Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-06-26

Dokumentacja pracownicza

Świadectwo pracy bez tajemnic

Obowiązkiem pracodawcy jest niezwłoczne wydanie pracownikowi świadectwa pracy po ustaniu stosunku pracy. Nie może to być jednak uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Jan Pióro
Pracodawca - w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, nakładca - w związku z rozwiązaniem umowy o pracę nakładczą są obowiązani niezwłocznie wydać odpowiednio pracownikowi oraz wykonawcy świadectwo pracy. Świadectwo pracy jest sporządzane w formie pisemnej. W dokumencie tym pracodawca oraz nakładca są obowiązani podać informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia oraz inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. W miarę potrzeby w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o kwalifikacjach uzyskanych lub podwyższonych w czasie zatrudnienia.
Obowiązek wydania świadectwa pracy
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru) pracodawca, w myśl art. 97 § 1 k.p., jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Obowiązek wydania świadectwa pracy ciąży na pracodawcy także w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej z pracownikiem młodocianym w celu przygotowania zawodowego także wtedy, gdy przygotowanie zawodowe odbywa się w ramach zatrudnienia u rzemieślnika. Przypomnę, że zamknięty katalog okoliczności, których zaistnienie stanowi niezbędny warunek umożliwiający rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy zawartej z młodocianym w celu przygotowania zawodowego, został określony w art. 196 k.p.
Także nakładca - stosownie do § 10 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. Nr 3, poz. 19 z późn.zm.) - jest obowiązany w związku z rozwiązaniem umowy niezwłocznie wydać wykonawcy świadectwo pracy nakładczej. W kwestiach dotyczących treści świadectwa pracy nakładczej stosuje się odpowiednio art. 97 § 2 k.p., natomiast w kwestii roszczeń o naprawienie szkody z tytułu niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy - art. 99 § 1 i 2 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00