Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.272.2021.3.ŻR

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług, w trakcie postępowania upadłościowego, po zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, czyli po sprzedaży całego majątku wchodzącego do masy upadłości i braku innych czynności opodatkowanych VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 kwietnia 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z 5 lipca 2021 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług, w trakcie postępowania upadłościowego, po zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, czyli po sprzedaży całego majątku wchodzącego do masy upadłości i braku innych czynności opodatkowanych VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

30 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług, w trakcie postępowania upadłościowego, po zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, czyli po sprzedaży całego majątku wchodzącego do masy upadłości i braku innych czynności opodatkowanych VAT.

Wniosek uzupełniono 5 lipca 2021r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny

(doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Postanowieniem Sądu Rejonowego dla … w …, Sąd Gospodarczy, XIV Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. akt: … została ogłoszona upadłość obejmująca likwidację majątku Wnioskodawcy. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy było świadczenie usług hotelowych. Sąd wyznaczył … syndykiem masy upadłości. Syndyk masy upadłości przystąpiła do likwidacji majątku dłużnika, zgodnie z przepisami ustawy prawo upadłościowe. Zasadniczym składnikiem majątku Wnioskodawcy był kompleks hotelowy działający pod marką Hotel …, położony w … w miejscowości …. W toku postępowania upadłościowego, 11 lipca 2019 roku w drodze przetargu sprzedano przedsiębiorstwo Wnioskodawcy obejmujące w szczególności cały kompleks hotelowy. Z uwagi na sprzedaż przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zbył cały majątek wchodzący w skład masy upadłości i tym samym zaprzestał wykonywania czynności opodatkowanych. Po sprzedaży majątku, syndyk masy upadłości wykonuje dalsze czynności związane z likwidacją majątku upadłego przewidziane przez ustawę prawo upadłościowe, w tym polegające na sporządzeniu planów podziału sum uzyskanych ze sprzedaży majątku upadłego. Wnioskodawca od początku ogłoszenia upadłości ponosił wydatki związane z postępowaniem upadłościowym, w tym przede wszystkim ponosił koszty obsługi prawnej, koszty dzierżawy serwera, koszty opłat licencyjnych za programy wykorzystywane w księgowości, koszty archiwizacji dokumentów, koszty materiałów biurowych, koszty najmu pomieszczenia biurowego, koszty zaliczkowego wynagrodzenia syndyka, koszty ogłoszeń. Po sprzedaży całego majątku wchodzącego w skład masy upadłości, Wnioskodawca nadal ponosił wyżej wymienione koszty. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00