Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.249.2022.1.SJ

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie waluty wirtualnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 10 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „ustawa o PIT”) i począwszy od 2021 r. dokonuje – poza zakresem prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – transakcji nabycia walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: „waluty wirtualne”) od innych podmiotów za pośrednictwem platform przeznaczonych do wymiany walut fiducjarnych (prawnych środków płatniczych) na waluty wirtualne i handlu kryptowalutami (w szczególności giełd obrotu walutami wirtualnymi zwanych giełdami kryptowalutowymi). Wydatki ponoszone przez Pana bezpośrednio na nabycie walut wirtualnych są przez Pana właściwie dokumentowane, w szczególności przez zachowanie (i) potwierdzeń transakcji wymiany walut fiducjarnych (np. PLN, USD, EUR) na waluty wirtualne, (ii) potwierdzeń dokonania transferu stosownych kwot walut fiducjarnych na rzecz platform dokonujących wymiany walut fiducjarnych na waluty wirtualne oraz (iii) potwierdzeń dokonania przewalutowania jednej waluty fiducjarnej (np. PLN) na inną walutę fiducjarną (np. USD) w celu wymiany wymienionej waluty fiducjarnej na walutę wirtualną. Za pośrednictwem giełd kryptowalutowych dokonuje Pan również wymian walut wirtualnych na inne waluty wirtualne, w tym na tzw. ....., czyli waluty wirtualne, które nie są podatne na wahania kursu lub ich zmienność cenowa jest minimalna. Oczekuje Pan na wzrost wartości nabywanych walut wirtualnych i zamierza w momencie uznanym przez siebie za dogodny dokonać odpłatnego zbycia walut wirtualnych w rozumieniu art. 17 ust. 1f ustawy o PIT, co nastąpi jednorazowo lub w więcej niż jednej transakcji, w szczególności z uwagi na planowaną przez Pana dywersyfikację ryzyka ekonomicznego. Tym samym przewiduje Pan, że odpłatne zbycie walut wirtualnych w rozumieniu art. 17 ust. 1f ustawy o PIT może nastąpić przez Pana jednorazowo lub w więcej niż jednej transakcw roku podatkowym 2022 lub w jednym z następnych lat podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00