Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.649.2020.2.LS

Brak obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności; Brak oznaczenia faktur sprzedaży kodem identyfikującym w ewidencji JPK_VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2020 r. (data wpływu 6 listopada 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 stycznia 2021 r. (data wpływu 18 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności,
  • braku oznaczenia faktur sprzedaży kodem identyfikującym w ewidencji JPK_VAT

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz braku oznaczenia faktur sprzedaży kodem identyfikującym w ewidencji JPK_VAT. Wniosek uzupełniono w dniu 18 stycznia 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz dodatkową opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP. Głównym przedmiotem działalności spółki jest handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi, naprawa pojazdów mechanicznych oraz sprzedaż części do napraw pojazdów samochodowych. Wnioskodawca dokumentuje wykonanie usług naprawy pojazdu fakturą wystawioną w taki sposób, że w osobnych pozycjach wykazuje zakres i wartość robocizny, a w osobnych pozycjach wartość i rodzaj części zużytych do wykonania tej usługi. Nie zmienia to jednak faktu, że podatnik świadczy usługę naprawy pojazdu uwzględniając na fakturze szczegółowo składowe tej usługi. Postępowanie takie uzasadnione jest tym, żeby klient wiedział dokładnie jaki zakres usług został wykonany podczas naprawy pojazdu, tj. jakie uszkodzenia zostały naprawione oraz jakie części zostały wymienione podczas naprawy. Ma to również ogromne znaczenie do rozliczenia napraw blacharsko-lakierniczych powstałych podczas szkód komunikacyjnych, których wartość pokrywana jest z ubezpieczenia, ponieważ do rozliczenia szkody z firmą ubezpieczeniową niezbędne jest szczegółowe określenie zakresu napraw oraz użytych do tego celu części w celu weryfikacji z zaakceptowanym przez ubezpieczalnie kosztorysem napraw. Jednocześnie system sprzedaży u Wnioskodawcy nie pozwala na wystawienie faktury bez wskazania wymienionych wyżej pozycji na fakturze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00