Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.247.2023.2.AJB

Rozpoznanie importu usług oraz obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozpoznania importu usług oraz obowiązku rejestracji jako podatnik VAT UE. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 czerwca 2023 r. (wpływ 12 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

 ... jest jednostką sektora finansów publicznych utworzonym przez Gminy i wpisanym do Rejestru Związków Międzygminnych w dniu ....1997 r. pod pozy. 171. Nadrzędnym zadaniem Związku jest ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju gmin, poprzez podejmowanie działań w następujących obszarach:

  1. podejmowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska, stanowiących podstawę dla rozwoju rekreacji, turystyki, kultury i sportu,
  2. współpraca na rzecz rozwoju gospodarczego gmin - członków Związku w oparciu o naturalne walory przyrodnicze i środowiskowe,
  3. reprezentowanie wspólnych interesów gmin - Członków Związku w zakresie ochrony i kształtowania środowiska we współpracy z innymi podmiotami,
  4. współpraca w zakresie rozwoju infrastruktury społecznej, technicznej i gospodarczej z poszanowaniem naturalnego środowiska,
  5. podejmowanie działań na rzecz rozwoju energii odnawialnej,
  6. współpraca w zakresie edukacji ekologicznej, w tym prowadzenia kursów i szkoleń,
  7. wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności oraz opracowanie programów wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, w szczególności przedsięwzięć przyjaznych dla środowiska naturalnego,
  8. prowadzenie studiów i badań w zakresie racjonalizacji korzystania ze środowiska,
  9. prowadzenie wspólnych działań w zakresie zaopatrzenia w wodę, w tym działań w kierunku zbiornika retencyjnego … na rzece …,
  10. wspomaganie gmin - członków Związku w podejmowaniu działań na rzecz zabezpieczenia mieszkańców przed skutkami powodzi,
  11. podejmowanie działań na rzecz promocji Związku i gmin - członków Związku,
  12. podejmowanie działań na rzecz aktywizacji środowisk lokalnych i promocji zatrudnienia, w szczególności przeciwdziałanie bezrobociu i ograniczenie jego skutków,
  13. podejmowanie wspólnych przedsięwzięć społeczno-kulturalnych,
  14. przygotowanie i realizacja procesów inwestycyjnych w zakresie zadań Związku,
  15. wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego,
  16. współpraca w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich lub innych funduszy zewnętrznych oraz realizacja w oparciu o nie wspólnych zadań,
  17. współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz z jednostkami samorządu terytorialnego i administracją rządową,
  18. wspomaganie gmin - członków Związku w realizacji zadań własnych i zleconych.

Są Państwo jednostką posiadającą osobowość prawną. Są Państwo zwolnionym podatnikiem w związku z nieosiąganiem obrotu. Nie prowadzą Państwo działalności gospodarczej. Państwa działalność opiera się na realizacji przejętych zadań od Gmin będących członkami Związku Gmin. Utrzymanie Związku finansowane jest składkami członkowskimi i dodatkowymi.

Obecnie realizują Państwo Projekt pn. „...” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego ... w ramach Programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

W ramach Projektu posiadają Państwo Partnera ...., z którym macie podpisaną umowę Partnerską, który w ramach swoich obowiązków:

Na konferencji otwierającej Projekt ma przeprowadzić wykład na temat .... inwestycji na terenie ....za kwotę ..... EUR, a w trakcie wyjazdu studyjnego do .... ma oprowadzić delegację Burmistrzów/Wójtów Gmin będących Partnerami w Projekcie po .... inwestycjach na terenie .....za kwotę ..... EUR.

W roku 2023 ma wnieść wkład merytoryczny w opracowanie poradnika „...” za kwotę ..... EUR oraz poprowadzić szkolenie on-line przy budżecie na to zadanie w wysokości ... EUR.

W roku 2024 Partner ....weźmie udział i przeprowadzi wykład na konferencji zamykającej Projekt przy całkowitym budżecie w wysokości ..... EUR.

W przypadku konferencji otwierającej i zamykającej usługa świadczona przez Partnera .... jest na terenie Polski, w przypadku wizyty studyjnej usługa świadczona jest na terenie ....natomiast w przypadku wkładu merytorycznego do poradnika usługa zostanie wykonana w ...., a jej efekt przesłany e-mailem (droga elektroniczną). Partner ....jest zarejestrowany w rejestrze VAT.

W uzupełnieniu wniosku na zadane w wezwaniu pytania udzielono odpowiednio następujących odpowiedzi:

1.„Czy jesteście Państwo podatnikiem w rozumieniu z art. 28a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)?”

Tak.

2.„W jakim kraju Partner ...., o którym mowa we wniosku posiada siedzibę działalności gospodarczej?”

Partner ....swoją siedzibę działalności posiada w .....

3.„Czy Partner ....jest podatnikiem, który posiada siedzibę działalności gospodarczej oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski?”

Partner ....jest podatnikiem, którego siedziba działalność gospodarczej oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nie jest na terytorium Polski.

4.„Czy czynności wykonywane przez Partnera ....będą przez Państwa nabywane?”

Tak.

5.„Czy Partner ....będzie wykonywał czynności, o których mowa w opisie wniosku na Państwa zlecenie?”

Na etapie sporządzania wniosku o środki w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021 dodatkowo punktowano posiadanie Partnera ..... Po rozmowach z potencjalnym Partnerem podpisali Państwo umowę Partnerską (zawarta przed złożeniem wniosku o dofinansowanie), w której strony ustaliły wzajemne obowiązki. Na podstawie umowy Partnerskiej Partner przekazuje swoje doświadczenia opisane w umowie Partnerskiej. Nie będą Państwo wysyłać dodatkowego zlecenia.

6.„Z jakich środków będziecie Państwo pokrywać nabyte usługi od Partnera ...., np. czy z środków własnych, czy z środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, czy też z innych (jeśli tak, to jakich)?”

Nabyte usługi od Partnera ....będą finansowane:

-w 85 % wydatków kwalifikowanych z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, w tym 85% Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021, a 15% budżet państwa,

-w 15% wydatków kwalifikowanych oraz wydatki niekwalifikowane z budżetu Wnioskodawcy- składek Partnerów Polskich (.... Gmin realizujących wspólnie Projekt).

7.„Na podstawie jakiego rodzaju umów/dokumentów/zleceń będzie odbywać się nabycie przez Państwa usług od Partnera ....?”

Jak w pkt 5.

8.„Czy Partner ....za wykonane usługi wystawi fakturę?”

Tak, Partner ....wystawia fakturę.

9.„Na czym polega działalność Partnera ...., od którego będziecie Państwo nabywać usługi? Prosimy opisać w sposób ogólny jakie zadania realizuje usługodawca, jaki jest profil jego działalności itp.”

..... jest rozwinięciem ....Stowarzyszenia na rzecz ...., które w swoim czasie zostało pierwotnie założone jako .... jest organizacją interesu, która promuje .... infrastrukturę w społeczeństwie, zwłaszcza na obszarach miejskich. .... jest zarejestrowane jako stowarzyszenie non-profit.

W ramach..... infrastruktury ....koncentruje się na .... dachach i ścianach, a także innych rozwiązaniach należących do tej dziedziny. Celem stowarzyszenia jest bycie siłą napędową rozwoju i stosowania zrównoważonej niebiesko-zielonej technologii infrastrukturalnej.

....jest członkiem i współpracuje ze ....Stowarzyszeniem ....) oraz .....

Członkostwo w .... jest otwarte dla firm, organizacji, organów publicznych, instytucji badawczych/edukacyjnych, osób prywatnych i innych osób zainteresowanych ..... rozwiązaniami w miastach i miasteczkach.

10.„Czy usługodawca (Partner ...) - odsprzedając Państwu usługi będzie wykonywać zadania powierzone mu odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został powołany? Jeśli tak, to proszę wskazać w ramach jakich zadań Partner ...będzie wykonywał usługi i jaki jest charakter przepisów na podstawie, których będzie je wykonywał.”

Partner ....jest organizacją non-profit, która zgodnie ze statutem promuje niebiesko-zieloną infrastrukturę w społeczeństwie. Zgodnie z umową Partnerską takie też zadania zostały powierzone Partnerowi ....w ramach realizacji Projektu pn. „...”.

11.„Czy zakupione usługi będą związane z realizacją zadań nałożonych na Państwa odrębnymi przepisami prawa, do realizacji których zostaliście powołani (jeśli tak, to jakich)?”

Nie. W związku z realizacją zadań statutowych związanych z ochroną środowiska naturalnego oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju gmin Wnioskodawca w imieniu własnym oraz ....Partnerów złożył wniosek o dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie oraz w związku z podpisaną umową Partnerską Partner ....będzie wykonywał swoje zadania, po ich wykonaniu wystawi fakturę.

12.„W jaki sposób będą wykorzystywane przez Państwa zakupione usługi od Partnera ....?”

Usługi wykonywane przez Partnera ...fakturowane są na Wnioskodawcę, Związek posiada w ramach działań edukacyjnych zabezpieczone środki finansowe.

Zadania realizowane przez Partnera ....polegają na czynnym udziale - wygłoszeniu referatu na konferencji otwierającej i zamykającej Projekt. Na konferencje zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich Partnerów biorących udział w Projekcie. W przypadku wyjazdu studyjnego do ....ma oprowadzić delegację Wójtów/Burmistrzów po zielono niebieskich inwestycjach na terenie ..., ma również wnieść wkład merytoryczny do opracowywanego poradnika pn. „...”.

Wszystkie te działania mają charakter edukacyjny i mają służyć poprawie jakości życia mieszkańców regionu poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju, powstrzymywanie degradacji środowiska naturalnego i odwracanie niekorzystnych jego zmian oraz budowanie świadomości ekologicznej i angażowanie społeczeństwa w realne działania na rzecz ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu.

13.„Czy zakupione usługi będą przekazywane innym podmiotom (jeśli tak, prosimy opisać na jakich zasadach będą przekazywane, czy przekazanie nabytych usług będzie następować nieodpłatnie czy za odpłatnością?”

Nie. Zakupione usługi nie będą przekazywane innym podmiotom. Wszyscy Partnerzy Projektu będą brali czynny udział, a wytworzony w ramach Projektu poradnik będzie rozprowadzany pomiędzy Mieszkańców Gmin należących do Wnioskodawcy w celach edukacyjnych.

14.„Na czym będzie polegał udział w konferencji otwierającej i zamykającej świadczonej przez Partnera ...?”

Udział Partnera ....w konferencji otwierającej i zamykającej będzie polegał na wygłoszeniu referatu na temat inwestycji zielono-niebieskich.

15.„Kto będzie brał udział w ww. konferencji? Dla kogo jest przeznaczona ww. konferencja?”

Oprócz zaproszonych gości z różnych instytucji z którymi współpracuje Wnioskodawca, przedstawicieli gmin (w tym gmin realizujących Projekt)- Burmistrzów, Wójtów, Radnych, pracowników Gmin będących członkami Związku Gmin ..., pracowników Związku udział w konferencji może wziąć każdy Mieszkaniec.

16.„Czy podstawową cechą ww. konferencji jest przyznanie prawa wstępu w zamian za np. bilet lub opłatę?”

Udział w konferencji jest bezpłatny. Nie pobierane są żadne opłaty.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będąc jednostką sektora finansów publicznych i będąc podatnikiem zwolnionym, w związku z art. 15 ust. 6 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ma obowiązek dokonać zgłoszenia i uzyskać NIP europejski oraz dokonać zapłaty podatku od importu usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Związku pomimo, że nie jest on czynnym podatnikiem podatku VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT jest podatnikiem z tytułu importu usług. Importem usług jest sytuacją, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia usługi musi znajdować się na terytorium Polski, bo tylko wtedy dochodzi do świadczenia podlegającego opodatkowaniu w Polsce (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Państwa zdaniem usługa importowa wystąpi tylko w przypadku przeprowadzenia wykładu na konferencji otwierającej i zamykającej i mimo sporadycznych przypadków nabywania importu usługi muszą Państwo dokonać rejestracji jako podatnik VAT-UE.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej podatkiem, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotową dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

Z art. 2 pkt 1 ustawy wynika:

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Według art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 ustawy stanowi:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przy tym, na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powołanego art. 15 ust. 6 ustawy wynika, że co do zasady, od opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączone są czynności wykonywane przez organy władzy publicznej i urzędy obsługujące te organy w ramach sprawowanego przez nie władztwa publicznego.

Wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy ma miejsce wówczas, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

podmiotem dokonującym czynności jest organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ oraz

czynność mieści się w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami na ten podmiot, dla realizacji których został on powołany i jednocześnie czynność ta nie jest wykonywana na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy zapis art. 15 ust. 6 ustawy jest odzwierciedleniem art. 13 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE.L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym:

Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.

Jednakże w przypadku, gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań, lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.

W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.

W świetle unormowań prawa unijnego i bogatego orzecznictwa TSUE w tym zakresie, organy władzy publicznej bądź urzędy obsługujące te organy są uważane za podatników, gdy podejmują takie działania lub dokonują takich transakcji, w wyniku których, wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziłoby do znaczących zakłóceń konkurencji. I tak, w sprawie Carpaneto Piacentino (sprawy połączone C-231/87 i C-129/88), Trybunał orzekł, że „działalność prowadzona jak w rozumieniu tego przepisu to działalność, jaką prowadzą organy podlegające prawu publicznemu na mocy szczególnego reżimu prawnego mającego do nich zastosowanie, natomiast nie obejmuje ona działalności prowadzonej przez nie w takich samych warunkach prawnych, jak mające zastosowanie do podmiotów prywatnych”.

Wykonywanie transakcji w ramach czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkuje uznaniem organów publicznych za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenia usług podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest więc również organ władzy publicznej, jeżeli w stosunku do określonej czynności lub transakcji zachowuje się jak podmiot gospodarczy. Taki organ władzy publicznej będzie traktowany tak samo jak każdy inny podmiot w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, wykraczających poza zadania nałożone odrębnymi przepisami.

Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy:

Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) usługobiorcą jest:

- w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

- w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

- w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Powołany art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy wskazuje na sytuację, w której podatnikiem staje się nabywca usługi, która podlega opodatkowaniu na terytorium Polski. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, wprowadza mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia, który polega na opodatkowaniu usług przez usługobiorcę. Warunkiem zastosowania odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy jest spełnienie warunków dotyczących usługodawcy jak i usługobiorcy. Jednocześnie, aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia usługi nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego musi znajdować się na terytorium Polski.

Należy przy tym zauważyć, że podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym - opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane w tym państwie. Dlatego też, w przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.

Zauważyć należy, że przy ustalaniu miejsca świadczenia usług istotne jest czy usługa jest świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy czy też na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy.

I tak, stosownie do art. 28a ustawy :

Na potrzeby stosowania przepisów regulujących miejsce świadczenia przy świadczeniu usług:

1) ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy:

W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest - co do zasady - miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeśli usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Tę zasadę ogólną należy stosować, gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika, a przepisy art. 28e, 28f ust. 1 i ust. 1a, 28g ust. 1, 28i, 28j ust. 1 i 2 i 28n ustawy nie przewidują innych zasad ustalenia miejsca świadczenia.

Jak Państwo wskazali -  spełniają Państwo definicję podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy i realizują projekt pn. „...”, w ramach którego posiadają Państwo Partnera ...... Od ww. Partnera nabędą Państwo usługi, za które Partner ....wystawi fakturę.

Przechodząc do kwestii objętych zadanym pytaniem stwierdzić należy, że miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania wszystkich usług nabywanych przez Państwa od Partnera ....należy rozstrzygać na podstawie przepisów regulujących miejsce świadczenia usług na rzecz podmiotu będącego podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy. Do ww. usług nabywanych od Partnera ....nie znajdą zastosowania szczególne zasady określania miejsca świadczenia usług, o których mowa w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy.

Wobec powyższego miejsce świadczenia ww. usług nabywanych przez Państwa od Partnera ....należy ustalić na podstawie zasady ogólnej, wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy, tj. na terytorium kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę. Tym samym ww. usługi świadczone przez Partnera ....na Państwa rzecz będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Jednocześnie w opisanej sytuacji wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy warunki dotyczące usługodawcy, jak i usługobiorcy będą spełnione. Jak wyżej wskazano spełniają Państwo definicję podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy. Ponadto, jak wynika z okoliczności sprawy, usługodawca (Partner ....) będący podatnikiem nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z tym, iż miejscem świadczenia wszystkich usług nabywanych od Partnera .....będzie terytorium Polski, to będziecie Państwo zobowiązani do rozpoznana importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy.

Natomiast z okoliczności sprawy nie wynika, iż nabywane od Partnera .....usługi będą korzystały ze zwolnienia od podatku, ponieważ dla ww. usług ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku ani w ustawie, ani też w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.

Tym samym, to Państwo będą mieli obowiązek dokonać zapłaty podatku od importu usług zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na terytorium Polski.

Z kolei, zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy:

Podatnicy, o których mowa w art. 15 i art. 15a, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Stosownie do art. 97 ust. 2 ustawy:

Przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6.

Regulacja art. 97 ust. 2 ustawy odnosi się do obowiązku rejestracji m.in. w przypadku podatników niepodlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Natomiast w myśl art. 97 ust. 3 ustawy:

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy:

1) nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług;

2) świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Na podstawie art. 97 ust. 4 ustawy:

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z ust. 1, jako podatnika VAT UE.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz opis sprawy wskazać należy, iż skoro będą Państwo nabywać usługi, których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b ustawy i w odniesieniu do tych usług będą Państwo podatnikami zobowiązanymi do rozpoznania importu usług, to będą Państwo mieli obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT UE, stosownie do art. 97 ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy.

Zatem oceniając całościowo Państwa stanowisko należało uznać je za nieprawidłowe. Jakkolwiek wywiedli Państwo prawidłowy skutek prawny w postaci obowiązku rozpoznania importu usług oraz rejestracji jako podatnik VAT UE, to jednakże wiążą Państwo ww. obowiązek tylko z nabyciem usługi przeprowadzenia wykładu na konferencji otwierającej i zamykającej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00