Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.817.2023.2.IM

Opodatkowanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym - stawka ryczałtu 62.01.12.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 22 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 stycznia 2024 r. (wpływ 10 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 1 czerwca 2022 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą x. Posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Na podstawie umowy o współpracę od 2 stycznia 2023 r. (dalej: „Umowa”) świadczy Pani usługi na rzecz głównego kontrahenta – podmiotu D. działającego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w x. Zgodnie ze wskazaną powyżej umową, usługi te obejmują przeprowadzanie analizy oprogramowania, a w szczególności:

·odkrywanie, analizę i dokumentację potrzeb oraz problemów biznesowych klientów;

·pomoc w definiowaniu wizji produktu i strategii produktowej, tj. analizę rynku, analizę konkurencji;

·definiowanie strategii funkcjonalnej produktu, definiowanie zakresu produktu, planowanie etapów rozwoju produktu, planowanie i rozwój strategii produktu;

·analizę, dokumentację i modelowanie procesów biznesowych klientów;

·analizę funkcjonalności systemów IT aktualnie użytkowanych przez klienta na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta;

·zbieranie, analizowanie, priorytetyzowanie i dokumentowanie wymagań biznesowych, funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych związanych z rozwojem systemów IT;

·przygotowywanie i utrzymywanie dokumentacji na x);

·wsparcie wiedzą zespołów technicznych (x);

·testy akceptacyjne gotowych rozwiązań IT (x);

·prezentowanie klientowi stworzonej dokumentacji oraz rozwiązań IT przygotowywanych przez zespoły techniczne;

·wsparcie klientów w zakresie użytkowania, zastępowania systemów nowszymi wersjami i dalszego rozwoju przygotowanych systemów IT.

W zakresie usług będących przedmiotem Umowy otrzymała Pani klasyfikację Urzędu Statystycznego w Łodzi z 19 października 2023 r. wskazującą, że jako usługi kompleksowe mieszczą się one w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

Pragnie Pani przy tym zaznaczyć, że nie jest aktywnym programistą, a tym samym nie tworzy oprogramowania. Jednocześnie nie uzyskuje Pani przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line. Nie uzyskuje Pani także przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), usług doradztwa związanych z zarządzaniem strategicznym (PKWiU 70.22.11.0) oraz usług doradztwa związanych z zarządzaniem projektami (PKWiU 70.22.20.0).

Osiągnęła Pani w 2023 r. przychód w ramach Umowy i złożyła Pani w wymaganym terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie przychody z działalności gospodarczej nie przekroczą rocznie kwoty 2.000.000 euro. Dodatkowo w przypadku przedmiotowej działalności nie mają zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o ZPD.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:

Jakie konkretnie czynności/zadania Pani wykonuje w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0; proszę szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań dla każdego wypunktowania wskazanego przez Panią w opisie usługi przedstawionym w opisie sprawy, wskazać na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?

W przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała Pani, że świadczy usługi obejmujące przeprowadzanie analizy oprogramowania, a w szczególności:

a.Odkrywanie, analizę i dokumentację potrzeb oraz problemów biznesowych klientów:

· Polega na identyfikacji i zrozumieniu kluczowych wymagań i problemów klienta, które wymagają rozwiązania, bez bezpośredniego zaangażowania w aspekty techniczne.

· Dotyczy zrozumienia specyfiki działalności klienta i jego wyzwań rynkowych.

· Zakres obejmuje x.

· Efektem jest dokumentacja potrzeb i problemów, która służy jako fundament dla dalszych działań, w tym x.

b. Pomoc w definiowaniu wizji produktu i strategii produktowej, tj. analizę rynku, analizę konkurencji:

· Polega na wspieraniu klienta w opracowywaniu kierunku rozwoju produktu (x).

· Dotyczy analizy rynku i konkurencji celem ustalenia pozycji produktu.

· Zakres obejmuje badanie trendów rynkowych, prowadzenie warsztatów, analizę konkurencji i identyfikację możliwości, w tym analizę SWOT.

· Efektem są dokumenty:

Klarowna wizja produktu (x) – określa cele i zamierzenia produktu. Jest to podstawa dla szczegółowego opisu funkcji produktu, używanego dalej przez programistów do stworzenia produktu oprogramowania. Ten dokument pomaga w priorytetyzacji funkcji, komunikacji z interesariuszami, pozycjonowaniu produktu na rynku i utrzymaniu skupienia na doświadczeniu użytkownika. Dodatkowo, motywuje zespół i informuje mapę drogową produktu, kształtując strategię ewolucji produktu w czasie.

Płótno propozycji wartości (x) – używane w biznesie do zapewnienia, że produkt lub usługa odpowiada na wartości i potrzeby klienta. x

Strategia dostosowana do rynku.

c.Definiowanie strategii funkcjonalnej produktu, definiowanie zakresu produktu, planowanie etapów rozwoju produktu, planowanie i rozwój strategii produktu:

· Polega na ustaleniu funkcjonalności i cech, które produkt powinien posiadać z perspektywy biznesowej, bez szczegółowego projektowania technicznego.

· Dotyczy planowania etapów rozwoju produktu.

· Zakres obejmuje opracowanie minimalnie odpowiedniego Produktu x

· Efektem jest dobrze zdefiniowany plan rozwoju produktu.

d.Analizę, dokumentację i modelowanie procesów biznesowych klientów:

· Polega na badaniu i mapowaniu istniejących procesów biznesowych w celu ich optymalizacji, bez bezpośredniego zaangażowania w projektowanie systemów IT.

· Dotyczy zrozumienia, jak działalność klienta jest organizowana i zarządzana oraz identyfikacji obszarów do usprawnienia w procesach klienta.

· Zakres obejmuje tworzenie x.

· Efektem jest precyzyjne zrozumienie procesów biznesowych, co pozwala na ich optymalizację.

e.Analizę funkcjonalności systemów IT aktualnie użytkowanych przez klienta na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta:

· Polega na ocenie, jak obecne systemy IT wspierają cele biznesowe.

· Dotyczy analizy istniejących rozwiązań IT i ich wpływu na działalność klienta.

· Zakres obejmuje analizę dokumentacji dostarczonej przez klienta, tworzenie diagramów i interakcje z użytkownikami systemów – x

· Efektem jest zrozumienie mocnych i słabych stron obecnych rozwiązań IT ujęte w opisach stanów aktualnych i docelowych.

f.Zbieranie, analizowanie, priorytetyzowanie i dokumentowanie wymagań biznesowych, funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych związanych z rozwojem systemów IT:

· Polega na identyfikacji i priorytetyzacji wymagań biznesowych klienta.

· Dotyczy zarówno wymagań funkcjonalnych (określają funkcje i zachowania systemu, na przykład procesy, które system musi być w stanie wykonać, dane, które musi przetwarzać, oraz interakcje, które musi umożliwiać użytkownikom), jak i niefunkcjonalnych (wymagania dotyczące jakości i ograniczeń systemu, w tym dostępności, zgodności, użyteczności x).

· Zakres obejmuje interakcje z interesariuszami, prowadzenie warsztatów odkrywczych (x), wywiadów, grup fokusowych z interesariuszami (x) oraz tworzenie dokumentacji wymagań.

· Efektem jest kompleksowy zbiór wymagań, który może być użyty do różnych celów strategicznych, w tym dokumenty wymagań biznesowych, historie użytkowników x, a ich celem jest ułatwienie zespołom rozwojowym zrozumienie, kim są ich odbiorcy i jak najlepiej sprostać ich potrzebom w procesie projektowania i rozwoju produktu.

g. Przygotowywanie i utrzymywanie dokumentacji na cele projektów rozwoju systemów IT (x):

· Polega na tworzeniu dokumentacji związanej z aspektami biznesowymi, bez wchodzenia w aspekty techniczne.

· Dotyczy dokumentowania biznesowych aspektów projektów z rozwoju systemów IT.

· Zakres obejmuje tworzenie specyfikacji funkcjonalnych, x .

· Efektem jest precyzyjna i kompletna dokumentacja wymagań, niezbędna dla realizacji projektu.

h.Wsparcie wiedzą zespołów technicznych (x):

· Polega na dostarczaniu ekspertyz i wsparcia w różnych dziedzinach biznesowych, bez bezpośredniego zaangażowania w aspekty techniczne projektów.

· Dotyczy pomocy w rozumieniu wymagań biznesowych.

· Zakres obejmuje doradztwo, x.

· Efektem jest efektywniejsza praca zespołu i lepsze wyniki biznesowe.

i. Testy akceptacyjne gotowych rozwiązań IT (sprawdzenie z klientem, czy produkt stworzony przez zespół techniczny spełnia wcześniej zdefiniowane wymagania i nie posiada błędów):

· Polega na sprawdzaniu, czy rozwiązania biznesowe spełniają zdefiniowane wymagania i nie posiadają błędów.

· Dotyczy przeprowadzenia testów użytkowych dla oceny skuteczności i efektywności wdrożonych rozwiązań, które nie obejmują bezpośredniej oceny technicznych aspektów systemów IT.

· Zakres obejmuje przygotowywanie i/lub przegląd x

· Efektem są informacje zwrotne od użytkowników systemu, które mogą prowadzić do dalszych usprawnień.

j.Prezentowanie klientowi stworzonej dokumentacji oraz rozwiązań IT przygotowywanych przez zespoły techniczne:

· Polega na prezentacji wyników projektów IT, odpowiadanie na pytania klienta, bez prezentacji technicznych aspektów systemów IT.

· Dotyczy przedstawienia dokumentacji i demonstracji funkcjonalności systemu lub prototypów, aby pokazać klientowi, jak rozwiązania IT będą działały w praktyce (x).

· Zakres obejmuje demonstracje, spotkania i prezentacje, przekazywanie raportów.

· Efektem jest pełne zrozumienie przez klienta etapu pracy nad projektem i uzyskanie jego opinii o przygotowanej dokumentacji lub o pełnej/częściowej funkcjonalności systemu już stworzonego przez zespół.

k. Wsparcie klientów w zakresie użytkowania, zastępowania systemów nowszymi wersjami i dalszego rozwoju przygotowanych systemów IT:

· Polega na pomocy klientom w efektywnym wykorzystaniu przygotowanych systemów IT, bez bezpośredniego rozwoju systemów IT.

· Dotyczy szkoleń z użytkowania systemu, wsparcia biznesowego w planowaniu i realizacji zmian.

· Zakres obejmuje bieżące wsparcie w korzystaniu z systemu IT oraz planowanie przyszłych ulepszeń.

· Efektem jest płynniejsze funkcjonowanie nowych procesów biznesowych i ich ciągły rozwój.

Czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 świadczy Pani usługi projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?

Pragnie Pani wskazać, że w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 nie świadczy usług projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego przychody uzyskiwane przez Panią z tytułu usług świadczonych w ramach Umowy mogą zostać opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o ZPD?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, przychody uzyskiwane przez Panią z tytułu usług świadczonych w ramach Umowy mogą zostać opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o ZPD.

Uzasadnienie Pani stanowiska:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ZPD osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na gruncie ustawy o ZPD (art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ZPD) pojęcie „pozarolniczej działalności gospodarczej” jest rozumiane analogicznie jak w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”). Tym samym będzie to działalność zarobkowa, w tym m.in. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do określonych przychodów z innych źródeł (art. 5a pkt 6 ustawy o PIT). Z kolei działalność usługowa będzie rozumiana jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem działalności gastronomicznej i usługowej w zakresie handlu (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ZPD). Mając na uwadze powyższe, w Pani ocenie, usługi świadczone w ramach Umowy, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o ZPD ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:

· 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) (art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o ZPD),

· 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ZPD).

Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami dla usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) przewidziano 12% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W myśl art. 4 ust. 4 ustawy o ZPD ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznacza to, że opodatkowaniu stawką 12% podlegają, w tym przypadku, wyłącznie przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.1, które dotyczą usług związanych z oprogramowaniem. Zgodnie z objaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Jak wynika ze stanu faktycznego, usługi świadczone przez Panią w ramach Umowy, nie spełniają wskazanej definicji i nie są usługami związanymi z oprogramowaniem. Tym samym nie są usługami wymienionymi w art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o ZPD, które podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%. Prowadzi to do wniosku, że ze względu na fakt, iż ustawa o ZPD nie przewiduje odrębnej stawki ryczałtu dla przychodów osiągniętych z usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych niezwiązanych z oprogramowaniem, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, właściwa stawką dla tychże usług wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ZPD.

Stanowisko Pani potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.802.2022.2.JK3, w której dla analogicznego zakresu usług potwierdzono możliwość zastosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podobne wnioski odnośnie grupowania PKWiU 62.01.12.0 zostały również przedstawione w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 września 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.452.2023.3.MZ oraz z dnia 5 października 2023 r., sygn. 0114-KDWP.4011.109.2023.2.AS1.

Reasumując, Pani zdaniem, należy stwierdzić, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego przychody uzyskiwane z tytułu usług świadczonych w ramach Umowy mogą zostać opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o ZPD.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pani oświadczeniem – w odniesieniu do działalności, którą Pani prowadzi, nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług, które są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Czynności, które Pani wykonuje w ramach świadczonych usług, opisała Pani we wniosku i jego uzupełnieniu. Wskazała Pani również, że przychody z działalności gospodarczej nie przekroczą rocznie kwoty 2.000.000 euro.

W tym miejscu podkreślam, że wyjaśnienia do PKWiU 2015 wydane przez Główny Urząd Statystyczny dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają następującą charakterystykę: „podklasa 62.01 – usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania,włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

W podklasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

- PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania;

- PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Co istotne, grupowanie PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych obejmuje:

- usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne;

- usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Zwracam również uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. Nie odnosi się również do usług związanych z programowaniem (np. tworzeniem programowania), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Zatem przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Panią usług, mianowicie:

- wspieranie klienta w opracowywaniu kierunku rozwoju produktu (produktu softwareowego rozumianego jako cyfrowe rozwiązanie zaprojektowane do spełnienia konkretnych potrzeb użytkowników lub rozwiązania określonych problemów, obejmujące nie tylko kod i architekturę techniczną oprogramowania, ale także interfejs użytkownika),

- ustalenie funkcjonalności i cech, które produkt powinien posiadać z perspektywy biznesowej,

- badanie i mapowanie istniejących procesów biznesowych w celu ich optymalizacji, bez bezpośredniego zaangażowania w projektowanie systemów IT,

- tworzenie diagramów procesów biznesowych w standardach graficznych x i innych oraz dokumentów opisowych, w tym stanów aktualnych,

- analiza funkcjonalności systemów IT aktualnie użytkowanych przez klienta na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta,

- ocena, jak obecne systemy IT wspierają cele biznesowe,

- analiza dokumentacji dostarczonej przez klienta, tworzenie diagramów i interakcje z użytkownikami systemów,

- tworzenie specyfikacji funkcjonalnych, przypadków użycia, map historii użytkownika x,

- testy akceptacyjne gotowych rozwiązań IT (sprawdzenie z klientem, czy produkt stworzony przez zespół techniczny spełnia wcześniej zdefiniowane wymagania i nie posiada błędów),

- prowadzenie testów użytkowych dla oceny skuteczności i efektywności wdrożonych rozwiązań, które nie obejmują bezpośredniej oceny technicznych aspektów systemów IT,

- przygotowywanie i/lub przegląd scenariuszy testów akceptacyjnych użytkowników, przeprowadzenie ocen i analiz w trakcję testów akceptacyjnych użytkowników x), organizację grup fokusowych i ankiet w celu oceny efektywności rozwiązań.

Dlatego też do przychodów uzyskiwanych przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.12.0 nie znajdzie zastosowania 8,5% stawka ryczałtu, ponieważ przychody te powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – w świetle przedstawionego stanu faktycznego przychody uzyskiwane przez Panią z tytułu usług świadczonych w ramach Umowy nie mogą zostać opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Właściwą stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest stawka 12% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b tej ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w x. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00