Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-01-29

Za niepełnosprawnego pracownika rekompensata nie tylko pensji, lecz także wszystkich kosztów płacy

Zakłady aktywności zawodowej, aby otrzymać pomoc finansową, mogą teraz wybrać jeden z trzech sposobów na wykazanie, że ich przychody zmniejszyły się z powodu epidemii

Wśród zmian, które znalazły się w ustawie z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 159, dalej: nowelizacja), są też takie, które są adresowane do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, a w szczególności do podmiotów mających status zakładu aktywności zawodowej (ZAZ).

Więcej czasu na wniosek

Instrumentem wsparcia skierowanym wprost do ZAZ jest rekompensata, która przysługuje mu w sytuacji, gdy epidemia znacząco obniżyła lub pozbawiła go przychodów z prowadzenia działalności wytwórczej lub usługowej. Środki z tego tytułu są wypłacane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a zasady określa art. 15a ustawy z 2 marca 2020 r., czyli tzw. specustawy covidowej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 159) i to właśnie treść tego przepisu została zmieniona przez art. 1 pkt 5 nowelizacji. Pierwsza ze zmian dotyczy zakresu rekompensaty, która dotychczas obejmowała tylko wynagrodzenie wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi. Natomiast nowe brzmienie art. 15a ust. 1 stanowi, że ZAZ może ubiegać się o rekompensatę poniesionych za dany miesiąc kosztów płacy osoby z dysfunkcją zdrowotną (a więc również należnych składek i podatków). Jednocześnie we wniosku o wypłacenie wsparcia zamiast wysokości wynagrodzeń trzeba podać kwotę kosztów płacy podlegających rekompensacie. Dodatkowo wskazano, że należy ona się proporcjonalnie w części, w jakiej pozostaje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00