Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 maja 2021 r., sygn. V CSKP 45/21

Przy obliczaniu dotacji do przedszkoli niepublicznych na podstawie art. 90 ust. 2b u.s.o. (za okres 2012-2013) bezzasadne było pomniejszenie wydatków bieżących, o których mowa w tym przepisie, o wydatki na przedszkola z oddziałami integracyjnymi albo o wydatki na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli w przedszkolach publicznych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Owczarek (przewodniczący)

SSN Władysław Pawlak

‎SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. Sp. z o.o. w W. przeciwko Gminie W. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 10 maja 2021 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 22 listopada 2018 r., sygn. akt I ACa (…),

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 8100 (osiem tysięcy sto) zł z tytułu zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 listopada 2018 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację pozwanej Gminy W. (dalej - „Gmina”) od wyroku Sądu Okręgowego w Ś. z dnia 23 lutego 2018 r., zasądzającego od niej na rzecz powódki - T.. sp. z o.o w W. („T..”) kwotę 455.394,98 zł z odsetkami ustawowymi z tytułu nieprawidłowo wyliczonej w latach 2012-2013 r. dotacji na przedszkole niepubliczne.

W sprawie ustalono m.in., że powódka prowadzi Niepubliczne Językowe Przedszkole „M.” w W., na obszarze Gminy W. („Przedszkole”).

W spornym okresie obowiązywał art. 90 ust. 2b zd. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.; dalej - "u.s.o."), który - w nawiązaniu do art. 90 ust. 1 przewidującego (m.in.), że niepubliczne przedszkola, w tym specjalne, otrzymują dotacje z budżetu gminy - stanowił, iż „Dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 % ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji”. W okolicznościach sprawy spełnienie tego warunku było bezsporne.

Również uchwała Nr (...)/08 Rady Miejskiej W. z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie trybu postępowania o udzielenie z budżetu Miasta W. dotacji oraz sposobu jej rozliczenia przez niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja prowadzone na terenie Miasta W. („Uchwała”) stanowiła, że przedszkolom przysługuje dotacja na każde dziecko w wysokości 75 % wydatków bieżących ustalonych w uchwale budżetowej w przeliczeniu na jedno dziecko, z tym że na dziecko niepełnosprawne - w wysokości 100 % kwoty przewidzianej na niepełnosprawne dziecko przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez Gminę (§ 3). Jednakże w § 2 pkt 5 Uchwały postanowiono, że przez wydatki bieżące ponoszone na jedno dziecko w przedszkolu publicznym należy rozumieć wydatki bieżące ustalone w budżecie Miasta W. „wg stanu na początek roku budżetowego w rozdziale 80104 „Przedszkola”, z wyłączeniem dotacji dla przedszkola z oddziałami integracyjnymi”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00