Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.178.2023.3.AD

Skutki podatkowe wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego w postaci udziałów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej transakcji wymiany udziałów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

G. Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) powstała w (…). Przedmiotem działalności Spółki jest: (…).

Spółka posiada siedzibę działalności oraz miejsce zarządu w Polsce. Udziałowcami Wnioskodawcy są osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi: K.P. (90% udziałów) i M.P. (10% udziałów).

Jednocześnie K.P. (większościowy udziałowiec Wnioskodawcy) posiada większościowe udziały w innych podmiotach, w tym w szczególności: w S. sp. z o.o. (84% udziałów), w S.R. sp. z o.o (84% udziałów).

Z kolei Wnioskodawca także posiada udziały w kilku zależnych spółkach z o.o. (tworząc tym samym Grupę G.), ale nie posiada udziałów ani w S. sp. z o.o. ani w S.R. sp. z o.o.

Obecnie planowana jest transakcja polegająca na wymianie udziałów i włączeniu podmiotu S. sp. z o.o. (a być może w dalszej przyszłości również S.R. sp. z o.o.) do Grupy G. – jako podmiotów zależnych od G. Transakcja polegać będzie na wniesieniu przez K.P. aportem do Spółki posiadanych przez niego udziałów w S. sp. z o.o.

Należy wskazać, że planowany aport udziałów obejmie ponad 50% udziałów w S. sp. z o.o. Wnoszone aportem udziały będą dawały spółce nabywającej, tj. Wnioskodawcy, bezwzględną większość głosów w spółce, której udziały będą wnoszone, tj. w S. sp. z o.o., czyli udział na poziomie ponad 50% w kapitale zakładowym spółki.

Wnioskodawca podwyższy w związku z wskazaną transakcją swój kapitał zakładowy i wyemituje udziały, które obejmie K.P. w zamian za aport do Spółki udziałów w S. sp. z o.o. W wyniku tej transakcji Wnioskodawca stanie się udziałowcem S. sp. z o.o. i będzie mu przysługiwała bezwzględna większość głosów w tej spółce.

Podwyższenie kapitału zakładowego G. Sp. z o.o. nastąpi poprzez podjęcie uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i odnosić się będzie do wniesienia przez K.P. wkładów niepieniężnych w postaci ponad 50% udziałów S. Sp. z o.o. w zamian za nowo wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego udziały w G. Tym samym G. uzyska ponad 50% praw głosu w S.

Pytanie

Czy planowana transakcja wymiany udziałów, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, planowana transakcja wymiany udziałów, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się m.in. podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów. Oznacza to, że co do zasady, wniesienie wkładu, którego skutkiem jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., do której wnoszony jest wkład, wiąże się z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych od podstawy opodatkowania, jaką stanowi równowartość podwyższenia jej kapitału zakładowego.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a)łączeniem spółek kapitałowych,

b)przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c)wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

-przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

-udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Zatem w świetle art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi cyt. ustawy, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej, o ile ta operacja da większość głosów w takiej spółce lub, o ile taka większość już istnieje, zostają nabyte kolejne akcje lub udziały.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy wskazać, że w wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów Wnioskodawca obejmie większościowe udziały w S. sp. z .o. o., za które wyemituje swoje nowe udziały, które zostaną objęte przez Krzysztofa Podgórskiego (tj. udziałowca wnoszącego do Spółki udziały S. sp. z o.o.). W konsekwencji, skoro Wnioskodawca uzyska ponad 50% praw głosu w S. sp. z o.o., planowane i opisane wyżej zdarzenie nie doprowadzi do powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko powołali się Państwo na interpretacje indywidualne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe, aczkolwiek z innych względów niż Państwo wskazali.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają m.in. umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3  pkt 4.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Stawka podatku wynosi od umowy spółki – 0,5 %.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a) łączeniem spółek kapitałowych,

b) przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c) wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

-przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

-udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej, pokrywane w formie wkładu niepieniężnego (np. akcji czy udziałów innej spółki kapitałowej), stanowi zmianę umowy spółki i co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie, w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziany został wyjątek od powyższej zasady. Zgodnie z nim transakcja wymiany udziałów (czyli wniesienie akcji/udziałów za akcje/udziały), nie podlega podatkowi pod warunkiem, że w zamian za udziały/akcje spółki kapitałowej, wnoszone są do tej spółki udziały lub akcje innej spółki kapitałowej, dające w niej większość głosów, lub kolejne udziały – w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że jest planowana transakcja polegająca na wymianie udziałów. Transakcja polegać będzie na wniesieniu przez pana K.P.– aportem – do Spółki (Państwa spółki) posiadanych przez niego udziałów w S. sp. z o.o. Należy wskazać, że planowany aport udziałów obejmie ponad 50% udziałów w S. sp. z o.o. Wnoszone aportem udziały będą dawały Państwu bezwzględną większość głosów w S. sp. z o.o. (udział na poziomie ponad 50% w kapitale zakładowym spółki). Podwyższą Państwo w związku z wskazaną transakcją swój kapitał zakładowy i wyemitują udziały, które obejmie pan K.P. w zamian za aport udziałów. Staną się Państwo udziałowcem S. sp. z o.o. i będzie Państwu przysługiwała bezwzględna większość głosów w tej spółce.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że opisana we wniosku transakcja mieści się w katalogu przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stanowi bowiem w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki. Niemniej w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana umowy Państwa spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego i wniesieniem do Państwa wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – w zamian za Państwa udziały własne – dokonywana bowiem będzie na warunkach określonych w cyt. przepisie. W związku z wniesieniem omawianych udziałów będą Państwo posiadać bezwzględną większość głosów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością. Zatem, opisana we wniosku transakcja wymiany udziałów – chociaż mieści się w katalogu czynności określonych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie będzie podlegała opodatkowaniu, bowiem jest z tego podatku wyłączona.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00