Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.306.2021.1.SR

Opodatkowanie przychodu z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4 marca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu wyrównania dorobków małżonków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu wyrównania dorobków małżonków.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni aktualnie pozostaje w związku małżeńskim zawartym w dniu 20 lipca 2013 r. W dniu 19 lipca 2013 r., w przeddzień ślubu, Wnioskodawczyni zawarła z ówczesnym partnerem (teraz mężem) umowę majątkową. Tym samym od początku w ich małżeństwie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Przy czym określono w akcie notarialnym (Rep. A nr …), że dorobkiem każdego będzie wzrost wartości jego majątku. W przypadku ustania niniejszej rozdzielności majątkowej ten, którego dorobek będzie mniejszy niż dorobek drugiego, będzie uprawniony do żądania wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa.

W celu rozwiązania powyższej tak określonej rozdzielności małżeńskiej z wyrównaniem dorobków i zmiany tego ustroju na zwykłą rozdzielność majątkową, mąż Wnioskodawczyni ma przekazać Jej udział 1/2 w lokalu mieszkalnym (tj. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego) – aktualna wartość rynkowa tego udziału w lokalu wynosi 125 000 zł oraz dodatkowo środki pieniężne – 50 000 zł, jako że dorobek Wnioskodawczyni jest mniejszy niż męża od czasu zawarcia związku małżeńskiego i Ona na takie wyrównanie dorobków wyraża zgodę oraz nabycia tych praw majątkowych dokonuje do majątku osobistego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00