Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.921.2022.2.AMA

Odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z wytworzeniem publikacji przeznaczonych częściowo do sprzedaży a częściowo do nieodpłatnego przekazania; opodatkowanie nieodpłatnego przekazania publikacji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wytworzenia publikacji w części przeznaczonej na egzemplarze przeznaczone do sprzedaży oraz braku opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania części publikacji, od której wytworzenia nie był odliczany podatek naliczony.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lutego 2023 r. (data wpływu 2 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. jest publiczną uczelnią akademicką, działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ( Dz. U. z 2022 r., poz. 574 z późn. zm.). W ramach swoich ustawowych zadań uczelnia wykonuje czynności niepodlegające, zwolnione i opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Obok prowadzenia kształcenia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i innych formach odpłatnych oraz aktywności w zakresie działalności naukowo-badawczej i artystycznej, uczelnia podejmuje działania wydawnicze w zakresie promocji, wspomagania i upowszechniania dorobku swoich pracowników naukowo-dydaktycznych. Działalność wydawnicza obejmuje w szczególności wydawanie i rozpowszechnianie publikacji takich jak: monografie, katalogi wystaw, albumy. Proces, którego efektem jest publikacja książek lub czasopism koordynuje Wydawnictwo A. Redakcja wydawnictwa przygotowuje i realizuje plan wydawniczy na podstawie zgłoszonych wniosków publikacyjnych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem realizacji poszczególnych etapów procesu, zajmuje się nadawaniem międzynarodowych, znormalizowanych numerów książek i czasopism (ISBN, ISSN). W chwili podjęcia decyzji o publikacji określa się, czy jest ona przeznaczona:

1.do sprzedaży,

2.wyłącznie do celów promocyjnych (wszystkie egzemplarze będą przekazywane nieodpłatnie),

3.częściowo do sprzedaży i częściowo do celów promocyjnych.

Najczęściej znaczna część nakładu wydawniczego jest przekazywana nieodpłatnie, w celu upowszechniania dorobku kadry naukowo-dydaktycznej uczelni. Przychody osiągnięte ze sprzedaży pozostałych egzemplarzy publikacji w całości przeznaczane są na działalność statutową uczelni. W trakcie procesu wydawniczego, uczelnia ponosi koszty związane w wytworzeniem określonej publikacji w postaci np. korekty, tłumaczenia czy druku, które rozlicza na podstawie dokumentów takich jak faktury, rachunki, umowy.

Jeśli publikacja jest przeznaczona do sprzedaży, przypadek 1., to stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 poz. 931 ze zm.), w tej sytuacji od faktur stanowiących koszt wytworzenia publikacji zostaje obniżony należny podatek VAT. Po zakończeniu procesu wydawniczego zarówno sprzedawane jak i nieodpłatnie przekazywane egzemplarze, w myśl art. 7 ustęp 2 pkt 2, że przy ich wytworzeniu uczelni przysługiwało, w całości lub w części, prawo z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia towarów lub ich części składowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku nr 2. kiedy publikacja jest przeznaczona do celów promocyjnych w procesie jej powstawania nie odlicza się podatku VAT od faktur dokumentujących koszt jej wytworzenia. Wszystkie egzemplarze są przeznaczone do nieodpłatnego przekazania, które nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Przypadek 3 dotyczy publikacji, której przeznaczenie na etapie podejmowania decyzji nie jest wiadome. Zgodnie z art. 7 ustęp 2 pkt 2 ustawy o VAT na etapie wytworzenia, uczelni przysługuje w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wytworzenia. W tej sytuacji podobnie jak w przypadku 1 wszystkie zarówno sprzedawane jak i nieodpłatnie przekazywane egzemplarze podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przypadek 3 może dotyczyć również zdarzenia przyszłego, kiedy to na etapie podejmowania decyzji o wytworzeniu publikacji określa się ilościowo, ile egzemplarzy będzie przeznaczonych na sprzedaż, a ile do bezpłatnego przekazania. Podatnik za pomocą relacji ilości egzemplarzy do sprzedaży do ilości egzemplarzy przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania ustali proporcję, którą będzie należało się posługiwać przy określaniu jaka część poniesionych kosztów wytworzenia publikacji jest przyporządkowana do przeznaczonych do sprzedaży egzemplarzy. Na fakturze zostanie wskazany koszt związany z wytworzeniem określonej ilość sztuk do sprzedaży, od którego obniżony zostanie należny podatek VAT oraz koszt przypadający na ilość egzemplarzy przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania nie objęty obniżeniem VATu.

W uzupełnieniu wniosku w piśmie z 1 lutego 2023 r. (data wpływu 2 lutego 2023 r.) wskazali Państwo, że:

Ad. 1) A. jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ad. 2) Faktury dokumentujące wydatki związane z wytworzeniem publikacji będą wystawiane na A.

Ad. 3) Nieodpłatne przekazanie publikacji będzie następowało na rzecz osób fizycznych (np. uczestników wydarzeń kulturalnych i konferencji, studentów) oraz osób prawnych i innych jednostek (np. muzea, inne uczelnie).

Ad. 4) Uczelnia w ramach swoich zadań statutowych prowadzi działalność wydawniczą, publikowane pozycje w ramach jednego nakładu, w znacznej części mogą być przeznaczone do nieodpłatnego przekazania, którego celem jest w szczególności rozpowszechnianie dorobku naukowego pracowników uczelni, stanowiącego działalność niepodlegającą podatkowi od towarów i usług. Część nakładu danej książki może być przeznaczona do sprzedaży, w tym zakresie uczelnia będzie prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT, z której przychód zostanie przeznaczony na cele statutowe jednostki.

Ad. 5) Nieodpłatnie przekazane publikacje nie będą prezentami o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.).

Ad. 6) W związku z ad. 5, nie będzie prowadzona ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości obdarowanych osób.

Ad. 7) Jednostkowa cena nabycia (bez podatku) nieodpłatnie przekazanych publikacji, a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określony w momencie przekazywania tego towaru będzie przekraczał 20 zł.

Pytania

Czy w sytuacji kiedy na etapie podejmowania decyzji o wytworzeniu publikacji, określona zostanie proporcja ilości egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży do ilości przeznaczonych do bezpłatnego przekazania, uczelnia może odliczyć od kosztów wytworzenia podatek VAT dokładnie w części przypadającej na egzemplarze przeznaczone do sprzedaży, a po zakończeniu procesu wydawniczego wyłącznie przy sprzedaży tych egzemplarzy naliczać podatek VAT?

Czy w związku z powyższym, wyznaczona na etapie podejmowania decyzji o wytworzeniu, część publikacji przeznaczona do nieodpłatnego przekazania, od której kosztu wytworzenia wg proporcji, o której mowa powyżej, nie był odliczany podatek od towarów i usług w momencie jej nieodpłatnego przekazywania nie podlega opodatkowaniu?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy określenie na etapie podejmowania decyzji o rozpoczęciu procesu wydawniczego proporcji ilości egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży do ilości egzemplarzy przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania, pozwala na precyzyjne ustalenie jaka część kosztów wytworzenia przypada na poszczególne egzemplarze i od jakiej części można odliczać podatek VAT, ponieważ będzie przeznaczona do sprzedaży, a od jakiej nie odliczać ze względu na przeznaczenie do bezpłatnego przekazania. Reasumując, po zrealizowaniu publikacji Wnioskodawca ma obowiązek naliczenia VAT tylko od egzemplarzy do sprzedania. W art. 7 ust. 2 ustawodawca określa, że opodatkowaniu podlega dostawa towarów tylko gdy podatnikowi przysługiwało w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wytworzenia towarów lub ich części składowych. Do wyodrębnionej za pomocą proporcji ilości egzemplarzy przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania podatnik nie będzie stosował obniżenia w całości ani w części, zatem w ocenie Wnioskodawcy od tej ilości nie ma obowiązku naliczania VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy,

przez towary – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy,

przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Według art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez pojęcie „dostawy towarów”, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Interpretując zawarty w ww. artykule zwrot „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy podkreślić, że jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Uznaje się przy tym, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawo własności”. Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy,

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy. Zauważyć również należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością, a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2)wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W świetle art. 7 ust. 3 ustawy,

przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy,

przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez podatku), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 20 zł.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także wszelkie inne darowizny, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych, z wyjątkiem przekazania towarów spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Natomiast zużycie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy dokonywane jest na rzecz podmiotów i na cele wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazanie), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z uwagi na brzmienie cytowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy zauważyć, że obowiązkiem podatnika jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Podatnik ma zatem obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. alokacji podatku.

Jak stanowi art. 86 ust. 2a ustawy,

w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa wart. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej "sposobem określenia proporcji". Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy,

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo publiczną uczelnią akademicką, działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Są Państwo również zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swoich ustawowych zadań wykonują Państwo czynności niepodlegające, zwolnione i opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Obok prowadzenia kształcenia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i innych formach odpłatnych oraz aktywności w zakresie działalności naukowo-badawczej i artystycznej, podejmują Państwo działania wydawnicze w zakresie promocji, wspomagania i upowszechniania dorobku swoich pracowników naukowo-dydaktycznych. Działalność wydawnicza obejmuje w szczególności wydawanie i rozpowszechnianie publikacji takich jak: monografie, katalogi wystaw, albumy. Proces, którego efektem jest publikacja książek lub czasopism koordynuje Wydawnictwo A. Redakcja wydawnictwa przygotowuje i realizuje plan wydawniczy na podstawie zgłoszonych wniosków publikacyjnych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem realizacji poszczególnych etapów procesu, zajmuje się nadawaniem międzynarodowych, znormalizowanych numerów książek i czasopism (ISBN, ISSN).

W trakcie procesu wydawniczego, ponoszą Państwo koszty związane w wytworzeniem określonej publikacji w postaci np. korekty, tłumaczenia czy druku, które rozlicza na podstawie dokumentów takich jak faktury, rachunki, umowy. Faktury dokumentujące wydatki związane z wytworzeniem publikacji będą wystawiane na Państwa.

W chwili podjęcia decyzji o publikacji określa się, czy jest ona przeznaczona:

1.do sprzedaży,

2.wyłącznie do celów promocyjnych (wszystkie egzemplarze będą przekazywane nieodpłatnie),

3.częściowo do sprzedaży i częściowo do celów promocyjnych.

Publikowane pozycje w ramach jednego nakładu, w znacznej części mogą być przeznaczone do nieodpłatnego przekazania, którego celem jest w szczególności rozpowszechnianie dorobku naukowego pracowników uczelni, stanowiącego działalność niepodlegającą podatkowi od towarów i usług. Część nakładu danej książki może być przeznaczona do sprzedaży, w tym zakresie będą Państwo prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT, z której przychód zostanie przeznaczony na cele statutowe jednostki.

Nieodpłatne przekazanie publikacji będzie następowało na rzecz osób fizycznych (np. uczestników wydarzeń kulturalnych i konferencji, studentów) oraz osób prawnych i innych jednostek (np. muzea, inne uczelnie). Nieodpłatnie przekazane publikacje nie będą prezentami o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Analizowana sprawa dotyczy sytuacji, kiedy to na etapie podejmowania decyzji o wytworzeniu publikacji określa się ilościowo, ile egzemplarzy będzie przeznaczonych na sprzedaż, a ile do bezpłatnego przekazania. Za pomocą relacji ilości egzemplarzy do sprzedaży do ilości egzemplarzy przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania, ustalą Państwo proporcję, którą będzie należało się posługiwać przy określaniu jaka część poniesionych kosztów wytworzenia publikacji jest przyporządkowana do przeznaczonych do sprzedaży egzemplarzy. Na fakturze zostanie wskazany koszt związany z wytworzeniem określonej ilość sztuk do sprzedaży, od którego obniżony zostanie należny podatek VAT oraz koszt przypadający na ilość egzemplarzy przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania nie objęty obniżeniem VATu.

Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą wskazania, czy w sytuacji kiedy na etapie podejmowania decyzji o wytworzeniu publikacji, określona zostanie proporcja ilości egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży do ilości przeznaczonych do bezpłatnego przekazania, uczelnia może odliczyć od kosztów wytworzenia podatek VAT w części przypadającej na egzemplarze przeznaczone do sprzedaży oraz czy część publikacji przeznaczona do nieodpłatnego przekazania, od której kosztu wytworzenia nie był odliczany podatek od towarów i usług, w momencie jej nieodpłatnego przekazywania nie podlega opodatkowaniu.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku należy wskazać, że zgodnie z konstrukcją cyt. wyżej przepisów, obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonych rodzajów działalności podatnika, z którymi wydatki te są związane. Natomiast zasada proporcjonalnego odliczania podatku, wyrażona w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, będzie miała zastosowanie do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju działalności podatnika. W analizowanej sprawie będą Państwo mieli możliwość odrębnego przyporządkowania wydatków do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, tj. działalnością statutową. Jak wskazali Państwo bowiem we wniosku, na fakturze zostanie wskazany koszt związany z wytworzeniem określonej ilości sztuk do sprzedaży oraz koszt przypadający na ilość egzemplarzy przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania. Zatem w niniejszej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz w zakresie publikacji przeznaczonych do sprzedaży będą Państwo prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Zatem wydatki poniesione na wytworzenie publikacji przeznaczonych do sprzedaży będą bezpośrednio związane z wykonywanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi. Z uwagi zatem na spełnienie przesłanek wskazanych w art. 86 ust. 1 ustawy, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z wytworzeniem publikacji przeznaczonych do sprzedaży. Prawo do odliczenia będzie przysługiwało Państwu pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

Natomiast w przypadku wydatków poniesionych w związku z wytworzeniem publikacji przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania, należy stwierdzić, że nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących poniesione wydatki – związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jak wynika bowiem z treści wniosku, część publikacji przeznaczona zostanie do nieodpłatnego przekazania, którego celem jest w szczególności rozpowszechnianie dorobku naukowego pracowników uczelni, stanowiącego działalność niepodlegającą podatkowi od towarów i usług. Jużna etapie podejmowania decyzji o wytworzeniu publikacji będą Państwo wiedzieli, na jaki cel zostanie przeznaczona konkretna ilość publikacji. Zatem w żadnym momencie wydatki poniesione na wytworzenie publikacji przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania nie będą służyły Państwu czynnościom opodatkowanym. W związku z powyższym nie będą mieli Państwo prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z wytworzeniem publikacji przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania.

Zatem skoro nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z wytworzeniem publikacji przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania to, stosownie do wcześniej powołanego art. 7 ust. 2 ustawy, takie nieodpłatne przekazanie publikacji, o którym mowa w analizowanej sprawie, nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie natomiast ta część publikacji określona ilościowo jako przeznaczona do sprzedaży.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytań). Inne kwestie, wynikające z opisu sprawy bądź własnego stanowiska nieobjęte pytaniami, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zaznaczenia wymaga także, że tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej,

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej,

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00