Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.73.2024.2.DD

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi polegające na zarządzaniu kontami.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwo stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lutego 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z tego samego dnia, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi polegające na zarządzaniu kontami (…).

Z uwagi na braki formalne wniosku, wezwaliśmy Państwa, pismem z 11 marca 2024 r., o ich uzupełnienie. Wezwanie zostało odebrane 14 marca 2024 r., uzupełnienie do ww. wniosku wpłynęło 21 marca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podatnik spółka z o.o. nabywała usługi polegające na zarządzaniu kontami (…). W imieniu spółki umowę zawarł Prezes, który w toku ustaleń okazał się właścicielem (jako osoba fizyczna) kont (…). Spółka odliczała koszty od obsługi wyżej wymienionych kont. Po dłuższym czasie, Prezes ten zbył udziały w spółce i opuścił ją przy okazji zabierając ze sobą konta (…) wraz z ich zawartością (…). W toku dalszych ustaleń wyszło na jaw, że właścicielem wyżej wymienionych kont był Prezes, który opuścił spółkę jako osoba prywatna a nie jako przedstawiciel spółki. W efekcie doszło do sytuacji gdzie wszystkie treści zamieszczone na tych kontach przed opuszczeniem spółki przez tego Prezesa były treściami, których właścicielem była spółka i za które spółka zapłaciła natomiast właścicielem kont jest były Prezes jako osoba fizyczna. Prezes ten nie oddał treści i grafik zamieszczonych na kontach jak również danych (…) pozyskanych przez spółkę.

W świetle tego stanu faktycznego powstaje pytanie, czy spółka za usługi polegające na zarządzaniu kontami (…), pozyskiwaniem (…) itp. mogła zaliczać te koszty do kosztów spółki.

Według informacji pozyskanych na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Spółka uważa że faktury za usługi polegające na zarządzaniu kontami (…) itp. powinien otrzymać ówczesny prezes jako osoba fizyczna od firmy, która podjęła się wyżej wymienionych czynności i dopiero po zawarciu odpowiedniej umowy ze spółką ten prezes mógł obciążać spółkę kosztami. W przedstawionym stanie faktycznym było inaczej, tj. bezpośrednim odbiorcą faktur nie był ówczesny prezes jako osoba fizyczna lecz spółka.

W piśmie z 20 marca 2024 r. (data wpływu 21 marca 2024 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazali Państwo, że:

 1. Przedmiotem działalności Spółki jest głównie prowadzenie kursów, szkoleń i seminariów w systemie stacjonarnym.

 2. Przy pomocy tych kont (…) reklamowana była działalność Spółki; przedstawiana była oferta kursów, terapii oraz warsztatów oferowanych przez Spółkę; zachęcano do korzystania z usług stanowiących przedmiot działalności Spółki poprzez m.in. posty, komentarze, lajki; zamieszczano na nich (…) wykładowców Spółki, prowadzono bezpośrednią korespondencję z usługobiorcami Spółki (czyli kursantami, innymi podmiotami, z którymi Spółka zawarła umowę o świadczenie usług nauczania).

 3. Spółka nie dysponuje żadnymi dokumentami dotyczącymi kwestii założenia kont. Informujemy, że po odejściu ze spółki poprzedniej Prezes Zarządu wyszło na jaw, że konta nie są własnością Spółki. Sprawa ta wypłynęła w momencie, gdy zablokowany został przez poprzednią Prezes Zarządu dostęp i w ten sposób zabrane wszelkie zamieszczone na kontach treści reklamowe, (…) i inne jak również (…) czyli osoby obserwujące konta (w tym spis tych osób z ich danymi). Po zablokowaniu dostępu, nowa Prezes Zarządu Spółki została poinformowana przez przedsiębiorcę (podmiot prowadzący działalność gospodarczą a obsługujący konta Spółki) informację, że uprawnienia administratora stron i kont zostały przekazane byłej Prezes Zarządu Spółki. Nowa Prezes otrzymała informację, że konta są własnością prywatną Prezes, która odeszła. W dokumentacji Spółki brak jest przy tym jakichkolwiek umów statuujących i regulujących finansowo i prawnie możliwość wykorzystywania kont prywatnych byłej Prezes Zarządu przez Spółkę oraz regulujących przeniesienie praw i wzajemne rozliczenia między byłą Prezes a Spółką treści zamieszczanych na tych kontach a finansowanych ze środków Spółki. Informujemy przy tym, że po odejściu poprzedniej Prezes i zachowaniu przez nią zarówno treści jak i (…) założyła ona swoją działalność i wykorzystywała zasoby zgromadzone na kontach (a sfinansowane przez Spółkę za czasów gdy pełniła ona funkcję Prezesa Zarządu) na potrzeby swojej nowej działalności.

 4. Faktury były wystawiane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą (przedsiębiorcę) zajmującą się w podstawowym zakresie m.in. działalnością agencji reklamowych (PKD 73.11.Z). Spółce wystawiane były przez ten podmiot faktury VAT, które następnie były na polecenie poprzedniej Prezes Zarządu księgowane jako koszt Spółki. Faktury za wydatki z tytułu obsługi kont znajdują się w dokumentacji księgowej spółki i zostały zaksięgowane jako KUP Spółki, który to koszt nie powinien być w ocenie obecnej Prezes Zarządu kosztem Spółki.

 5. Umowa o wykonanie usług polegających na zarządzaniu kontami (…) została zawarta pomiędzy Usługodawcą (osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) a Spółką. Spółkę reprezentowała poprzednia Prezes Zarządu.

 6. Umowa zawarta była między Spółką a przedsiębiorcą świadczącym usługi, które obejmowały: podejmowane w globalnej sieci Internet mające na celu promocję Klienta (w tym wypadku Spółkę), z których opisem Klient (Spółka) przed zawarciem Umowy się zapoznał i zaakceptował ich warunki. Usługami były: artykuły tematyczne i sponsorowane; strona www; wersja mobilna strony www; sklep internetowy; opieka programistyczna; budowanie aplikacji internetowych; hosting (w tym do 4 godzin wsparcia technicznego rocznie) oraz usługi z nim powiązane; optymalizacja strony; tworzenie aplikacji mobilnych; (…); budowanie stron firmowych w serwisach społecznościowych oraz ich administrowanie; kampania reklamowa w serwisach społecznościowych kierująca do strony/profili Klienta (w tym wypadku Spółkę); administrowanie stroną firmową Klienta (Spółki) w serwisach społecznościowych; stworzenie kreacji niezbędnych do realizacji kampanii reklamowej (…). Zawarta umowa była umową zlecenia na kolejne okresy (umowy na czas określony).

 7. Na wskazanych we wniosku kontach Spółki zostały wskazane następujące treści: (…), zapowiedzi warsztatów kursów, opis terapeutów terapii wydarzeń bieżących, treści merytoryczne, artykuły dotyczące naturoterapii, notatki, zdjęcia, filmiki, grafiki, wykresy.

 8. Spółka dzięki treścią zamieszczonym na kontach pozyskiwała kursantów, którzy opłacając kursy, (…) czy inne treści stanowili źródła przychodów Spółki.

 9. Wskazujemy, że umowy podpisywane były przez byłą Prezes Zarządu Spółki. Po jej odejściu miedzy obecną Prezes Zarządu a poprzednią wywiązał się konflikt. Jednym z punktów tego konfliktu stały się konta i (…). Po przejęciu obowiązków przez nową Prezes podjęte zostały czynności weryfikacyjne obejmujące księgi spółki. Na skutek nich powstały wątpliwości co do zasadności kwalifikacji kosztów objętych zapytaniem do kosztów Spółki. W szczególności, że uzyskano informację, że poprzednia Prezes Zarządu działając w imieniu własnym (a nie Spółki) założyła 2 (…). Uprawnienia do nich nie zostały następnie przekazane Spółce. Następnie Spółka (reprezentowana przez byłą Prezes Zarządu), korzystała z domen internetowych i kont zamieszczając tam swoje kampanie, korzystając ze zgromadzonego na skutek działań Spółki kapitału w postaci osób obserwujących dane posty. Realizacja kampanii reklamowych w istocie były zlecana przedsiębiorcy zewnętrznemu, jednakże miejscem, na którym wskazane kampanie miały zostać przeprowadzone, była domena będąca prywatną własnością byłej Prezes Zarządu, która finalnie po odejściu ze Spółki odcięła Spółkę od treści, a co więcej zaczęła wykorzystywać zgromadzony dorobek (w postaci m.in. danych osób obserwujących czyli (…)) na swoje własne potrzeby.

Pytanie

Czy Spółka za usługi polegające na zarządzaniu kontami (…) itp. mogła zaliczać te koszty do kosztów spółki?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 20 marca 2024 r.)

Państwa zdaniem, faktury za usługi polegające na zarządzaniu (…) itp. nie mogą być zaliczone do kosztów Spółki.

Uzasadniając własne stanowisko wskazali Państwo, że treści i zarządzanie odbywało się na kontach, co do których Spółka nie miała żadnych uprawnień, nie zostały zawarte żadne umowy pomiędzy Spółką a byłą Prezes regulujące kwestie wykorzystywania kont jak również zarządzania tymi kontami. Ponadto treści opłacone w ramach kosztów Spółki nie pozostały przy Spółce lecz zostały zabrane przez osobę fizyczną czyli byłą Prezes Zarządu Spółki, która po zabraniu zaczęła je wykorzystywać w ramach swojej odrębnej działalności. W ocenie Spółki faktury te powinny być wystawione na osobę fizyczną w osobie byłej Prezes Zarządu, a nie na Spółkę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W świetle powyższego przepisu, ocena prawna konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Odnosząc się do przesłanki celowości wydatku należy podkreślić, że kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia. W każdym przypadku konieczne jest jednak zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskiwaniem, bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt.

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

Jednocześnie, wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem Państwa działalności jest głównie prowadzenie kursów, szkoleń i seminariów w systemie stacjonarnym. Nabywali Państwo usługi polegające na zarządzaniu kontami (…) itp. Odliczali Państwo koszty od obsługi wyżej wymienionych kont. Umowa o wykonanie usług polegających na zarządzaniu kontami została zawarta pomiędzy Usługodawcą (osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) a Spółką. Spółkę reprezentowała poprzednia Prezes Zarządu. Po odejściu ze spółki poprzedniej Prezes Zarządu wyszło na jaw, że konta nie są Państwa własnością. Sprawa ta wypłynęła w momencie, gdy zablokowany został przez poprzednią Prezes Zarządu dostęp i w ten sposób zabrane wszelkie zamieszczone na kontach treści reklamowe, (…) i inne jak również (…) czyli osoby obserwujące konta (w tym spis tych osób z ich danymi). Po zablokowaniu dostępu, nowa Prezes Zarządu Spółki została poinformowana przez przedsiębiorcę (podmiot prowadzący działalność gospodarczą a obsługujący konta Spółki) informację, że uprawnienia administratora stron i kont zostały przekazane byłej Prezes Zarządu Spółki. Nowa Prezes otrzymała informację, że konta są własnością prywatną Prezes, która odeszła. W dokumentacji Spółki brak jest przy tym jakichkolwiek umów statuujących i regulujących finansowo i prawnie możliwość wykorzystywania kont prywatnych byłej Prezes Zarządu przez Spółkę oraz regulujących przeniesienie praw i wzajemne rozliczenia między byłą Prezes a Spółką treści zamieszczanych na tych kontach a finansowanych ze środków Spółki.

Państwa wątpliwości dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi polegające na zarządzaniu (…).

Państwa zdaniem, faktury za usługi polegające na zarządzaniu kontami (…) itp. nie mogą być zaliczone do Państwa kosztów.

Z powyższym stanowiskiem Organ podatkowy nie może się zgodzić.

Wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. W konsekwencji, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym. Jednocześnie, należy przy tym podkreślić, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań lub sprzecznych z prawem działań podatnika lub podległych pracowników działających – co do zasady – na rzecz i w interesie Spółki.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego wskazać należy, że poniesione przez Państwa wydatki na usługi polegające na zarządzaniu kontami (…) itp. spełniają wszystkie warunki niezbędne do uznania tych wydatków za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że ze złożonego wniosku nie wynika aby wydatki, o których mowa we wniosku nie zostały poniesione z Państwa zasobów majątkowych, czy też iż zostały Państwu zwrócone w jakikolwiek sposób.

Wydatki na usługi związane z zarządzaniem kontami, zostały także poniesione w związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Z wniosku wynika bowiem, że przedmiotem Państwa działalności jest głównie prowadzenie kursów, szkoleń i seminariów w systemie stacjonarnym. Przy pomocy kont (…) reklamowali Państwo własną działalność, przedstawiali oferty kursów, terapii oraz warsztatów, zachęcali Państwo do korzystania z usług stanowiących przedmiot działalności (posty, komentarze, lajki), zamieszczali na nich (…) Państwa wykładowców, prowadzili Państwo bezpośrednią korespondencję z Państwa usługobiorcami (czyli kursantami, innymi podmiotami, z którymi zawarli Państwo umowę o świadczenie usług nauczania).

Opisane we wniosku i jego uzupełnieniu wydatki zostały poniesione w celu uzyskania przez Państwa przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia ich źródła. W opisanym zdarzeniu wskazali bowiem Państwo, że dzięki treściom zamieszczonym na kontach pozyskiwali Państwo kursantów, którzy opłacając kursy, (…) czy inne treści generowali Państwa przychody.

Jak wynika z opisu zdarzenia pomiędzy Usługodawcą (osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) a Państwem została zawarta umowa o wykonanie usług polegających na zarządzaniu kontami (…). W związku z ww. usługą Usługodawca wystawiał dla Państwa faktury VAT. Tym samym wskazać należy, że poniesione przez Państwa wydatki zostały także stosownie udokumentowane.

Jednocześnie należy zauważyć, że wydatki na usługi polegające na zarządzaniu kontami (…) nie znajdują się w grupie wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Tym samym pomiędzy poniesionymi przez Państwa wydatkami na zarządzanie kontami (…) itp. a przychodami z prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej zachodzi ww. związek przyczynowo-skutkowy, który wykazali Państwo w złożonym wniosku.

Mając na uwadze powyższe należy jeszcze raz wskazać, że wydatki na usługi polegające na zarządzaniu kontami (…), poniesione w okresie kiedy posiadaliście Państwo dostęp do opisanych kont, spełniają wszystkie przesłanki niezbędne do uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów. Tym samym wydatki te w ww. okresie stanowią dla Państwa koszty podatkowe, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie, wskazać należy, że wbrew Państwa opinii, opisane we wniosku wydatki na zarządzanie kontami (…) itp., poniesione w okresie kiedy posiadali Państwo dostęp do ww. kont oraz potwierdzone wystawionymi na Państwa fakturami, mogli Państwo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktyczny podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00