Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-02-02

Podsumowanie 2020 r.: najważniejsze wyroki sądów administracyjnych odnoszące się do działalności jednostek samorządu

Sąd i sygnatura sprawy

Teza orzeczenia

Komentarz - wnioski dla JST

Wygaśnięcie mandatu włodarza a ważność udzielonych przez niego pełnomocnictw

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 października 2020 r., sygn. akt I GSK 1163/20

Zgodnie z art. 28e ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) w związku z art. 11a ust. 3 tego samego aktu wygaśnięcie mandatu burmistrza przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców. Przepis ten nie reguluje statusu sekretarza i innych pracowników samorządowych, nie przewiduje też skutku wygaśnięcia mandatu burmistrza w postaci wygaśnięcia pełnomocnictw udzielonych przez ten organ na podstawie art. 33 ust. 4 u.s.g.

NSA w tym wyroku wyjaśnił, jakie są skutki wygaśnięcia mandatu włodarza. Podkreślił, że fakt ten nie powoduje automatyczne wygaśnięcia udzielnych przez niego pełnomocnictw. Nowo wybrany wójt może je cofnąć.

Stosownie do art. 33 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym (czytanego łącznie z art. 11a ust. 3 tej ustawy) burmistrz może powierzyć prowadzenie określonych spraw w swoim imieniu zastępcy burmistrza lub sekretarzowi gminy.

Według NSA ww. artykuł nie wskazuje ani zakresu, ani rodzaju spraw gminy, które mogą być delegowane na zastępcę wójta lub sekretarza gminy, nie zastrzega też żadnych spraw do wyłącznej kompetencji wójta.

Powierzenie określonych kompetencji do wykonywania zadań oznacza dekoncentrację kompetencji. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może jej dokonać w zakresie swojej właściwości w regulaminie organizacyjnym, zakresie czynności lub odrębnym upoważnieniem. Taka dekoncentracja - zdaniem NSA - ma cechy trwałości, nie traci mocy obowiązującej ze zmianą lub brakiem piastuna organu.

Uchwała rady gminy w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2020 r., sygn. akt II OSK 1456/20

Rada gminy nie powinna ingerować w prawo pracodawcy do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem tam, gdzie ma ono swe uzasadnienie w obowiązującym porządku prawnym i nie jest związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00