Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.944.2023.2.LS

Możliwości opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, działalności rolniczej, pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie norm szacunkowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, działalności rolniczej, pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie norm szacunkowych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 listopada 2023 r. (data wpływu 1 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan obywatelem polskim posiadającym miejsce zamieszkania na terytorium kraju i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na dzień złożenia wniosku nie pozostaje Pan w związku małżeńskim.

Prowadzi Pan rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą.

Jest Pan rolnikiem indywidualnym w rozumieniu art. 6 ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.2022.2569 t.j. z dnia 2022.12.12 z późn. zm.) prowadzącym gospodarstwo, które jest gospodarstwem rodzinnym w rozumieniu art. 5 tej ustawy oraz gospodarstwem rolnym w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz.U.2020.333 t.j. z dnia 2020.03.02 z póżn. zm.)

Rolnicza działalność gospodarcza obejmuje gospodarstwo rolne oraz działy specjalne produkcji rolnej (tucz drobiu rzeźnego) i prowadzona jest indywidualnie.

W ramach pozarolniczej działalności gospodarczej wytwarza Pan energię elektryczną za pomocą siłowni wiatrowej. Ta działalność prowadzona jest indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej.

Z uwagi na przekroczenie przychodu netto ze sprzedaży towarów, usług oraz i operacji finansowych z działalności prowadzonej indywidualnie (rolniczej i pozarolniczej) o równowartości złotych polskich 2 000 000 euro w roku poprzednim, w 2023 roku prowadzi Pan księgi rachunkowe. Przewiduje Pan, że w 2023 r. przychody przekroczą równowartości złotych polskich 2 000 000 euro.

Wszyscy wspólnicy spółki cywilnej (w której jest Pan wspólnikiem) wybrali opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ta spółka prowadzi ewidencję przychodów.

W związku z problemami zdrowotnymi które wystąpiły w 2023 r. był Pan hospitalizowany. Po powrocie ze szpitala przebył Pan rehabilitację.

Stosownie do zaleceń lekarzy powinien Pan ograniczyć swoją aktywność zawodową z uwagi na aktualny stan zdrowia.

Postanowił Pan zrezygnować z prowadzenia najbardziej absorbującej działalności, którą są działy specjalne produkcji rolnej wymagające całodobowego nadzoru i gotowości do podjęcia działania.

Pomimo podjętych prób nie udało się zmienić zawartych umów i zrezygnować z działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w 2023 r.

W związku z tym podjął Pan działania celem pozyskania osoby bądź osób skłonnych wydzierżawienia budynków maszyn i urządzeń wykorzystywanych w działach specjalnych produkcji rolnej. Podjęte działania trwają nadal.

W przypadku nie znalezienia osób skłonnych do wydzierżawienia wskazanych obiektów rozważa Pan możliwość zawiązania z inną osobą lub osobami spółki cywilnej która prowadziłaby w przyszłości działy specjalne produkcji rolnej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Łączne szacowane przychody w 2023 roku ze sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych z działalności prowadzonej indywidualnie (rolniczej, działów specjalnych i pozarolniczej ) przekroczą równowartość w złotych polskich 2 000 000 euro.

Szacowane przychody z działów specjalnych produkcji rolnej przekroczą w 2023 r. równowartość w złotych polskich 2 000 000 euro .

W 2023 roku nie przewiduje się uzyskania jakichkolwiek przychodów ze sprzedaży towarów i usług z gospodarstwa rolnego. Wyprodukowane w gospodarstwie rolnym płody rolne zostały zużyte bądź, będą zużyte w działach specjalnych produkcji rolnej. Szacowana wartość wyprodukowanych płodów rolnych w 2023 r nie przekroczy równowartości w złotych polskich 2 000 000 euro i wyniesie mniej niż 150 000 zł.

Przychody z prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczą równowartości w złotych polskich 2 000 000 euro.

Szacowane przychody z tytułu udziału w nowopowstałej spółce cywilnej nie przekroczą równowartości w złotych polskich 2 000 000 euro.

Pana udział w nowopowstałej spółce wyniesie 50%.

Pytania

1.Czy w 2024 roku z działalności prowadzonej indywidualnie będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych?

2.Czy w 2024 roku spółka zajmująca się produkcją w zakresie działu specjalnych produkcji rolnej będzie zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych?

3.Czy prawidłowe jest stanowisko, że Pan jako wspólnik spółki cywilnej zajmującej się działami specjalnymi produkcji rolnej będzie uprawniony do opodatkowania dochodu uzyskanego z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych z tytułu przypadającego mu udziału w dochodzie tej spółki jeżeli przychody tej spółki nie przekroczą równowartości w złotych polskich 2 000 000 euro a spółka cywilna nie będzie prowadzić ksiąg?

Pana stanowisko w sprawie

Stosownie do postanowień art. 2 ustęp 1 punkt 2 przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U.2023.120 t.j. z dnia 2023.01.16 z późn. zm.) stosuje się osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Pana zdaniem obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych jest ustalany odrębnie dla osób fizycznych i odrębnie dla spółek cywilnych osób fizycznych. Ten obowiązek wynika ze spełnienia określonych warunków odrębnie przez osoby fizyczne i odrębnie przez spółki cywilne.

Osoba fizyczna ustala uzyskaną w poprzednim roku kwotę przychodu netto ze sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych odrębnie dla działalności prowadzonej indywidualnie i na tej podstawie ustala czy jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych niezależnie od przychodów uzyskanych przez spółkę cywilną (lub spółki cywilne) w których jest wspólnikiem i niezależnie od przychodów przypadających tej osobie jako wspólnikowi spółki (spółek).

W przypadku, jeżeli przychody netto ze sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych z działalności prowadzonej indywidualnie nie osiągną co najmniej równowartości złotych polskich 2 000 000 euro nie wystąpi obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych niezależnie od tych przychodów uzyskanych przez spółki cywilne w których jest Pan wspólnikiem.

Każda ze spółek cywilnych odrębnie ustala obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie przychodu netto sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych uzyskanego w rok poprzednim niezależnie od przychodów uzyskiwanych przez wspólników z działalności prowadzonej indywidualnie.

Jeżeli te przychody nie osiągną co najmniej równowartości złotych polskich 2 000 000 euro taka spółka nie jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych niezależnie od przychodów uzyskiwanych przez wspólników tej spółki.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez spółki cywilne powstałe w roku poprzednim lub wcześniej wystąpi wówczas, jeżeli uzyskane w roku poprzednim przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych osiągną co najmniej równowartość złotych polskich 2 000 000 euro.

Natomiast w przypadku nowopowstałych spółek cywilnych w roku ich powstania nie wystąpi obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Pana zdaniem w 2024 roku będzie on zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych z działalności prowadzonej indywidualnie, jeżeli w 2023 roku przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych osiągną co najmniej równowartość złotych polskich 2 000 000 euro niezależnie od przychodów spółek w których jest lub będzie wspólnikiem.

Natomiast obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2024 r. wystąpi jedynie w tej spółce której przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych osiągną co najmniej równowartość złotych polskich 2 000 000 euro w 2023 r niezależnie od przychodów uzyskanych przez wspólników. W przypadku nowopowstałych spółek cywilnych w roku ich powstania nie wystąpi obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W przypadku powstania w 2023 r spółki cywilnej zajmującej się działami specjalnymi produkcji rolnej nie będzie ona zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2024 r. jeżeli jej przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych będą mniejsze niż równowartość złotych polskich 2 000 000 euro w 2023 r. Również w przypadku powstania spółki cywilnej zajmującej się działami specjalnymi produkcji rolnej w 2024 r. nie będzie ona zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych w tym roku.

Stosownie do postanowień art. 24 ustęp 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2022.2647 t.j. z dnia 2022.12.16 z późn. zm.) dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Stosownie do postanowień artykułu 15 ustęp 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik może prowadzić księgi po uprzednim zawiadomieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Natomiast stosownie do postanowień art. 15 ustęp 2 tej ustawy podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli ten obowiązek wynika z przepisów ustawy o rachunkowości. Wówczas nie ma obowiązku zawiadamiania naczelnika Urzędu Skarbowego.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy zasadnym jest stanowisko, że możliwość opodatkowania dochodu uzyskanego z działu specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych nie jest możliwe w przypadku prowadzenia ksiąg niezależnie od tego czy obowiązek wynika z przepisów ustawy o rachunkowości czy wynika decyzji podatnika, który wybrał prowadzenie ksiąg dobrowolnie.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

Stosownie do postanowień artykułu 2 ustęp 1 punkt 2 przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U.2023.120 t.j. z dnia 2023.01.16 z późn. zm. ) stosuje się do osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro zwanej dalej Ustawą .

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynikający postanowień Ustawy został nałożony odrębnie na osoby fizyczne i odrębnie na spółki cywilne jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych uzyskane w roku poprzednim obrotowym wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Przepisy Ustawy nie nakładają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych na wspólników spółek cywilnych niezależnie od osiągniętych łącznych przychodów przypadających wspólnikom ze spółek cywilnych w których są wspólnikami.

W opisanym zdarzeniu przyszłym będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2024 r. jeżeli z prowadzonej indywidualnie działalności w 2023 r. przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosą co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Jako wspólnik spółek cywilnych nie będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych z działalności prowadzonej w formie spółek cywilnych niezależnie od wysokości przypadających mu z tego tytułu przychodów.

Spółka cywilna będzie zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2024 r. jeżeli w 2023 r. jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosą co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Sposób opodatkowania

Stosownie do postanowień artykułu 24 ust. 4 zdanie drugie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2022.2647 t.j. z dnia 2022.12.16 z póżn. zm.) dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni uprawlub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Natomiast stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 tej ustawy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody.

O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działówspecjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku, z zastrzeżeniem ust. 2 który stanowi że wprzypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działówspecjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14. W takim przypadku nie ma obowiązku zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o założeniu ksiąg rachunkowych.

Powołane przepisy jednoznacznie wskazują że dochód z działów specjalnych może być ustalany według norm szacunkowych lub na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych. W przypadku nieprowadzenia ksiąg rachunkowych dochód z działów specjalnych ustala się na podstawcie norm szacunkowych.

Natomiast w przypadku obowiązku prowadzenia ksiąg wynikającego z przepisów ustawy o rachunkowości albo w przypadku dobrowolnego wyboru i zawiadomienia o założeniu ksiąg właściwego naczelnika urzędu skarbowego dochód jest ustalany na podstawie tych ksiąg.

W przypadku kiedy spółka cywilna nie jest zobowiązania do prowadzenia ksiąg i wspólnicy tej spółki dobrowolnie nie wybiorą ustalania dochodu na podstawie prowadzonych ksiąg zawiadamiając we właściwym terminie właściwego naczelnika urzędu skarbowego dochód jest ustalany na podstawie norm szacunkowych.

W opisanym zdarzeniu przyszłym Pan jako wspólnik nowopowstałej spółki cywilnej będzie uprawniony do opodatkowania dochodu uzyskanego w 2024 r. na podstawie norm szacunkowych, jeżeli w 2023 przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych tej spółki wyniosą mniej niż równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro a spółka nie będzie zobowiązana do prowadzenia ksiąg i nie będzie dobrowolnie prowadzić ksiąg.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Pana stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00