Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.121.2023.1.MD

Skoro celem czynności cywilnoprawnej (aportu powodującego podwyższenie kapitału zakładowego spółki) jest podniesienie standardu hospitalizacji, w tym również termomodernizacja budynku Szpitala, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia – będzie to czynność w sprawach zdrowia.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w związku z aportem nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Szpital Sp. z o.o. (Spółka) jest osobą prawną, której jedynym wspólnikiem posiadającym 100% udziału jest Powiat. Szpital działa jako jednoosobowa spółka. Przedmiotem działania Spółki na podstawie wskazanych PKD jest: działalność szpitali, specjalistyczna praktyka lekarska, działalność fizjoterapeutyczna, praktyka pielęgniarek i położnych oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

W celu umożliwienia prowadzenia działalności statutowej, Szpital dzierżawi na podstawie umowy z Powiatem (jedynym wspólnikiem) zespół nieruchomości zabudowanych i przystosowanych do prowadzenia działalności leczniczej. Do dzierżawionych przez Spółkę nieruchomości należą poniższe działki stanowiące własność Powiatu:

-działka 1 – nieruchomość gruntowa zabudowana kompleksem budynków służby zdrowia (budynek szpitala, pralnia, kuchnia, portiernia),

-działka 2 – nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem stacji transformatorowej wykorzystywanej przez Spółkę do celów statutowych,

-działka 3, nieruchomość gruntowa niezabudowana, Spółka planuje wykorzystać działkę m.in. do usytuowania zbiornika tlenu medycznego, który w chwili obecnej znajduje się na obszarze graniczącej działki,

-działka 4, wykorzystywana jest przez Spółkę jako awaryjne ujęcie wody.

Spółka, jako wydzierżawiający ww. nieruchomości, uiszcza do Powiatu czynsz dzierżawy w ustalonej w umowie dzierżawy stawce miesięcznej. W celu wyeliminowania kosztów dzierżawy, podwyższenia kapitału Spółki oraz umożliwienia przeprowadzenia inwestycji niezbędnych do podniesienia standardu hospitalizacji, w tym również termomodernizacji budynku Szpitala, Powiat (jako wspólnik Spółki) planuje wnieść do Spółki aport w postaci dzierżawionych przez Spółkę, wskazanych powyżej nieruchomości.

Przedmiot planowanego aportu jest wykorzystywany i będzie wykorzystywany przez Spółkę do prowadzenia działalności medycznej, tj. udzielania świadczeń zdrowotnych w celu zachowania, ratowania, przywracania lub poprawy zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia i ich zabezpieczenia. Każda z dzierżawionych od Powiatu i wskazanych wyżej działek jest i będzie wykorzystywana przez Spółkę jako podmiot leczniczy do prowadzenia działalności statutowej.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym czynność wniesienia przez Powiat (jedynego wspólnika Spółki) do Szpitala Sp. z o.o. aportu w postaci nieruchomości:

-działki nr 1,

-działki nr 2,

-działki nr 3 oraz

-działki nr 4

w zamian za objęcie udziałów w Spółce, będzie na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączone z opodatkowania tym podatkiem?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, wniesienie aportu w postaci nieruchomości w zamian za objęcie udziałów w Spółce, nie będzie na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegało temu podatkowi.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określony został w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jego brzmieniem, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawodawca wskazał, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa, oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.

W związku z brakiem szczegółowego wskazania przez ustawodawcę zakresu ww. wyłączenia, należy przyjąć, że wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wszystkie czynności cywilnoprawne dokonywane w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.

Według Państwa, czynność wniesienia aportu w postaci nieruchomości do Szpitala jako podmiotu leczniczego, wykorzystującego przedmiot aportu do działalności leczniczej niewątpliwie jest czynnością dokonywaną w „sprawach zdrowia”.

Mając na uwadze stanowisko Ministra Finansów, który niejednokrotnie podkreślał, że przedmiotowe zwolnienie może być stosowane wyłącznie w przypadku bezpośredniego związku czynności cywilnoprawnej ze wskazaną przez ustawodawcę sprawą, wskazują Państwo, że podwyższenie kapitału w celu modernizacji i rozbudowy budynku, w którym Spółka udziela świadczeń zdrowotnych w celu zachowania, ratowania, przywracania lub poprawy zdrowia, a także pozostałych nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działań medycznych wynikających z procesu leczenia oraz ich zabezpieczenia, spełnia według Państwa kryterium bezpośredniości.

Warto nadmienić, iż u podłoża wyłączenia dokonanego przez ustawodawcę leżą przesłanki społeczne, a modernizacja i rozbudowa budynku, w którym Szpital prowadzi działalność leczniczą w celu spełnienia wymogów określonych przez NFZ, zwiększenia komfortu pacjentów, rozszerzenia i ułatwienia dostępności świadczeń zdrowotnych oraz dostosowania pomieszczeń Spółki do potrzeb pacjentów, niewątpliwie spełnia również ww. przesłanki.

Stanowisko Wnioskodawcy oparte zostało na szeregu interpretacji, w których wskazano, że czynność cywilnoprawna (pożyczka lub podwyższenie kapitału), mająca na celu zapewnienie środków na remont czy modernizację budynku, w którym prowadzona jest działalność w zakresie zdrowia czy nauki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Państwa zdaniem, w świetle wskazanych powyżej zasad interpretacji art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy należy przyjąć, że czynność polegająca na wniesieniu aportu (w zamian za udziały), w postaci nieruchomości do Szpitala Sp. z o.o., prowadzącej działalność leczniczą i wykorzystującej przedmiot aportu do realizacji zadań w zakresie ochrony zdrowia, stanowi czynność wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie stanowiska przywołali Państwo interpretacje indywidualne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.)

Podatkowi podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Według art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

W myśl przepisu art. 1a pkt 2 tej ustawy:

Spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje:

1)z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej;

2)z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.

Stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) cyt. ustawy:

Przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Art. 7 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy stanowi, że:

Stawka podatku wynosi – od zmiany umowy spółki – 0,5%.

Z powołanych przepisów wynika, że czynności podwyższenia kapitału zakładowego stanowią zmianę umowy spółki i w związku z tym podlegają – co do zasady – obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.

Ponieważ użyte w powołanym powyżej przepisie pojęcie „w sprawach zdrowia” ma charakter ogólny należy przyjąć, że dotyczy ono czynności cywilnoprawnych z zakresu spraw regulowanych w odrębnych przepisach, a odnoszących się do kwestii wymienionych w art. 2 pkt 1 lit. f) powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 633 ze zm.):

Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Świadczenia te mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Działalność lecznicza może również polegać na:

1)promocji zdrowia lub

2)realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Jak wynika natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 7 oraz 9 do 11 tej ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

- promocja zdrowia – działania umożliwiające poszczególnym osobom i społeczności zwiększenie kontroli nad czynnikami warunkującymi stan zdrowia i przez to jego poprawę, promowanie zdrowego stylu życia oraz środowiskowych i indywidualnych czynników sprzyjających zdrowiu;

- szpital – zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne;

- świadczenie zdrowotne – działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania;

- świadczenie szpitalne – wykonywane całą dobę kompleksowe świadczenia zdrowotne polegające na diagnozowaniu, leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji, które nie mogą być realizowane w ramach innych stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych lub ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych; świadczeniami szpitalnymi są także świadczenia udzielane z zamiarem zakończenia ich udzielania w okresie nieprzekraczającym 24 godzin.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Państwo (Szpital) mają otrzymać od Powiatu (jedynego wspólnika) w drodze aportu nieruchomości, na których znajdują się budynki, które na podstawie umowy dzierżawy wykorzystują Państwo już obecnie do prowadzenia działalności medycznej, tj. udzielania świadczeń zdrowotnych w celu zachowania, ratowania, przywracania lub poprawy zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia i ich zabezpieczenia. Każda z dzierżawionych od Powiatu działek jest i będzie wykorzystywana przez Państwa jako podmiot leczniczy do prowadzenia działalności statutowej. Aport ma być dokonany w celu wyeliminowania kosztów dzierżawy, podwyższenia kapitału Spółki oraz umożliwienia przeprowadzenia inwestycji niezbędnych do podniesienia standardu hospitalizacji, w tym również termomodernizacji budynku Szpitala.

Ustawodawca, normując w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na który się Państwo powołują, wyłączenie z obowiązku zapłaty podatku w sprawach zdrowia, nie określił szczegółowo jego zakresu. Dlatego też, ustawodawca dopuścił możliwość skorzystania z wyłączenia od podatku w sprawach, które są związane ze zdrowiem zarówno bezpośrednio jak i pośrednio.

Art. 2 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wypowiada się w kwestii charakteru związku czynności cywilnoprawnej ze sprawami m.in. zdrowia; w szczególności związku tego nie kwalifikuje w kategoriach bezpośredniości lub pośredniości z celami, warunkującymi zastosowanie wyłączenia.

Skoro zatem celem czynności cywilnoprawnej (aportu powodującego podwyższenie kapitału zakładowego spółki) jest podniesienie standardu hospitalizacji, w tym również termomodernizacja budynku Szpitala, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia – będzie to czynność w sprawach zdrowia.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00