Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-08-24

Nowe prawo w nowym (szkolnym) roku

Minister edukacji i nauki przedstawił priorytety w polityce oświatowej. Znowelizowano też rozporządzenia dotyczące egzaminu ósmoklasisty oraz matur, szkolnictwa branżowego i wykazu lektur. Zmiany szykują się również w indywidualnym nauczaniu, a także w programie „Aktywna tablica”

Zwykle wraz z 1 września wchodzą w życie liczne nowelizacje przepisów oświatowych. Duży pakiet regulacji został już opublikowany i zacznie obowiązywać wraz z początkiem roku szkolnego. Są jednak i takie, które - mimo że do pierwszego dzwonka został niespełna tydzień - wciąż (w dniu, w którym zamykaliśmy ten numer SIA) pozostawały na etapie projektów. Chodzi np. o rozporządzenia dotyczące nauczania indywidualnego oraz programu „Aktywna tablica”.

nadzór pedagogiczny

Zacznijmy od tego, że minister edukacji i nauki określił priorytety w zakresie nadzoru pedagogicznego. Jego głównym zadaniem jest poprawa jakości nauczania w szkole.

Nadzór pedagogiczny jest procesem planowanym, w którym ważną rolę odgrywa minister edukacji i nauki. Ustala on podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, w tym właśnie zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego. Podstawę do tego działania stanowi art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 762; dalej: u.p.o.). Przepis ten nie jest jednak delegacją ustawową do określenia podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w formie rozporządzenia. Dlatego zwykle minister ustala je w formie zwykłego pisma, które jest ogłaszane na stronie internetowej resortu. Na rok szkolny 2021/2022 kierunki te wskazano w piśmie z 8 lipca 2021 r. (znak: DKO-WNP.4092.46.2021.DB). [ramka] Co ważne, obecnie ogłoszone priorytety mają m.in. wpływ na planowane działania kuratorów oświaty na rok szkolny 2021/2022 w ramach nadzoru pedagogicznego. Przy czym, jak wynika z art. 60 ust. 1 pkt 2 u.p.o., działania te muszą być zgodne z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w zakresie nadzoru pedagogicznego ustalonymi przez ministra edukacji i nauki. W myśl tego przepisu minister właściwy do spraw oświaty i wychowania nadzoruje i koordynuje wykonywanie nadzoru pedagogicznego na terenie kraju, w szczególności nadzoruje działalność kuratorów oświaty w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00