Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.114.2022.2.MZ

Skutki podatkowe cesji zwrotnej wierzytelności.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji zwrotnej wierzytelności. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce (dalej: „Wnioskodawca”). W ramach swojej podstawowej działalności gospodarczej Wnioskodawca udziela pożyczek.

Pożyczkobiorcy pożyczek udzielanych przez Wnioskodawcę są zobowiązani dokonywać spłat pożyczek w terminach określonych w zawartych z nimi umowach pożyczek. Kwota zobowiązania z tytułu pożyczki do spłaty przez pożyczkobiorcę (dalej: „Wierzytelność”) zawiera oprócz kapitału pożyczki elementy takie jak np. naliczone prowizje, odsetki (dalej: „Opłaty”). W przypadku zalegania ze spłatą Wierzytelności, pożyczkobiorca ma obowiązek zapłacić odsetki za opóźnienie.

W celu poprawy swojej płynności finansowej i pozyskania dodatkowego źródła finansowania Wnioskodawca zamierza nawiązać współpracę ze spółką kapitałową, która posiada siedzibę i zarząd na terytorium Estonii (dalej: „Operator”). Operator prowadzi platformę internetową (dalej: „Platforma”), dzięki której osoby fizyczne lub osoby prawne (dalej: „Inwestorzy”) mają możliwość inwestowania w wierzytelności pożyczkowe należące do firm pożyczkowych współpracujących z Operatorem. Współpraca Wnioskodawcy z Operatorem zostanie uregulowana w umowie o współpracy (dalej: „Umowa o Współpracy”).

Inwestorami będą mogli być zarówno polscy jak i zagraniczni rezydenci podatkowi prowadzący lub nieprowadzący działalności gospodarczej. Inwestorzy będą rejestrować się na Platformie i otrzymywać indywidualny numer identyfikacyjny Inwestora. Podczas rejestracji, Inwestor będzie zawierał z Operatorem stosowną umowę oraz akceptował regulamin korzystania Platformy. Posiadając konto na Platformie Inwestorzy będą wybierali Wierzytelności, w które chcą inwestować (dalej: „Inwestycja”). Pojedyncza Inwestycja będzie realizowana poprzez zawarcie trójstronnej umowy cesji Wierzytelności (dalej: „Umowa Cesji”). Stronami Umowy Cesji będą każdorazowo Wnioskodawca, Inwestor oraz Operator działający jako reprezentant Wnioskodawcy. Umowa Cesji będzie zawierana na odległość a jej egzemplarz będzie generowany automatycznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00