Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1152.2021.4.AC

Dotyczy skutków podatkowych zbycia nieruchomości

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 17 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lutego 2022 r. (data wpływu 22 lutego 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 2011 roku jest Pani właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni 7,8 ha, które w przyszłości ma zamiar podzielić na działki i w zależności od zainteresowania zawrzeć transakcje sprzedaży. Ziemia zostanie przekształcona z ziemi ornej na ziemię inwestycyjną. Pierwsza transakcja sprzedaży jest ustalona na I połowę 2022 roku, obszar około 2,5 ha. Jest Pani osobą fizyczną pracującą na umowie o pracę. Jednak ze względu na dość dużą dla niej kwotę transakcji chciałaby Pani mieć wykładnię prawną dotycząca § 4 ust.2 załączonego aktu notarialnego.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Właścicielem nieruchomości tj. gospodarstwa rolnego stała się Pani 06.05.2011 r. na podstawie umowy darowizny zawartej aktem notarialnym, przekazanej przez rodziców, podlegającej zwolnieniu od podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn . Nieruchomość niezabudowana została nabyta w celu kontynuowania działalności rolniczej - uprawa roli na potrzeby własne. Gospodarstwo rolne od daty jego nabycia do chwili obecnej jest przeznaczone na uprawę roli w celu zaspokojenia potrzeb własnych i rodziny. Opłaca Pani podatek rolny do UM. Gospodarstwo rolne nie było i nie jest przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów i nie czerpie z tego tytułu Pani korzyści finansowych. Z nieruchomości niezabudowanej zostaną wydzielone dwie działki przeznaczone na cele handlowo - usługowe. Czyli jedna już wydzielona i w przyszłości zostanie wydzielona druga. Pozostałej części nieruchomości nie będzie Pani zbywać. Działki będą miały dostęp do drogi publicznej. Poniosła Pani nakłady finansowe związane z wydzieleniem działki (opłata wykonania usługi geodezyjnej) oraz złożyła wniosek o wytyczenie wjazdu dla wydzielonej działki. Innych nakładów nie poniosła w związku z przygotowaniem do sprzedaży działek, np. drogi dojazdowe, oferty sprzedaży. Nie korzystała Pani z biura nieruchomości. Będzie musiała Pani ponieść opłaty planistyczne, której obowiązek powstanie w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Osobiście nie zamierza Pani występować o inne decyzje administracyjne, uzyskać warunki technicznych przyłączenia działek do infrastruktury technicznej (wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, ciepłowniczej). Dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości, których była współwłaścicielem z mężem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00