Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-22

Sprzedaż składników majątku przedsiębiorstwa

Co należy uznać za składniki majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej? Kiedy przychody z ich zbycia uznawane są za przychody z tej działalności?

Anna Lesińska
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyniosła istotne zmiany w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej.
Pojęcie składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Do końca 2003 r. ustawa o p.d.o.f. nie precyzowała, co należy rozumieć przez pojęcie składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej. W związku z tym istniały poważne wątpliwości co do tego, czy składniki majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej to tylko figurujące w ewidencji środki trwałe, czy także rzeczy niebędące środkami trwałymi, ale związane w jakikolwiek sposób z działalnością gospodarczą. W literaturze prezentowany był pogląd, że składnikami majątku wykorzystywanego na potrzeby przedsiębiorstwa są, oprócz środków trwałych, również elementy wyposażenia czy też rozpoczęte inwestycje1.
Orzecznictwo sądowe podchodziło jednak rygorystycznie do tej kwestii. W wyroku z 9 listopada 2001 r. (sygn. akt III SA 2257/00) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wystarczy składnik majątku wykorzystać w celu wykonania usługi tylko raz przed jego sprzedażą, aby podatnik musiał od tej sprzedaży zapłacić podatek. Podobna interpretacja przedstawiona została w wyroku NSA z 7 lipca 1999 r. (sygn. akt III SA 7654/98), zgodnie z którym: „Kwota uzyskana ze sprzedaży samochodu będącego składnikiem majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą - a taki charakter miał posiadany przez skarżącego samochód wykorzystywany do przewozu osób jako taksówka, nawet jeżeli nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych - stanowiła stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z działalności gospodarczej”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00