Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.340.2023.3.KFK

Prawo do częściowego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu przy zastosowaniu proporcji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-prawidłowe w zakresie prawa do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego sprzętu,

-nieprawidłowe w zakresie możliwości stosowania proporcji obliczanej na podstawie wzoru określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej, określonym w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

-prawa do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego sprzętu,

-możliwości stosowania proporcji obliczanej na podstawie wzoru określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej, określonym w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

Uzupełnili go Państwo pismami z 16 czerwca 2023 r. (wpływ 19 czerwca 2023 r.), 20 czerwca 2023 r. (wpływ 20 czerwca 2023 r.), 20 czerwca 2023 r. (wpływ 21 czerwca 2023 r.), 7 lipca 2023 r. (wpływ 7 lipca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 sierpnia 2023 r. (wpływ 8 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu z 16 czerwca 2023 r.)

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jest organem administracji publicznej działającym w formie jednostki budżetowej.

Celem działalności Stacji jest (…).

Stacja zapewnia realizację zadań (…), w szczególności poprzez wykonywanie czynności kontrolnych oraz wykonywanie badań i analiz laboratoryjnych.

Jako państwowa jednostka budżetowa Stacja pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadza na rachunek dochodów budżetu państwa.

Dochodami budżetowymi Stacji są opłaty za czynności kontrolne oraz wykonywanie badań i analiz laboratoryjnych niepodlegające opodatkowaniu VAT i w tym zakresie (w świetle art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług) nie jest uznawana za podatnika VAT oraz opłaty za badania na podstawie umów cywilnoprawnych podlegające opodatkowaniu VAT.

W związku z ubieganiem się o przyznanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu (…), na realizację Projektu pn.: „(…)”, Stacja zamierza zakupić środki trwałe: (...).

Powyższy sprzęt Stacja zamierza wykorzystywać do wykonywania badań i analiz laboratoryjnych zarówno wynikających z ustawy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (nieopodatkowanych), jak i badań na umowę zlecenie, czyli opodatkowanych.

W uzupełnieniu do wniosku z 8 sierpnia 2023 r. na zadane przez Organ pytania udzielili Państwo następujących odpowiedzi:

1.Czy są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Odpowiedź:

Tak, Stacja jest czynnym podatnikiem od towarów i usług.

2.Czy są Państwo jednostką budżetową jednostki samorządu terytorialnego, np. Gminy lub Powiatu? Jeżeli tak, to czy zostali Państwo objęci centralizacją?

Odpowiedź:

Nie, Stacja jest jednostką budżetową organem administracji rządowej.

3.Na kogo będą wystawiane faktury dokumentujące wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu?

Odpowiedź:

Na (…).

4.Czy efekty realizacji projektu pn.: „(…)” będą również wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT?

Odpowiedź:

Tak, zakupiony sprzęt Stacja zamierza wykorzystywać do wykonywania badań i analiz laboratoryjnych zarówno wynikających z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (nieopodatkowanych), jak i badań na umowę zlecenie, czyli opodatkowanych.

5.Czy będą mieć Państwo możliwość jednoznacznego przyporządkowania wydatków poniesionych w ramach realizacji przedmiotowego projektu do poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności, tj. do czynności opodatkowanych VAT i do czynności pozostających poza zakresem regulacji ustawy o VAT?

Odpowiedź:

Niestety trudno precyzyjnie rozdzielić wydatki poniesione na realizację projektu na poszczególne badania. Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany jednocześnie do wykonywania badań (…) nieopodatkowanych oraz badań na zlecenie opodatkowanych. Badania (…) nieopodatkowane oraz wykonywane na zlecenie opodatkowane, są tymi samymi rodzajami badań jedynie odbiorca i podstawa ich wykonania się różnią. Biorąc powyższe pod uwagę, jedyną możliwością przypisania wydatków do badań (czynności) opodatkowanych jest obliczenie (ich udziału) we wszystkich poniesionych wydatkach na podstawie proporcji służącej do obliczenia podatku naliczonego wynikającego z udziału dochodów z badań opodatkowanych we wszystkich wykonywanych badaniach (opodatkowanych i nieopodatkowanych).

6.Czy zaproponowany przez Państwa wzór obliczania proporcji dotyczy wyłącznie wydatków związanych z realizacją projektu pn.: „(…)”? Jeżeli nie, to należy dokładnie opisać od jakich wydatków zamierzają Państwo dokonywać odliczeń podatku VAT przy zastosowaniu zaproponowanego we wniosku wzoru.

Odpowiedź:

Stacja uważa, że wzór obliczania proporcji można wykorzystać zarówno do wydatków związanych z realizacją projektu, jak i innych ponoszonych na wykonywanie badań laboratoryjnych, czyli wydatków bezpośrednich (…). Wydatki związane z zakupem (…) trudno precyzyjnie rozliczyć na poszczególne badania. Zarówno materiały do badań, jak i np. (…) są wykorzystywane zarówno do wykonywania badań opodatkowanych, jak i nieopodatkowanych. Podobnie z wydatkami pośrednimi, np. na energię elektryczną do pracy sprzętu laboratoryjnego brak możliwości rozliczenia na wydatek poniesiony na badania opodatkowane i na nieopodatkowane.

7.Dlaczego do obliczenia proporcji zamierzają Państwo stosować wzór będący wzorem określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej, określony w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników?

Odpowiedź:

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników w § 3 ust. 3 podaje sposób określenia proporcji w przypadku jednostek budżetowych. W myśl art. 11 ustawy o finansach publicznych „Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego”.

Reasumując, Stacja jest jednostką organizacyjną sektora finansów publicznych, nieposiadającą osobowości prawnej, pokrywającą swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzającą na rachunek dochodów budżetu państwa.

8.Czy wskazany we wniosku sposób obliczenia proporcji (wzór określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej, określony w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników) zapewni dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane?

Odpowiedź:

Tak, dokładnie. Ze wzoru wynika obliczenie udziału:

·A rocznego obrotu z działalności gospodarczej zrealizowanego przez Stację (dochody opodatkowanych) w

·D dochodach wykonywanych Stacji, czyli całkowitym obrocie (dochody zarówno z działalności opodatkowanej, jak i nieopodatkowanej).

Proporcja będzie wskazywała na udział dochodów wykonywanych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej i zapewni dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane. Sposób obliczenia jest spójny z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

9.Czy wskazany we wniosku sposób obliczenia proporcji (wzór określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej, określony w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników) obiektywnie odzwierciedli część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Odpowiedź:

Tak, sposób obliczenia proporcji jako udziału dochodów wykonywanych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej w całości dochodów wypracowanych przez Stację najlepiej odzwierciedli część wydatków poniesionych na działalność opodatkowaną z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

10.Jakimi przesłankami kierują się Państwo uznając, że wskazany we wniosku sposób obliczenia proporcji jest najbardziej reprezentatywny – najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez Państwa działalności oraz dokonywanych nabyć w związku z realizacją przedmiotowego projektu? Należy szczegółowo wyjaśnić.

Odpowiedź:

Jak wspomniano wyżej, Stacja jest jednostką organizacyjną sektora finansów publicznych, nieposiadającą osobowości prawnej, pokrywającą swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzającą na rachunek dochodów budżetu państwa i wypełniającą definicję jednostki budżetowej określonej w art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 z późn. zm.).

Biorąc powyższe pod uwagę, może korzystać ze wzoru określonego w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, którego wzór stanowi sposób ustalony w przypadku jednostki budżetowej tj.: X=(A x 100)/D

W liczniku tego wzoru ujmowany jest obrót z działalności gospodarczej (dochody opodatkowane).

W mianowniku ujmowane są całe wypracowane dochody Stacji, czyli zarówno z badań opodatkowanych, jak i nieopodatkowanych.

Tak wyliczona proporcja pozwala na obliczenie udziału dochodów opodatkowanych w całkowitych dochodach jednostki.

Taki sposób obliczenia proporcji jest spójny ze sposobem obliczenia proporcji obliczanej zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (czyli w przypadku Stacji prawo przysługuje w związku z wykonywaniem badań (…) czyli dochodów z czynności opodatkowanych) w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związkuz którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (w Stacji wszystkie wypracowane dochody z badań opodatkowanych i nieopodatkowanych).

Tak wyliczona proporcja pozwala na odzwierciedlenie udziału wydatków ponoszonych na badania opodatkowane (czyli tych, co do których przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego) we wszystkich wydatkach.

11.W jaki sposób na chwilę obecną dokonują Państwo odliczeń podatku VAT przy zastosowaniu proporcji? Prosimy o przedstawienie informacji, jaki wzór Państwo aktualnie stosują, co wliczają Państwo do licznika i mianownika stosowanego wzoru, jakie konkretne dane liczbowe są ujmowane w stosowanym wzorze.

Odpowiedź:

W liczniku tego wzoru ujmujemy obrót z działalności gospodarczej (w Stacji są to dochody z badań (…) jedyne opodatkowane.

W mianowniku ujmujemy całe wypracowane dochody Stacji, czyli zarówno z badań opodatkowanych jak i nieopodatkowanych.

12.Czy kiedykolwiek stosowali Państwo inną metodę obliczania proporcji, np. zgodną z art. 86 ust. 2a oraz w przypadku wystąpienia czynności zwolnionych z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaka była wysokość? Należy przedstawić wzór i sposób wyliczenia na konkretnych danych liczbowych tego prewspółczynnika i dlaczego Państwo z niego zrezygnowali (dlaczego okazał się mniej reprezentatywny od wskazanego we wniosku − zgodnego z art. 86 ust. 2c pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług)?

Odpowiedź:

Przy wyborze obliczania proporcji nigdy nie korzystali Państwo z danych wyszczególnionych w art. 86 ust. 2c pkt 2. Specyfika wykonywania badań (czasami kilku jednocześnie) uniemożliwia precyzyjne rozliczenie czasu pracy godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniej liczbie godzin roboczych.

Sposób obliczenia proporcji z wykorzystaniem wzoru (określonego w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników) jest spójny ze sposobem obliczania proporcji wynikającej z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

13.Prosimy o przedstawienie analizy porównawczej prewspółczynnika wyliczonego według sposobu przedstawionego we wniosku oraz prewspółczynnika wcześniej stosowanego, wyliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2a oraz w przypadku wystąpienia czynności zwolnionych z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź:

Wzór służy do określania zakresu wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej (w przypadku np. jednostek budżetowych, jaką jest Stacja) i wskazuje na dane, na podstawie których jest liczona kwota podatku naliczonego.

Przykład wyliczenia proporcji z wykorzystaniem wzoru:

(A) w liczniku – „Roczny obrót z działalności gospodarczej zrealizowany przez jednostkę stanowiący cześć rocznego obrotu..” za 2022 rok: (…) zł

(D) w mianowniku Dochody wykonane Stacjirazem: (…) zł

X= (A x 100)/D = 56%

Wg art. 90 ustawy o VAT:

udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (…) zł w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (…) zł; udział to 56%.

14.Czy w przypadku, gdy proporcja wyliczona zgodnie z art. 90 nie przekroczyła 2%, to czy przyjmują Państwo, że wynosi ona 0%?

Odpowiedź:

W Stacji wykonuje się badania opodatkowane oraz nieopodatkowane w proporcji około 56% do 44%, w związku z czym przypadek omawiany w pytaniu nie wystąpił w jednostce.

Bezspornym pozostaje fakt ,że gdyby przypadek taki wystąpił, zaokrągleń dokonanoby zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, czyli przyjętoby 0%.

15.Czy w przypadku, gdy proporcja wyliczona zgodnie z art. 90 przekroczyła 98%, to czy przyjmują Państwo, że wynosi ona 100%?

Odpowiedź:

W Stacji wykonuje się badania opodatkowane oraz nieopodatkowane w proporcji około 56% do 44%, w związku z czym przypadek omawiany w pytaniu nie wystąpił w jednostce.

Bezspornym pozostaje fakt, że gdyby przypadek taki wystąpił zaokrągleń dokonanoby zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, czyli przyjętoby 100%.

16.Czy środki otrzymane z budżetu Państwa, o których mowa we wniosku, stanowią wydatki publiczne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 ze zm.) i wynikają z planu wydatków Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej?

Odpowiedź:

Tak.

17.Czy środki otrzymane z budżetu Państwa, o których mowa we wniosku,stanowią przychody Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych?

Odpowiedź:

Nie, są przeznaczone na utrzymanie Stacji są wydatkami.

18.Czy środki otrzymane z budżetu Państwa, o których mowa we wniosku, wynikają ze sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego?

Odpowiedź:

Tak.

19.Czy środki otrzymane z budżetu Państwa, o których mowa we wniosku, mają wpływ na cenę usług świadczonych przez Państwa na rzecz beneficjentów? Czy mają charakter cenotwórczy?

Odpowiedź:

Nie, środki przeznaczane są na utrzymanie Stacji i na wynagrodzenia pracowników z pochodnymi. W żaden sposób nie mają wpływu na zmniejszenie ceny, jaką płacą klienci. Klient płaci 100% ceny wynikającej z kalkulacji kosztów.

20.Czy środki otrzymane z budżetu Państwa, o których mowa we wniosku, są rekompensatą, która wyrównuje koszty związane z wykonywaniem usług odpłatnych?

Odpowiedź:

Nie, klient płaci 100% ceny wynikającej z kalkulacji kosztów – Stacja nie stosuje ulg i nie otrzymuje rekompensat.

21.Czy gdyby Państwo nie otrzymali środków z budżetu Państwa, o których mowa we wniosku, to cena świadczonych na rzecz beneficjentów odpłatnych usług byłaby kalkulowana w taki sposób aby zrekompensować niedobory?

Odpowiedź:

Gdyby Stacja nie otrzymała środków z budżetu państwa na wydatki, nie mogłaby prowadzić działalności (ani statutowej, wynikającej z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ani badań na zlecenie opodatkowanych). Stacja nie ma innych niż te środków na utrzymanie stacji.

Wszystkie wypracowane dochody (zarówno z działalności statutowej, jak i z badań zleconych) są odprowadzane na rachunek budżetu państwa.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 16 czerwca 2023 r.)

1.Czy Stacja ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego sprzętu?

2.Czy sposób obliczenia proporcji (wyznaczającej wysokość odliczonego VAT)

w wysokości wynikającej z proporcji naliczonej wg poniższego wzoru, będącego wzorem określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej określonym w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników:

P = (A x 100) / D,

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

P - proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,

A - roczny obrót z działalności gospodarczej opodatkowanej netto zrealizowany przez Stację, stanowiący część rocznego obrotu Stacji z działalności gospodarczej,

D - obrót całkowity czyli dochody wykonane Stacji,

w tym w szczególności sposób obliczenia obrotu całkowitego Stacji jako dochodów wykonanych przez Stację przyjęty do wyliczenia proporcji będzie prawidłowy?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 8 sierpnia 2023 r.)

Ad. 1:

Państwa zdaniem, w świetle art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, Stacja może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego sprzętu – w zakresie, w jakim sprzęt będzie wykorzystany do czynności opodatkowanych, czyli wykonywania badań i analiz na zlecenie.

Ad. 2:

Państwa zdaniem, sposób obliczenia proporcji (wyznaczającej wysokość podatku naliczonego VAT) w wysokości wynikającej z proporcji naliczonej wg poniższego wzoru jest prawidłowy, ponieważ:

·wzór będący wzorem określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej określonym w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników służy do określania zakresu wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej (w przypadku np. jednostek budżetowych jaką jest Stacja) i wskazuje na dane, na podstawie których jest liczona kwota podatku naliczonego;

·wzór ten obiektywnie odzwierciedli część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza. Wzór ma zastosowanie dla jednostek budżetowych, jaką jest Stacja. Ustawa o finansach publicznych definiuje jednostki budżetowe (zarówno samorządowe, jak i administracji rządowej) poprzez określenie sposobu finansowania tych jednostek oraz gromadzenia dochodów budżetowych. „Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego”. Zatem, w samej definicji mowa jest o dochodach, które występują we wskazanym wzorze.

·Wyliczenie podatku naliczonego wg wskazanego wzoru będzie analogiczne do obliczenia podatku naliczonego z proporcji zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. „Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo”. Dla Stacji całkowitym obrotem są wypracowane w ciągu roku dochody.

Państwa zdaniem, sposób obliczenia mianownika do wzoru jako dochodów wypracowanych przez Stację również jest prawidłowy.

Art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług określa podstawę opodatkowania (obrót) jako wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Do całkowitego obrotu (mianownika) wliczać należy wartość dochodów netto opodatkowanych i nieopodatkowanych wypracowanych przez Stację. Nie wlicza się natomiast otrzymanych z budżetu państwa środków na pokrycie bieżących wydatków Stacji.

WSA w Szczecinie w wyroku z 10 lutego 2016 r., I SA/Sz 1363/15 stwierdził, że aby stanowić część podstawy opodatkowania VAT, dotacja musi być przeznaczona „na pokrycie wydatków na usługi na rzecz konkretnych, zindywidualizowanych potencjalnych, obecnych i przyszłych przedsiębiorców, a jej celem jest obniżenie ceny”.

Podobne stanowisko przyjął NSA zgodnie z wyrokiem z 17 czerwca 2009 r., I FSK 571/08, w którym wskazano przesłanki uznania dotacji za podstawie opodatkowania: „(...) aby dotacja stanowiła obrót podatnika musi być ona związana bezpośrednio z konkretną dostawą lub usługą i równocześnie musi mieć ona bezpośredni wpływ na cenę, kwotę należną”.

Środki otrzymane na pokrycie wydatków bieżących Stacji ujęte w planie finansowym wydatków budżetowych nie są dotacjami/subwencjami wpływającymi bezpośrednio na cenę usług w rozumieniu art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług. Zleceniodawcy płacą całą cenę (100% ceny) za usługę laboratoryjną. Stacja nie otrzymuje dopłat/subwencji/dotacji, mających na celu zmniejszanie opłat klientów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

-prawidłowe w zakresie prawa do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego sprzętu,

-nieprawidłowe w zakresie możliwości stosowania proporcji obliczanej na podstawie wzoru określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej, określonym w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570), zwana dalej ustawą.

W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Z art. 86 ust. 1 wynika, że odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Ta zasada wyklucza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Obowiązkiem podatnika jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Mają Państwo zatem obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. alokacji podatku.

Wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte m.in. w art. 86 ust. 2a ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2b ustawy:

Sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć, jeżeli:

1)zapewnia dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane oraz

2)obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

Zgodnie z art. 86 ust. 2c ustawy:

Przy wyborze sposobu określenia proporcji można wykorzystać w szczególności następujące dane:

1)średnioroczną liczbę osób wykonujących wyłącznie prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie osób wykonujących prace w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością;

2)średnioroczną liczbę godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą i poza tą działalnością;

3)roczny obrót z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza;

4)średnioroczną powierzchnię wykorzystywaną do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza tą działalnością.

Zgodnie z art. 86 ust. 2d ustawy:

W celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, przyjmuje się dane za poprzedni rok podatkowy.

Na podstawie art. 86 ust. 2g ustawy:

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepisy art. 90 ust. 5, 6, 9a, 10 i 10c-10g stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 86 ust. 2h ustawy:

W przypadku gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie ust. 22, uzna, że wskazany zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 22 sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć, może zastosować inny bardziej reprezentatywny sposób określenia proporcji.

Jak stanowi art. 86 ust. 22 ustawy:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, określić w przypadku niektórych podatników sposób określenia proporcji uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć oraz wskazać dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem tego sposobu określenia proporcji, uwzględniając specyfikę prowadzenia działalności przez niektórych podatników i uwarunkowania obrotu gospodarczego.

Na podstawie wskazanej delegacji, zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. z 2021 r. poz. 999).

Na podstawie § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia:

Rozporządzenie:

a)określa w przypadku niektórych podatników sposób określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć, zwany dalej „sposobem określenia proporcji”;

b)wskazuje dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem sposobu określenia proporcji.

W rozporządzeniu tym zostali wskazani podatnicy, do których przepisy w nim zawarte się odnoszą. Są to: jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury, państwowe instytucje kultury, uczelnie publiczne, instytuty badawcze.

Powołany wcześniej przepis art. 86 ust. 2a ustawy wprost określa, co stanowi kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych.

Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 i ust. 3 ustawy.

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania podatkiem VAT. Towarzyszą one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą.

Za czynności zrównane z czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej uznaje się także nieodpłatną dostawę towarów lub nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste, w przypadkach, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy. Uzasadnia to fakt, że chociaż czynności te z definicji nie mają związku z działalnością gospodarczą, w przypadkach określonych w tych przepisach następuje obowiązek naliczenia VAT.

Natomiast przez cele inne rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 i ust. 3 ustawy – przykładowo działalność podmiotu w charakterze organu władzy, czy nieodpłatną działalność statutową.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Uregulowania zawarte w art. 90 ustawy dotyczą podatników, którzy wykonują w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz zwolnione z opodatkowania tym podatkiem.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Natomiast art. 90 ust. 2 ustawy stanowi, że:

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W świetle art. 90 ust. 3 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy:

W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1) przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 10 000 zł podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2) nie przekroczyła 2% podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że w celu odliczenia podatku naliczonego podatnik powinien w pierwszej kolejności przyporządkować ponoszone wydatki do poszczególnych rodzajów działalności (opodatkowanej podatkiem VAT, zwolnionej i niepodlegającej opodatkowaniu tym podatkiem). W przypadku zakupów bezpośrednio związanych z działalnością opodatkowaną, podatnik – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – odlicza podatek naliczony w całości. Natomiast w sytuacji, gdy takie przyporządkowanie nie jest możliwe, a wydatki służą zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik powinien ustalić proporcję, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy oraz w przypadku wystąpienia także czynności zwolnionych od podatku w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo organem administracji publicznej, działającymw formie jednostki budżetowej. Nie są Państwo jednostką budżetową jednostki samorządu terytorialnego. Są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Celem Państwa działalności jest (…), a także prowadzenie działalności w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Jako państwowa jednostka budżetowa, swoje wydatki pokrywają Państwo bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają Państwo na rachunek dochodów budżetu państwa.

Państwa dochodami budżetowymi są opłaty za czynności kontrolne oraz wykonywanie badań i analiz laboratoryjnych niepodlegających opodatkowaniu VAT oraz opłaty za badania na podstawie umów cywilnoprawnych podlegające opodatkowaniu VAT.

Aktualnie ubiegają się Państwo o przyznanie dofinansowania na realizację Projektu pn.: „(…)”. W ramach otrzymanego dofinansowania zamierzają Państwo zakupić (…). Sprzęt ten zamierzają Państwo wykorzystywać do wykonywania badań i analiz laboratoryjnych zarówno wynikających z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (nieopodatkowanych), jak i badań na umowę zlecenie, czyli opodatkowanych. W uzupełnieniu wniosku wskazują Państwo, że efekty realizacji przedmiotowego projektu będą wykorzystywane również do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług. Nie są Państwo w stanie przyporządkować wydatków ponoszonych w ramach realizacji projektu do poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności, tj. do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i do czynności pozostających poza zakresem regulacji ustawy o VAT.

W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od sprzętu zakupionego w ramach projektu pn.: „(…)”.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W rozpatrywanej sprawie wskazali Państwo, że sprzęt zakupiony w ramach realizacji projektu będzie wykorzystywany zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak również do czynności pozostających poza zakresem regulacji ustawy o podatku VAT. Ponadto wskazali Państwo, że nie są Państwo w stanie przyporządkować wydatków ponoszonych w ramach realizacji projektu do poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności, tj. do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i do czynności pozostających poza zakresem regulacji ustawy o VAT.

Zatem w zakresie, w jakim poniesione wydatki na realizację projektu pn.: „(…)” będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 uznano za prawidłowe.

W dalszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy prawidłowe jest zastosowanie metody określenia proporcji wg wzoru będącego wzorem określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej określonym w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, w tym w szczególności sposób obliczenia obrotu całkowitego Stacji jako dochodów wykonanych przez Stację przyjęty do wyliczenia proporcji.

Minister Finansów korzystając z delegacji ustawowej zawartej w art. 86 ust. 22 ustawy, w powoływanym rozporządzeniu określił dla niektórych podatników sposób określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanych działalności i dokonywanych nabyć.

Jak już wskazano powyżej, w rozporządzeniu tym zostali wskazani podatnicy, do których przepisy w nim zawarte się odnoszą. Są to:

·jednostki samorządu terytorialnego,

·samorządowe instytucje kultury,

·państwowe instytucje kultury,

·uczelnie publiczne,

·instytuty badawcze.

Zgodnie z § 2 pkt 6 rozporządzenia:

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o jednostce budżetowej rozumie się przez to utworzoną przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządową jednostkę budżetową.

W tym miejscu należy podkreślić co wynika z wniosku nie są Państwo jednostką budżetową jednostki samorządu terytorialnego.

Mając na uwadze powyższe, nie mają Państwo możliwości stosowania wzoru określenia proporcji wskazanego w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

W tym miejscu, w odniesieniu do Państwa wątpliwości wskazać należy, że jak wynika z wyżej cytowanego przepisu art. 86 ust. 2a ustawy, sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Z uwagi na różnorodność i bogactwo życia gospodarczego wybór sposobu, według którego dokonuje się tego proporcjonalnego przypisania, należy do podatnika. Przepisy ustawowe wymagają jedynie, aby odpowiadał on najbardziej specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. Będzie to spełnione, jeśli sposób ten:

-zapewni dokonanie odliczenia podatku naliczonego wyłącznie w części przypadającej na działalność gospodarczą (co do zasady dotyczącej czynności opodatkowanych VAT) oraz

-obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadających na działalność gospodarczą oraz na cele inne (z wyjątkiem celów prywatnych) – gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. Oznacza to, że są Państwo zobowiązani do wyodrębnienia takiej części podatku naliczonego, którą można przypisać prowadzonej działalności gospodarczej. Warto nadmienić, że zastosowane przez Państwa metody, czy też sposoby, na podstawie których dokonają Państwo wydzielenia odpowiedniej kwoty podatku naliczonego, muszą odpowiadać wartościom faktycznym i rzeczywistym. Ciężar rzetelnego ustalenia, jaka część podatku naliczonego związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jaka część wykorzystywana jest dla potrzeb innych niż prowadzona działalność gospodarcza, spoczywa zawsze na Państwu.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2018 r., sygn. akt I FSK 1448/18 wskazał, że:

Skoro sposób określenia proporcji powinien odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć, to oczywistym jest, że wobec różnorodności zdarzeń gospodarczych nie jest możliwe wskazanie jednego sposobu do zastosowania przez wszystkich podatników. Z tego względu ustawodawca określił w ustawie o VAT jedynie wymagania, którym powinien on czynić zadość, nakreślił cele, jakie za jego pomocą należy osiągnąć. Są one następujące: obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane, obiektywne odzwierciedlenie części wydatków przypadających odpowiednio na działalność gospodarczą oraz inne cele niż działalność gospodarcza (art. 86 ust. 2b pkt 1 i 2 ustawy o VAT). Konsekwentnie ustawodawca „podpowiedział” jedynie dane, które można wykorzystać, żeby ten cel osiągnąć (art. 86 ust. 2c ustawy o VAT).

Zatem będą Państwo zobowiązani do wydzielenia podatku naliczonego przy zastosowaniu współczynnika (proporcji) umożliwiającego odliczenie podatku naliczonego w prawidłowej wysokości w odniesieniu do towarów i usług, wykorzystywanych do celów mieszanych.

Należy zauważyć, że powołany wyżej przepis art. 86 ust. 2a ustawy wprost określa, co stanowi kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych. Zgodnie z tą normą, w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (z wyjątkiem wykorzystania na cele osobiste, do których może mieć zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy), w sytuacji gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

Ustawodawca zaproponował w art. 86 ust. 2c ustawy kilka metod, które podatnik może wykorzystać celem proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego, jednakże katalog ten nie ma charakteru zamkniętego.

Mogą więc Państwo zastosować wybraną przez siebie metodę tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy jest bardziej reprezentatywna i tym samym najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej działalności.

Dokonując wyboru sposobu określenia proporcji należy w szczególności mieć na uwadze charakter prowadzonej przez Państwa działalnościw tym zwłaszcza statutowej a także sposób finansowania Państwa podmiotu.

Zatem, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych przez Państwo zarówno do działalności gospodarczej (tj. do czynności opodatkowanych), jak również do celów innych niż działalność gospodarcza (tj. do czynności niepodlegających opodatkowaniu), w sytuacji braku możliwości przypisania tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej, będą Państwo zobowiązani do stosowania proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a i następne ustawy.

W dalszym etapie – w sytuacji nabywania towarów i usług wykorzystywanych również do czynności zwolnionych od podatku – winien nastąpić kolejny podział podatku naliczonego w oparciu o zasady wskazane w art. 90 ustawy. Zatem, celem obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, powinni Państwo w odniesieniu do wydatków przyporządkowanych do działalności gospodarczej, wykorzystywanych do czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku, w przypadku braku obiektywnej możliwości przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ustalić proporcję, obliczoną zgodnie z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy.

Podsumowując, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że przy obliczaniu proporcji nie będzie Państwu przysługiwało prawo do stosowania wzoru, będącego wzorem określenia proporcji w przypadku jednostki budżetowej określonym w § 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa w przedmiotowym wniosku wyroków sądu, tut. Organ pragnie wyjaśnić, że powołane wyroki są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się zawężają. Zatem, wskazane we wniosku wyroki sądu nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00