Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-08-30

Otwarte dane po nowemu – o czym powinny wiedzieć samorządy

W odróżnieniu od dostępu do informacji publicznej w wielu urzędach znajomość tego zagadnienia jest dziś śladowa. Nowa regulacja ma to zmienić, co oznacza, że JST będą musiały solidniej podejść do swoich obowiązków w tej dziedzinie

Ustawa z 11 sierpnia br. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego została niecałe dwa tygodnie temu podpisana przez prezydenta (do czasu oddania tego numeru do druku nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw). Określa ona - jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu - reguły dotyczące udostępniania publicznych danych po to, by można z nich było ponownie skorzystać. Wskazuje też podmioty, które są obowiązane to robić.

Sformułowanie o przekazywaniu informacji sektora publicznego może nasuwać skojarzenia z dostępem do informacji publicznej, jednak cel nowej ustawy jest zupełnie inny. Ustawa o dostępie do informacji publicznej (która od 20 lat przysparza samorządom niemałych kłopotów) ma bowiem umożliwić obywatelom pozyskiwanie informacji o działalności władzy publicznej, by uczynić tę sferę bardziej transparentną i w konsekwencji, aby realne było sprawowanie kontroli społecznej. W przypadku regulacji dotyczącej otwartych danych chodzi zaś o rozwiązania wzmacniające rynek oparty na danych oraz o wykorzystanie w większym stopniu potencjału informacji sektora publicznego z pożytkiem dla innowacyjności gospodarki i jakości życia społeczeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00