Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-08

Likwidacja przestarzałych maszyn

Spółka z o.o. zajmuje się działalnością budowlaną. Część używanych przez nas maszyn jest już nieco przestarzała i w najbliższym czasie zamierzamy wymienić je na nowszej generacji, co ma się przyczynić do znacznego obniżenia kosztów. Czy niezamortyzowaną wartość likwidowanych środków trwałych możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Wojciech S. z Poznania
Zasady zaliczania do kosztów likwidowanych środków trwałych określa art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.
Przepis ten potwierdza więc ogólną zasadę, że likwidacja nie w pełni umorzonych tego rodzaju środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodów w wysokości niezamortyzowanej wartości tych środków (por. wyrok NSA z 30 marca 1995 r., sygn. SA/Łd 1688/94).
W sytuacji opisanej w pytaniu celem likwidacji maszyn i ich zastąpienia przez nowe jest obniżenie kosztów działalności. Oznacza to, że utraciły one przydatność na skutek pojawienia się nowych technologii, a nie w wyniku zmiany rodzaju prowadzonej przez spółkę działalności. W konsekwencji ta część wartości maszyn, od której nie dokonano odpisów amortyzacyjnych, będzie stanowić w momencie likwidacji koszt uzyskania przychodu.
Sebastian Zagórski
Podstawa prawna:
art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00