Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.505.2023.2.MH

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z Konsolidacją w związku i w wyniku realizacji rządowego programu. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z poniesieniem kosztów transakcji zbycia akcji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa Spółki w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lipca 2023 r. wpłynął wniosek Państwa Spółki z 14 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

-prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z Konsolidacją ... w związku i w wyniku realizacji rządowego programu pn. „…”,

-braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z poniesieniem kosztów transakcji zbycia akcji.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 września 2023 r. (data wpływu 28 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką akcyjną (dalej: Wnioskodawca) mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatkiem podatku od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.; dalej: Ustawa VAT).

W dniu ... w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej zostało opublikowane obwieszczenie Ministra ... w sprawie (...) (dalej: „…”). Dokument ten określa cele rządu dla (...). Jest jedną ze strategii (...). Jednocześnie strategia ta ma zagwarantować (...). Wskazuje cele szczegółowe, które obejmują (...). Każdy z celów szczegółowych wskazanych przyczynia się do (...). Jak można przeczytać „...”.

Zakłada (...). By w sposób harmonijny i bezpieczny przeprowadzić ten proces, konieczne jest włączenie w niego ... z udziałem Skarbu Państwa. Dlatego w dniu ... Minister ... opublikował dokument pod nazwą: „…”. Dokument ten (dalej: „….”) został następnie zaktualizowany w ..., co zostało potwierdzone uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia tego dokumentu.

Jak wynika z komunikatu zamieszonego na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (...) „rząd chce, aby (...).

W tym celu, z grup kapitałowych spółek z udziałem Skarbu Państwa, wydzielone zostaną związane z wytwarzaniem (...). Właścicielem takich aktywów zostanie ……. Rozwiązanie przyczyni się do (...). Rozwiązanie to doprowadzi do (...). Głównymi wytwórcami ... w Polsce są podmioty zależne od spółek z udziałem Skarbu Państwa: ………… której aktualnym właścicielem jest ……… Dysponują one (...). Jednocześnie są to grupy (...). Obecna struktura aktywów wytwórczych ogranicza potencjał inwestycyjny tych przedsiębiorstw, jeśli chodzi o (...)”.

Jedną z grup objętych rządowym procesem restrukturyzacji jest Grupa ………. w ramach której spółką dominującą jest Spółka (dalej: „……..”). W skład wchodzi również Wnioskodawca. Aktywa związane z wytwarzaniem .... skupione są w ramach spółki … (dalej: ….). Zbycie... ma nastąpić w drodze przeniesienia własności akcji przez Wnioskodawcę na rzecz Skarbu Państwa w drodze sprzedaży, co poprzedzone zostało szeregiem działań reorganizacyjnych, prowadzących do konsolidacji składników majątkowych związanych z wytwarzaniem ...., przy jednoczesnym zbyciu przez …. składników związanych z innymi obszarami działalności (dalej również: …). Zrealizowane działania zmierzające do (...) miały zróżnicowany charakter i obejmowały szereg czynności reorganizacyjnych związanych zarówno z nabywaniem, jak i zbywaniem składników majątkowych. Należy przy tym podkreślić, że działania te zostały w całości zrealizowane na moment składnia niniejszego wniosku. Przeprowadzenie procesu .... wynika z faktu, że jednym z założeń jest dokonanie docelowej integracji aktywów związanych z wytwarzaniem (...), w ramach jednego podmiotu, który będzie docelowo działał pod firmą ….. (dalej: „…”) i który to podmiot będzie kontynuował działalność w zakresie wytwarzania ... przy wykorzystaniu aktywów ..., tj. m.in. działalność prowadzoną obecnie po zrealizowanej Konsolidacji ...

Jak wskazano, głównym założeniem tego procesu jest nabycie przez Skarb Państwa od Wnioskodawcy, jak również innych spółek takich jak ……. akcji bądź udziałów spółek zależnych odpowiednio od każdej z grup .... dysponujących aktywami związanymi z wytwarzaniem (...), w tym spółek serwisowych świadczących usługi na ich rzecz.

Jednocześnie, zakładane jest pozostawienie w strukturze grup kapitałowych zaangażowanych w proces tworzenia ….., w tym ……, .... i ...., które będą stopniowo zastępowane jednostkami ....dostosowanymi do (...). Opisany proces ma na celu dostosowanie do wyzwań transformacji, zgodnie z kierunkami wskazanymi w (...). Po sprzedaży akcji, Grupa skupi się na realizacji ....

Zbycie przez ….. aktywów ... realizowane poprzez sprzedaż przez Wnioskodawcę akcji ….. (poprzedzone zrealizowaną Konsolidacją ...) umożliwi skoncentrowanie się grupy między innymi na inwestycjach w (...).

Zbycie.... przyspieszy rozwój obszaru działalności związanego z wytwarzaniem ...., a dla ….. będzie dodatkowym impulsem inwestycyjnym, gdyż utrzymanie dotychczasowych struktur organizacyjnych stanowi barierę w dostępie do finansowania zewnętrznego, co związane jest z faktem, że (...). Z informacji wynika, że (...).

Przewiduje się, że ten trend będzie nasilał się wraz z wdrażaniem przez sektor bankowy zasad dotyczących zrównoważonego finansowania, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, ustanawiającego taksonomię wraz z aktami delegowanymi do tego rozporządzenia.” Dlatego też pozostawienie .... rodziłoby istotne ryzyko dla możliwości realizacji planów ... i w konsekwencji mogłoby przełożyć się na jej opóźnienie, co wiązałoby się z dalszym wzrostem kosztów ... i szkód dla środowiska naturalnego.

Dlatego też jak wskazuje Ministerstwo ... „w obecnej strukturze właścicielskiej, pozyskanie finansowania na tak szybkie i daleko idące odtworzenie technologiczne podsektora wytwarzania... w Polsce wydaje się mało realne, szczególnie że osiągnięcie celów wyznaczonych przez „....” nie będzie realistycznie możliwe bez znaczącego zaangażowania ... z udziałem Skarbu Państwa. Zmiana polityki instytucji finansowych, które (...).

Konsolidacja ..oraz zbycie akcji jest konieczne, gdyż dzięki jego realizacji … będzie miała zdecydowanie większą szansę by zagospodarować potencjał rozwoju sektora ..., zmodernizować sieci dystrybucji ... oraz utrzymać długoterminową stabilność finansową. Otworzy to możliwości pozyskania finansowania dłużnego na jak najkorzystniejszych warunkach takich jak zielone obligacje, kredyty i obligacje (sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju), co będzie sprzyjać przyspieszeniu projektów inwestycyjnych przy równocześnie niższym zaangażowaniu kapitałów własnych. Jednocześnie, realizowany proces wpłynie również na konsolidację działalności związanej z wytwarzaniem ..., co w założeniu ma wpłynąć na poprawę efektywności działalności w tym zakresie.

Jak wskazano powyżej, na moment składania niniejszego wniosku zakończony został proces ...., z którym to procesem związany był szereg prac i ponoszonych kosztów. Wśród kosztów ponoszonych znajdują się wydatki na różnego rodzaju doradztwo prawne, podatkowe, techniczne, finansowe, czy też odnoszące się do kwestii społecznych, a także innego rodzaju wydatki związane z realizowanym procesem (dalej: ....).

Ze względu na przyjętą politykę, strukturę i umiejscowienie dedykowanych zespołów, posiadających niezbędne kompetencje do realizacji skomplikowanych działań z obszaru restrukturyzacji oraz fuzji i przejęć, pierwotnie koszty te poniesione zostały przez spółkę posiadającą 100% akcji w kapitale Wnioskodawcy. Niemniej, mając na uwadze fakt, że Wnioskodawca jest podmiotem, który koordynował proces ... na poziomie…, będąc docelowo również sprzedającym akcje na rzecz Skarbu Państwa i bezpośrednim beneficjentem świadczeń po stronie …..z tytułu wydzielenia ..., wszelkie koszty ponoszone pierwotnie przez ….. będą przeniesione na rzecz Wnioskodawcy i w efekcie to Wnioskodawca poniesie ostatecznie ciężar wskazanych wyżej świadczeń (...). Zgodnie z przyjętymi zasadami rozliczeń, …..obciąży Wnioskodawcę kosztami wynagrodzeń doradców zewnętrznych, a także odpowiednio skalkulowanymi kosztami własnymi …..poniesionymi w związku z procesem ..., powiększonymi o ustalony między stronami narzut zysku.

W konsekwencji wskazanego rozliczenia, Wnioskodawca poniesie w przyszłości koszty związane z podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT) transakcjami świadczenia usług i dostawami towarów, stanowiące ..., do których można zaliczyć w szczególności takie świadczenia jak:

a.wycena aktywów,

b.doradztwo prawne, finansowe i podatkowe,

c.doradztwo techniczno-środowiskowe,

d.doradztwo prawne w zakresie dialogu społecznego,

e.usługi prawne związane z opiniowaniem i negocjowaniem dokumentów związanych z finansowaniem ....,

f.świadczenie usług prawnych przy wypracowaniu rozwiązań osłonowych dla pracowników.

Niezależnie od wskazanych powyżej Kosztów Konsolidacji, w celu sfinalizowania procesu zbycia .... przez …….., Wnioskodawca będzie dodatkowo ponosić koszty bezpośrednio związane z samą transakcją zbycia akcji … (dalej: Koszty Zbycia Akcji). Również w tym przypadku należy zakładać, że kategorie kosztów wchodzących w skład Kosztów Zbycia Akcji będą miały zróżnicowany charakter i będą obejmować podlegające opodatkowaniu VAT transakcje świadczenia usług i dostawy towarów, w szczególności doradztwo prawne, podatkowe i finansowe, czy usługi notarialne związane z obsługą transakcji. Co istotne, w odróżnieniu od Kosztów Konsolidacji..., Koszty Zbycia Akcji nie będą przenoszone na rzecz Wnioskodawcy przez ……….., lecz podmiotem pierwotnie ponoszącym ciężar wydatków będzie Wnioskodawca.

Na pytania Organu zawarte w wezwaniu:

1.Na kogo są wystawione faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług, stanowiące Koszty Konsolidacji ..., których dotyczy pytanie nr 1 we wniosku?

2.Na kogo są wystawione faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług, stanowiące Koszty Zbycia Akcji?

3.Z jakimi czynnościami wykonywanymi przez Państwa Spółkę związane będą nabyte towary i usług związane z Konsolidacją ... w związku i w wyniku realizacji rządowego programu, o którym mowa we wniosku, objęte zakresem pytania nr 1 we wniosku, tj. z czynnościami:

a)opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług,

b)zwolnionymi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,

c)niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

4.Czy transakcja zbycia przez Państwa Spółkę akcji będzie czynnością:

a)opodatkowaną podatkiem od towarów i usług,

b)zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,

c)niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

5.Czy transakcja zbycia przez Państwa Spółkę akcji zostanie udokumentowana fakturą/fakturami z wykazaną kwotą podatku VAT?

Wskazali Państwo:

Ad 1.

Zgodnie z przedstawionym we Wniosku opisem zdarzenia przyszłego, ze względu na przyjętą politykę, strukturę i umiejscowienie dedykowanych zespołów, posiadających niezbędne kompetencje do realizacji skomplikowanych działań z obszaru restrukturyzacji oraz fuzji i przejęć, pierwotnie koszty te poniesione zostały przez spółkę posiadającą 100% akcji w kapitale Wnioskodawcy. Niemniej, mając na uwadze fakt, że Wnioskodawca jest podmiotem, który koordynował proces Konsolidacji na poziomie ……, będąc docelowo również sprzedającym akcje na rzecz Skarbu Państwa i bezpośrednim beneficjentem świadczeń po stronie …… z tytułu wydzielenia ...., wszelkie koszty ponoszone pierwotnie przez ….. będą przeniesione na rzecz Wnioskodawcy i w efekcie to Wnioskodawca poniesie ostatecznie ciężar wskazanych wyżej świadczeń (Kosztów Konsolidacji). Zgodnie z przyjętymi zasadami rozliczeń, …….. obciąży Wnioskodawcę kosztami wynagrodzeń doradców zewnętrznych, a także odpowiednio skalkulowanymi kosztami własnymi poniesionymi w związku z procesem Konsolidacji ...., powiększonymi o ustalony między stronami narzut zysku.

Tym samym, pierwotnie wydatki związane z poniesieniem Kosztów Konsolidacji ... zostały poniesione przez ….i to na ten podmiot zostały wystawione faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług w tym zakresie. Czynności te nie są jednak przedmiotem złożonego Wniosku.

Co jednak istotne, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego planowane jest przeniesienie ciężaru ekonomicznego związanego z poniesieniem Kosztów Konsolidacji ... na Wnioskodawcę, w wyniku czego zakładane jest obciążenie Wnioskodawcy Kosztami Konsolidacji ... powiększonymi o koszty własne poniesione w związku z procesem Konsolidacji ..., powiększonymi dodatkowo o ustalony między stronami narzut zysku. Obciążenie Wnioskodawcy będzie skutkowało wystawieniem przez ……na rzecz Wnioskodawcy faktury na kwotę skalkulowaną zgodnie z ww. założeniami. Wskazana transakcja jest przedmiotem złożonego Wniosku.

Ad 2.

Jak zostało wskazane w treści Wniosku, w odróżnieniu od Kosztów Konsolidacji ..., Koszty Zbycia Akcji nie będą przenoszone na rzecz Wnioskodawcy przez ……, lecz podmiotem pierwotnie ponoszącym ciężar wydatków będzie Wnioskodawca. Oznacza to, że w przypadku Kosztów Zbycia Akcji faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług będą wystawiane bezpośrednio na Wnioskodawcę.

Ad 3.

W ocenie Wnioskodawcy, w odróżnieniu od Kosztów Zbycia Akcji, które Wnioskodawca ściśle wiąże z transakcją sprzedaży akcji, w przypadku poniesionych wydatków stanowiących Koszty Konsolidacji ... nie sposób mówić o bezpośrednim związku z jakąkolwiek zidentyfikowaną przeszłą lub przyszłą czynnością. Tym samym, odpowiedź na pytanie nr 3 przedstawione w treści Wezwania wymaga zrozumienia szerokiego tła decyzji związanej z wdrażaniem procesu reorganizacyjnego realizowanego z udziałem Wnioskodawcy, które zostało w sposób wyczerpujący przedstawione w ramach opisu zdarzenia przyszłego. W szczególności, jak wskazano we Wniosku, „z perspektywy .. i Wnioskodawcy, zbycie ... nie tylko pozwoli na realizację strategii wyznaczonej przez Ministerstwo ..., ale również przyspieszy rozwój obszaru działalności związanego z wytwarzaniem ... i da Wnioskodawcy dodatkowy impuls inwestycyjny, gdyż utrzymanie dotychczasowych struktur organizacyjnych stanowi barierę do dostępu do finansowania zewnętrznego. Konsolidacja ... oraz zbycie akcji są konieczne, gdyż dzięki ich realizacji podmioty wchodzące w skład ….., w tym również sam Wnioskodawca, będą miały zdecydowanie większą szansę by zagospodarować potencjał rozwoju sektora ..., unowocześnić ...oraz utrzymać długoterminową stabilność finansową. Otworzy to możliwości pozyskania finansowania dłużnego na jak najkorzystniejszych warunkach, co będzie sprzyjać przyspieszeniu projektów inwestycyjnych przy równocześnie niższym zaangażowaniu kapitałów własnych.

W świetle powyższego istnieją istotne argumenty przemawiające za uznaniem, że wydatki składające się na Koszty Konsolidacji .... mają wpływ na ogólne funkcjonowanie Wnioskodawcy, przez to należy je powiązać w sposób pośredni z uzyskaniem obrotu opodatkowanego VAT. Nabywane towary i usługi mają szeroki charakter i jako służące przeprowadzeniu procesu reorganizacji, są związane również z obszarami działalności, które pozostaną w strukturach Wnioskodawcy oraz ……., a co za tym idzie będą wykorzystywane na potrzeby działalności opodatkowanej VAT. Zatem, w odniesieniu do ww. Kosztów Konsolidacji ...., zasadniczo będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT.”

Niezależnie od faktu, że w ocenie Wnioskodawcy dokonał on w treści Wniosku „wyczerpującego przedstawienia zdarzenia przyszłego”, o którym mowa w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, należy ponownie podkreślić, że celem poniesienia przez Wnioskodawcę Kosztów ... była nie tylko realizacja strategii Ministerstwa ..., ale również docelowy długoterminowy rozwój obszaru działalności związanego z wytwarzaniem ...., który to obszar wiąże się w szczególności z realizacją czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i to z realizacją takich czynności należy w ocenie Wnioskodawcy wiązać poniesienie Kosztów Konsolidacji .... (choć Wnioskodawca nie może jednocześnie wykluczyć, że w przyszłości będzie realizował również incydentalne czynności zwolnione lub pozostające poza zakresem opodatkowania VAT). Niemniej, biorąc pod uwagę brak bezpośredniego związku Kosztów Konsolidacji z realizacją jakichkolwiek konkretnych przeszłych lub przyszłych czynności, intencją Wnioskodawcy i celem złożenia Wniosku było uzyskanie potwierdzenia prawidłowości ww. oceny prawnej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w formie interpretacji indywidualnej.

Ad 4.

Zgodnie z oceną Wnioskodawcy, potwierdzoną przez niezależny podmiot profesjonalny świadczący usługi doradztwa podatkowego, transakcja zbycia przez Wnioskodawcę akcji będzie czynnością niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad 5.

W konsekwencji faktu, że transakcja zbycia przez Wnioskodawcę akcji będzie czynnością niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zostanie ona udokumentowana fakturą/fakturami z wykazaną kwotą podatku VAT.

Pytania

1.Czy Państwa Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury związanej z poniesieniem Kosztów Konsolidacji poniesionych w związku i w wyniku realizacji rządowego programu opisanego w dokumencie pod nazwą: „…”?

2.Czy Państwa Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z poniesieniem Kosztów Zbycia Akcji poniesionych w wyniku realizacji rządowego programu opisanego w dokumencie pod nazwą: „……”?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

W ocenie Wnioskodawcy, w odniesieniu do Kosztów Konsolidacji poniesionych w wyniku realizacji rządowego programu opisanego w dokumencie pod nazwą: „……” Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej Koszty Konsolidacji ....

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 Ustawy VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych, jak również Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym prawem podatnika, w związku z czym należy je pojmować możliwie jak najszerzej oraz znajduje zastosowanie także wtedy, gdy nabywanych towarów lub usług nie można połączyć z konkretną czynnością opodatkowaną VAT, lecz pozostaje w związku z szeroko postrzeganą działalnością podatnika. Odmienne stanowisko naruszyłoby, bowiem zasadę neutralności podatku VAT, stanowiącą podstawowe założenie wspólnego europejskiego systemu podatku od wartości dodanej.

W związku z powyższym, aby odpowiedzieć na pytanie, czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej poniesienie Kosztów Konsolidacji ... należy ustalić, czy w momencie zakupu towarów lub usług, Wnioskodawca działa w charakterze podatnika VAT oraz czy zakup ten jest związany z działalnością opodatkowaną VAT prowadzoną przez Wnioskodawcę.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca wchodzi w skład ……….., w ramach której aktywa związane z wytwarzaniem (...) skupione są w szczególności w ramach spółki ….. Zgodnie z założeniami, zbycie ... ma nastąpić w drodze przeniesienia własności akcji przez Wnioskodawcę na rzecz Skarbu Państwa w drodze sprzedaży i zostało poprzedzone szeregiem działań reorganizacyjnych, które doprowadziły do konsolidacji w ramach składników majątkowych związanych z wytwarzaniem (...), które to działania określane są na potrzeby niniejszego wniosku jako Konsolidacja....

Działania zmierzające do skupienia w ramach (...) wchodzące w skład procesu Konsolidacji mają zróżnicowany charakter i obejmują szereg czynności reorganizacyjnych związanych zarówno z nabywaniem, jak i zbywaniem składników majątkowych. Jednym z założeń Planu Transformacji jest bowiem (...).

Co istotne, z perspektywy ….. i Wnioskodawcy, zbycie ... nie tylko pozwoli na realizację strategii wyznaczonej przez Ministerstwo ..., ale również przyspieszy rozwój obszaru działalności związanego z wytwarzaniem .... i da Wnioskodawcy dodatkowy impuls inwestycyjny, gdyż utrzymanie dotychczasowych struktur organizacyjnych stanowi barierę do dostępu do finansowania zewnętrznego. Konsolidacja .... oraz zbycie akcji są konieczne, gdyż dzięki ich realizacji podmioty wchodzące w skład …, w tym również sam Wnioskodawca, będą miały zdecydowanie większą szansę by zagospodarować potencjał rozwoju sektora ..., unowocześnić linie ... oraz utrzymać długoterminową stabilność finansową. Otworzy to możliwości pozyskania finansowania dłużnego na jak najkorzystniejszych warunkach, co będzie sprzyjać przyspieszeniu projektów inwestycyjnych przy równocześnie niższym zaangażowaniu kapitałów własnych.

W świetle powyższego istnieją istotne argumenty przemawiające za uznaniem, że wydatki składające się na Koszty Konsolidacji mają wpływ na ogólne funkcjonowanie Wnioskodawcy, przez to należy je powiązać w sposób pośredni z uzyskaniem obrotu opodatkowanego VAT. Nabywane towary i usługi mają szeroki charakter i jako służące przeprowadzeniu procesu reorganizacji, są związane również z obszarami działalności, które pozostaną w strukturach Wnioskodawcy oraz ……, a co za tym idzie będą wykorzystywane na potrzeby działalności opodatkowanej VAT. Zatem, w odniesieniu do ww. Kosztów Konsolidacji, zasadniczo będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydawanych orzeczeniach wielokrotnie podkreślał, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym uprawnieniem podatnika, jeśli podatnik przy nabyciu towarów lub usług zamierza wykorzystać je w związku z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

Wyrażona zasada potrącalności podatku naliczonego powinna być pojmowana możliwie jak najszerzej i znajdować zastosowanie także w odniesieniu do podatku naliczonego przy nabyciu towarów handlowych, dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w ramach działalności opodatkowanej (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 czerwca 2004r./FSK 87/04). Zdaniem TSUE prawo to przysługuje podatnikowi nawet wtedy, jeśli nabywanych towarów lub usług nie można połączyć z konkretną czynnością opodatkowaną VAT. Odmienne stanowisko naruszyłoby, bowiem zasadę neutralności podatku VAT, stanowiącą podstawowe założenie wspólnego europejskiego systemu podatku od wartości dodanej. W ukształtowaną linię orzecznictwa TSUE w zakresie prawa do odliczenia VAT, wpisuje się również wyrok wydany w sprawie Kretztechnik AG vs Finanzamt Linz (sygn. C-465/03). ETS jednoznacznie stwierdził, że spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z wykonywaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej (emisją akcji), jeżeli cała sprzedaż podatnika podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Wyrok z dnia 14 listopada 2002 r. sygn. C-435/05 lnvestrand, TSUE wskazał, iż: „prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika”. Przedstawione powyżej stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych odnoszących się do analogicznych do przedstawionego zdarzeń przyszłych, w ramach których również dochodzi do reorganizacji grup kapitałowych zmierzających do ograniczenia zakresu działalności podatników, ukierunkowanych na zbycie określonych obszarów działalności, w celu zwiększenia efektywności działalności prowadzonej w innych obszarach, które uznawane są za priorytetowe z perspektywy przyjętych celów strategicznych.

Przykładowo, stanowisko takie potwierdzone zostało w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 9 kwietnia 2020 r. sygn. 0114-KDIP1-1.4012.140.2020.1.IZ, w której potwierdzono w całości stanowisko podatnika, zgodnie z którym „działając w warunkach rynkowych Spółka musi podejmować racjonalne z jej punktu widzenia, oparte na ekonomicznych analizach i kalkulacjach działania zmierzające do uzyskania możliwie największej efektywności ekonomicznej. Działania te mogą polegać również na restrukturyzacji i zmianie czy też modyfikacji dotychczasowego profilu działalności. Gdyby Spółka działań takich nie podejmowała, mogłaby nie sprostać konkurencji, a prowadzona przez nią działalność gospodarcza mogłaby stać się nieefektywna, nierentowna i zaczęłaby przynosić straty. Tym samym, zagrożone byłoby prowadzenie działalności gospodarczej, a więc wykonywanie czynności opodatkowanych w rozumieniu VAT w ich całokształcie. W tym sensie, co do zasady, każda taka usługa zmierzająca do zapobieżenia powstaniu takiej sytuacji, powinna być postrzegana jako usługa pośrednio wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych”.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do Kosztów Konsolidacji poniesionych w wyniku realizacji rządowego programu opisanego w dokumencie pod nazwą: „….” Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej Koszty Konsolidacji.

Ad 2.

W ocenie Wnioskodawcy, w odniesieniu do Kosztów Zbycia Akcji, tj. kosztów ściśle związanych z samą transakcją zbycia akcji na rzecz Skarbu Państwa, poniesionych w wyniku realizacji rządowego programu opisanego w dokumencie pod nazwą: „…..” Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących Koszty Zbycia Akcji.

Odwołując się do argumentacji przedstawionej powyżej należy wskazać, że zgodnie z Ustawą VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tym samym, w sytuacji, w której określone wydatki pozostawać będą bezpośrednio i wyłącznie związane z transakcją sprzedaży akcji na rzecz Skarbu Państwa, która to transakcja nie będzie czynnością z którą związane będzie rozpoznawanie podatku należnego, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwa Spółka przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Wykładnia art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie charakteru związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną, powinna być dokonywana w zgodzie z przepisami VI Dyrektywy (a od 1 stycznia 2007 r. – Dyrektywy 2006/112/WE), a zatem powinna uwzględniać istniejące w tym zakresie orzecznictwo TSUE, w którym, co do zasady, przeważa pogląd, że jedynie bezpośredni związek pomiędzy podatkiem naliczonym a transakcją opodatkowaną może stanowić podstawę do odliczenia VAT.

Rozumienie tego bezpośredniego związku zostało szeroko zaprezentowane w orzeczeniu Trybunału z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie ....., w którym stwierdzono, że art. 2 I Dyrektywy oraz art. 17(2)(3) i (5) VI Dyrektywy należy interpretować w taki sposób, aby – co do zasady – istnienie bezpośredniego związku między daną transakcją nabycia, a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do odliczenia, stanowiło warunek nabycia przez podatnika prawa do odliczenia naliczonego podatku od wartości dodanej oraz aby stanowiło podstawę do określenia zakresu tego prawa.

W orzeczeniu z dnia 27 września 2001 r. w sprawie ... (C-16/00) Trybunał doszedł do wniosku, że aby możliwe było odliczenie VAT naliczonego, musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy wydatkiem a sprzedażą opodatkowaną VAT, co oznacza, że wydatek musi stanowić element kosztowy sprzedaży opodatkowanej. Niemniej TSUE stwierdził, że wydatki na doradztwo związane z procesem przejmowania spółek zależnych przez CIBO stanowią koszty ogólne, mające związek z działalnością opodatkowaną tej spółki.

W świetle powyższego orzecznictwa TSUE należy stwierdzić, że kierując się wykładnią dokonywaną w zgodzie z zasadami VI Dyrektywy (od 1 stycznia 2007 r. – Dyrektywy 2006/112/WE), na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy, podobnie jak i art. 17(2)(3) i (5) VI Dyrektywy (art. 167 i nast. Dyrektywy 2006/112/WE) należy przyjąć – co do zasady – że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami), a konkretną transakcją opodatkowaną. Wydatki te powinny stanowić część składową kosztów świadczenia, uwzględnioną w cenie.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in. wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/98 (....), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Participations SA v. Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa do odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Podobnie w wyroku z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-98/98 ... wskazał, że w wypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku, a jedną lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, prawo do odliczenia zostaje podatnikowi przyznane wówczas, gdy koszty nabywanych usług należą do kosztów ogólnych tego podatnika i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Tego rodzaju koszty w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (identyczne stanowisko TUSE zajął też w późniejszych swoich orzeczeniach: z dnia 18 lipca 2013 r., w sprawie C-26/12 Fiscale eenheid PPG Holdings BV cs te Hoogezand przeciwko Inspecteur van de Belastingdienst/Noord/kantoor Groninge oraz z dnia 8 lutego 2007 r., w sprawie C-435/05 Investrand).

Z ww. orzeczeń TSUE wynika zatem, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług zarówno, gdy:

-zachodzi bezpośredni i ścisły związek pomiędzy danym wydatkiem a konkretną lub konkretnymi czynnościami opodatkowanymi, jak i

-poniesiony wydatek ma jedynie pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi, gdyż stanowi ogólny koszt całej działalności gospodarczej podatnika i jako taki stanowi element cenotwórczy dostarczanych towarów lub świadczonych usług.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy,

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że jesteście Państwo spółką akcyjną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Państwa Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatkiem podatku od towarów i usług. Jedną z grup objętych rządowym procesem restrukturyzacji jest ……., w ramach której spółką dominującą jest Spółka akcyjna. W skład … wchodzi również Wnioskodawca. W ….. aktywa związane z wytwarzaniem (...) skupione są w ramach spółki. Zbycie (...) ma nastąpić w drodze przeniesienia własności akcji przez Wnioskodawcę na rzecz Skarbu Państwa w drodze sprzedaży, co poprzedzone zostało szeregiem działań reorganizacyjnych, prowadzących do konsolidacji w ramach składników majątkowych związanych z wytwarzaniem (...), przy jednoczesnym zbyciu przez …… składników związanych z innymi obszarami działalności. Zrealizowane działania zmierzające do skupienia w ramach (...) wchodzące w skład procesu Konsolidacji miały zróżnicowany charakter i obejmowały szereg czynności reorganizacyjnych związanych zarówno z nabywaniem, jak i zbywaniem składników majątkowych. Przeprowadzenie procesu Konsolidacji wynika z faktu, że jednym z założeń Planu Transformacji jest dokonanie docelowej integracji aktywów związanych z wytwarzaniem (...), w ramach jednego podmiotu, który będzie docelowo działał pod firmą ..... i który to podmiot będzie kontynuował działalność w zakresie wytwarzania ... przy wykorzystaniu ..., tj. m.in. działalność … prowadzoną obecnie po zrealizowanej Konsolidacji. Zbycie przez ….. realizowane poprzez sprzedaż przez Wnioskodawcę akcji (poprzedzone zrealizowaną Konsolidacją) umożliwi skoncentrowanie się grupy między innymi na inwestycjach w (...). Wnioskodawca poniesie w przyszłości koszty związane z podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT) transakcjami świadczenia usług i dostawami towarów, stanowiące Koszty Konsolidacji. Wnioskodawca będzie dodatkowo ponosić koszty bezpośrednio związane z samą transakcją zbycia akcji (dalej: Koszty Zbycia Akcji). Również w tym przypadku należy zakładać, że kategorie kosztów wchodzących w skład Kosztów Zbycia Akcji będą miały zróżnicowany charakter i będą obejmować podlegające opodatkowaniu VAT transakcje świadczenia usług i dostawy towarów. Pierwotnie wydatki związane z poniesieniem Kosztów Konsolidacji zostały poniesione przez …… i to na ten podmiot zostały wystawione faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług w tym zakresie. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego planowane jest przeniesienie ciężaru ekonomicznego związanego z poniesieniem Kosztów Konsolidacji na Wnioskodawcę, w wyniku czego zakładane jest obciążenie Wnioskodawcy Kosztami Konsolidacji powiększonymi o koszty własne poniesione w związku z procesem Konsolidacji, powiększonymi dodatkowo o ustalony między stronami narzut zysku. Obciążenie Wnioskodawcy będzie skutkowało wystawieniem przez na rzecz Wnioskodawcy faktury na kwotę skalkulowaną zgodnie z ww. założeniami. Koszty Zbycia Akcji nie będą przenoszone na rzecz Wnioskodawcy przez …, lecz podmiotem pierwotnie ponoszącym ciężar wydatków będzie Wnioskodawca. Oznacza to, że w przypadku Kosztów Zbycia Akcji faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług będą wystawiane bezpośrednio na Wnioskodawcę. Wydatki składające się na Koszty Konsolidacji mają wpływ na ogólne funkcjonowanie Wnioskodawcy, przez to należy je powiązać w sposób pośredni z uzyskaniem obrotu opodatkowanego VAT. Nabywane towary i usługi mają szeroki charakter i jako służące przeprowadzeniu procesu reorganizacji, są związane również z obszarami działalności, które pozostaną w strukturach Wnioskodawcy oraz …….., a co za tym idzie będą wykorzystywane na potrzeby działalności opodatkowanej VAT. Celem poniesienia przez Wnioskodawcę Kosztów Konsolidacji była nie tylko realizacja strategii Ministerstwa ..., ale również docelowy długoterminowy rozwój obszaru działalności związanego z wytwarzaniem ..., który to obszar wiąże się w szczególności z realizacją czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja zbycia przez Wnioskodawcę akcji …..będzie czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie zostanie ona udokumentowana fakturą/fakturami z wykazaną kwotą podatku VAT.

Na tle powyższego opisu sprawy Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z Konsolidacją w związku i w wyniku realizacji rządowego programu.

Odnosząc się do opisanej we wniosku sprawy, należy zgodzić się z Państwem, że wydatki ponoszone przez Państwa w związku z realizacją Programu będą miały pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Jak Państwo wskazali, Konsolidacja oraz zbycie akcji są konieczne, gdyż dzięki ich realizacji podmioty wchodzące w skład ….., w tym również sam Wnioskodawca, będą miały zdecydowanie większą szansę by zagospodarować potencjał rozwoju sektora ..., zmodernizować sieci dystrybucji ... oraz utrzymać długoterminową stabilność finansową. Otworzy to możliwości pozyskania finansowania dłużnego na jak najkorzystniejszych warunkach, co będzie sprzyjać przyspieszeniu projektów inwestycyjnych przy równocześnie niższym zaangażowaniu kapitałów własnych.

Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy dotyczących odliczenia podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez Państwa związane z Konsolidacją dotyczące w szczególności:

a.wyceny aktywów,

b.doradztwa prawnego, finansowego i podatkowego,

c.doradztwa techniczno-środowiskowego,

d.doradztwa prawnego w zakresie dialogu społecznego,

e.usług prawnych związanych z opiniowaniem i negocjowaniem dokumentów związanych z finansowaniem grup ....,

f.świadczenia usług prawnych przy wypracowaniu rozwiązań osłonowych dla pracowników

poniesione w związku i w wyniku realizacji rządowego programu pn. „…” będą miały pośredni związek z Państwa działalnością gospodarczą, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki jako całości.

Przechodząc do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z Konsolidacją w związku i w wyniku realizacji ww. rządowego programu, należy jeszcze raz wskazać, że z treści cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego zostaną spełnione. Jak wynika z przedstawionych okoliczności sprawy są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a wydatki związane z Konsolidacją .... będą pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym mając na uwadze fakt, że dokonywane przez Państwa wydatki związane z Konsolidacją ... będą miały pośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną Spółki, to tym samym będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ww. wydatki poniesione przez Państwa w związku i w wyniku realizacji rządowego programu pn. „…”. Prawo do odliczenia będzie przysługiwało pod warunkiem, że nie wystąpi żadna z negatywnych przesłanek wymienionych w art. 88 ustawy o VAT.

Przechodząc natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z poniesieniem kosztów zbycia akcji w wyniku realizacji rządowego programu opisanego w dokumencie pod nazwą: „...”, wskazać należy, że w odniesieniu do kosztów związanych z transakcją zbycia akcji, tj. doradztwa prawnego, podatkowego i finansowego, czy usług notarialnych związanych z obsługą transakcji warunek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego nie zostanie spełniony, ponieważ – jak Państwo wskazali – transakcja zbycia przez Państwa Spółkę akcji spółki będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów. W związku z powyższym, Państwa Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze zbyciem akcji w wyniku realizacji ww. rządowego programu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa Spółkę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnosząc się do powołanej przez Państwa interpretacji wskazuję, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Zauważam, że publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazany przez Państwa, tj. tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm., jest nieaktualny. Obecnie tekst jednolity ww. ustawy opublikowany został w Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli sytuacja Państwa Spółki będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego oraz Państwa Spółka zastosuje się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00