Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.433.2023.2.JMS

1. Czy prace wykonywane przez Dział Badawczo-Rozwojowy przedstawione przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego dotyczące opracowania metody regeneracji modułów wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.? 2. Czy opłata wstępna niezbędna do zawarcia umowy leasingu na Urządzenie będzie stanowiła koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4) u.p.d.o.p. 3. Czy raty leasingowe na Urządzenie będą stanowiły koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4) u.p.d.o.p. 4. Czy należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. i wynagrodzenia zleceniobiorców oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu tych należności i wynagrodzeń określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika i zleceniobiorcy w danym miesiącu powinny być rozliczane w rachunku podatkowym Spółki na podstawie art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p., tj. zgodnie z zasadami przewidzianymi dla prac rozwojowych? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 października 2023 r. (data wpływu do Organu 9 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i posiada rezydencję podatkową i nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedmiotem (…) działalności gospodarczej Spółki jest sprzedaż (…), (…) metalowych oraz sprzętu i (…) wyposażenia (…). Spółka jest (…) urządzeń i elementów systemów (…), w tym modułów (…) i innych służących budowie instalacji. Spółka jest również producentem metalowych konstrukcji stanowiących elementy systemu (…) oraz produkuje (…) elektryczny.

Chcąc rozszerzyć zakres działalności, Spółka zamierza świadczyć usługi naprawy i regeneracji modułów (…). Regeneracja pozwalałaby przywrócić skuteczność modułów i ograniczałaby potrzeby produkcji nowych. Spółka w tym zakresie prowadzić będzie prace w celu opracowania takiej metody regeneracji, która przywróci możliwie (…) sprawność modułów. Prace Spółki mają polegać na opracowaniu takiej metody regeneracji, która będzie najbardziej optymalna pod względem czasu, zużytych materiałów, kosztów i efektu. W tym celu, konieczne będzie opracowanie planu prac i dokonywanie próbnych regeneracji przy użyciu różnych metod i materiałów a następnie ocena efektu tych prac. Spółka zamierza pozyskiwać uszkodzone lub zużyte moduły (…) badać ich sprawność przed regeneracją, a następnie poddawać je różnym zabiegom, by sprawdzić, który z nich pozwoli osiągnąć oczekiwany rezultat.

W Spółce funkcjonuje Dział Badawczo-Rozwojowy. Zostali do niego oddelegowani pracownicy, których będą prowadzili prace wskazane wyżej. Obecnie pracownicy Ci zajmują się innymi analogicznymi zadaniami. Nadto, Spółka w ramach akcji rekrutacyjnej zatrudniła do wskazanego wyżej Działu nowych pracowników o ponadprzeciętnych kwalifikacjach w zakresie elektroniki i teleinformatyki.

Poza planowanym, opisanym wyżej projektem opracowania metody regeneracji modułów Dział Badawczo-Rozwojowy zajmuje się projektowaniem konstrukcji (…) , ich ulepszaniem, pracami nad poprawą jakości i wytrzymałości ich produkcji.

Ponadto, Dział Badawczo-Rozwojowy projektuje i programuje urządzenie, które ma optymalizować koszty zużycia energii pozyskiwanej z różnych źródeł przez użytkownika. Opisane powyżej prace dotyczące metody regeneracji modułów stanowią tylko jeden z projektów prowadzonych przez Dział Badawczo-Rozwojowy.

W Spółce wprowadzono system, w którym monitorowany jest postęp prowadzonych projektów umożliwiający również ewidencjonowanie zaangażowania pracowników w poszczególnych projektach ze wskazaniem czasu zaangażowania w poszczególnych zadaniach. Na podstawie tego systemu możliwe jest wskazanie, jaki czas a tym samym jaka część wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców jest należna za udział w pracach Działu Badawczo-Rozwojowego.

Część pracowników jest zaangażowana wyłącznie w pracę Działu Badawczo-Rozwojowego, ale inni dzielą swój czas pracy na prace w Dziele Badawczo-Rozwojowym i na inne zadania.

Dla potrzeb opracowania metody regeneracji modułów (…) Spółka zamierza korzystać z urządzenia (…), (dalej: „Urządzenie”) umożliwiającego badanie sprawności modułów (…) zarówno w aspekcie (…) jak i parametrów elektrycznych. Urządzenie to stanowi aparaturę naukowo-badawczą. Urządzenie umożliwia imitowanie (…) o konkretnych i powtarzalnych parametrach i dzięki niemu możliwe będzie badanie sprawności modułu przed procesem regeneracji i po regeneracji przeprowadzonej różnymi metodami. Urządzenie to będzie nabyte przez Spółę w formie leasingu operacyjnego - Spółka nie będzie dokonywała amortyzacji tego urządzenia w trakcie trwania umowy leasingu. Urządzenie będzie służyło wyłącznie prowadzeniu prac badawczo- rozwojowych. Spółka, aby możliwe było zawarcie umowy leasingowej na Urządzenie, dokona opłaty wstępnej, a następnie będzie uiszczała miesięczne raty leasingowe. Po zakończeniu umowy leasingu Spółka będzie miała prawo wykupić Urządzenie dokonując wpłaty ostatniej raty. Po dokonaniu wykupu Spółka stanie się właścicielem Urządzenia. Leasingodawca nie jest i nie będzie podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą.

Po opracowaniu metody regeneracji modułów Spółka zatrzyma Urządzenie i będzie przy jego pomocy testowała sprawność modułów, co pozwoli weryfikować trwałość przeprowadzonych modernizacji.

W trakcie prac nad opracowaniem metody regeneracji modułów Urządzenie nie będzie wykorzystywane do innych celów. Po opracowaniu metody regeneracji, Urządzenie może być przeniesione do innego działu. Dział Badawczo-Rozwojowy nie będzie współdzielił Urządzenia z innymi działami w trakcie trwania prac nad opracowaniem metody regeneracji modułów. W czasie opracowywania metody regeneracji modułów urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie na potrzeby Działu Badawczo-Rozwojowego.

W odpowiedzi na wezwanie, uzupełnili Państwo opis zdarzenia przyszłego, następująco:

1. Opisane we wniosku prace polegające na opracowaniu metody regeneracji modułów (…) są działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

2. Opisana we wniosku działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących procesów i usług.

3. Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

5. Koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych Spółka pokrywa z własnych środków. Koszty te nie są zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

6. Wydatki, które Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów tj. stanowią lub będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

7. Celem prowadzonych przez Dział Badawczo-Rozwojowy, prac jest stworzenie rozwiązania, które może być wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej podatnika. Muszą się one jednak zakończyć wynikiem pozytywnym, aby mogły podlegać amortyzacji. Spółka, zamierza zakończyć prace wynikiem pozytywnym, dlatego na potrzeby interpretacji Spółka potwierdza, że prace te spełniają warunki wskazane w art. 16b ust. 2 pkt 3 updop, tj. prace zakończą się wynikiem pozytywnym i będą mogły być wykorzystywane na potrzeby i będą mogły być wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej Spółki.

Pytania

1. Czy prace wykonywane przez Dział Badawczo-Rozwojowy przedstawione przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego dotyczące opracowania metody regeneracji modułów wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.?

2. Czy opłata wstępna niezbędna do zawarcia umowy leasingu na Urządzenie będzie stanowiła koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4) u.p.d.o.p.

3. Czy raty leasingowe na Urządzenie będą stanowiły koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4) u.p.d.o.p.

4. Czy należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. i wynagrodzenia zleceniobiorców oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu tych należności i wynagrodzeń określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika i zleceniobiorcy w danym miesiącu powinny być rozliczane w rachunku podatkowym Spółki na podstawie art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p., tj. zgodnie z zasadami przewidzianymi dla prac rozwojowych? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, prace wykonywane przez Dział Badawczo-Rozwojowy przedstawione przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego dotyczące opracowania metody regeneracji modułów wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy opłata wstępna niezbędna w do umowy leasingu na Urządzenie będzie stanowiła koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

Ad 3.

Raty leasingowe na Urządzenie będą stanowiły koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

Ad 4. (stanowisko, przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. i wynagrodzenia zleceniobiorców oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu tych należności i wynagrodzeń określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika i zleceniobiorcy w danym miesiącu powinny być rozliczane w rachunku podatkowym Spółki na podstawie art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p., tj. zgodnie z zasadami przewidzianymi dla prac rozwojowych.

Uzasadnienie.

Ad 1.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p. badania naukowe to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (to jest prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (to jest prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń).

Prace rozwojowe zostały zdefiniowane w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p i wynika z niego, że prace rozwojowe to prace zdefiniowane w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Powyższe oznacza, że jako działalność badawczo-rozwojową można zakwalifikować działalność, która:

a) jest działalnością twórczą;

b) obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe;

c) jest podejmowana w sposób systematyczny;

d) jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W ocenie Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Dział Badawczo-Rozwojowy spełnia wszystkie przesłanki wskazane powyżej, to jest:

a) działalność ta ma charakter twórczy - w oparciu o założone cele projektowe opracowane mają być nowe metody regeneracji modułów (…), co przełoży się na zwiększenie oferty Wnioskodawcy;

b) działalność spełnia przesłanki uznania jej za działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe - prowadzone prace mają na celu przede wszystkim zdobycie nowej wiedzy i późniejsze wykorzystanie jej przy opracowaniu m.in. nowych procesów, metod regeneracji;

c) jest podejmowana w sposób systematyczny - działalność jest zaplanowana, prowadzona regularnie i w sposób ciągły według ustalonego systemu, Spółka już prowadzi podobne prace i zamierza je prowadzić;

d) ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosować - na podstawie istniejącej wiedzy zgromadzonej podczas prowadzonej działalności opracowywane są nowe usługi, których Spółka do tej pory nie wykonywała, gdyż nie miała właściwego know-how.

Prace i projekty prowadzone przez Dział Badawczo-Rozwojowy mają przyczynić się do powstania nowych produktów i usług w Spółce.

W konsekwencji, wyżej opisaną działalność Spółki można zakwalifikować jako działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu wyżej wskazanych przepisów podatkowych.

Ad 2.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p.

Pomimo posługiwania się pojęciem aparatury naukowo-badawczej, u.p.d.o.p. pojęcia tego nie definiuje.

Zgodnie z wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac B+R.

Wnioskodawca będzie stroną umowy leasingu, na podstawie której będzie korzystać z Urządzenia (wyłącznie na potrzeby prowadzonych prac B+R). Leasingodawca, nie będzie stanowił podmiotu powiązanego ze Spółką w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p.

Opłata wstępna lub inicjalna stanowią opłatę, którą korzystający/leasingodawca wnosi przed rozpoczęciem umowy leasingu. Jest ona warunkiem koniecznym dla zawarcia umowy leasingowej. Opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie jej uiszczenia. Bez uiszczenia opłaty nie dojdzie do realizacji umowy leasingu i Wnioskodawca nie będzie mógł korzystać z Urządzenia. Opłata ta umożliwia korzystanie z Urządzenia w ramach umowy leasingu.

W związku z powyższym należy uznać, że skoro korzystanie z Urządzenia na podstawie umowy leasingu stanowi korzystanie z aparatury naukowo-badawczej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p., w zwiąż ku z czym, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi koszty związane z umową leasingu na Urządzenie.

Ad 3.

Jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p.

Pomimo posługiwania się pojęciem aparatury naukowo-badawczej, u.p.d.o.p. pojęcia tego nie definiuje.

Zgodnie z wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac B+R.

Wnioskodawca będzie stroną umowy leasingu, na podstawie której będzie korzystać z Urządzenia (wyłącznie na potrzeby prowadzonych prac B+R). Leasingodawca, nie będzie stanowił podmiotu powiązanego ze Spółką w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p.

W związku z powyższym należy uznać, że korzystanie z Urządzenia na podstawie umowy leasingu stanowi korzystanie z aparatury naukowo-badawczej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p., a tym samym Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi raty leasingowe na Urządzenie.

Ad 4.

W związku z projektami Działu Badawczo-Rozwojowego Spółka ponosi m.in. koszty z tytułu świadczeń pracowniczych (wynagrodzenia należne pracownikom wraz ze składkami, określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez płatnika składek, składkami na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

Z realizacją prac Działu Badawczo-Rozwojowego mogą wiązać się także koszty z tytułu wynagrodzeń wypłacanych zleceniobiorcom oraz osobom mającym zawartą ze Spółką umowę o dzieło, oraz składek należnych z tego tytułu, obciążających zgodnie ze stosownymi przepisami Spółkę.

Przepisy u.p.d.o.p. zawierają szczegółowe regulacje odnośnie momentu uznania za koszt uzyskania przychodu wynagrodzeń pracowników i narzutów na te wynagrodzenia. Zgodnie z art. 15 ust. 4g u.p.d.o.p., należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Z treści art. 15 ust. 4h u.p.d.o.p. wynika natomiast, że składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. W przypadku uchybienia temu terminowi do składek tych stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.

Dla dalszych rozważań warto podkreślić, że zgodnie z art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p., koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:

1. w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2. jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo

3. poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

Istotne z punktu widzenia metod rozliczenia prac rozwojowych jest, że z treści art. 16b ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p. wynika, że amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a) produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b) techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c) z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii,

Co istotne, zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p., od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych nie może być krótszy niż 12 miesięcy.

Jak wynika z przepisu art. 16b ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., możliwość zaliczenia kosztów prac rozwojowych do podlegających amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych, jest uzależnione od spełnienia następujących warunków:

- prace zostały zakończone,

- ich wynik jest pozytywny, tzn. osiągnięto zamierzony rezultat tych prac,

- efektem prac jest ściśle ustalony produkt lub technologia wytwarzania, które mogą być wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej podatnika,

- techniczna przydatność tego produktu lub technologii została odpowiednio udokumentowana przez podatnika,

- podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii,

- koszty prac zostały wiarygodnie określone, tzn. określono je w sposób zasługujący na wiarę, zaufanie, nieulegający wątpliwości, autentyczny,

- z dokumentacji wynika, że koszty prac zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży produktów lub zastosowania technologii.

Zgodnie z powyższym, podlegającymi amortyzacji kosztami prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., są wiarygodnie określone wydatki poniesione na przeprowadzenie tych prac - wydatki, których wartość i związek z osiągnięciem pozytywnego rezultatu w postaci opracowania nowego produktu lub technologii wytwarzania, nie wzbudza zastrzeżeń (wątpliwości).

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu powinny być rozliczane w rachunku podatkowym Spółki na podstawie art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p. tj. zgodnie z zasadami przewidzianymi dla prac rozwojowych.

Jak wskazano w opisie powyżej, z realizacją prac rozwojowych mogą wiązać się także koszty z tytułu wynagrodzeń wypłacanych zleceniobiorcom oraz osobom mającym zawartą z Wnioskodawcą umowę o dzieło, oraz składek należnych z tego tytułu. Wydatki te jako bezpośrednio związane z pracami Działu Badawczo-Rozwojowego powinny być zdaniem Wnioskodawcy również rozliczane zgodnie z zasadami przewidzianymi dla prac rozwojowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”):

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

26) działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

27) badaniach naukowych - oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

28) pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

 1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach updop. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Analizując przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że prowadzone przez Spółkę prace, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej określoną w art. 4a pkt 26‑28 updop.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia, czy prace wykonywane przez Dział Badawczo-Rozwojowy przedstawione przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego dotyczące opracowania metody regeneracji modułów wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 updop, jest prawidłowe.

Ad. 2 i 3

Stosownie z art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 4 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się, odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów

Z art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z przywołanym wyżej art. 18d ust. 2 pkt 4 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.

Na podstawie ww. regulacji ustawodawca dopuszcza możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych koszty opłat ponoszonych przez podatnika z tytułu odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej, tj. koszty ponoszone, przykładowo, na podstawie umowy leasingu określonych urządzeń wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej.

Z wniosku wynika, że dla potrzeb opracowania metody regeneracji modułów (…) Spółka zamierza korzystać z urządzenia naświetlającego, umożliwiającego badanie sprawności modułów (…) zarówno w aspekcie widma światła jak i parametrów elektrycznych. Urządzenie to stanowi aparaturę naukowo-badawczą oraz będzie nabyte przez Spółkę w formie leasingu operacyjnego – Spółka nie będzie dokonywała amortyzacji tego urządzenia w trakcie trwania umowy leasingu. Urządzenie będzie służyło wyłącznie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

Należy w tym miejscu wskazać, że ustawa o podatku dochodowym nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem aparatury badawczo-rozwojowej. W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego – aparatura naukowo-badawcza to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń niewykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac badawczo-rozwojowych.

Ustawowe wyrażenie o „wyłącznym wykorzystywaniu” należy bowiem rozumieć jako ich przeznaczenie tylko (jedynie) do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie ze słownikowym znaczeniem „wyłączny” to „wyłączający wszystkich innych, wszystko inne; nie mający obok siebie innego; przysługujący jednej osobie, niedostępny dla innych; jedyny, osobny” (Słownik języka polskiego, red. M. Szymczak, T. III, Wyd. PWN, Warszawa 1984, str. 816).

Stąd wynika, że aparatura badawczo-rozwojowa musi być wykorzystywana wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Ten warunek będzie spełniony w przypadku Wnioskodawcy, ponieważ jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, urządzenie będące przedmiotem leasingu będzie stanowiło narzędzie do opracowania metody regeneracji modułów (…) i służyło wyłącznie prowadzeni prac badawczo-rozwojowych.

Reasumując, opłata wstępna niezbędna do zawarcia umowy leasingu na Urządzenie naświetlające, wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, będzie stanowiła koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie, odnosząc się do pytania oznaczonego nr 3, dotyczącego ustalenia, czy raty leasingowe na Urządzenie będą stanowiły koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 updop, wskazać należy, że koszty leasingu na Urządzenie, które spełnia warunek „wyłącznego” wykorzystywania w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 updop.

Ad. 4

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

- został poniesiony przez podatnika,

- jest definitywny, a więc bezzwrotny,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,

- został właściwie udokumentowany.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślić również należy, że wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także tzw. „koszty pracownicze” obejmujące m.in. świadczenia wypłacane na rzecz pracowników wraz z narzutami, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, ale również i inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników, które w sposób pośredni wpływają na zwiększenie ich motywacji do pracy, poprawę jakości wykonywanej pracy oraz zdrowie i samopoczucie.

Wydatki na rzecz pracowników co do zasady są kosztami podatkowymi, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie, wszelkiego rodzaju nagrody, premie oraz zwrot kosztów podróży służbowych, zakwaterowania, różnego rodzaju świadczenia dodatkowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT,

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 57 updop:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082, z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g.

W myśl art. 15 ust. 4a updop, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:

1) w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2) jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo

3) poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

Należy zauważyć, że przepisy updop, nie zawierają dodatkowych warunków, jakie podatnik powinien spełnić w przypadku, gdy postanowi on ujmować koszty prac rozwojowych dla celów podatkowych, zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 1, pkt 2 albo 3 updop. W rezultacie, zgodnie z wyborem podatnika, w przypadku prowadzenia prac rozwojowych ich koszty mogą być przez podatnika rozpoznawane jako koszty podatkowe w trakcie trwania tych prac bądź jednorazowo na moment ich zakończenia, albo też podatnik może rozpoznawać koszty tych prac poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 updop.

Jak wynika z art. 16b ust. 2 pkt 3 updop, zaliczenie kosztów prac rozwojowych do podlegających amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych, jest uzależnione od spełnienia następujących warunków:

- prace zostały zakończone,

- ich wynik jest pozytywny, tzn. osiągnięto zamierzony rezultat tych prac,

- efektem prac jest ściśle ustalony produkt lub technologia wytwarzania, które mogą być wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej podatnika,

- techniczna przydatność tego produktu lub technologii została odpowiednio udokumentowana przez podatnika,

- podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii,

- koszty prac zostały wiarygodnie określone, tzn. określono je w sposób zasługujący na wiarę, zaufanie, nieulegający wątpliwości, autentyczny,

- z dokumentacji wynika, że koszty prac zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży produktów lub zastosowania technologii.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, że celem prowadzonych przez Dział Badawczo-Rozwojowy, prac jest stworzenie rozwiązania, które może być wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej podatnika. Muszą się one jednak zakończyć wynikiem pozytywnym, aby mogły podlegać amortyzacji. Spółka, zamierza zakończyć prace wynikiem pozytywnym, dlatego na potrzeby interpretacji Spółka potwierdza, że prace te spełniają warunki wskazane w art. 16b ust. 2 pkt 3 updop, tj. prace zakończą się wynikiem pozytywnym i będą mogły być wykorzystywane na potrzeby i będą mogły być wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej Spółki.

W konsekwencji, zgodzić się należy ze stanowiskiem Wnioskodawcy, zgodnie z którym należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updop i wynagrodzenia zleceniobiorców oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu tych należności i wynagrodzeń określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika i zleceniobiorcy w danym miesiącu, mogą być rozliczane w rachunku podatkowym Spółki na podstawie art. 15 ust. 4a updop., tj. zgodnie z zasadami przewidzianymi dla prac rozwojowych.

Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia czy:

- prace wykonywane przez Dział Badawczo-Rozwojowy przedstawione przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego dotyczące opracowania metody regeneracji modułów wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 updop, jest prawidłowe;

- opłata wstępna niezbędna do zawarcia umowy leasingu na Urządzenie będzie stanowiła koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4) updop, jest prawidłowe;

- raty leasingowe na Urządzenie będą stanowiły koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 4) updop, jest prawidłowe;

- należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof i wynagrodzenia zleceniobiorców oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu tych należności i wynagrodzeń określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika i zleceniobiorcy w danym miesiącu powinny być rozliczane w rachunku podatkowym Spółki na podstawie art. 15 ust. 4a updop, tj. zgodnie z zasadami przewidzianymi dla prac rozwojowych, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego, podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00