Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1049.2020.1.AKR

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2020 r. (data wpływu 17 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości do źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości do źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, nieprowadzącą zarejestrowanej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni w 2000 r. razem z mężem nabyła do majątku prywatnego udział w nieruchomości w drodze darowizny dokonanej przez teściową i szwagierkę Wnioskodawczyni, stanowiącą jedną działkę ewidencyjną o nr A (stan na 2000 r.), podzieloną w 2008 r. ze względu na budowę obwodnicy na trzy działki o nr: A/1, A/2 i A/3. W 2017 r. w drodze spadku po mężu Wnioskodawczyni razem z córką uzyskała prawa własności do działki nr A/3 (dalej: „Działka”), położonej w … przy ul. … (dalej: „Nieruchomość”). Wnioskodawczyni nie nabyła Nieruchomości w ramach działalności gospodarczej ani nie prowadziła (oraz nadal nie prowadzi) zarejestrowanej działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie w majątku prywatnym. Wnioskodawczyni nie uzyskała tytułu do Nieruchomości z zamiarem odsprzedaży. Na moment złożenia wniosku Wnioskodawczyni nie posiada statusu czynnego lub zwolnionego podatnika VAT (nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny ani zwolniony). Wnioskodawczyni zamierza teraz dokonać zbycia Nieruchomości na rzecz podmiotu wchodzącego w skład grupy deweloperskiej (dalej: „Nabywca”). Wnioskodawczyni i Nabywca nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106; dalej: „ustawa VAT”), jak i przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni zawarła przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Przedwstępna umowa sprzedaży”) z … Sp. z o.o. sp.k. (dalej: „Spółka”), w oparciu o którą zobowiązała się do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży (dalej: „Przyrzeczona umowa sprzedaży”), na podstawie której planowane jest dokonanie sprzedaży Nieruchomości. Przedwstępna umowa sprzedaży zawarta została w formie aktu notarialnego, co – stosownie do art. 390 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.; dalej: „Kodeks cywilny”) – w przypadku uchylania się zobowiązanej z tej umowy osoby fizycznej (właściciela Nieruchomości) od zawarcia Przyrzeczonej umowy sprzedaży, umożliwi Nabywcy (jako przyszłemu Cesjonariuszowi praw z Przedwstępnej umowy sprzedaży), skuteczne domaganie się przed sądem zawarcia Przyrzeczonej umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna spełnia bowiem wymóg co do formy, od której zależy ważność Przyrzeczonej umowy sprzedaży, której przedmiotem będzie Nieruchomość, a stosownie do art. 158 Kodeksu cywilnego, własność nieruchomości, pod rygorem nieważności, przenoszona jest w formie aktu notarialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00