Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.878.2023.2

Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przysłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 2 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani polską rezydentką podatkową opodatkowaną w Polsce od całości swoich dochodów. Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A. Pani działalność gospodarcza polega na doradztwie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, obejmującą wyszukiwanie różnorodnych inwestycji oraz finansowania dłużnego, ocenę przesłanek ekonomicznych inwestycji, sporządzania analiz dotyczących spółek, rynku i konkurencji, negocjację warunków handlowych inwestycji, a także bieżące monitorowanie prawidłowości wykonywania inwestycji w toku.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podpisała Pani umowę z zewnętrznym, niepowiązanym zleceniodawcą(„Spółka"). Na podstawie tej umowy Spółka zleciła Pani w ramach jej działalności gospodarczej wykonanie określonych usług w zakresie wyszukiwania i obsługi inwestycji, a także bieżące monitorowanie prawidłowości wykonywania inwestycji w toku.

W ramach świadczonych usług:

  • wyszukuje Pani potencjalnych kontrahentów dla swoich klientów,
  • pośredniczy w nawiązaniu i utrzymaniu relacji biznesowych między tymi podmiotami,
  • analizuje ich potrzeby i modele biznesowe.

Doradza Pani i odpowiada za relacje pomiędzy spółkami poszukującymi finansowania, a takimi które to finansowanie oferują. Wspiera proces podpisywania z nimi umów, a następnie monitoruje ich wykonanie. Usługi Pani obejmują więc kompleksowe wyszukiwanie i obsługę inwestycji tego typu, wyszukiwanie oraz pozyskiwanie klientów i relację biznesową pomiędzy jej kontrahentem, a klientem.

Z tytułu wykonywania przez Panią świadczeń wynikających z umowy, otrzymuje ona wynagrodzenie. W przyszłości planuje Pani podpisanie kolejnej takiej umowy z inną spółką lub spółkami.

Nie osiągała Pani i nie będzie osiągała przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Nie wytwarzała i nie będzie wytwarzała wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów.

Pani działalność gospodarcza jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, ze zm. - dalej: „ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym”) i nie mają do niej zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 tej ustawy.

Nie będzie Pani także świadczyła usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywała w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W roku 2022 nie osiągnęła Pani z tytułu prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej przychodów w kwocie ponad 2 000 000 euro.

Nie uzyskuje Pani przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec powyższego rozważa Pani, jaką stawką zryczałtowanego podatku powinna opodatkować przychody z tytułu świadczonych opisanych usług w zakresie pośrednictwa w pozyskiwaniu klientów oraz kompleksowej obsługi inwestycji.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej od 1 marca 2017 roku.

W tym okresie miała Pani różnych klientów i różny był zakres jej usług.

Aktualnie uzyskuje Pani przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w ramach usług świadczonych w zakresie pośrednictwa opisanych we wniosku o wydanie interpretacji, jak również świadczy usługi administracyjno - biurowe (usługi administracyjno - biurowe nie są przedmiotem Pani pytania).

Pani zdaniem usługi te powinny zostać sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 - "Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń". Usługi te nie ma mają przy tym charakteru pośrednictwa w sprzedaży hurtowej.

Złoży Pani dopiero oświadczenie o opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w terminie wynikającym z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku osiąganym przez osoby fizyczne.

Pani pytanie dotyczy 2024 roku.

W 2022 roku osiągnęła Pani dochód związany ze sprzedażą nieruchomości - działki (poza działalnością gospodarczą w ramach zarządzania jej majątkiem prywatnym).

Uzyskuje Pani także przychody z tytułu najmu prywatnego - przychody są rozliczane przez Pani małżonka pozostającego z Panią w ustroju wspólności ustawowej małżeńskiej.

Prowadzi Pani ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Precyzuje Pani, że w ramach świadczonych usług podejmuje działania, których efektem ma być pozyskanie kontrahenta dla jej klienta, z którym ten klient podpisze umowę, przy czym nie jest Pani stroną tych umów. Jest to typowa usługa pośrednictwa w interesach.

Poniżej wskazuje Pani opis czynności zgodnie z wezwaniem:

  • wyszukiwanie potencjalnych kontrahentów dla swoich klientów.

Identyfikuje Pani kluczowe kryteria potencjalnych kontrahentów, takie jak branża, lokalizacja geograficzna, wielkość firmy, wielkość projektów, zapotrzebowanie na finansowanie. Przy wyszukiwaniu potencjalnych kontrahentów korzysta głównie z sieci swoich kontaktów, ale czasem też z baz danych, artykułów, platform społecznościowych (...), uczestniczy w grupach branżowych. Sprawdza Pani wiarygodność potencjalnych kontrahentów poprzez analizę ich historii biznesowej, referencji.

  • pośrednictwa w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji biznesowych między tymi podmiotami,

Kontaktuje się Pani bezpośrednio z potencjalnymi kontrahentami w celu uzyskania dodatkowych informacji, ale też w trakcie realizacji utrzymuje stały kontakt z kontrahentami, aby być na bieżąco z ich potrzebami.

Wspiera Pani też swoich klientów przy negocjowaniu warunków umów, podejmuje czynności zmierzające do zawarcia umowy między nimi, jednak nie jest stroną tych umów.

  • analiza ich potrzeb i modele biznesowe.

Analizuje Pani sprawozdania finansowe, biznes modele, dokumenty dotyczące projektów, gdzie poszukiwane jest finansowanie, aby zrozumieć potrzeby biznesowe, skąd kontrahent czerpie swoje główne źródła dochodu, jak zarządza ryzykiem ale także sprawdzić wiarygodność, oraz ocenić czy potencjalny kontrahent spełnia wymogi stawiane przez klienta.

Nie uzyskuje Pani przychodów z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie świadczy Pani również usług doradczych w zakresie zarządzania. Zrządzanie to ogólny zakres działań, procesów i decyzji, których zastosowanie w odniesieniu do zasobów, osób, kapitału lub organizacji ma zapewnić warunki do efektywnego ich funkcjonowania prowadzącego do osiągnięcia postawionych celów, a Pani tylko pośredniczy w interesach.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie Pani mogła opodatkować przychody z tytułu świadczonych usług 8,5% stawką zryczałtowanego podatku zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie Pani mogła opodatkować przychody z tytułu świadczonych usług 8,5% stawką zryczałtowanego podatku zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

UZASADNIENIE

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie "działalność usługowa" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Co do zasady (jeżeli w ustawie nie przewidziano dla danego rodzaju usługi szczególnej stawki) działalność usługowa podlega opodatkowaniu w stawce 8,5%.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: - 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: - 15% przychodów ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0) oraz pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1).

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą i będzie osiągała przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Będzie Pani zajmowała się pośrednictwem, a opisane we wniosku o interpretację podatkową czynności mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 - usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń. Nie realizuje Pani pośrednictwa w sprzedaży hurtowej klasyfikowanej w PKD 46.14.Z, realizuje wyłącznie usługi organizacji sprzedaży i to w zakresie sprzedaży detalicznej.

W art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od przychodów osiąganych przez niektóre osoby fizyczne nie odniesiono się wprost do powołanego symbolu PKWiU. Nie oznacza to, że w przypadku Pani niemożliwy jest wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że przedmiotowa działalność powinna zostać zakwalifikowana jako inna działalność usługowa, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a, podlegająca opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.

Analogiczne stanowisko zostało potwierdzone także w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora KIS, np.:

Oznacza to, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą być one opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wnosi Pani więc o uznanie przedstawionego stanowiska za prawidłowe w całości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przestawiła Pani informacje z których wynika, że:

1. Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od 1 marca 2017 r.

2. Świadczone usługi powinny być sklasyfikowane według Pani pod PKWiU: 74.90.12.0tj. Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.

3. Złoży Pani dopiero oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

4. W Pani działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

5. Pani działalność gospodarcza jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

6. Nie będzie Pani świadczyła usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywała w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

7. W roku 2022 nie osiągnęła Pani z tytułu prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej przychodów w kwocie ponad 2 000 000 euro.

8. Nie uzyskuje Pani przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

9. W 2022 roku osiągnęła Pani dochód związany ze sprzedażą nieruchomości - działki (poza działalnością gospodarczą w ramach zarządzania majątkiem prywatnym).

10. Uzyskuje Pani przychody z tytułu najmu prywatnego - przychody są rozliczane przez Pani małżonka pozostającego z Panią w ustroju wspólności ustawowej małżeńskiej.

11. Prowadzi Pani ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przychody z działalności usługowej sklasyfikowanej wg PKWiU: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Zastrzec zatem należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Panią usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie będzie Pani uzyskiwała przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy, do których to usług przypisana jest inna stawka ryczałtu.

Tym samym, stanowisko Pani jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

  • Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
  • Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00