Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-11-22

Zmniejszenie wkładu w spółce będzie opodatkowane

Jeżeli wspólnicy planowali zmniejszyć swój wkład kapitałowy w spółce osobowej, warto rozważyć to jeszcze w tym roku. Od 2022 r. w takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić podatek

To efekt Polskiego Ładu. Likwiduje on neutralność podatkową zmniejszenia udziału kapitałowego w spółkach osobowych. Od 2022 r. wspólnik, który wycofa wpłacone wcześniej do firmy pieniądze, będzie musiał zapłacić PIT od dochodu (nowy pkt 16a w art. 14 ust. 2, art. 24 ust. 3i i 3j ustawy o PIT). Eksperci przyznają, że to wyeliminuje obecne spory w sądach i przechyli szalę na korzyść fiskusa.

O jakie sytuacje chodzi

Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy z Tax-US podatki, doradztwo, wyjaśnia w przykładzie, na czym polega zmniejszenie udziału kapitałowego (wkładu) w spółce osobowej.

Przykład

Załóżmy, że dwóch wspólników - przedsiębiorców - zawiązuje spółkę cywilną i wnoszą do niej po 100 tys. zł każdy. Po dwóch latach działalności wypracowali zyski, z których część, np. w wysokości 300 tys. zł, pozostawili w firmie. Od tej kwoty zapłacili podatek dochodowy. Dzięki zyskom w kolejnym roku mogą dalej prowadzić działalność, bo zapewniają one płynność finansową spółki. To oznacza, że wniesiony kapitał założycielski nie jest spółce niezbędny. Wspólnicy postanawiają go w 90 proc. wypłacić (po 90 tys. zł).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00