Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.190.2023.4.PT

W zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 26 kwietnia 2023 r. (data wpływu 27 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W. O. (dalej jako: „Pan") jest osobą fizyczną oraz rezydentem podatkowym w Polsce. Jest Pan rolnikiem z siedzibą w miejscowości (…), produkującym wino z upraw własnych i jest czynnym podatnikiem VAT.

Otrzymał Pan w latach 80-tych XX wieku w formie darowizny 1/3 udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej położonej w (…) przy ulicy (…) oznaczonych na mapie gruntów miasta (…) jako działka o numerze 1.

W 1991 r. w związku z postępowaniem sądowym w sprawie o zniesienie współwłasności działki nr 1 położonej w (…) przy ul. (…) o powierzchni 2.632m, działka ta została podzielona na dwie działki, tj. działkę o numerze 2 o powierzchni 1.573m2 oraz działkę o numerze 3 o powierzchni 1.059m2.

W marcu 1991 r. Sąd Rejonowy w (…) wydał postanowienie w sprawie o zniesienie współwłasności działki nr 1 położonej w (…) przy ul. (…) na podstawie którego współwłasność tej działki została zniesiona w taki sposób, iż działka o numerze 3 została przyznana na Pana wyłączność.

Działka oznaczona na mapie gruntów miasta (…) jako działka o numerze 3 jest położona przy ul. (…) i prowadzona jest dla niej księga wieczysta o numerze (….) (dalej jako: „Nieruchomość”).

W 1991 r. zawarł Pan związek małżeński w którym pozostaje do chwili obecnej oraz w którym obowiązuję ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

W roku 1991 r. wraz z małżonką rozpoczął Pan budowę budynku użytkowego z przeznaczeniem na cele warsztatowe (dalej jako: „Budynek”). Budowa Budynku prowadzona była metodą gospodarczą, tj. przez Pana wraz z małżonką ze środków pochodzących z majątku wspólnego oraz zakończyła się w 1992 r.

W różnych okresach w latach 90-tych prowadził Pan działalność gospodarczą, czy to w formie indywidualnej działalności gospodarczej czy też jako wspólnik spółki cywilnej, także na Nieruchomości oraz przy wykorzystaniu Budynku. Natomiast od końca lat 90-tych nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

Od 1993 r. działalność gospodarczą w zakresie mechaniki samochodowej na Nieruchomości oraz w Budynku prowadziła Pana małżonka i taką działalność gospodarczą prowadzi do chwili obecnej.

W marcu 1996 r. została wydana decyzja administracyjna na podstawie której projekt budowlany rozbudowy Budynku o część handlowo-mieszkalną oraz uzyskano pozwolenie na rozbudowę Budynku o dodatkową część użytkową, która została następnie zrealizowana.

Część mieszkalna Budynku nie została wyodrębniona jako lokal mieszkalny, ale nie była wykorzystywana dla celów prowadzenia działalności gospodarczej przez Pana małżonkę tj. była wykorzystywana wyłącznie na cele mieszkalne.

W 2002 oraz 2003 r. zostało wykonane utwardzenie terenu wokół Budynku.

W 2007 roku Pana brat planował rozpoczęcie działalności gospodarczej na Nieruchomości oraz planował ponoszenie określonych nakładów inwestycyjnych, w związku z tym - chcąc zapewnić Pan bratu tytuł prawny do Nieruchomości zawarł z bratem umowę darowizny na podstawie której darował bratu udział w nieruchomości wynoszący 500/1.059. Jednakże dość szybko okazało się, iż plany biznesowe Pana brata nie będą jednak realizowane i w tym samym roku dokonał Pan na rzecz zwrotnej darowizny posiadanego udziału 500/1.059 w Nieruchomości.

W 2009 r. miał miejsce pożar budynku znajdującego się na działce przylegającej do Nieruchomości, wskutek czego został częściowo uszkodzony dach Budynku i konieczna była jego odbudowa.

W związku powyższym, w maju 2009 r. została wydana decyzja administracyjna zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na wykonanie robót budowlanych polegających na zmianie konstrukcji dachowej wraz z wymianą pokrycia dachowego z eternitu na blachę na Budynku.

W 2010 r. został wykonany remont dachu na części użytkowej Budynku, w szczególności poprzednie pokrycie dachu które zrobione było z eternitu zostało zastąpienie blachą, oraz wyremontowano poddasze w celu doprowadzenia do możliwości jego użytkowania.

Obecnie Pana małżonka nie jest już zainteresowana prowadzeniem działalności gospodarczej na Nieruchomości oraz przy wykorzystaniu Budynku.

W związku z tym, rozważa Pan sprzedaż Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami (tj. utwardzenie terenu, itp.).

Obecnie poszukuje Pan potencjalnego kupującego, który byłby zainteresowany nabyciem Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz naniesieniami.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Będzie dokonywał Pan sprzedaży Nieruchomości we własnym imieniu, ponieważ jest jej właścicielem. Natomiast podkreśla Pan, iż nigdy nie zajmował się i obecnie także nie zajmuje się obrotem nieruchomościami, a planowana sprzedaż Nieruchomości jest dla Pana czynnością okazjonalną, incydentalną oraz nieregularną.

Oprócz Nieruchomości wskazanej we wniosku Pan wraz z małżonką, w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej posiadają również inne nieruchomości które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa.

Pan wraz z małżonką dokonali sprzedaży dwóch nieruchomości, które zostały nabyte w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej, tj.

1.niezabudowaną nieruchomość rolna nr 4 o powierzchni 5080m2, położoną we wsi (...), gmina (...) (numer Księgi wieczystej (...)), która została zakupiona przez Pana wraz z małżonką w roku 2007. Nieruchomość ta została przez Pana wraz z małżonką sprzedana w 2022 r.

2.niezabudowana nieruchomość rolna oznaczona numerem ewidencyjnym 5 położna w miejscowości (...), gmina (...) o powierzchni 1119m2, która została zakupiona w 2010 w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej przez Pana wraz z małżonką. Nieruchomość ta została przez Pana wraz z małżonką sprzedana w 2017 r.

Zaznacza Pan, iż powyżej wskazane nieruchomości zostały zakupione w celach inwestycyjnych, jako lokata kapitału.

Przyczyną sprzedaży ww. nieruchomości było w szczególności wystąpienie nowych okoliczności życiowych, tj. koniecznością pozyskania środków przez Pana wraz z małżonką w celu wspomożenia finansowego córki, która planowała nabycie lokalu mieszkalnego dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Część środków pieniężnych pozyskanych przez Pana wraz z małżonką z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości została przekazana córce jako darowizna z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego.

Pozostała część środków pieniężnych pozyskanych ze sprzedaży ww. nieruchomości została wykorzystana przez Pana wraz z małżonką na nabycie innych nieruchomości w celach inwestycyjnych, jako lokaty kapitału.

Wskazuje Pan, iż razem z małżonką posiada we ustawowej wspólności małżeńskiej inne nieruchomości które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa. W chwili obecnej żadne z poniżej wskazanych nieruchomości nie są przeznaczone do sprzedaży. Natomiast nie może Pan wykluczyć, iż w przyszłości, na przykład w związku z niespodziewanymi okolicznościami życiowymi może nastąpić potrzeba lub konieczność sprzedaży określonych nieruchomości. Jednakże podkreśla Pan, iż jeśli takowe transakcje wystąpią w przyszłości, to będą one miały charakter incydentalny oraz okazjonalny, a nie zamierza Pan wykonywać czynności w zakresie obrotu nieruchomościami w celu pozyskania stałego źródła przychodów.

Nieruchomości których obecnie właścicielem jest Pan wraz z małżonką w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej:

1)zabudowana nieruchomość gruntowa położona w (...) przy ulicy (...). Nieruchomość została nabyta gdy było to jeszcze nieruchomość gruntowa niezabudowana w drodze umowy kupna-sprzedaży w 1996 r. Nabycie ww. nieruchomości nastąpiło na współwłasność z Pana bratem, tj. Pan z małżonka nabyli 1/2 własności nieruchomości, a Pana brat także 1/2 własności tej nieruchomości. Następnie nastąpiło zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez jej podział. Na części nieruchomości która Panu przypadła i Pana małżonce został wybudowany budynek użytkowy stacji kontroli pojazdów, który jest wykorzystywany przez Pana małżonkę w ramach jej indywidualnej działalności gospodarczej.

2)Nieruchomość gruntowa położone w miejscowości (...), gmina (...) o nr (...), która została zakupiona przez Pana wraz z małżonką w 1998 r. W chwili zakupu nieruchomość była zaklasyfikowana jako grunty orne oraz łąki. Następie Pan wraz z małżonką wybudowali na tej nieruchomości dom jednorodzinny w którym obecnie mieszkają.

3)Gospodarstwo rolne położone w miejscowości (...), gmina (...) o powierzchni 6,13ha, nabyta przez Pana wraz z małżonką w 2009 r. W 2016 r. została dokupiona działka rolna położona przy ww. gospodarstwie rolnym w celu zrobienia dojazdu do ww. gospodarstwa. W ww. gospodarstwie rolnym Pan wraz z małżonką prowadzą uprawy roślin, głownie winorośli z których wytwarzają produkty przeznaczone do sprzedaży (wino). W tym zakresie jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

4)Nieruchomość gruntowa niezabudowana położona w gminie (...) nr 6 o powierzchni 2326m2, nabyta przez Pana wraz z małżonką w 2010 r. w celach inwestycyjnych.

5)Nieruchomość gruntowa niezabudowana położona w (...) przy ul.(...); obecnie jest wykorzystywana przez Pana małżonkę jako parking dla klientów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

6)Trzy lokale mieszkalne położone w (...) nabyte w 2021 r. w celach inwestycyjnych jako lokata kapitału.

Zakres Pana działalności gospodarczej jaką prowadził Pan w formie indywidualnej działalności gospodarczej oraz jako wspólnik spółki cywilnej to świadczenie usług w zakresie mechaniki pojazdowej (w szczególności naprawy pojazdów mechanicznych - samochodów osobowych).

Jak to zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, pierwotnie - zaraz po jego wybudowaniu - Budynek obejmował wyłącznie pomieszczenia użytkowe przeznaczone na warsztat samochodowy i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechaniki samochodowej. Następnie, jak to również zostało wskazane we wniosku, w związku z rozbudową Budynku została dobudowana część handlowo-mieszkaniowa oraz dodatkowa część użytkowa.

Jest Pan wyłącznym właścicielem działki nr 3 oraz Budynku i pozostałych naniesień.

Pana żona wprowadziła do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wyłącznie Budynek (został wybudowany metodą gospodarczą ze środków pochodzących z majątku wspólnego małżonków). Działka nr 3 - jako nieruchomość gruntowa nie została wprowadzona przez Pana żonę do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Obecnie Pana żona wykorzystuje Budynek oraz pozostałe naniesienia w swojej indywidualnej działalności gospodarczej i planowane jest, iż do momentu sprzedaży Nieruchomości, Budynek oraz pozostałe naniesienia będą nadal wykorzystywane przez Pana żonę w ramach jej działalności gospodarczej.

Zaznacza Pan, iż Pana żona wprowadziła do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wyłącznie Budynek. Jeżeli dojdzie do sprzedaży Nieruchomości to Pana żona wycofa Budynek z ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Jak to zostało skazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej obecnie poszukuje Pan potencjalnego kupującego, który byłby zainteresowany nabyciem Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz naniesieniami. Na ta chwilę nie otrzymał Pan jeszcze żadnej konkretnej oferty nabycia Nieruchomości oraz nie prowadził żadnych konkretnych rozmów z potencjalnym nabywcą. Ponadto, Pan - jak to zaznaczał powyżej - nie zajmuje się obrotem nieruchomościami a transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie dla niego operacją incydentalną i okazjonalną.

Oczywistym jest, iż chciałby Pan dokonać sprzedaży Nieruchomości w jak najprostszy i najmniej skomplikowany sposób, przy maksymalnym ograniczeniu formalności oraz ponoszeniu dodatkowych kosztów. W przypadku pojawienia się potencjalnego nabywcy, będzie dążył Pan do jak najszybszego sfinalizowania transakcji przy jak najmniejszych formalnościach oraz dodatkowych kosztach.

Jednakże mimo wszystko, nie jest Pan w stanie przewidzeń warunków oraz wymagań prawnych jakie mogą pojawić się przy finalizacji transakcji sprzedaży Nieruchomości oraz warunków lub oczekiwań jakie będzie stawiał potencjalny nabywca. W związku z tym, nie jest Pan w stanie udzielić odpowiedzi czy będzie zawierana umowa przedwstępna oraz - tym bardziej - jakie będą warunki umowy przedwstępnej.

Zaznacza Pan, iż podobnie jak w odpowiedzi na pytanie oznaczone literą „k’’ -jak to zostało skazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej - obecnie Pan poszukuje potencjalnego kupującego, który byłby zainteresowany nabyciem Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz naniesieniami.

Na ta chwilę nie otrzymał Pan jeszcze żadnej konkretnej oferty nabycia Nieruchomości oraz nie prowadził żadnych konkretnych rozmów z potencjalnym nabywcą. Ponadto, Pan - jak to zaznaczał powyżej - nie zajmuje się obrotem nieruchomościami a transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie dla niego operacją incydentalna i okazjonalną.

Oczywistym jest, iż Pan chciałby dokonać sprzedaży Nieruchomości w jak najprostszy i najmniej skomplikowany sposób, przy maksymalnym ograniczeniu formalności oraz ponoszeniu dodatkowych kosztów. W przypadku pojawienia się potencjalnego nabywcy, będzie dążył Pan do jak najszybszego sfinalizowania transakcji przy jak najmniejszych formalnościach oraz dodatkowych kosztach.

W związku z powyższym, nie wie i nie jest Pan w stanie przewidzieć czy w ogóle będzie konieczność udzielania potencjalnemu nabywcy pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach dotyczących Nieruchomości, czy potencjalny nabywca będzie oczekiwał udzielenia takiego pełnomocnictwa, oraz jakich spraw związanych z nieruchomością to by dotyczyło.

W związku z tym, oczywistym jest iż nie jest Pan w stanie udzielić odpowiedzi czy w ogóle będzie konieczność udzielania potencjalnemu nabywcy pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach dotyczących Nieruchomości, jakie działania podejmie potencjalny nabywca i kto będzie pokrywał koszty tych działań.

W chwili obecnej, ma Pan wyłącznie nadzieję, iż żadne tego typu działania nie będą konieczne oraz w przypadku pojawienia się potencjalnego nabywcę zainteresowanego kupnem nieruchomości transakcja zostanie szybko i sprawnie sfinalizowana. Jednakże nie ma Pan doświadczenia w tego typu transakcjach, w związku z tym nie jest w stanie wykluczyć każdej ewentualności lub okoliczności.

W prowadzonej przez Pana w latach 90-tych XX wieku działalności gospodarczej wykorzystywał Pan nieruchomość oraz budynek.

Prowadzenie działalności gospodarczej już dawno Pan zakończył. Od końca lat 90-tych XX wieku nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

Budynek nie był nigdy wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Jeszcze do niedawna zamieszkiwał Pan wraz z rodziną w części mieszkalnej budynku na stałe. W chwili obecnej, zamieszkuje tam Pan wraz z małżonką okazjonalnie, w razie potrzeby. Budynek w części mieszkalnej nie był nigdy udostępniany osobom trzecim.

Pytanie

1)Czy sprzedaż przez Pana Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami nie będzie oznaczać dla Pana obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT?

2)W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 1, to czy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 3Ustawy o PIT wartość uzyskanej przez Pana ceny za zbycie Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami jaka będzie odpowiadać wartości części mieszkalnej Budynku nie będzie stanowiła dla Pana przychodu podatkowego?

3)Czy sprzedaż przez Pana Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie Pan działał w zakresie tej transakcji jako podatnik VAT?

4)W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3, czy sprzedaż przez Pana Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 i nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania nr 3 i nr 4 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

1.Sprzedaż przez Pana Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami nie będzie oznaczać dla Pana obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT.

2.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 1, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 3 Ustawy o PIT wartość uzyskanej przez Pana ceny za zbycie Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami jaka będzie odpowiadać wartości części mieszkalnej Budynku nie będzie stanowiła dla Pana przychodu podatkowego.

Uzasadnienie

Ad. 1

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach Ustawy o PIT jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie bądź, od których zaniechano poboru podatku.

Ustawa o PIT wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt. 8 Ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 tego przepisu:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 Ustawy o PIT przepisów powyżej wskazanego art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

1)na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;

2)w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;

3)składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat;

4)składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19 tej ustawy, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Podkreśla Pan, iż prowadził działalność gospodarczą na Nieruchomości ponad 23 lata temu, na początku lat 90-tych XX wieku. Natomiast od tamtej pory nie prowadzi działalności gospodarczej (tj. znacznie dłużej niż od 6 lat) i Nieruchomość nie była przez niego wykorzystywana w toku prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, Pana zdaniem, w zakresie zbycia przez Pana Nieruchomości wraz z Budynkiem i innymi naniesieniami zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT, natomiast art. 10 ust. 2 tej ustawy nie będzie miał zastosowania, ponieważ przedmiotowo zbycie nie będzie dokonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - bo takowej nie prowadzi Pan oraz od końca roku w którym nabył Pan Nieruchomość minęło więcej niż 5 lat.

W konsekwencji, zbycie przez Pana Nieruchomości wraz z Budynkiem i innymi naniesieniami nie będzie stanowiło dla Pana przychodu podatkowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT.

Ad.2

W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 1, Pana zdaniem na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 3 Ustawy o PIT wartość uzyskanej przez Pana ceny za zbycie Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami jaka będzie odpowiadać wartości części mieszkalnej Budynku nie będzie stanowiła dla Pana przychodu podatkowego.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 3 Ustawy o PIT przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W związku z powyższym, Pana zdaniem, nawet jeżeli przyjąć iż zbycie Nieruchomości będzie oznaczać powstanie przychodu podatkowego dla Pana (z czym nie zgadza się Pan co zostało wskazane w uzasadnieniu do pytania 1), to na podstawie art. 10 ust. 3 w związku z art. 10 ust. 1 pkt. 8 Ustawy o PIT nie będzie stanowić dla Pana przychodu podatkowego ta część środków pieniężnych (ceny) uzyskana z tytułu zbycia Nieruchomości jaka odpowiada wartość części mieszkalnej Budynku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy :

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy – nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności gospodarczej i dniem ich zbycia nie upłynęło sześciu lat.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego, podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Stosownie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane.

Zatem, przy ustaleniu źródła przychodu ze sprzedaży składników majątkowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, istotny jest okres jaki upłynął pomiędzy datą wycofania tych składników majątkowych z prowadzonej działalności gospodarczej, bądź datą likwidacji tej działalności, a datą ich sprzedaży.

Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie powziął Pan wątpliwość, czy kwota uzyskana z tytułu planowanej sprzedaży nieruchomości będzie stanowiła dla Pana przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że otrzymał Pan w latach 80-tych XX wieku w formie darowizny 1/3 udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej położonej w (…) – działkę oznaczoną nr 1. Działka ta została podzielona w 1991 r. na dwie działki nr 2 i nr 3. W 1991 r. zawarł Pan związek małżeński w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej i rozpoczął Pan wraz z małżonką budowę budynku użytkowego z przeznaczeniem na cele warsztatowe. W prowadzonej przez Pana w latach 90-tych działalności gospodarczej wykorzystywał Pan nieruchomość oraz budynek. Zakończył Pan prowadzenie działalności i id końca lat 90-tych nie prowadzi działalności gospodarczej.

Rozważa Pan sprzedaż Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami.

Co do zasady przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie stanowił dla Pana źródło przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe, planowana sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy.

Przedmiotowa sprzedaż nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 tej ustawy.

Zatem, należy odnieść się do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby przewidywana sprzedaż nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.

W konsekwencji kwota uzyskana z tytułu planowanej sprzedaży nieruchomości nie będzie stanowiła dla Pana przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pana stanowisko jest więc prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane przez Pana we własnym stanowisku.

Z uwagi na uznanie za prawidłowe stanowiska Pana w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, organ odstąpił od udzielenia odpowiedzi na pytanie oznaczone nr 2. Stanowisko dotyczące pytania 2 było sformułowane warunkowo i oczekiwał Pan na nie odpowiedzi wyłącznie, gdyby stanowisko w zakresie pytania nr 1 zostało ocenione jako nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i nr 2 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 3 i nr 4) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku zpowyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00