Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.389.2021.2.MJ

możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 kwietnia 2021 r. (data wpływu 28 kwietnia 2021 r.) uzupełnionym pismem (data wpływu 16 sierpnia 2021 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 12 lipca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.389.2021.1.MJ o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości.

Z uwagi na braki formalne, pismem z 12 lipca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.389.2021.1.MJ wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Pismem (data wpływu 16 sierpnia 2021 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zwróciła się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej odnośnie zastosowania ulgi podatkowej na dzieci w deklaracji PIT. Wnioskodawczyni jest samotnie wychowującą matką po rozwodzie od 29 listopada 2016 r. Wnioskodawczyni sprawuje faktyczną władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi N O. D. urodzoną (...) w N. i D D. urodzonym (...) w ..., powierzoną Wnioskodawczyni jako matce A.D. urodzonej (...)., nr i seria dokumentu stwierdzającego tożsamość …, nr PESEL …., a ograniczeniu praw rodzicielskich ojcu S D. do współdecydowania o istotnych sprawach związanych z wychowaniem, wykształceniem i leczeniem dzieci w drodze wyroku w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej przez Sąd Okręgowy w T. z 29 listopada 2016 r. Zgodnie z wyrokiem Sądu to Wnioskodawczyni jako matka, w całości pełni i realizuje funkcje powierzonej Jej władzy rodzicielskiej. Dzieci mieszkają z Wnioskodawczynią, cały czas są pod Jej całkowitą opieką wychowawczą. To Wnioskodawczyni utrzymuje, decyduje i rozwiązuje wszystkie problemy związane z wychowaniem dzieci. Wnioskodawczyni ponosi w większości koszty wychowania, nauki, leczenia, utrzymania, wszystkiego co jest związane z prawidłową egzystencją życiową dzieci do prawidłowego ich funkcjonowania w życiu społecznym, wychowawczym, integracyjnym, w celu zapewnienia ich potrzeb bytowych, edukacyjnych, zdrowotnych, zabiegania o ich rozwój fizyczny, emocjonalny oraz intelektualny. W tym celu Wnioskodawczyni poświęciła się całkowicie nie podejmując pracy zarobkowej od 2017 r. do 2019 r., aby dopełnić wszystkich obowiązków rodzicielskich. Ojciec dzieci ustosunkowuje się do płacenia alimentów zasądzonych tylko przez Sąd i nawiązuje tylko sporadyczne kontakty z dziećmi, jeden, góra dwa razy w miesiącu, czyli bardzo rzadko. Kontakty te nawiązuje bezpośrednio z dziećmi przez krótkie wiadomości telefoniczne i umawia się tylko z nimi na kilku godzinne spotkana od 2-4 godzin miesięcznie, czyli jeden raz w miesiącu lub jedną noc spędzają u niego i następnego dnia odwożone są do domu – również raz w miesiącu. Na tym jego rola ojcowska się kończy. Nie zabiera dzieci na wakacje, nie spędza z nimi urlopów, nie dopytuje się czy czegoś im brak. Zabrania Wnioskodawczyni kontaktowania się z nim w sprawie dzieci. Powoduje to ogromny rozłam w psychice dzieci i prowadzi do konfliktów między Wnioskodawczynią i ojcem dzieci w każdej dziedzinie życia. Między innymi Wnioskodawczyni nie może porozumieć się również z nim, co do korzystania z ulgi podatkowej. Były mąż nie udziela informacji o sposobie korzystania z ulgi podatkowej. Twierdzi, że skoro jest ojcem należy mu się 50% ulgi podatkowej i Wnioskodawczyni wie, że z niej korzysta. Wnioskodawczyni nie wie tylko w jakiej formie – czy 100%, czy za jedno dziecko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00