Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.912.2022.4.AWO

Czy wycofanie budynku z działalności gospodarczej i przekazanie go do majątku prywatnego właściciela spowoduje zobowiązania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych (zakres pytania numer 3) - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z23 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. skutków podatkowych wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej (zakres podatku dochodowego od osób fizycznych). Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 2 lutego 2023 r. (wpływ 6 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W roku 2011 został wybudowany budynek ze środków Firmy jednoosobowej i we własnym zakresie, z przeznaczeniem do wykonywania czynności opodatkowanych. Spełnienie tego warunku uprawniało Panią do skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od zakupów służących do jego budowy. Podatek naliczony został odliczony w 100%.

Budynek został oddany do użytkowania 14 lipca 2011 r. Od sierpnia 2011 r. podlegał amortyzacji. Na koniec grudnia 2022 r. planowane jest wycofanie środka trwałego (budynku) z działalności gospodarczej i przekazanie go do majątku prywatnego właściciela.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśniła Pani, że:

1)„Firma jednoosobowa” - to jednoosobowa działalność gospodarcza.

2)Forma opodatkowania: zasady ogólne, podatek liniowy.

3)Działalność związana z prowadzeniem sklepów spożywczych, handel artykułami spożywczymi i przemysłowymi [wskazanie to stanowi Pani odpowiedź na pytanie, w jakim zakresie prowadzi/prowadziła Pani działalność gospodarczą począwszy od roku 2011?].

4)Jest to budynek mieszkalny jednorodzinny z powierzchnią usługowo-handlową w poziomie parteru w 30% [wskazanie to stanowi Pani odpowiedź na pytanie, czy wskazana we wniosku nieruchomość (budynek), to budynek mieszkalny, czy niemieszkalny (użytkowy)?].

5)Charakter budynku był cały czas niezmienny. Nie doszło do zmiany charakteru nieruchomości.

6)KŚT - 3 października 2016 r.: Grupa 1, podgrupa 11 [wskazanie to stanowi Pani odpowiedź na pytanie, do jakiej grupy i podgrupy - zgodnie z KŚT (rozporządzeniem z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U z 2016, poz. 1864) - opisany budynek został przez Panią zaklasyfikowany?].

7)Wycofanie nie ma związku z likwidacją działalności gospodarczej.

8)Wycofanie nie ma związku ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

9)Tak, budynek został wybudowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

10)Tak, była Pani zarejestrowana i nadal jest Pani zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT.

11)Tak, jest Pani współwłaścicielem wraz z mężem działek, na których stoi budynek. Numery ewidencyjne działek to: 1/1, 1/2, obręb: XXXX.

12)Budynek do 2022 r. w części mieszkalnej był zamieszkiwany przez Panią, a część użytkowa (30%) była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Po wycofaniu budynku, w całości będzie zamieszkany i wykorzystany na cele prywatne i osobiste przez Panią i Pani rodzinę [wskazanie to stanowi Pani odpowiedź na pytanie, w jaki sposób budynek, będący przedmiotem wniosku, był i będzie wykorzystywany (użytkowany), czyli jakie było i będzie jego przeznaczenie, zarówno jako środek trwały w działalności gospodarczej, jak też po jego wycofaniu z ewidencji środków trwałych?].

13)Tak, nakłady na ulepszenie były ponoszone w 2012 r.

a)Wartość ulepszenia 84.255,91 zł.

b)Tak, przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami na ulepszenie.

c)Ulepszenie i jednocześnie podwyższenie wartości środka trwałego nastąpiło na dzień 31 marca 2012 r. od kwietnia 2012 r. środek jest amortyzowany od wyższej wartości.

14)W ostatnich dwóch latach przed planowanym wycofaniem budynku z działalności gospodarczej nie poniesiono nakładów na ulepszenie wyżej wskazanego budynku.

Pytania przedstawione w uzupełnieniu wniosku

1)Czy w związku z przeznaczeniem budynku na cele prywatne, będzie Pani zobowiązana do korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r.?

2)Czy wycofanie tego budynku z działalności gospodarczej i przekazanie go do majątku prywatnego właściciela [Pani - przypis organu] będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

3)Czy wycofanie tego budynku z działalności gospodarczej i przekazanie go do majątku prywatnego właściciela [Pani - przypis organu] spowoduje zobowiązania w zakresie podatku dochodowego?

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie numer 3. W pozostałym zakresie (pytanie numer 1 i 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie dotyczące pytania numer 3

Pani zdaniem, przekazanie środka trwałego na cele prywatne nie wywołuje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie Pani obowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ przez kolejne sześć lat od przekazania nie nastąpi zbycie tego składnika majątkowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie pytania numer 3 - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy),

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Na podstawie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 cytowanej ustawy:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jak wynika, z art. 10 ust. 3 podanej ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 wskazanej wyżej ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c cytowanej ustawy:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Przychodami z działalności gospodarczej są więc zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 (z zastrzeżeniem ust. 2c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.

Do powyższego źródła przychodów nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku określonych w art. 14 ust. 2c ustawy. Przychód z ich odpłatnego zbycia może być jednak – w określonym czasie - zakwalifikowany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 10 ust. 3 tej ustawy.

Z przedstawionych przez Panią informacji wynika m.in., że:

prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą,

w 2011 r. został wybudowany budynek z przeznaczeniem do wykonywania czynności opodatkowanych,

budynek został wybudowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,

jest to budynek mieszkalny jednorodzinny z powierzchnią usługowo-handlową w poziomie parteru w 30%,

charakter budynku był cały czas niezmienny, nie doszło do zmiany charakteru nieruchomości,

budynek został oddany do użytkowania 14 lipca 2011 r.,

budynek podlegał amortyzacji od sierpnia 2011 r.

na koniec grudnia 2022 r. planowane jest wycofanie środka trwałego (budynku) z działalności gospodarczej i przekazanie go do majątku prywatnego,

wycofanie nie ma związku z likwidacją działalności gospodarczej,

wycofanie nie ma związku ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej,

po wycofaniu budynku w całości będzie zamieszkany i wykorzystany przez Panią i Pani rodzinę na cele prywatne i osobiste.

Rozpatrując zatem kwestię opodatkowania podjętej przez Panią czynności, tj. wycofania składnika majątku z Pani działalności gospodarczej, należy zauważyć, że majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego. Z tej też przyczyny, przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste, nie powoduje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przez tę czynność (wycofanie wskazanego składnika majątku), nie uzyska Pani żadnego przysporzenia majątkowego. Wobec powyższego, czynność ta nie będzie skutkować po Pani stronie powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższych względów Pani stanowisko w zakresie trzeciego z pytań należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo zaznaczamy, że niniejsza interpretacja zawiera ocenę Pani stanowiska wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. w części dotyczącej zadanego przez Panią pytania numer 3, w zakresie pytań numer 1 i 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00