Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-06-07

Administracyjny brak jawności

Podczas gdy rząd systematycznie luzuje ograniczenia i odmraża kolejne branże, w sądach administracyjnych rezygnuje się z przeprowadzania tradycyjnych rozpraw. A rozprawy online dopiero tam raczkują

Zgodnie z obowiązującą specustawą covidową (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) przez cały okres epidemii lub zagrożenia epidemicznego oraz rok po odwołaniu ostatniego z tych stanów rozprawy powinny się odbywać zdalnie, chyba że przeprowadzenie ich w budynku sądu nie spowoduje nadmiernego niebezpieczeństwa dla ich uczestników. Dopiero gdy ani przeprowadzenie rozprawy online, ani na żywo w budynku sądu nie jest możliwe, przewodniczący wydziału może zarządzić, że sprawa zostanie rozpoznana na posiedzeniu niejawnym. Jednak to, co w zamyśle ustawodawcy miało być wyjątkiem, po który sięgamy w trzeciej kolejności, w praktyce stało się rozwiązaniem pierwszego wyboru.

Rozpraw tradycyjnych, z udziałem stron, pełnomocników i publiczności nie ma praktycznie wcale, a tych przeprowadzanych przez internet wciąż jest jak na lekarstwo. Tymczasem pełnomocnicy wskazują na lukę w przepisach polegającą na tym, że w przypadku skierowania sprawy na posiedzenie niejawne sąd nie jest zobligowany do powiadomienia stron czy też pełnomocników o jego planowanym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00