Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.927.2022.3.PZ

Skutki podatkowe wypłaty przez spółkę z o.o. powstałej z przekształcenia spółki jawnej zysku wypracowanego przed zmianą formy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 3 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 grudnia 2022 r. i  pismem z 17 stycznia 2023 r. (wpływ 24 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo polską spółką jawną. Głównym przedmiotem Państwa działalności, zgodnie z aktualną treścią wpisu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jest: 22, 22, Z, PRODUKCJA OPAKOWAŃ Z TWORZYW SZTUCZNYCH. Rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy.

Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne obywatelstwa polskiego, mające miejsce zamieszkania w Polsce i będące polskimi rezydentami podatkowymi. Nie jesteście Państwo podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Z perspektywy podatku dochodowego przychody i koszty uzyskania przychodów osiągane przez Spółkę są  przypisywane jej wspólnikom, zgodnie z posiadanym przez danego wspólnika udziałem w  zysku Spółki, i są opodatkowane podatkiem dochodowym na poziomie tych wspólników.

Od dnia 20 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. poszczególni wspólnicy uczestniczyli w zyskach i stratach spółki w następujących proporcjach:

1) Wspólnik 1 (ZT) – 38%

2) Wspólnik 2 (RT) – 16 %

3) Wspólnik 3 (MT)– 16 %

4) Wspólnik 4 (BT)– 30 %.

Od dnia 20 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. wkłady wniesione przez poszczególnych wspólników miały następującą wysokość:

1) Wspólnik 1 – 10 450,00 zł

2) Wspólnik 2 – 3850,00 zł

3) Wspólnik 3 – 2750,00 zł

4) Wspólnik 4 – 10 450,00 zł.

Dnia 30 czerwca 2022 r. Wspólnik 4 darował ogół swoich praw i obowiązków w spółce na rzecz Wspólnika 2 , tym samym utracił status wspólnika spółki, zaś jego prawa i obowiązki, w tym wniesiony wkład i prawo do udziału w zyskach i stratach, przejął Wspólnik 2.

Dnia 1 lipca 2022 r. Wspólnicy podjęli uchwałę ws. podwyższenia wkładów oraz zmiany proporcji udziału w zyskach i stratach.

Od dnia 1 lipca 2022 r. wysokość wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników jest następująca:

1) Wspólnik 1 - 26 640,00 zł;

2) Wspólnik 2 – 14 430,00 zł;

3) Wspólnik 3 –14 430,00 zł.

Od dnia 1 lipca 2022 r. poszczególni wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w następujących proporcjach:

1) Wspólnik 1 – 48%;

2) Wspólnik 2 – 26 %;

3) Wspólnik 3 – 26 %.

W najbliższej przyszłości planują Państwo dokonać przekształcenia w trybie art. 551 i nast. k.s.h. ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przekształcona).

Wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu będą obecni Państwa wspólnicy, zaś udziały w spółce przekształconej będą przez nich objęte w proporcjach odpowiadających aktualnemu udziałowi w zyskach i stratach, i wysokości wniesionych wkładów, tj.:

1) Wspólnik 1 – obejmie 48 % udziałów;

2) Wspólnik 2 – obejmie 26 % udziałów;

3) Wspólnik 3 – obejmie 26 % udziałów.

Za Dzień Przekształcenia przyjmują Państwo dzień wpisu Spółki Przekształconej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Po przekształceniu, Spółka Przekształcona planuje skorzystać z opodatkowania w formie tzw. estońskiego CITu, tj.  opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. W ubiegłych latach podatkowych nie wypłacali Państwo wspólnikom w całości wypracowanego zysku mającego odzwierciedlenie w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych Spółki. Przed dniem przekształcenia Wspólnicy zgłoszą żądanie podziału i wypłaty zysku wypracowanego przed dniem przekształcenia („Zysk Zatrzymany”). Następnie, Wspólnicy podejmą stosowne uchwały, zaś zysk objęty żądaniem podziału i  wypłaty oraz uchwałami przeksięgowany zostanie w bilansie zysków z działalności spółki przekształcanej z kapitału własnego na zobowiązania długoterminowe, co zostanie następnie powtórzone w bilansie otwarcia spółki przekształconej.

Od dochodów wypracowywanych przez spółkę przekształcaną Wspólnicy proporcjonalnie do  udziału w zysku tej spółki obliczali i wpłacali w trakcie roku podatkowego do właściwego urzędu skarbowego miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a  po  zakończeniu roku podatkowego złożyli zeznanie roczne i wpłacili ewentualną różnicę między należnym podatkiem a sumą uiszczonych w danym roku podatkowym zaliczek.

Biorąc pod uwagę powyższe, powzięli Państwo wątpliwość, czy w przyszłości wypłata przez Spółkę Przekształconą Wspólnikom dywidendy, w części w jakiej dywidenda ta pochodzi z  zysku wypracowanego przez Spółkę przed Dniem Przekształcenia (Zysk Zatrzymany), spowoduje:

(a) powstanie po stronie Spółki Przekształconej obowiązku poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego;

(b) powstanie przychodu z tzw. ukrytych zysków.

Pragną Państwo zaznaczyć, że stosowne przyszłe uchwały Spółki Przekształconej w kwestii poddziału zysku i wypłaty dywidendy będą jasno precyzować, z zysków dotyczących których lat wypłacana jest dywidenda, w tym będą wskazywać, czy i w jakiej część dywidenda jest finansowana ze środków pochodzących z Zysków Zatrzymanych, zaksięgowanych jako zobowiązania długoterminowe.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Uchwała w zakresie podziału zysków wypracowanych przez spółkę jawną w okresie działalności spółki jawnej zostanie podjęta przed przekształceniem w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością.

Źródłem uprawnienia Wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną nie będzie posiadanie przez nich statusu udziałowca spółki z o.o.

Uprawnienie Wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną będzie wynikało z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku spółki jawnej (w ramach której wypracowano środki przeniesione następnie do spółki z o.o.). Zgodnie z art. 51 § 1 k.s.h., § 1. Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w  tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie Państwa spółki jawnej , odmiennie ustalono udział w zyskach i stratach poszczególnych Wspólników:

Według brzmienia § 9 ust. 1 umowy spółki jawnej w okresie od dnia 20 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2022 r.: „wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w sposób następujący:

1)        [Wspólnik 1 (ZT)] w 38% (trzydziestu ośmiu procentach)

2)        [Wspólnik 2 (RT)] w 16 % (szesnastu procentach)

3)        [Wspólnik 3 (MT)]— 16 %(szesnastu procentach)

4)        [Wspólnik 4 (BT)]— 30 % (trzydziestu ośmiu procentach)”, (w treści § 9 ust. 1 wymienione są imiona i nazwiska poszczególnych wspólników - przyp.)

Według brzmienia § 9 ust. 1 umowy spółki jawnej w okresie od dnia 1 lipca 2022 r.: „wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w sposób następujący:

1)        [Wspólnik 1] w 48% (czterdziestu ośmiu procentach)

2)        [Wspólnik 2] w 26 % (czterdziestu ośmiu procentach)

3)        [Wspólnik 3] w 26 % (czterdziestu ośmiu procentach)” (w treści § 9 ust. 1 wymienione są imiona i nazwiska poszczególnych wspólników - przyp.).

Prawo poszczególnych Wspólników do udziału w zyskach i stratach spółki, według proporcji określonych w umowie Państwa spółki jawnej jest więc nieodłącznym elementem ogółu praw i  obowiązków wspólników spółki jawnej. Prawo to wynika wprost z postanowień umowy Państwa spółki jawnej.

Czynność podziału zysku wypracowanego w spółce jawnej w okresie poprzedzającym dzień przekształcenia wynikać będzie z art. 52 § 1 k.s.h., zgodnie z którym: Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.

W oparciu o powyższy przepis, Wspólnicy przed przekształceniem spółki zgłoszą żądanie podziału i wypłaty zysku wypracowanego przed dniem przekształcenia („Zysk Zatrzymany”). Następnie Wspólnicy spółki jawnej, przed przekształceniem spółki jawnej w sp. z o.o., podejmą uchwały o podziale i wypłacie zatrzymanego zysku z lat ubiegłych. Faktyczna zapłata dokonana zostanie przez sp. z o.o. (Spółkę Przekształconą) po dniu przekształcenia i będzie realizacją zobowiązania spółki jawnej, wynikającego z uchwały wspólników spółki jawnej o  podziale i wypłacie zysku. Czynność podziału zysku wypracowanego w spółce jawnej w  okresie poprzedzającym dzień przekształcenia będzie więc miała charakter podziału i  wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę jawną na rzecz jej wspólników.

Umowa sp. z o.o. (Spółki Przekształconej) nie będzie przewidywała udziałów uprzywilejowanych.

Czynność prawna na podstawie której dokonana zostanie wypłata zysku wypracowanego przez spółkę jawną nie wpłynie zna zakres uprawnień Wspólników jako wspólników sp. z o.o., a w szczególności nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości ich udziałów w  tej spółce ani nie wpłynie na poziom ich prawa do udziału w zyskach sp. z o.o.

Darowizna udziałów na rzecz Wspólnika nr 2 została dokonana w ramach umowy darowizny w  rozumieniu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360).

Umowa darowizny udziałów podlegała przepisom ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od  spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1043, dalej jako "u.p.s.d."). Przedmiotowa darowizna była jednak zwolniona z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1) u.p.s.d., albowiem Wspólnik nr 2 jest zstępnym (synem) Wspólnika nr 4 i zgłosił nabycie własności praw majątkowych (udziałów) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w  terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, składając formularz SD-Z2.

Pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

1.Czy Spółka Przekształcona będzie zobowiązana jako płatnik podatku dochodowego od  osób fizycznych (dalej „PIT”) do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub jej części na rzecz Wspólników nr 1, 2, 3 w zakresie, w jakim kwota dywidendy lub jej część pochodzić będzie z Zysków Zatrzymanych (wygenerowanych w okresach, w których Wspólnicy nr 1, 2, 3 byli wspólnikami Spółki i opodatkowanych uprzednio PIT na ich poziomie proporcjonalnie do  prawa udziału w zysku Spółki)?

2.Czy w wyniku wypłaty Wspólnikom 1, 2, 3 przez Spółkę Przekształconą dywidendy w zakresie, w jakim kwota dywidendy lub jej część pochodzić będzie z Zysków Zatrzymanych (wygenerowanych w okresach, w których Wspólnicy nr 1, 2, 3 byli wspólnikami Spółki i opodatkowanych uprzednio PIT na ich poziomie proporcjonalnie do  prawa udziału w zysku Spółki) po stronie Spółki Przekształconej powstanie przychód z  tytułu ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie ustawy o  podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie pytania nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1999 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128), Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę inną niż: 1) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę europejską, 2) spółkę kapitałową w organizacji, 3) spółkę komandytową lub spółkę komandytowo- akcyjną mającą siedzibą lub zarząd na terytorium Polski, 4) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z  przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i  podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania lub 5) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (art. 5a pkt 26 w zw. z pkt 28 u.p.d.o.f.). W myśl art. 8 ust. 1a u.p.d.o.f., przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Stosownie do art. 8 ust. 2 u.p.d.o.f. zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do: 1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat; 2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną. Powyższe oznacza, że spółka jawna co  do zasady nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są jej wspólnicy, którzy rozliczają osiągane za pośrednictwem spółki jawnej przychody i koszty proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki. W świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 u.p.d.o.f. źródłami przychodów są  m.in.: - pozarolnicza działalność gospodarcza oraz - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w  tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż udział w nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo wieczystego użytkowania gruntów. Jak stanowi art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f., jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na  podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Jak stanowi art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z  zastrzeżeniem ust. 3f-3h. Zgodnie z art. 45 ust. 1 zdan^K- pierwsze u.p.d.o.f., podatnicy są  obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W myśl art. 45 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.f., przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników. Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mają obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek na zasadach określonych w  u.p.d.o.f., a po zakończeniu roku podatkowego składać zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Ponadto przed upływem terminu złożenia zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z tego zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek. Przed Dniem Przekształcenia spółka jawna (Wnioskodawca) pozostaje transparentna podatkowo. Oznacza to, że podatnikami podatku dochodowego są odpowiednio: Wspólnik 1,2 i 3, którzy rozliczają osiągane za pośrednictwem spółki jawnej przychody i koszty proporcjonalnie do ich udziału w  zysku spółki. Przychody te na podstawie art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. są natomiast co do zasady kwalifikowane do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. W wyniku przekształcenia, Spółka Przekształcona stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W  myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.,, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z  tego udziału. Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.,, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z  dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W świetle art. 41 ust. 4 ustawy o PIT płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i  21. Z kolei na podstawie art. 42 ust. 1 zdanie pierwsze u.p.d.o.f. płatnicy, o których mowa w  art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Z przywołanych przepisów wynika, że wypłacając wspólnikowi zysk wypracowany przez spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, spółka jako płatnik co do zasady obowiązana jest do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego, gdyż działa jako płatnik podatku. Następnie pobrana zaliczka wpłacana jest przez spółkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego. W Państwa ocenie, powyższe zasady dotyczące pobierania i płatności na rzecz właściwego Urzędu Skarbowego przez spółkę jako płatnika nie znajdą zastosowania w przypadku wypłaty na rzecz Wspólników 1,2 i 3 Zatrzymanych Zysków, wypracowanych przez nich w ramach spółki jawnej, od których Wspólnicy jako płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych naliczyli już i  wpłacili zaliczki na podatek. W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, Zatrzymane Zyski zostały już opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie będą opodatkowane ponownie w momencie ich wypłaty na rzecz Wspólników po Dniu Przekształcenia, a tym samym Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej "PIT") do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub jej części na rzecz Wspólników nr 1,2, 3 w zakresie, w jakim kwota dywidendy lub jej część pochodzić będzie z   Zysków Zatrzymanych (wygenerowanych w okresach, w których Wspólnicy nr 1,2, 3 byli wspólnikami Spółki i opodatkowanych uprzednio PIT na ich poziomie proporcjonalnie do prawa udziału w zysku Spółki). Powyższe stanowisko znajduje poparcie w najnowszych interpretacjach indywidualnych. W interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2022 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.494.2022.3.AK Dyrektor KIS odstępując od uzasadnienie uznał za całkowicie prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym „z uwagi na zgłoszenie przez Wspólników przed dniem przekształcenia żądania podziału i wypłaty zysku wypracowanego przed dniem przekształcenia, podjęcie przez Wspólników stosownej uchwały i przeksięgowanie w bilansie zysków z działalności spółki przekształcanej z kapitału własnego na zobowiązania długoterminowe, które zostanie następnie powtórzone w bilansie otwarcia spółki przekształconej - jeżeli spółka przekształcona będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wypłata będzie jedynie realizacją zobowiązania majątkowego obciążającego spółkę przekształcaną.” W  interpretacji indywidualnej z dnia 29 lipca 2022 r., znak 0112-KDIL2-2.4011.233.2022.3.AA, Dyrektor KIS stwierdził, że: „W sytuacji, gdy dojdzie do przekształcenia Spółki w Spółkę Przekształconą - w ramach sukcesji uniwersalnej, która ma miejsce przy przekształceniu spółek - zobowiązanie do wypłaty zaległego zysku zostanie przejęte przez Spółkę Przekształconą. Po  przekształceniu - następca prawny Spółki, czyli Spółka Przekształcona - zobowiązany będzie do spełnienia tego zobowiązania wobec dotychczasowych wspólników Spółki. (...)Jak stanowi art. 553 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z  2020 r. poz. 1526 ze zm.): Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Z kolei, zgodnie z art. 553 § 3 ustawy - Kodeks spółek handlowych: Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Kwestię podatkowej sukcesji praw i  obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej: Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w  przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. W   związku z tym przekształcenie Spółki w Spółkę Przekształconą nie powinno mieć wpływu na skutki podatkowe wypłaty wspólnikom zysków wypracowanych przez Spółkę zanim stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Reasumując - Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub jej części na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi w zakresie, w  jakim dywidenda lub jej część będzie pochodzić z zysków zatrzymanych”. Podsumowując, na pytanie nr 1. należy odpowiedzieć negatywnie - Spółka Przekształcana nie będzie zobowiązana do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od  wypłaty dywidendy lub jej części na rzecz Wspólników nr 1,2, 3 w zakresie, w jakim kwota dywidendy lub jej część pochodzić będzie z Zysków Zatrzymanych.

Uzupełnienie stanowiska

W związku z uzupełnieniem opisu zdarzenia przyszłego, uzupełniają Państwo również swoje stanowisko w sprawie, w zakresie charakteru czynności zgłoszenia przez wspólników żądania podziału i wypłaty zysku oraz dokonania podziału i wypłaty zysku na podstawie uchwały.

Zgodnie z ar. 52 § 1 k.s., Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.

Powyższy przepis wskazuje jedynie na moment powstania uprawnienia do podziału i wypłaty zysku, nie wprowadza jednak daty końcowej możliwości zgłoszenia roszczenia przez wspólników. Jak wskazuje się w doktrynie „Niepobrany zysk nie podwyższa natomiast automatycznie udziałów kapitałowych wspólników i może zostać wypłacony w terminie późniejszym (tak S. Sołtysiński, w: S. Sołtysiński i in., KSH. Komentarz, 1.1, 2006, s. 455; tak też A. Pęczyk-Tofel, M. Tofel, Wewnętrzne stosunki, s. 37)” (J. Bieniak, M. Bieniak, G. Nita-Jagielski, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 8, Warszawa 2022). Tym samym, w  Państwie ocenie, nie ma przeszkód do zgłoszenie przez Wspólników przed przekształceniem spółki żądania podziału i wypłaty zysku.

W doktrynie wskazuje się również, że "Ogólny obowiązek uczestnictwa wspólnika w zyskach lub stratach podlega zatem konkretyzacji dopiero po zakończeniu danego roku obrotowego, w  którym spółka wykazała zysk lub stratę. Konieczne jest więc odróżnienie ogólnego, ujmowanego abstrakcyjnie prawa do udziału w zysku spółki, które stanowi element ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, od jego skonkretyzowanej postaci, jaką jest prawo do przypadającej na wspólnika części zysku wypracowanego przez współkę w danym roku obrotowym i ustalonego po jego zakończeniu. To ostatnie uprawnienie ma postać wierzytelności wobec spółki o wypłatę określonej kwoty pieniężnej, którą wspólnik może - na   zasadach ogólnych (art. 509 i n. KC) - rozporządzać. " (M. Dumkiewicz, W. P. Matysiak [w:] System Prawa Prywatnego. Tom 16B. Prawo spółek osobowych, red. M. Romanowski, 2023). W Państwa ocenie, w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, po stronie spółki jawnej w  związku ze zgłoszeniem przez Wspólników żądania podziału i wypłaty zysku i dokonaniu ww. podziału w drodze uchwały wspólników, powstanie zobowiązanie do wypłaty Zatrzymanych Zysków Wspólnikom. Powyższe zobowiązanie zostanie w wyniku przekształcenia przeniesione na sp. z o.o., w tym samym wypłata Zatrzymanych Zysków przez sp. z o.o. będzie stanowić wykonanie zobowiązania spółki jawnej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

W myśl art. 551 § 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 552 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Z kolei w myśl art. 553 § 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie do art. 553 § 3 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej z uwzględnieniem art. 5761.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej.

Spółka jawna, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, będąca spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od  cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to  dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kwestia będąca przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy skutków podatkowych wypłaty wspólnikom spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki przekształconej) zysków wypracowanych roku przez spółkę jawną (spółkę przekształcaną) i opodatkowanych uprzednio przez jej wspólników, w przypadku gdy wypłata następuje po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a  uchwała o podziale tych zysków została podjęta przed podjęciem uchwały o przekształceniu.

Konieczne jest zatem wskazanie zasad opodatkowania dochodów wspólnika spółki jawnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647)

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Z wniosku wynika, że wspólnikami wskazanej we wniosku spółki jawnej są wyłącznie osoby fizyczne.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W konsekwencji, wspólnik spółki niebędącej osobą prawną przychody i koszty podatkowe powinien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w spółce i w takim zakresie, w jakim, jako wspólnik tej spółki, jest upoważniony i zobowiązany do rozliczania przychodów i kosztów ich uzyskania tej spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o  należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na  rachunkach ilościowych,

b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w  spółdzielniach,

c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do treści art. 41 ust. 4 ww. ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od  dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Co do zasady należą do niego wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki jawnej) opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok, podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.

Co do zasady, przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie generowała wypłata zysku, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka niebędąca osobą prawną dokona tej wypłaty.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że nie jesteście Państwo podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Zamierzają Państwo w najbliższej przyszłości dokonać przekształcenia w trybie art. 551 i nast. k.s.h. ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu będą obecni Państwa wspólnicy, a udziały w spółce przekształconej będą objęte przez Wspólników w proporcjach odpowiadających aktualnemu udziałowi w zyskach i stratach i  wysokości wniesionych wkładów. Uchwała o przekształceniu Spółki jawnej w Spółkę z o.o. zostanie podjęta przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wskazujecie Państwo, że podjęta uchwała Spółki przekształconej będzie w kwestii podziału zysku i wypłaty dywidendy jasno precyzować, z zysków których lat będzie wypłacana dywidenda, w tym będzie wskazywać czy i w jakiej części dywidenda będzie finansowana ze  środków pochodzących z Zysków Zatrzymanych, zaksięgowanych jako zobowiązania długoterminowe.

Zatem w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku zostanie podjęta przed przekształceniem Spółki jawnej w Spółkę z o.o. – wypłata zysków przez Spółkę z o.o. (spółkę przekształconą) wypracowanych przez Spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od  osób fizycznych.

Reasumując Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub jej części na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi w zakresie, w jakim dywidenda lub jej część będzie pochodzić z zysków zatrzymanych. Kwota dywidendy od Spółki Przekształconej otrzymanej przez wspólników będących osobami fizycznymi, w części stanowiącej wypłatę z zysków zatrzymanych – wygenerowanych w okresach, w których osoby fizyczne były wspólnikami Spółki i  opodatkowanych tym podatkiem – będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Jednocześnie informujemy, że Państwa wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00