlać zawarte w nim dane;
  • rzetelny - tj. w sposób zgodny z rzeczywistym stanem odzwierciedlać zawarte w nim dane;
  • przejrzysty - wszelkie informacje i dane wskazane w dokumencie powinny być opisane w sposób dostępny i klarowny dla przeciętnego odbiorcy;
  • zwięzły - tj. nie powinien zawierać nadmiernej lub zbędnej ilości danych tam, gdzie nie jest to konieczne.

Zawartość

Plan restrukturyzacyjny przygotowuje wspólnie z dłużnikiem doradca restrukturyzacyjny sprawujący nadzór nad postępowaniem (nadzorca układu, nadzorca sądowy lub zarządca - w zależności od trybu postepowania). Dokument ten stanowi swojego rodzaju „biznesplan” lub „plan naprawczy”, który zawiera m.in. opis przedsiębiorstwa, sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa oraz przewidywane środki naprawcze (restrukturyzacyjne) oraz harmonogram ich wdrożenia w życie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00