Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.746.2022.2.MZA

Ustalenie, czy: • w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, • w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot niepowiązany ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, • w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, • w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów niepowiązanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu niepowiązanego ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, • w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT, • zakup Obligacji Kupionych od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2022 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

- w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT,

- w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot niepowiązany ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT,

- w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT,

- w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów niepowiązanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu niepowiązanego ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT,

- w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT,

- zakup Obligacji Kupionych od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 stycznia 2023 r. (wpływ  tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka świadczy usługi pośrednictwa w zakresie umów o kredyt konsumencki (pośrednik kredytu konsumenckiego), usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegają zatem na oferowaniu, przygotowaniu albo zawieraniu umów o kredyt konsumencki. Spółka jest wpisana przez Komisję Nadzoru Finansowego do rejestru pośredników kredytowych (RPK) pod numerem (…).

Rokiem obrotowym i zarazem rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy. Trwający w dniu złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej rok obrotowy rozpoczął się 1 stycznia 2022 r. i zakończy się 31 grudnia 2022 r. Spółka rozważa, aby jeszcze w ciągu 2022 r. na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 1992 Nr 21, poz. 86, tj. z dnia 17 września 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800), zwana dalej „ustawą o CIT”) złożyć zawiadomienie (ZAW-RD) o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako: „Ryczałt” lub „CIT estoński”). W takiej sytuacji Spółka zgodnie z art. 28j ust. 5 ustawy CIT na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania Ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości, z kolei na pierwszy dzień opodatkowania Ryczałtem otworzy księgi rachunkowe.

Wnioskodawca, wskazuje, że Spółka prowadzi działalność w formie spółki komandytowo- akcyjnej, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Wszystkie pozostałe warunki wskazane w art. 28j ustawy CIT, które upoważniają Spółkę do wyboru opodatkowania Ryczałtem również zostaną spełnione.

Spółka w przyszłości będzie nabywała obligacje od emitenta w ramach pierwotnej emisji („Obligacje Przydzielane”), które będą emitowane przez podmioty powiązane lub podmioty niepowiązane ze Spółką. Przy czym, podmioty powiązane będą spełniały definicję art. 28c pkt 1) ustawy CIT, tj. podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosić będzie, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5% (dalej jako: „podmiot powiązany”) na moment emisji obligacji.

W przypadku podmiotów niepowiązanych wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosić będzie, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, mniej niż 5% na moment emisji (dalej jako: „podmiot niepowiązany”), ale wielkość ta może się zmienić po emisji, na co Wnioskodawca nie ma wpływu. Innymi słowy na moment emisji Obligacji Przydzielanych emitent obligacji nie będzie podmiotem powiązanym, ale nie można wykluczyć, że po dacie emisji obligacji z uwagi na zmiany praw udziałów może stać się podmiotem powiązanym ze Spółką.

Spółka jako obligatariusz na skutek przyjęcia propozycji nabycia Obligacji Przydzielanych tytułem nabycia obligacji będzie zobowiązana do świadczenia polegającego na wypłacie na rzecz emitenta obligacji (podmiotu powiązanego lub podmiotu niepowiązanego ze Spółką) kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji), zgodnie z warunkami emisji Obligacji Przydzielanych.

Obligacje Przydzielone będą sprzedawane przez Spółkę w ramach transakcji na rynku wtórnym tj. zarówno na giełdzie (…) jak i na rynku nieregulowanym.

Spółka w przyszłości będzie odpłatnie nabywała obligacje z rynku wtórnego, tj. od innego obligatariusza („Obligacje Kupione”), tak od podmiotów powiązanych jak i niepowiązanych ze Spółką. Cena zakupu Obligacji Kupionych będzie rynkowa. Obligacje Kupione będą kupowane zarówno na giełdzie (…), tj. będą to Obligacje notowane jak i na nieregulowanym rynku wtórnym.

Obligacje Kupione będą w przyszłości sprzedawane przez Spółkę w ramach transakcji na rynku wtórnym tj. zarówno na giełdzie (…) jak i na rynku nieregulowanym.

Obligacje Kupione i Obligacje Przydzielane będą w momencie emisji oferowane w trybie wskazanym w przepisie art. 33 pkt 2 ustawy o obligacjach z dnia 15 stycznia 2015 r. (tj. z dnia 13 stycznia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 454); dalej jako: „ustawa o obligacjach”, to jest przez proponowanie nabycia obligacji w inny sposób niż wskazany w art. 33 pkt 1 ustawy o obligacjach.

Oferta emisji obligacji będzie prowadzona jedynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obligacje nie będą tzw. „obligacjami partycypacyjnymi”, tj. emitent nie wyemituje obligacji, które miałby przyznawać prawo do udziału w zysku emitenta. Obligacje nie będą tzw. „obligacjami zamiennymi”, tj. emitent nie wyemituje obligacji uprawniających do objęcia akcji emitowanych przez podmiot powiązany w zamian za te obligacje. Obligacje nie będą „obligacjami z prawem pierwszeństwa”, tj. emitent nie wyemituje obligacji uprawniających obligatariusza - oprócz innych świadczeń - do subskrybowania akcji spółki-emitenta z pierwszeństwem przed jej akcjonariuszami.

W uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło 31 stycznia 2023 r., stanowiącym odpowiedź na wezwanie, Spółka wskazała, że Obligacje będą nabywane w celu uzyskania przychodów z dyskonta, odsetek lub ich zbycia. Jest to element dywersyfikacji ryzyka prowadzonej działalności oraz zarządzania płynnością finansową i efektywnością wykorzystania posiadanych środków finansowych. Biorąc pod uwagę przedstawione cele, nabycie obligacji należy uznać, że mają one związek z działalnością gospodarczą, tj. z pośrednictwem w zakresie umów o kredyt konsumencki.

Pytania

1)Czy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT?

2)Czy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot niepowiązany ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT?

3)Czy w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT?

4)Czy w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów niepowiązanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu niepowiązanego ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT?

5)Czy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT?

6)Czy zakup Obligacji Kupionych od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot niepowiązany ze Spółką nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Ad. 4

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów niepowiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu niepowiązanego ze Spółką nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Ad. 5

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką nie stanowi dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT.

Ad. 6

Zdaniem Wnioskodawcy zakup Obligacji Kupionych od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego ze Spółką nie stanowi dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy CIT.

Uzasadnienie

Ad. 1 oraz Ad. 2

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2) ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem. Ustawodawca w art. 28m ust. 3 ustawy CIT przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków, tj.:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

-fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

-trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Z literalnego brzmienia przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wynika, iż przesłanką warunkującą możliwość uznania świadczenia za dochód z ukrytych zysków jest jego „wykonywanie w związku z prawem do udziału w zysku”.

Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia „prawo do udziału w zysku”. W uzasadnieniu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 643) wskazano jednakże, że:

Intencją projektodawcy jest opodatkowanie dystrybucji zysku (już w momencie podjęcia uchwały o celu przeznaczeniu tego zysku) i wypłat równoważnych takiej dystrybucji, w tym między innymi świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami (akcjonariuszami) (tzw. ukryte zyski).

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki-podatnika:

wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym,

wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Wypłata zatem przez spółkę - podatnika Ryczałtu tzw. ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu Ryczałtem.

W efekcie powyższego - w ramach wniosku - rozpatrzyć należy, czy świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany w rozumieniu art. 28c pkt 1) ustawy CIT z Wnioskodawcą może zostać uznane za „dystrybucję zysku Spółki” lub „wypłatę równoważną takiej dystrybucji”.

Przechodząc do kwestii będącej przedmiotem zapytania we wniosku, tj. kwestii wypłaty przez obligatariusza (w tym wypadku Wnioskodawcę) kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji w pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z ustawą obligacjach z dnia 15 stycznia 2015 r. (tj. z dnia 13 stycznia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 454); dalej jako: „ustawa o obligacjach”: obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, zwanego dalej „obligatariuszem”, i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Przez obligacje emitowane w serii rozumie się obligacje reprezentujące prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek.

Wymóg istnienia obowiązku do spełnienia określonego świadczenia wynika zatem z istoty samych obligacji, które są dłużnym papierem wartościowym. W obligacji zawarty jest stosunek zobowiązaniowy, w którym emitent jest dłużnikiem i jest on zobowiązany do spełnienia określonego świadczenia, zaś właściciela obligacji - nazywany przez ustawodawcą obligatariuszem - wierzycielem.

Zgodnie z art. 5 ustawy o obligacjach warunki emisji określają świadczenia wynikające z obligacji, sposób ich realizacji oraz związane z nimi prawa i obowiązki emitenta oraz obligatariuszy. W związku z tym to z warunków emisji wynika m.in. szczegółowa treść praw z obligacji. W efekcie powyższego - w rozpoznawanym zdarzeniu przyszłym - wypłacane przez obligatariusza świadczenie w postaci kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) uznać należy za świadczenie wynikające z warunków emisji obligacji, do którego zobowiązany jest obligatariusz-Spółka. Świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej Obligacji (równej wartości nominalnej Obligacji) na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 28c pkt 1) ustawy CIT z Wnioskodawcą z tytułu Obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany nie może zatem zostać uznane za „dystrybucję zysku Spółki” lub „wypłatę równoważną takiej dystrybucji”.

Podsumowując powyższe - w rozpoznawanym zdarzeniu przyszłym - wypłacane świadczenie z tytułu Obligacji w postaci kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej Obligacji (równiej wartości nominalnej Obligacji) przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego ze Spółką nie spełnia przesłanek warunkujących możliwość uznania tego świadczenia za „dystrybucję zysku Spółki” lub „wypłatę równoważną takiej dystrybucji”. Jak wskazano powyżej nie jest to świadczenie w jakikolwiek sposób zależne od zysku spółki, także jego wypłata nie jest warunkowana wypracowaniem przez Spółkę zysku. Jest to natomiast świadczenie, którego obowiązek zapłaty wynika bezpośrednio z warunków emisji obligacji oraz z istoty samych obligacji, jako dłużnych papierów wartościowych.

Wnioskodawca zwraca ponadto uwagę, że z literalnego brzmienia art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wynika, iż świadczeniem uznanym za ukryty zysk są m.in. odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez udziałowca/akcjonariusza podatnikowi. Ustawodawca w katalogu zawartym w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT nie wymienił ani odsetek wypłacanych z tytułu emisji obligacji ani świadczenia w postaci kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji).

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy nie można utożsamiać transakcji udzielenia pożyczki z transakcją emisji obligacji. Pożyczkę i emisję obligacji regulują inne przepisy (odpowiednio Kodeks cywilny i ustawa o obligacjach). Emisja obligacji jest dużo bardziej skomplikowaną i sformalizowaną transakcją niż transakcja udzielenia pożyczki. Chociażby z powodu faktu, że obligacje mają formę zdematerializowaną, a w konsekwencji podlegają obowiązkowi zarejestrowania obligacji na rachunku prowadzonym przez uprawniony do tego podmiot (np. dom maklerski, bank, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych).

W efekcie powyższego, uznać należy, iż zamiarem ustawodawcy nie było traktowanie dokonywanych na rzecz podmiotów powiązanych ze Spółką wypłat z tytułu nabycia obligacji w postaci kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) jako ukrytego zysku podlegającego opodatkowaniu tzw. estońskim CIT. W efekcie, wypłacane przez Spółkę jako obligatariusza świadczenia w postaci kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej Obligacji) na rzecz podmiotów powiązanych ze Spółką, nie stanowią dochodu z ukrytych zysków o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Dochodu z ukrytych zysków, o których mowa art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT nie będzie stanowiło również świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej Obligacji) na rzecz podmiotów niepowiązanych ze Spółką.

Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy potwierdza także osiąganie przychodów, opodatkowanych ryczałtem w momencie wypłaty zysków, z tytułu sprzedaży Obligacji Przydzielanych i Obligacji kupionych.

Ad. 3 oraz Ad. 4

Dla uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy dla pytania 3 oraz 4 Wnioskodawca wskazuje, że aktualne pozostaje uzasadnienie przedstawione powyżej w odniesieniu do pytania 1 oraz 2.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Podobnie w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów niepowiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu niepowiązanego ze Spółką nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy potwierdza także osiąganie przychodów, opodatkowanych ryczałtem w momencie wypłaty zysków, z tytułu sprzedaży Obligacji Przydzielanych i Obligacji kupionych.

Ad. 5 oraz Ad. 6

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisach ustawy o CIT definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków. W przypadku wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w odróżnieniu do kategorii ukrytych zysków nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że Spółka w następstwie nabycia Obligacji Przydzielonych czy też Obligacji Kupionych otrzyma od emitenta obligacji odsetki, które w Spółce będą stanowiły przychód. Nie można zatem twierdzić, że świadczenie polegające na wypłacie kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia Obligacji Przydzielonych czy też zapłata ceny z tytułu nabycia Obligacji Kupionych nie jest związana z działalnością gospodarczą Spółki.

Mając na uwadze powyższe zdaniem Wnioskodawcy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką nie stanowi dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy o CIT. Ponadto w ocenie Wnioskodawcy zakup Obligacji Kupionych od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego ze Spółką nie stanowi dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3) ustawy o CIT.

Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy potwierdza także osiąganie przychodów, opodatkowanych ryczałtem w momencie wypłaty zysków, z tytułu sprzedaży Obligacji Przydzielanych i Obligacji kupionych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej.

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2122) wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych – stanowiący alternatywny w stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Następnie, ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), wprowadzono zmiany w ryczałcie od dochodów spółek, obowiązujące od 1 stycznia 2022 r.

Ten nowy sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w nowym rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym od 1 stycznia 2022 r. „Ryczałt od dochodów spółek”, a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

Na podstawie bowiem art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

Stosownie do art. 28m ust. 3 ustawy CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W myśl art. 28m ust. 4 ustawy CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Stosownie do postanowień art. 28o ust. 1 ustawy CIT:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców /akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy CIT),

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem/wspólnikiem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

- ten sam inny podmiot lub

- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy CIT, rozumie się:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b,

1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a) udziałów w kapitale lub

b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Zgodnie z art. 11c ustawy CIT:

1. Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

2. Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

3. Określając wysokość dochodu (straty) podatnika w sytuacji, o której mowa w ust. 2, organ podatkowy bierze pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji.

4. W przypadku gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, zwanych dalej „transakcją właściwą”, uwzględniając:

1) warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane,

2) fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji

- organ ten określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia transakcji kontrolowanej, a w przypadku gdy jest to uzasadnione, określa dochód (stratę) podatnika z transakcji właściwej względem transakcji kontrolowanej.

5. Podstawą zastosowania ust. 4 nie może być wyłącznie:

1) trudność w weryfikacji ceny transferowej przez organ podatkowy albo

2) brak porównywalnych transakcji występujących pomiędzy podmiotami niepowiązanymi w porównywalnych okolicznościach.

6. Za okres objęty uprzednim porozumieniem cenowym, porozumieniem inwestycyjnym, o którym mowa w art. 20zs § 1 Ordynacji podatkowej, albo porozumieniem podatkowym, o którym mowa w art. 20zb pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy nie określa zobowiązania podatkowego (wysokości straty) w zakresie, w jakim wykazany przez podatnika dochód (strata) został ustalony zgodnie z tym porozumieniem.

Ad. 1, 2, 3 i 4

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy zawartych w pytaniach nr 1, 2, 3 i 4 jest kwestia ustalenia, czy w przypadku:

- Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką,

- Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot niepowiązany ze Spółką,

- Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką,

- Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów niepowiązanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu niepowiązanego ze Spółką

stanowią dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Zgodnie z treścią powołanego powyżej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik (udziałowiec, akcjonariusz) lub podmiot powiązany ze Spółka lub wspólnikiem (udziałowcem, akcjonariuszem).

W przypadku gdy obligacje są nabywane od podmiotów niepowiązanych to świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot niepowiązany (w przypadku Obligacji Przydzielonych), a także świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu niepowiązanego (w przypadku Obligacji Kupionych) nie będzie stanowić ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Tym samym Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 i nr 4, iż przedstawione we wniosku świadczenia nie stanowią ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Zatem stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 2 i nr 4 uznano za prawidłowe.

Organ nie może jednak zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1, zgodnie z którym w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką, nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Raz jeszcze powtórzyć należy, że zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Przepis ten przez ukryte zyski rozumie świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Z powyższego wynika, że katalog ukrytych zysków jest niezwykle szeroki i obejmuje w zasadzie wszystkie płatności przekazywane na rzecz wspólnika. Ustawodawca jedynie przykładowo wymienia należności, które stanowią ukryte zyski. Warto również zauważyć, że art. 28m ust. 4 ustawy o CIT zawiera wyłączenia z kategorii ukrytych zysków.

Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy. Świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.

Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia.

Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych. Szczególnie wnikliwej ocenie powinny podlegać usługi o charakterze niematerialnym, które są często wykorzystywane do czerpania zysków ze spółki w innej postaci niż dywidenda.

W relacji spółka – wspólnik istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).

Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Biorąc pod uwagę przywołane powyżej uregulowania prawne oraz okoliczności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką, należy zaliczyć do dochodu z tytułu ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Obligacjami są papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa w celu pozyskania kapitału do prowadzenia działalności. Emisja obligacji to sposób, w jaki podmioty mogą się finansować. Obligacja stwierdza bowiem, że emitent ma wobec nabywcy (obligatariusza) dług. Innymi słowy nabywcą obligacji jest z definicji pożyczkodawcą, natomiast emitent jest pożyczkobiorcą. Nabywcy obligacji są uprawnieni do otrzymywania odsetek i zwrotu kapitału w terminie zapadalności obligacji.

Zatem obligacje to jedna z form finansowania działalności gospodarczej. Natomiast w związku z faktem, że dokonują Państwo zakupu obligacji w ramach emisji pierwotnej od podmiotów powiązanych w pełni zasadnym jest stwierdzenie, że świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot niepowiązany ze Spółką stanowi ukryty zysk.

Nie można uznać, że zakup obligacji z rynku pierwotnego od podmiotu powiązanego pozostaje bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki oraz że pozostaje poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej. Fakt, że dana spółka od której kupujemy obligacje jest podmiotem powiązanym niewątpliwie ma wpływ na decyzje o zawarciu danej transakcji. Jak już wskazano obligacje na rynku pierwotnym są emitowane przez przedsiębiorstwa w celu pozyskania finansowania, natomiast decyzja o zakupie danych obligacji nie jest przypadkowa, bowiem nabywca obligacji oczekuje zwrotu jej wartości nominalnej, zatem poprzedzone jest analizą sytuacji przedsiębiorstwa emitującego obligacje. W konsekwencji fakt powiązań pomiędzy podmiotami ma niewątpliwe wpływ na decyzję o zakupie danych obligacji.

Należy również mieć na uwadze przykładowy katalog wydatków stanowiących ukryty zysk, które zostały wymienione w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, gdzie wskazana jest m.in. kwota pożyczki (kredytu) udzielona na rzecz podmiotu powiązanego. Kredyt, podobnie jak obligacje stanowi jedną z form finansowania przedsiębiorstw.

Podkreślić należy, że wymienione w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT świadczenia stanowiące ukryty zysk są katalogiem przykładowym, o czym świadczy sformułowanie „w szczególności”, zatem niewymienienie w nim obligacji nie oznacza, że nie stanowią ukrytych zysków.

Ze względu na podobny charakter obligacji i kredytu, które służą finansowaniu działalności gospodarczej zasadnym jest twierdzenie, że wypłacane świadczenia na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu zakupu obligacji na rynku pierwotnym stanowią ukryte zyski.

Tym samym świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany ze Spółką w ramach pierwotnej emisji będzie stanowiło dochód z tytułu ukrytych zysków w myśl art. 28m ust 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1, zgodnie z którym w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany

nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, jest nieprawidłowe.

Ad. 3

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest także kwestia ustalenia, czy w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką stanowi dochód z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Obligacje po ich wyemitowaniu przez przedsiębiorstwa w celu pozyskania finansowania na rynku pierwotnym mogą być przedmiotem dalszego obrotu na tzw. rynku wtórnym.

Wnioskodawca będzie odpłatnie nabywał obligacje z rynku wtórnego, tj. od innego obligatariusza, który może być podmiotem powiązanym. Cena zakupu tych obligacji będzie rynkowa.

Obrót obligacjami na rynku wtórnym dokonywany jest w celach inwestycyjnych przez posiadacza obligacji (obligatariusza), a nie przez emitenta w celu pozyskania finansowania. W przypadku, gdy obrót ten będzie dokonywana na warunkach rynkowych to nie ma podstaw, aby uznać, że zakup od podmiotu powiązanego obligacji na rynku wtórnym i zapłata kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji, która jest ceną rynkową będzie stanowił ukryty zysk, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Zatem należy się z Państwem zgodzić, że w przypadku Obligacji Kupionych, jeśli są odpłatnie nabywane od podmiotów powiązanych ze Spółką świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie z tytułu nabycia obligacji od podmiotu powiązanego ze Spółką nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytanie nr 3 jest prawidłowe.

Ad. 5 i 6

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem, na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków.

Przepisy Rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą można uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jak wskazuje ww. Przewodnik do ryczałtu: „Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku. Indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia ,,wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą”. Tutaj, jednakże, w pewnym stopniu pomocny może być wydany przez Ministerstwo Finansów „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 r., w którym zaznaczono, iż „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter”.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy ocenie wydatków kwalifikujących się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jak wskazano powyżej, należy posiłkować się kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wynikającą z praktyki podmiotu jak również orzecznictwa sądowo-administracyjnego.

Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Ponadto zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ryczałt od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatny jest do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie.

Powyższe przepisy świadczą o wysokim stopniu podobieństwa obu przedmiotów opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Potwierdza to również treść Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. str. 41 poz. 63, w którym znajduje się informacja, że: Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków. Przykłady mogą częściowo pokrywać się z tymi, które dotyczą dochodów z tytułu ukrytych zysków (…). Jednak w przypadku wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem, na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Powyższy fragment Przewodnika wskazuje, że ustawodawca wprowadzając przepisy o ryczałcie od dochodów spółek zakładał, że niektóre kategorie wydatków i kosztów mogą być rozpatrywane zarówno z perspektywy ukrytych zysków jak i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Wątpliwość Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5 dotyczy kwestii ustalenia, czy w przypadku Obligacji Przydzielanych świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji (równej wartości nominalnej obligacji) z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT.

Zatem kluczowym będzie przesądzenie, czy Wnioskodawca (Spółka) prawidłowo uznał, że wypłata kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji przez Spółkę z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką nie stanowi dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT.

W ocenie organu interpretacyjnego, z powyżej prezentowanym podejściem Spółki należy się zgodzić. Skoro Spółka wskazała, że Obligacje będą nabywane w celu uzyskania przychodów z dyskonta, odsetek lub ich zbycia i jest to element dywersyfikacji ryzyka prowadzonej działalności oraz zarządzania płynnością finansową i efektywnością wykorzystania posiadanych środków finansowych a ponadto wyjaśniła, biorąc pod uwagę przedstawione powyżej cele, że nabycie obligacji ma związek z działalnością gospodarczą, tj. z pośrednictwem w zakresie umów o kredyt konsumencki, to świadczenie polegające na wypłacie przez Spółkę jako obligatariusza kwoty odpowiadającej cenie emisyjnej obligacji z tytułu nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany lub niepowiązany ze Spółką nie będzie uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 5 jest prawidłowe.

Z kolei w odniesieniu do pytania nr 6 dotyczącego ustalenia, czy zakup Obligacji Kupionych od podmiotu powiązanego lub niepowiązanego ze Spółką stanowi dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT należy stwierdzić, że zakup ww. obligacji również nie będzie uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą), o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT, bowiem wiążą się one z inwestowaniem środków finansowych w ramach działalności gospodarczej w celu uzyskiwania przychodu w przyszłości.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 6 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00