Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-22

Jak prowadzić księgi rachunkowe?

Wycena kontraktów długoterminowych

Kontrakty długoterminowe i metody ich wyceny od dawna budziły liczne wątpliwości. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że ustawa o rachunkowości nie zawierała przepisów regulujących to zagadnienie. Sytuacja zmieniła się od 1 stycznia br. Obecnie nie tylko istnieją regulacje ustawowe, ale możliwe jest także — w sprawach nieuregulowanych — stosowanie MSR.

Przemysław Karwowski, PERFECTUM-AUDIT Doradcy Finansowo-Księgowi Spółka z o.o. www.perfectumaudit.pl
Ustawa z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. Nr 113, poz. 1186) wprowadziła od 1 stycznia 2002 r. obowiązek ustalania wyniku na nie zakończonych usługach długotrwałych w sposób odmienny od dotychczasowych uregulowań prawnych oraz rozwiązań wynikających z praktyki. Dotychczasowe rozwiązania ewidencji i wyceny nie zakończonych usług długotrwałych preferowały w przeważającej części rozwiązania wynikające z przepisów podatkowych. Przyczyną tego stanu był brak uregulowań tego zagadnienia w ustawie o rachunkowości. Nowelizacja ustawy o rachunkowości zmieniła ten stan rzeczy wprowadzając, oparte na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, rozwiązania mające na celu spełnienie postanowień jednej z nadrzędnych zasad rachunkowości - zasady wiernego i rzetelnego obrazu.
Nowe zasady ewidencji księgowej i wyceny operacji wynikających z umów długotrwałych już na początku ich stosowania powodują jednak wiele problemów praktycznych. Wynikające m.in. z:
1) niedostosowania dotychczasowych zasad ewidencji księgowej do nowych wymogów,
2) trudności w modyfikacji dotychczasowych zakładowych planów kont,
3) trudności w synchronizacji ewidencji księgowej, tak by generowała informacje w co najmniej trzech przekrojach: bilansowym, podatkowym i zarządczym,
4) trudności w interpretacji nowych przepisów i MSR.
Celem niniejszego opracowania jest przegląd przepisów ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zaproponowanie rozwiązań, które mogą w praktyce pomóc podmiotom gospodarczym wdrożyć i zastosować nowy system.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00