Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.408.2022.7.MT

W zakresie określenia kosztów nabycia samochodu zakupionego na zasadach leasingu konsumenckiego w przypadku jego sprzedaży przed upływem 6 miesięcy od dnia zakupu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia kosztów nabycia samochodu zakupionego na zasadach leasingu konsumenckiego w przypadku jego sprzedaży przed upływem 6 miesięcy od dnia zakupu.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 czerwca 2022 r. (wpływ 28 czerwca 2022 r., pismem z 28 czerwca 2022 r. (wpływ 28 czerwca 2022 r.) oraz pismem z 18 lipca 2022 r. (wpływ 18 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jako osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej, a zatrudniona na umowę o pracę. W 2018 r. objął Pan w użytkowanie dla celów prywatnych pojazd osobowy w ramach tzw. leasingu konsumenckiego dostępnego dla konsumentów. Umowa leasingu konsumenckiego obejmowała opłatę wstępną, 47 comiesięcznych opłat leasingowych oraz opłatę końcową, wszystkie składające się na oryginalną wartość użytkowanego pojazdu i koszt finansowania. Po uiszczeniu wszystkich opłat, w tym końcowej, stał się Pan właścicielem pojazdu osobowego. Opłata wstępna i comiesięczne opłaty leasingowe udokumentowane są fakturami VAT, natomiast opłata końcowa udokumentowana jest fakturą proforma. Faktura z opłatą końcową stanowiła podstawę do przeniesienia własności pojazdu na Pana. Żadna z opłat uiszczonych na rzecz leasingodawcy nie została przez Pana ujęta jako koszt uzyskania przychodu ze względu na brak prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Po przeniesieniu własności pojazdu osobowego na Pana, chciałby Pana zbyć pojazd osobie trzeciej na rynku wtórnym po wartości rynkowej w ciągu 6 miesięcy od końca miesiąca objęcia własności pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00