Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.816.2023.2.JŚ

Skutki podatkowe wystąpienia ze spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe – w zakresie sposobu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej

-prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki cywilnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 22 grudnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Podatnik (zwany dalej „Wnioskodawcą”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (zwanego dalej „PIT”) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej „Ustawą o PIT” ).

Wnioskodawca od 23 sierpnia 2010 r. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą X.

Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i złożył do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c Ustawy o PIT, o którym mowa w art. 9a ust. 2 Ustawy o PIT.

Wnioskodawca był wspólnikom spółki cywilnej Y prowadzącej działalność pod numerem NIP: (dalej jako „Y.”).

Wspólnicy Y. zawarli w dniu 13 kwietnia 2022 r. Umowę Wspólników (dalej jako „Umowa Wspólników”) regulującą kwestie przekształcenia spółki cywilnej, o której mowapowyżej w spółkę komandytową oraz kwestię przeprowadzenia Transakcji z zagranicznym inwestorem oraz wyjścia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej.

5 maja 2022 r. nastąpił wpis do rejestru przedsiębiorców KRS spółki przekształconej pochodzącej z przekształcenia spółki cywilnej pod nazwą Y SPÓŁKA KOMANDYTOWA dalej „Spółka”.

Wnioskodawca został wspólnikiem Spółki, a następnie zgodnie z Umową Wspólników Wnioskodawca wystąpił ze Spółki skutkiem na dzień 7 listopada 2022 r.

Na podstawie porozumienia zawartego w dniu 7 października 2022 r. pomiędzy Wnioskodawcą, Spółką oraz pozostałymi wspólnikami Spółki (zwanego dalej „Porozumieniem”), Spółka zobowiązała się do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy kwoty pieniężnej, tytułem wypłaty wartości udziału kapitałowego Wnioskodawcy w Spółce, zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych.

Wypłata przedmiotowych środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę nastąpiła zgodnie z treścią Porozumienia ratalnie w sposób wskazany poniżej:

1)(…)

2)(…)

3)(…).

Łączna kwota wynagrodzenia z tytułu wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki wyniosła więc zgodnie z Porozumieniem – (…) PLN.

Do dnia wystąpienia z niniejszym wnioskiem Spółka dokonała wypłaty kwot, o których mowa w pkt. 1 i 2 powyżej, a także odpowiednio 11 rat miesięcznych, o których mowa w pkt 3 powyżej. Pozostałe 45 rat wynagrodzenia, o którym mowa w pkt. 3 powyżej zostanie wypłacona w kolejnych miesiącach i stanowi zdarzenie przyszłe.

Wszelkie wypłaty dokonywane dotychczas przez Spółkę z tytułu powyższych składników wynagrodzenia zostały dokonane z potrąceniem podatku dochodowego od kwot nominalnych wskazanych w Porozumieniu, bez uwzględnienia żadnych kosztów uzyskania przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Wnioskodawca poniósł wydatki na objęcie ogółu praw i obowiązków wspólnika (komplementariusza) w Spółce w wysokości (…), w ten sposób, że w 2022 r. (data wpisu Spółki do rejestru przedsiębiorców 5 maja 2022 r.) Wnioskodawca objął ogół praw i obowiązków wspólnika (komplementariusza) w Spółce w zamian za wniesienie do Spółki wkładu pieniężnego, którego wartość określono na powyższą kwotę.

Kwota kosztów poniesionych na objęcie ogółu praw i obowiązków wspólnika (komplementariusza) jest wyższa od łącznego wynagrodzenia otrzymanego z tytułu wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki.

Uzupełnienie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

1.Od momentu powstania spółka komandytowa, o której mowa we wniosku jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to jest spółką, o której mowa w art. 5a pkt. 28 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.Przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do spółki cywilnej był wkład pieniężny w wysokości … zł.

3.Na etapie przekształcenia spółki cywilnej w spółkę komandytową Wnioskodawca wniósł do spółki wkład pieniężny w kwocie (…), który to wkład pieniężny został ustalony na podstawie bilansu sporządzonego dla celów przekształcenia na dzień 1 marca 2022 r. i odpowiadał udziałowi Wnioskodawcy w wartości bilansowej majątku spółki cywilnej. Zgodnie z § 2 ust. 3 umowy spółki komandytowej, wartość wkładów wspólników odpowiada wartości przypadających na nich kapitałów własnych w Spółce Przekształcanej (spółce cywilnej) i dla Wnioskodawcy wynosi wskazaną powyżej kwotę (…). Wnioskodawca nie dokonywał żadnego dodatkowego wkładu do spółki komandytowej.

4.Przez „zwrot podatku”, o którym mowa w pytaniu nr 3 Wniosku należy rozumieć możliwość wystąpienia przez Wnioskodawcę o zwrot nadpłaconego podatku.

5.Wnioskodawca otrzymuje od spółki komandytowej informację podatkową na formularzu CIT-7.

6.Otrzymane środki pieniężne stanowią dochód z prowadzonej działalności gospodarczej w związku z czym Wnioskodawca planował ich uwzględnienie w rozliczeniu rocznym.

Pytania

  1. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia uzyskanego przychodu z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej o koszt uzyskania przychodu w postaci wydatków na objęcie ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki?
  2. Czy Spółka wypłacając poszczególne składniki wynagrodzenia jest uprawniona do tego, żeby uwzględnić przy wypłacie koszt uzyskania przychodu i dokonać ewentualnego rozliczenia w oparciu o wysokość dochodu uwzględniającego taki koszt uzyskania przychodu?
  3. Czy Wnioskodawcy przysługuje zwrot podatku odprowadzonego przez Spółkę do Urzędu Skarbowego w wyniku nieuwzględnienia w rozliczeniu kosztu uzyskania przychodu po stronie Wnioskodawcy?

Pana stanowisko w sprawie (po uzupełnieniu)

Uzyskiwane przez wspólnika spółki komandytowej kwoty z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej, kwalifikowane są na podstawie art. 24 ust. 5 lit. 1b) Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako „dochody z udziału w zyskach osób prawnych” (art. 24 ust. 5 lit. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z art. 30a. ust. 1. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (winno być: fizycznych), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

1) Na gruncie art. 24 ust. 5 lit. 1b) w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawcy przysługuje uprawnienie do obniżenia uzyskanego przychodu z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej o koszt uzyskania przychodu w postaci wydatków na objęcie ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki.

2) Zgodnie z 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka wypłacając poszczególne składniki wynagrodzenia z tytułu wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki jest uprawniona do tego, żeby w rachunku podatkowym uwzględnić przy wypłacie koszt uzyskania przychodu i dokonać ewentualnego rozliczenia w oparciu o wysokość dochodu uwzględniającego taki koszt uzyskania przychodu.

3) Wnioskodawcy przysługuje zwrot podatku odprowadzonego przez Spółkę do Urzędu Skarbowego w wyniku nieuwzględnienia w rozliczeniu kosztu uzyskania przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Artykuł 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródłami przychodów – w świetle art. 10 ust. 1 analizowanej ustawy – są:

·kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7 ww. ustawy),

·inne źródła (pkt 9 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o:

·spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28 (pkt 26 ww. ustawy),

·spółce – oznacza to spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 28 lit. c ww. ustawy),

·udziale (akcji) – oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w pkt 28 lit. c-e (pkt 29 ww. ustawy);

·udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e (pkt 31 ww. ustawy).

Spółki komandytowe są zatem odrębnymi, samodzielnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Innymi słowy spółka komandytowa nie jest spółką transparentną podatkowo. W konsekwencji działalność prowadzona przez spółkę komandytową nie może być traktowana jak działalność prowadzona przez wspólnika. Natomiast wspólnicy tych spółek będący osobami fizycznymi uzyskują z tytułu uczestnictwa w tych spółkach przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (…)

Jednocześnie na mocy art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in.:

1)przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości;

1a)dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;

1b)dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1.

Pod pojęciem „przychodu z udziału w zyskach osoby prawnej” należy rozumieć wszelkie przychody, których uzyskiwanie ma źródło w posiadaniu udziałów (akcji) w spółkach – jest realizacją uprawnień majątkowych wynikających z posiadania udziałów (akcji), uprawnień majątkowych wynikających z bycia wspólnikiem spółki. Faktyczne uzyskanie tego przychodu może polegać na uzyskaniu określonych rodzajów wypłat ze spółki, ale również może być wynikiem dokonania określonych operacji dotyczących kapitałów spółki. Wyliczenie dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych zawarte w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma bowiem charakter przykładowy.

Z opisu wniosku i jego uzupełnienia wynika, że był Pan wspólnikiem spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki cywilnej. Wystąpił Pan ze spółki komandytowej 7 listopada 2022 r. Na podstawie porozumienia zawartego w dniu 7 października 2022 r. pomiędzy Panem, spółką komandytową oraz pozostałymi wspólnikami tej spółki, spółka komandytowa zobowiązała się do zapłaty na Pana rzecz kwoty pieniężnej, tytułem wypłaty wartości udziału kapitałowego Pana w spółce komandytowej. Wypłata przedmiotowych środków pieniężnych na Pana rzecz przez spółkę komandytową nastąpiła zgodnie z treścią porozumienia ratalnie.

Z powyższego wynika, że w analizowanej sprawie wypłata kwot wynikających z porozumienia regulującego zasady Pana wystąpienia ze spółki komandytowej będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych – powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W myśl art. 30a ust. 6 ww. ustawy:

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 3-5, 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1, pkt 1–11 oraz 11b–13 z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Stosownie do art. 24 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem, o którym mowa w ust. 5 pkt 1a albo 1b, jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c-e, albo z wystąpieniem z takiej spółki, nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.

W opisanej przez Pana sytuacji podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest zatem dochód. Pana przychód powinien zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 24 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z tego przepisu, koszty uzyskania przychodów z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej ustala się:

·zgodnie z art. 22 ust. 1f – przepis ten dotyczy udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, albo

·zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w myśl którego:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W przedmiotowej sprawie stał się Pan wspólnikiem spółki komandytowej w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. Zatem w Pana przypadku:

·spółka komandytowa powstała z przekształcenia spółki cywilnej – spółka cywilna była więc spółką przekształcaną;

·prawo do udziału w spółce cywilnej uzyskał Pan w wyniku wniesienia do tej spółki wkładu pieniężnego w wartości 1 000 zł;

·w momencie przekształcenia nie dokonywał Pan dodatkowego wkładu do spółki komandytowej.

Dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej powinien więc Pan zastosować art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, dla ustalenia tych kosztów powinien Pan uwzględnić wydatki, jakie faktycznie poniósł Pan na nabycie lub objęcie przez Pana ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej – czyli wydatki na objęcie przez Pana prawa do udziału w spółce cywilnej.

W przedmiotowej sprawie podkreślić należy, że nieprawidłowe jest Pana twierdzenie, iż na etapie przekształcenia spółki cywilnej w spółkę komandytową wniósł Pan do spółki wkład pieniężny w kwocie (…) zł, który to wkład pieniężny został ustalony na podstawie bilansu sporządzonego dla celów przekształcenia na dzień 1 marca 2022 r. i odpowiadał Pana udziałowi w wartości bilansowej majątku spółki cywilnej.

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową nie może być traktowane jak likwidacja przekształcanej spółki (spółki cywilnej), czy też wniesienie wkładu do spółki komandytowej, mamy bowiem do czynienia z tym samym podmiotem, który zmienił jedynie formę prawną a nie z dwoma odrębnymi podmiotami – czyli likwidowaną spółką oraz nowo powstałą spółką.

Jak już wcześniej wskazałem kosztami uzyskania przychodu będą wydatki faktycznie poniesione przez Pana na nabycie prawa do udziału w spółce cywilnej (wydatki historyczne), a nie wartość bilansowa majątku spółki cywilnej ustalona na podstawie bilansu sporządzonego dla celów przekształcenia. Fakt stania się przez Pana wspólnikiem spółki komandytowej jest wynikiem poniesienia pierwotnych wydatków na nabycie praw do udziału w spółce cywilnej. Te wydatki będzie Pan mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej.

W efekcie Pana stanowisko w tej części jest nieprawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, że zasadą jest, iż obowiązek prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania, obliczenia i zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ciąży na podatnikach. Niemniej jednak w odniesieniu do licznych sytuacji zasada ta została wyłączona przez ustawodawcę poprzez nałożenie obowiązków płatnika na podmioty wypłacające podatnikowi (stawiające do dyspozycji podatnika) należności stanowiące jego dochody (przychody).

Stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Jednocześnie na podstawie art. 42 ust. 1 ww. ustawy:

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Zatem do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 19% dochodu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej zobowiązany na mocy art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych jest płatnik.

W opisanym zdarzeniu dojdzie do Pana wystąpienia ze spółki komandytowej, tj. spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które nastąpi w inny sposób niż określony w pkt 1, tzn. przedstawione zdarzenie wypełnia dyspozycję art. 24 ust. 5 pkt 1b ww. ustawy.

Zgodnie z powyższym spółka komandytowa jako płatnik wypłacając poszczególne składniki wynagrodzenia jest uprawniona do tego, żeby uwzględnić przy wypłacie koszt uzyskania przychodu ustalony w oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wydatki na nabycie lub objęcie przez Pana ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej – czyli wydatki na objęcie przez Pana prawa do udziału w spółce cywilnej (spółce przekształcanej).

Jednocześnie, w sytuacji gdy spółka wypłacając Panu wynagrodzenie pobierze zryczałtowany podatek bez pomniejszenia Pana przychodu o koszty jego uzyskania, to ma Pan możliwość wystąpienia do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o zwrot nadpłaconego podatku.

Zgodnie z art. 75 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.):

Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej:

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Zatem, Pana stanowisko w tej części należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00