Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.505.2023.2.JMS

Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, Spółka może zaliczyć wydatki na Materiały wskazane w stanie faktycznym bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a w przypadku częściowego ich wykorzystania bezpośrednio do działalności badawczo-rozwojowej zastosować odpowiedni klucz alokacji?

Interpretacja indywidualna– stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 listopada 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Y Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest (…) wyrobów gotowych w postaci artykułów (…) z tworzyw sztucznych. Poza produkcją seryjną wyrobów gotowych oraz ich sprzedażą, a także inną działalnością pomocniczą Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 uCIT.

Jednym z rodzajów kosztów jakie ponosi Spółka w ramach prac badawczo-rozwojowych są koszty ujmowane w księgach rachunkowych na kontach zużycie materiałów i energii, w szczególności materiały produkcyjne, części maszyn, materiały (…), narzędzia i przyrządy do produkcji, materiały remontowe, biurowe, paliwa, energia elektryczna, gaz (dalej: „Materiały”). Materiały są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie powyższych kategorii składników majątku, należy wskazać, że zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości Spółki środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok są ujmowane przez Spółkę, w ewidencjach środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane wg zasad wskazanych w uCIT, w tym poprzez amortyzację jednorazową składników niskocennych.

W przypadku składników majątku, który nie spełnia ww. założeń, tj. ich przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok, Spółka odpisuje je na bieżąco na kontach zużycie materiałów i energii.

Pismem z 14 listopada 2023 r., doprecyzowali Państwo opis stanu faktycznego, następująco:

1.Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a uCIT. Spółka w majątku posiada grunt zlokalizowany na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

2.Wydatki, które Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT.

3.Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r., o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

4.Koszty realizacji prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Spółka pokrywa ze środków własnych. Koszty te nie są/nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

5.W zakresie wskazanych pojęć oraz sposobu ich wykorzystania Spółka, wyjaśnia co następuje:

-materiały produkcyjne oraz materiały (…), obejmują w szczególności różnego rodzaju (…) tworzyw sztucznych i dotyczą one projektów związanych z poszerzaniem oferty produktowej Spółki. Celem opracowania i wdrożenia nowego produktu, konieczne jest prowadzenie licznych prac i prób technologicznych, które pozwolą na stworzenie wyrobu o określonych parametrach. Inaczej mówiąc, materiały te są budulcem wyrobów produkowanych przez Spółkę, a w okresie trwania projektu badawczo-rozwojowego są one budulcem nowych wyrobów, które są w trakcie procesu rozwojowego;

-narzędzia i przyrządy do produkcji oraz materiały remontowe, są to urządzenia i materiały techniczne związane z procesem wytwórczym. Projekty w jakich wykorzystywane są narzędzia i przyrządy do produkcji oraz materiały remontowe mogą dotyczyć projektów związanych z poszerzaniem oferty produktowej Spółki, projektów związanych z wdrażaniem usprawnień i automatyzacji procesów produkcyjnych lub też związanych z tworzeniem i modyfikacją form produkcyjnych np. (…), konieczne jest przeprowadzenie prototypowania poprzez budowę modeli, w tym z wykorzystaniem narzędzi i materiałów. Między innymi w projektach związanych z budową lub modyfikacją form może dojść do zużycia jakiegoś fragmentu formy lub próby zaimplementowania formy mogą doprowadzić do uszkodzenia osprzętu, w konsekwencji w ramach projektu badawczo-rozwojowego konieczne jest wykorzystanie zasobów niezbędnych do naprawy;

-materiały biurowe, to w szczególności niewielkie o niskiej wartości wyposażenie biura, jak drobny sprzęt IT, filamenty do drukarek 3D, a paliwa to surowce do napędzania pojazdów bądź maszyn. Materiały biurowe i paliwa wykorzystywane są w różnych projektach badawczo-rozwojowych np. w projektach związanych z automatyzacją, celem wytworzenia jakiegoś narzędzia lub osprzętu Spółka wykorzystuje drukarki 3D, gdzie dochodzi do zużycia filamentu lub w projektach mających na celu wytworzenie dedykowanego oprogramowania Spółka wykorzystuje niezbędne narzędzia IT.

Pytanie

Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, Spółka może zaliczyć wydatki na Materiały wskazane w stanie faktycznym bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a w przypadku częściowego ich wykorzystania bezpośrednio do działalności badawczo-rozwojowej zastosować odpowiedni klucz alokacji?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki, do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, Spółka może zaliczyć wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach uCIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: „UoR”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 UoR, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.”. (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Jak wskazano, zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości Spółki, składniki majątku, których przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok, także odpisuje na bieżąco na kontach zużycie materiałów i energii.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, jest ona uprawniona zaliczać do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, wydatki na Materiały wskazane w stanie faktycznym, w tym niskocenny majątek trwały odpisywany w pełnej wartości w koszty, w momencie przekazania do użytkowania, jeżeli ich jednostkowa wartość początkowa nie przekroczy 10.000 zł. Dodatkowym warunkiem zaliczenia Materiałów do kosztów kwalifikowanych jest oczywiście ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W ocenie Spółki, bezpośredni związek powinien być rozpatrywany w oparciu o kryterium przeznaczania, dla którego Materiały zostały nabyte.

Podejście Spółki jest zgodne z aktualną linią interpretacyjną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. DKIS z 19 czerwca 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.208.2023.2.JMS, DKIS z 16 czerwca 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.232.2023.2.JMS.

Analogiczne stanowiska były wyrażane również w latach poprzednich m.in. DKIS z 19 kwietnia 2021 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.62.2021.2.APO, DKIS z 12 lutego 2020 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.502.2019.2.MR, DKIS z 6 sierpnia 2019 r. sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.207.2019.2.JKT, DIS w Bydgoszczy z 24 stycznia 2017 r. sygn. 0461‑ITPB3.4510.724.2016.1.PS.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”),

od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się,

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

-koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

-jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym art. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące art. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania art.” (Walińska Ewa(red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Odnosząc ww. przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wskazać należy, że opisane przez Państwa wydatki na materiały remontowe nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej. Ww. materiały remontowe nie stanowią materiałów ani surowców, bezpośrednio związanych z działalnością badawczo-rozwojową, zatem nie można ich zaliczyć do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT. Zauważyć należy, że ww. materiały nie są zużywane w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej o której mowa we wniosku. Jak bowiem wynika z uzupełnienia, w projektach związanych z budową lub modyfikacją form może dojść do zużycia jakiegoś fragmentu formy lub próby zaimplementowania formy mogą doprowadzić do uszkodzenia osprzętu, w konsekwencji w ramach projektu badawczo-rozwojowego konieczne jest wykorzystanie zasobów niezbędnych do naprawy.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, Spółka może zaliczyć wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a w przypadku częściowego ich wykorzystania bezpośrednio do działalności badawczo-rozwojowej zastosować odpowiedni klucz alokacji, w części dotyczącej:

-kosztów materiałów remontowych – jest nieprawidłowe;

-kosztów materiałów produkcyjnych, materiałów bp, narzędzi i przyrządów do produkcji, materiałów biurowych, energii elektrycznej, gazu – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00