Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-08-18

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników – obowiązki pracodawcy

Wstęp

Przepisy prawa pracy umożliwiają pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Należy przez to rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika. Podnoszenie kwalifikacji jest możliwe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na skierowanie pracownika na naukę lub zgodzi się na dokształcanie podjęte z inicjatywy pracownika, powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić z całości lub części dnia pracy w wymiarze niezbędnym na czas uczestnictwa w zajęciach z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Przy podejmowaniu decyzji o pomocy przy podnoszeniu kwalifikacji przez pracowników pracodawca ma pełną swobodę. Powinien jednak pamiętać, że jego swobodę ograniczają regulacje nakazujące równe traktowanie wszystkich pracowników. Muszą być oni traktowani w taki sam sposób w zakresie warunków zatrudnienia oraz dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pisemną umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Nie dotyczy to sytuacji, gdy zatrudniający zrezygnuje ze zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ewentualnego zwrotu kosztów.

Pewne uprawnienia mogą być przyznane także pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności bez zgody lub bez inicjatywy pracodawcy. Są to przeważnie zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia za ten czas oraz urlop bezpłatny. Wymiar tych zwolnień i urlopu ustala się w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem.

 

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika. Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą (art. 1031 § 1 Kodeksu pracy). W tym zakresie pracodawca podejmuje swobodną decyzję i nie jest związany wnioskiem pracownika. Jeżeli jednak skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zagwarantować mu możliwość skorzystania z dodatkowych odpłatnych uprawnień urlopowych i zwolnić z całości lub części dnia pracy na czas uczestnictwa w zajęciach.

Pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych (art. 1031 § 1, art. 17 i art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy). Jednak obowiązek ten należy rozumieć jako zapewnienie pracownikom warunków sprzyjających dokształcaniu. Pracownik nie może zatem domagać się od pracodawcy zorganizowania i przeprowadzenia określonego rodzaju szkolenia (wyroki Sądu Najwyższego: z 25 maja 2000 r., I PKN 657/99, OSNP 2001/22/660 i z 20 kwietnia 2006 r., I UK 260/05, OSNP 2007/9-10/140). Decyzja pracodawcy o wysłaniu pracownika np. na szkolenie czy wyrażenie zgody na jego odbycie ma bowiem charakter uznaniowy.

W piśmie z 25 sierpnia 2011 r. (SPS-023-23897/11) Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stwierdziło, że:

(...) podjęcie decyzji, czy celowe jest, by pracownik podnosił swoje kwalifikacje zawodowe czy nie - także z uwzględnieniem obowiązków i kosztów pracodawcy z tym związanych - należy do swobodnej decyzji pracodawcy. Jedynym szkoleniem, na które pracodawca musi skierować pracownika (na swój koszt i w czasie pracy pracownika), jest szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 2 Kodeksu pracy) (...).

Aby potwierdzić prawo pracownika do świadczeń związanych z dokształcaniem, pracodawca może żądać od zatrudnionego poświadczenia kontynuowania nauki na każdym jej etapie. Uregulowania m.in. w tym zakresie powinna zawierać umowa szkoleniowa, jeżeli istnieje obowiązek jej zawarcia. Jednak nawet w przypadku, gdy taki obowiązek nie powstanie, zaleca się zawarcie umowy szkoleniowej choćby do celów dowodowych i ochrony uprawnień jej stron.

Przykład 1

Strony zawarły w umowie szkoleniowej postanowienie, zgodnie z którym potwierdzeniem zaliczenia każdego semestru przez pracownika skierowanego przez pracodawcę na studia jest zaświadczenie wystawione przez uczelnię. Na podstawie takiego zaświadczenia pracodawca dokonuje opłaty za semestr i udziela pracownikowi innych świadczeń ustalonych w umowie. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Zakaz dyskryminacji

Podejmując decyzję o wsparciu zatrudnionych w zdobywaniu wykształcenia, należy pamiętać o zakazie dyskryminacji. Pracownicy powinni bowiem być równo traktowani w zakresie m.in. dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 183a § 1 Kodeksu pracy), chyba że pracodawca wykaże, że zróżnicowane traktowanie pracowników było w danych okolicznościach merytorycznie uzasadnione.

Przykład 2

Pracodawca prowadzi biuro rachunkowe i zatrudnia m.in. główną księgową, która obecnie znajduje się w okresie wypowiedzenia (pismo rozwiązujące umowę o pracę złożyła w związku z przejściem na emeryturę i obowiązuje ją 3-miesięczny okres wypowiedzenia). Na miejsce odchodzącej pracownicy pracodawca zatrudnił nową osobę, której zapewnił nieodpłatnie pakiet kilkumiesięcznych szkoleń w zakresie rachunkowości i zmian w podatku VAT na podstawie umowy szkoleniowej. Umowa o pracę z nową pracownicą została zawarta na czas nieokreślony. Jednak osoba ta obejmie stanowisko głównej księgowej dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę z dotychczasową księgową, a w tym czasie będzie się przyuczać. Obecna główna księgowa zarzuciła pracodawcy nierówne traktowanie w zakresie dostępu do szkoleń z rachunkowości i podatku VAT, ponieważ ona nie otrzymała takiej propozycji szkolenia. Postępowanie pracodawcy należy jednak uznać za uzasadnione. Kierowanie dotychczasowej księgowej na szkolenia, które zakończą się po rozwiązaniu z nią stosunku pracy, jest bezcelowe. Poza tym osoba ta nie wykorzystałaby zdobytej wiedzy na potrzeby obecnego pracodawcy.

Należy wziąć pod uwagę, że (...) przepisy art. 1031-1036 Kodeksu pracy, regulujące kwestię podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, stanowią przepisy prawa pracy i ich przestrzeganie przez pracodawców - zgodnie z art. 1 ustawy o PIP - objęte jest zakresem działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy (...) (stanowisko GIP wyrażone w piśmie nr GPP-364-4560-56/10/PE/RP).

Uprawnienia pracowników dokształcających się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą

Pracownicy podnoszący kwalifikacje zawodowe zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i za jego zgodą są traktowani tak samo pod względem uprawnień do urlopu szkoleniowego i zwolnień od pracy oraz wynagrodzenia za ten czas. Wskazane wyodrębnienie ma jednak znaczenie przy zaliczaniu czasu nauki do czasu pracy dokształcającego się pracownika. Umowa szkoleniowa powinna co do zasady zawierać wyraźne wskazania w tym zakresie, tj. stwierdzenie, czy dokształcanie jest podejmowane z inicjatywy pracodawcy czy tylko za jego zgodą.

Ponieważ przepisy Kodeksu pracy nie definiują określenia „za zgodą pracodawcy”, to w tym zakresie należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego (art. 300 Kodeksu pracy). Wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Uzewnętrznieniem zgody pracodawcy jest co do zasady umowa szkoleniowa, jeżeli istnieje obowiązek jej zawarcia z pracownikiem. W przypadku gdy nie ma obowiązku zawarcia umowy szkoleniowej (pracodawca nie zobowiąże pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po zakończeniu dokształcania), decydujące jest zachowanie zatrudniającego wobec pracownika. W takim przypadku za wystarczające do przyjęcia istnienia zgody pracodawcy można uznać przyznanie pracownikowi przez pracodawcę świadczenia należnego w przypadku podnoszenia przez zatrudnionych kwalifikacji zawodowych, np. udzielenie urlopu szkoleniowego albo przyznanie świadczenia dodatkowego, np. sfinansowanie zakupu podręczników. Takie stanowisko prezentuje również resort pracy.

Przykład 3

Załóżmy, że pracownik podpisał z pracodawcą we wrześniu 2020 r. umowę szkoleniową. Zgodnie z tą umową pracodawca zobowiązał się do udzielania pracownikowi płatnych zwolnień z części lub całości dnia pracy na przybycie na zajęcia i uczestniczenie w nich oraz do pokrycia połowy opłaty za szkolenie z zakresu księgowości w spółkach z o.o. Nie przyznał jednak pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego. Skoro pracodawca zobowiązał się do udzielenia pracownikowi zwolnień z części lub całości dnia pracy i dopłaty do szkolenia, to można uznać, że akceptuje w sposób dorozumiany dokształcanie się pracownika. Można przyjąć, że pracownik będzie podnosił kwalifikacje zawodowe za zgodą pracodawcy. Mimo że w umowie pracodawca pozbawił pracownika prawa do urlopu szkoleniowego, to tego uprawnienia pracownik może domagać się na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Urlop szkoleniowy i jego wymiar

Pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą przysługuje urlop szkoleniowy. Bez względu na to, czy dokształcanie odbywa się z inicjatywy pracodawcy czy za jego zgodą, w jakiej jest formie i gdzie odbywa się nauka (kurs, szkolenie, studia prywatne lub państwowe, szkoła policealna) oraz bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony - zasady udzielania urlopu szkoleniowego i jego wymiar są takie same. Urlop szkoleniowy ma bowiem charakter celowy i jest przeznaczony na przygotowanie się i przystąpienie do danego egzaminu.

W zależności od rodzaju egzaminu pracownikowi przysługuje płatny urlop w wymiarze 6 lub 21 dni roboczych. Są to wymiary minimalne i pracodawca może je dobrowolnie zwiększyć np. w umowie szkoleniowej lub regulaminie szkoleń, jeżeli taki obowiązuje w zakładzie pracy.

Wymiar urlopu szkoleniowego

 

Wymiar urlopu szkoleniowego uzależniony jest od rodzaju egzaminu, do którego pracownik przystępuje.

1. Egzamin eksternistyczny

Egzamin eksternistyczny przeprowadzają okręgowe komisje egzaminacyjne dla osób, które ukończyły 18 lat i nie są uczniami szkoły, umożliwiając im uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego. Na podstawie egzaminów eksternistycznych można również uzyskać świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły artystycznej (art. 10 i 10a ustawy o systemie oświaty). Szczegółowe warunki przeprowadzania egzaminu eksternistycznego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 sierpnia 2019 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1717).

Na przygotowanie i przystąpienie do egzaminu eksternistycznego pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni.

2. Egzamin maturalny

Egzamin maturalny jest formą oceny wykształcenia ogólnego i jest przeprowadzany dla absolwentów posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości (art. 3 pkt 21c ustawy o systemie oświaty).

Pracownikowi przystępującemu do egzaminu maturalnego przysługuje prawo do 6 dni urlopu szkoleniowego. Zarówno tryb nauki, jak i jej forma (np. dokształcanie się w formie korespondencyjnej lub w trybie zaocznym), po ukończeniu której pracownik będzie przystępował do egzaminu maturalnego, nie wpływają na prawo ani na wymiar urlopu szkoleniowego.

3. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, egzamin zawodowy

Przez kwalifikacje zawodowe należy rozumieć wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych, pozwalający na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych (załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego - Dz.U. z 2017 r. poz. 622).

Egzamin zawodowy umożliwia uzyskanie certyfikatu kwalifikacji zawodowej w zakresie jednej kwalifikacji, a w przypadku uzyskania certyfikatów kwalifikacji zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz posiadania wykształcenia zasadniczego zawodowego, wykształcenia zasadniczego branżowego, wykształcenia średniego branżowego lub wykształcenia średniego - również dyplomu zawodowego (art. 3 pkt 21 ustawy o systemie oświaty). Egzamin jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 27 października 2010 r. (MZ-BP-P-0620-5443-2/RH/10) stwierdziło, że:

(...) ze względu na różny charakter i zakres norm prawnych, które mogą dotyczyć szeroko rozumianego podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych czy też potwierdzania takich kwalifikacji, należałoby każdorazowo dokonywać analizy konkretnych przepisów pod kątem ewentualnego uprawnienia pracownika do korzystania z urlopu szkoleniowego, o którym mowa w art. 1032 § 1 pkt 3 k.p. (...). Jeżeli przepisy regulują proces uzyskiwania określonych kwalifikacji zawodowych, prawo do urlopu szkoleniowego należałoby zwłaszcza wiązać z wymogiem zakończenia procesu nauki, nakierowanego na podniesienie kwalifikacji zawodowych przez pracownika oraz z koniecznością zdania - przewidzianego w tych przepisach - egzaminu, który w sposób niebudzący wątpliwości mógłby być uznany za egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe i stanowiący podstawę do uzyskania uprawnień do wykonywania określonego zawodu (...).

Pracownikowi przystępującemu do egzaminu potwierdzającego jego kwalifikacje zawodowe urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze 6 dni.

4. Egzamin dyplomowy

Urlop szkoleniowy przysługuje na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Prawo do urlopu szkoleniowego przysługuje m.in. pracownikom, którzy kończą studia I lub II stopnia albo jednolite studia magisterskie. Studia wyższe I stopnia (licencjackie i inżynierskie) oraz II stopnia (magisterskie) kończą się uzyskaniem dyplomu ukończenia studiów wyższych, potwierdzającego wykształcenie wyższe oraz tytuł zawodowy. Uzyskanie dyplomu poprzedza:

  • uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów, którym przypisano określoną liczbę punktów ECTS;
  • złożenie egzaminu dyplomowego;
  • pozytywna ocena pracy dyplomowej - w przypadku studiów II stopnia i jednolitych studiów magisterskich, a w przypadku studiów I stopnia, o ile przewiduje to program studiów

- art. 76 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. o szkolnictwie wyższym i nauce (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 85; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1086).

Na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 21 dni, który może wykorzystać na ostatnim roku studiów.

Za egzamin dyplomowy nie uważa się egzaminu przeprowadzanego na zakończenie studiów podyplomowych lub doktoranckich. Studia te bowiem kończą się m.in. złożeniem egzaminu końcowego lub pracy końcowej (jeżeli przewiduje to proces kształcenia). W związku z tym urlop szkoleniowy na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu końcowego nie przysługuje pracownikowi kończącemu studia podyplomowe lub doktoranckie.

Procedura udzielania urlopu szkoleniowego

Pracodawca może określić w umowie szkoleniowej albo w przepisach zakładowych (np. w regulaminie pracy lub w regulaminie szkoleń) zasady ubiegania się przez pracownika o urlop szkoleniowy. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest udzielanie tego urlopu na wniosek zatrudnionego. Warto wówczas wskazać, np. w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o dokształcanie, że pracodawca może żądać od pracowników zgłaszania wniosków o urlopy szkoleniowe z odpowiednim wyprzedzeniem. Ma to na celu usprawnienie zorganizowania ewentualnego zastępstwa w tym czasie. Należy jednak mieć na względzie, aby procedura ubiegania się o urlop szkoleniowy nie ograniczała ani nie odbierała pracownikowi prawa do tego urlopu.

Wzór postanowień regulaminu pracy/regulaminu szkoleń dotyczącego udzielania urlopów szkoleniowych

(...)

§ 5

1. Pracodawca udziela pracownikowi urlopu szkoleniowego na jego wniosek (stanowiący załącznik nr 2 do regulaminu).

2. Wniosek o urlop szkoleniowy pracownik składa na co najmniej 3 dni przed planowaną nieobecnością.

3. Zgłoszenie przez pracownika żądania udzielenia urlopu szkoleniowego bez wyprzedzenia, o którym mowa w ust. 2, może skutkować odmową jego udzielenia we wnioskowanym terminie, jeżeli z tego powodu pracodawca nie będzie mógł zorganizować ewentualnego zastępstwa na czas nieobecności pracownika.

(...)

 

Wzór wniosku o urlop szkoleniowy

Kraków, 20 sierpnia 2020 r.

Marcelina Nowakowska

Prywatna praktyka lekarska

Idora Sp. z o.o.

 

Wniosek o urlop szkoleniowy

 

W związku z ukończeniem na podstawie skierowania pracodawcy i zawartej umowy szkoleniowej z 1 sierpnia 2019 r. kursu w zawodzie higienistka stomatologiczna w APL EDUKACJA w Krakowie, na podstawie art. 1032 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy, wnioskuję o udzielenie 6 dni urlopu szkoleniowego w okresie od 24 sierpnia 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. w celu przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Marcelina Nowakowska

 

Udzielanie i odmowa udzielenia urlopu szkoleniowego

Urlopów szkoleniowych należy udzielać wyłącznie na dni robocze, zgodnie z rozkładem czasu pracy danego pracownika.

Przykład 4

Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu. Od poniedziałku do środy pracownik wykonuje pracę po 8 godzin, a w czwartki po 6 godzin. Od 2017 r. pracownik dokształca się na studiach wyższych. Pracownik zgłosił pracodawcy wniosek o udzielenie 6 dni urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu eksternistycznego w okresie od 1 do 9 września 2020 r. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi 6 dni urlopu szkoleniowego, tj.:

  • od 1 września do 3 września 2020 r. (3 dni robocze) oraz

  • od 7 września do 9 września 2020 r. (3 dni robocze).

Takie postępowanie pracodawcy będzie prawidłowe.

Zatrudniony nie musi wykorzystać od razu wszystkich przysługujących mu dni tego urlopu. Może bowiem wystąpić konieczność skorzystania przez pracownika z dni wolnych w częściach, zgodnie z terminami ustalonych egzaminów.

Należy przyjąć, że do urlopów szkoleniowych nie stosuje się przepisów o urlopach wypoczynkowych. Jest to bowiem odrębnie uregulowane uprawnienie pracownika podejmującego kształcenie z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Zatem w takim przypadku trudno mówić o odmowie udzielenia urlopu, jeżeli pracownik wnioskował o niego na okres zapowiedzianego egzaminu, a także o przesunięciu urlopu lub odwołaniu z niego uczącego się pracownika. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ostatecznie o udzieleniu urlopu szkoleniowego decyduje pracodawca.

Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego co do zasady w trzech przypadkach:

1) brak dokumentów potwierdzających cel urlopu szkoleniowego

Pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu szkoleniowego, gdy zatrudniony nie potwierdzi odpowiednimi dokumentami celu, dla którego zamierza skorzystać z uprawnienia do dni wolnych.

Dokumentami potwierdzającymi naukę mogą być poświadczone przez szkołę, uczelnię lub instytucję szkoleniową m.in.:

  • zaświadczenie o odbywaniu nauki, np. jako student, uczeń, kursant,
  • zaświadczenie o uczestnictwie w danym egzaminie,
  • harmonogram egzaminów,
  • indeks z ocenami zaliczającymi dany semestr lub egzamin.

Nieudostępnienie przez pracownika dokumentów potwierdzających naukę/przystąpienie do egzaminu stanowi dla pracodawcy podstawę do odmowy udzielenia urlopu szkoleniowego.

Przykład 5

Pracownik złożył pracodawcy wniosek o udzielenie 3 dni urlopu szkoleniowego w terminie od 26 sierpnia do 28 sierpnia 2020 r. na przygotowanie się i udział w egzaminie eksternistycznym. Pracodawca, dla potwierdzenia celowości udzielanego urlopu, zażądał od pracownika zaświadczenia stwierdzającego termin ustalonego egzaminu. Pracownik odmówił dostarczenia takiego dokumentu.

W tej sytuacji pracodawca miał prawo odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego w terminie wskazanym we wniosku.

2) niecelowość udzielenia urlopu szkoleniowego

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego uprawnionemu pracownikowi, gdy wykorzystanie urlopu w żądanym przez niego terminie nie jest związane z celem tego urlopu.

Przykład 6

Pracodawca 16 czerwca 2020 r. otrzymał informację o wykreśleniu Andrzeja D. z listy słuchaczy szkoły policealnej. Pracownik następnego dnia złożył pracodawcy wniosek o udzielenie 2 dni urlopu szkoleniowego od 22 czerwca do 23 czerwca 2020 r. na udział w egzaminie eksternistycznym.

W tym przypadku udzielenie dni wolnych jest niecelowe, ponieważ pracownik nie zostanie dopuszczony do takiego egzaminu we wnioskowanym terminie.

3) nieprzewidziane okoliczności

Szczególnie uzasadnionymi okolicznościami, które mogą uniemożliwić pracownikowi skorzystanie z urlopu szkoleniowego, są sytuacje nieprzewidziane, których skutki mogą być dla pracodawcy szczególnie dotkliwe, np. konieczność ratowania majątku firmy przed żywiołem, usunięcie usterki maszyny, które może zostać wykonane przez dokształcającego się pracownika, jeżeli jest on jedyną osobą mogącą dokonać naprawy. Zwykłe potrzeby firmy nie powinny być przesłanką odmowy udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego.

Przykład 7

Pracownik, zatrudniony na stanowisku głównego technologa, wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, wystąpił do pracodawcy o udzielenie w okresie od 24 sierpnia do 25 sierpnia 2020 r. dwóch dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego, którego termin został ustalony przez uczelnię. Pracodawca odmówił pracownikowi przyznania urlopu, powołując się na fakt, że w tym czasie na urlopie wypoczynkowym przebywa zastępca pracownika.

Taka decyzja pracodawcy jest nieuzasadniona. Wykorzystywanie urlopu przez zastępcę pracownika nie jest okolicznością nadzwyczajną, z powodu której pracodawca ma prawo odmówić udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego.

Zwolnienia od pracy na udział w obowiązkowych zajęciach

Prawo do zwolnienia z części lub całości dnia pracy przysługuje pracownikowi na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania (art. 1031 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy). Wymiar tych zwolnień jest nieograniczony.

Tak jak przy urlopach szkoleniowych, pracodawca może domagać się udokumentowania przez pracownika celu zwolnienia od pracy. W przeciwnym razie może odmówić jego udzielenia i taka decyzja będzie uzasadniona. Aby udowodnić potrzebę skorzystania ze zwolnienia z części lub całości dnia pracy, pracownik powinien dostarczyć pracodawcy np.:

  • dyplom lub zaświadczenie o zaliczeniu egzaminu,
  • zaświadczenie instytucji szkoleniowej, szkoły lub uczelni o terminie obowiązkowych zajęć lub egzaminu,
  • poświadczony przez ww. podmioty harmonogram obowiązkowych zajęć i egzaminów,
  • oświadczenie pracownika, że uczestniczył w obowiązkowych zajęciach, z podaniem ich terminu i podpisem osoby prowadzącej.

Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy

i zwolnienia od pracy

Ustalając wysokość wynagrodzenia za urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy, należy stosować zasady ustalania pensji za urlop wypoczynkowy, z tym wyjątkiem, że zmienne składniki płacy za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc należy przyjmować do podstawy wymiaru tych świadczeń z miesiąca wystąpienia urlopu szkoleniowego (§ 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927).

W wynagrodzeniu za urlop szkoleniowy należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia pracownika oraz inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyjątkiem:

  • jednorazowych i nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź konkretnego osiągnięcia,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • kwot wyrównania wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki), należności z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  • odpraw emerytalnych, rentowych i innych pieniężnych,
  • wynagrodzenia i odszkodowania należnego w razie rozwiązania stosunku pracy,
  • świadczeń przysługujących za okresy dłuższe niż 1 miesiąc,
  • premii uznaniowych, które nie mają charakteru roszczeniowego (wyrok Sądu Najwyższego z 20 lipca 2000 r., I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77),
  • wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej zawartej przez pracodawcę z własnym pracownikiem (wyrok Sądu Najwyższego z 4 marca 2008 r., II PK 183/07).

Należy przyjąć, że za czas urlopu szkoleniowego i zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, jakie osiągnąłby, gdyby w tym czasie pracował.

Tabela 1. Składniki wynagrodzenia uwzględniane przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop szkoleniowy i zwolnienie od pracy

Rodzaj składnika

Przykład składnika

Sposób uwzględniania

W stałej stawce miesięcznej

stawka zasadnicza, np. 3000 zł miesięcznie,

stały procent stawki zasadniczej, np. 5% od 3000 zł miesięcznie

W wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wystąpienia urlopu szkoleniowego/zwolnienia od pracy. Jeżeli z wynagrodzenia pracownika jest wyodrębniona część za czas faktycznie przepracowany i np. za urlop wypoczynkowy, to należy uwzględnić pełną stawkę przysługującą pracownikowi wynikającą np. z umowy o pracę lub innego dokumentu, na podstawie którego pracownik został zatrudniony.

W zmiennej wysokości za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc

stawka godzinowa,

stawka akordowa, prowizyjna, zadaniowa,

za godziny nadliczbowe,

za pracę w nocy

W wysokości wypłaconej pracownikowi w miesiącu wystąpienia urlopu szkoleniowego/zwolnienia od pracy, podzielone przez godziny faktycznie przepracowane w tym miesiącu.

 

Ustaloną w ten sposób podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop szkoleniowy i zwolnienie od pracy należy:

Krok 1. Podzielić przez liczbę godzin, które pracownik faktycznie przepracował w miesiącu, w którym przypadał urlop szkoleniowy/zwolnienie od pracy.

Krok 2. Uzyskaną stawkę godzinową pomnożyć przez liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w trakcie urlopu szkoleniowego/zwolnienia od pracy zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy w tym dniu (dniach).

Przykład 8

Załóżmy, że pracownica, podnosząca kwalifikacje zawodowe za zgodą pracodawcy, we wrześniu 2020 r. skorzystała z 3 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej. W okresie, w którym korzystała z tego uprawnienia, powinna przepracować 24 godziny. Pracownica jest wynagradzana stałą stawką miesięczną w wysokości 3750 zł oraz otrzymuje premie regulaminowe od 100 zł do 1000 zł miesięcznie, wypłacane ostatniego dnia miesiąca. We wrześniu pracownica otrzyma premię w wysokości 400 zł i faktycznie przepracuje 152 godziny. Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy ze zmiennych składników należy obliczyć następująco:

  • premię wypłaconą we wrześniu podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu:

400 zł : 152 faktycznie przepracowane godziny = 2,63 zł,

  • uzyskaną stawkę godzinową pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownica powinna przepracować w okresie, na który został jej udzielony urlop szkoleniowy (tj. 24 godziny):

2,63 zł × 24 godziny = 63,12 zł.

Za wrzesień 2020 r. pracownica powinna otrzymać wynagrodzenie zasadnicze w pełnej wysokości, 400 zł premii regulaminowej i 63,12 zł wynagrodzenia za urlop szkoleniowy ze zmiennych składników wynagrodzenia.

Przykład 9

Pracownica uczęszczała na kurs „Podstawy księgowości” w okresie od 4 sierpnia do 27 sierpnia 2020 r. Obowiązkowe zajęcia rozpoczynały się we wtorki i czwartki o godz. 15.00. Pracownica wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 16.30. Aby punktualnie przybyć na zajęcia, pracownica musiała wychodzić z pracy o godz. 14.00. Łącznie pracownica wykorzystała 20 godzin zwolnień od pracy (8 dni szkolenia × 2,5 godziny zwolnienia od pracy). Pracownica jest wynagradzana stawką zasadniczą w wysokości 3700 zł oraz otrzymuje dodatek lojalnościowy w wysokości do 30% płacy zasadniczej. Warunkiem otrzymania tego dodatku jest przestrzeganie uregulowań wewnętrznych obowiązujących w firmie. Ponieważ pracownica nie złożyła pracodawcy w terminie raportu rentowności (zgodnie z wewnętrznymi procedurami), została pozbawiona prawa do dodatku. Za sierpień 2020 r. miała prawo wyłącznie do wynagrodzenia zasadniczego. Zatem wynagrodzenie za urlop szkoleniowy należało ustalić tylko od stałej stawki wynagrodzenia, tj. od 3700 zł. Za sierpień pracownica powinna otrzymać wynagrodzenie za pracę i za zwolnienie od pracy w łącznej wysokości 3700 zł.

Dodatkowe świadczenia dla dokształcającego się pracownika i składkowo-podatkowe skutki ich przyznania

Pracodawca może sfinansować za dokształcającego się pracownika np. koszty czesnego, opłaty za egzaminy, koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia, zakupu podręczników czy innych materiałów szkoleniowych. W każdym przypadku udzielenie takiego wsparcia przez pracodawcę ma charakter uznaniowy. Podjęcie przez niego decyzji o sfinansowaniu pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowych, nieobowiązkowych świadczeń powoduje, że pracodawca ma prawo zobowiązać takiego pracownika do odpracowania u niego pewnego okresu po zakończeniu nauki, a w razie naruszenia tego warunku - do zwrotu proporcjonalnych kosztów nauki.

W celu zabezpieczenia swoich roszczeń pracodawca powinien w umowie w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo w przepisach wewnętrznych określić szczegółowo m.in.:

  • rodzaj fakultatywnych świadczeń pieniężnych, do których sfinansowania się zobowiązał (np. czesne, opłaty za egzamin, wydatki za materiały szkoleniowe, koszty przejazdu i zakwaterowania), oraz ich wysokość (np. w formie pełnej lub częściowej refundacji),
  • sposób przekazania tych świadczeń (np. na rachunek uczelni lub instytucji szkoleniowej, na konto pracownika, w formie jednorazowej wpłaty lub w ratach),
  • sposób udokumentowania przez pracownika prawa do świadczeń (np. potwierdzeniem przelewu, zaświadczeniem o przystąpieniu do egzaminu).

Przepisy jednoznacznie zwalniają ze składek i podatku pełną wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika (m.in. art. 1031-1036 Kodeksu pracy), z wyłączeniem wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego lub zwolnienia z części lub z całości dnia pracy (§ 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zwolnienie ze składek i z podatku nie obejmuje wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z części lub z całości dnia pracy.

Tabela 2. Opodatkowanie i oskładkowanie dodatkowych świadczeń dla dokształcającego się pracownika

1

2

3

4

Rodzaj świadczenia

Czy przysługuje zwolnienie podatkowe/składkowe

Przykład

Komentarz

1

2

3

4

Refundacja kosztów kształcenia związanego z wykonywaną pracą

TAK

Pracownik działu promocji zamierza podjąć studia na wydziale zarządzania i marketingu. Pracodawca wyraził na to zgodę

i będzie opłacał koszty studiów pracownika na podstawie faktury otrzymanej z uczelni.

Zwolnienie z podatku ponoszonych przez pracodawcę kosztów kształcenia pracownika jest możliwe, jeżeli zdobywana przez pracownika wiedza i umiejętności mają związek z wykonywaną przez niego pracą określonego rodzaju lub na określonym stanowisku.

Częściowe dofinansowanie kosztów kształcenia związanego z wykonywaną pracą

TAK

Pracodawca wyraził zgodę na refundację 50% kosztów czesnego opłacanego przez pracownika, który podjął studia z własnej inicjatywy na kierunku zgodnym z wykonywaną przez niego pracą. Prawa i obowiązki stron wynikające z podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika zostały uregulowane w umowie szkoleniowej.

Umowa z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe może przewidywać częściową refundację kosztów kształcenia. Tak przekazane pracownikowi świadczenie jest zwolnione z podatku.

Refundacja kosztów kształcenia niezwiązanego z wykonywaną pracą

NIE

Pracodawca zamierza opłacić za pracowników, zatrudnionych na stanowiskach specjalistów ds. analiz, kurs pilota. Jest to forma nagrody za ponadprzeciętne wypełnianie przez te osoby obowiązków pracowniczych.

Zwolnieniem nie są objęte koszty szkoleń niezwiązane z pracą wykonywaną przez pracownika.

Dofinansowanie kosztów kształcenia niezwiązanego z wykonywaną pracą

NIE

Pracownik zatrudniony jako administrator dokumentacji rozpoczął studia zaoczne na kierunku ochrona środowiska. Pracodawca, który prowadzi działalność w zakresie budownictwa, wyraził zgodę na częściowe dofinansowanie kosztów studiów pracownika (w wysokości 30%). Studia nie mają jednak związku ani z aktualnie wykonywaną przez pracownika pracą, ani w przyszłości u tego pracodawcy, ponieważ jego przedmiot działalności nie ma związku z zakresem studiów, jakie podjął pracownik.

Świadczenie przekazane pracownikowi na dokształcanie w postaci częściowego finansowania studiów niemających związku z wykonywaną pracą nie są zwolnione z podatku (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 kwietnia 2011 r., ILPB1/415-62/11-4/AA).

Refundacja kosztów kształcenia pracowników na przyszłe potrzeby pracodawcy

TAK

W związku z planowanym rozszerzeniem działalności firmy o sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego pracodawca zamierza sfinansować pracownikom szkolenie skutecznej sprzedaży. Jeden z pracowników, któremu pracodawca chce sfinansować takie studia, pracuje w dziale logistycznym i jego praca nie ma związku ze szkoleniem.

Jeżeli pracodawca planuje przeniesienie pracownika na inne stanowisko, to mimo że zdobywana przez niego wiedza nie jest związana z aktualnie wykonywaną pracą, lecz z pracą, jaką będzie wykonywać w przyszłości, organy podatkowe uznają, że tak przekazane świadczenie jest zwolnione z podatku (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 czerwca 2012 r., IBPBII/1/415-244/12/AA).

Refundacja kosztów kształcenia poniesionych przed rozpoczęciem pracy przez pracownika

NIE

Pracownik zatrudniony w dziale personalnym od roku studiuje na kierunku: zarządzanie zasobami ludzkimi. Pracodawca rozważa zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tego tytułu za okres przed rozpoczęciem zatrudnienia w firmie.

W przypadku pracowników pobierających naukę przed zatrudnieniem i kontynuujących ją w czasie zatrudnienia zwrot przez pracodawcę kosztów kształcenia poniesionych przed nawiązaniem stosunku pracy jest przychodem tej osoby podlegającym opodatkowaniu.

Refundacja kosztów kształcenia w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych

TAK

Pracownica rozpoczęła przed rokiem podyplomowe studia zaoczne na wydziale prawa, nie informując o tym pracodawcy. Obecnie pracownica zarządza działem personalnym i wystąpiła do pracodawcy o pokrywanie dalszych kosztów jej kształcenia. Pracodawca wyraził zgodę.

Możliwe jest pokrywanie kosztów kształcenia w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, gdy pracodawca wyrazi na to zgodę. Takie świadczenie jest zwolnione z opodatkowania (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 stycznia 2012 r., ILPB2/415-1007/11-3/AJ).

Refundacja kosztów kształcenia bez umowy szkoleniowej

TAK

Pracodawca wyraził zgodę na pokrywanie kosztów kształcenia pracownika, które jest związane z wykonywaną przez pracownika pracą. Pracodawca nie zawarł jednak z pracownikiem umowy przewidującej jego pozostanie w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Aby tak przekazane świadczenie było zwolnione z podatku, nie jest wymagane zawarcie z pracownikiem umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, jeżeli pracodawca wyraził na to zgodę (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 maja 2013 r., IPPB2/415-246/13-2/MG).

Refundacja dodatkowych kosztów związanych z kształceniem (kosztów przejazdu, zakwaterowania, szkolenia oraz wyżywienia)

TAK

W związku ze szkoleniem pracowników z inicjatywy pracodawcy sfinansował on zatrudnionym, oprócz kosztów szkolenia, także koszty przejazdu na szkolenie, zakwaterowania oraz wyżywienia.

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. W związku z użyciem sformułowania „w szczególności” katalog dodatkowych świadczeń jest otwarty. Jednak muszą one mieć związek z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika, gdy odbywa się ono z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy oraz ma związek z pracą wykonywaną przez pracownika. W takim przypadku dodatkowe koszty ponoszone przez pracodawcę na dokształcanie pracownika są zwolnione z podatku (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 maja 2013 r., ILPB1/415-154/13-4/AMN).

 

Obowiązek odpracowania nauki

Pracownika, który podjął dokształcanie zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i za jego zgodą i w związku z tym otrzymał od niego wsparcie finansowe w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, pracodawca może zobowiązać do:

  • pozostawania w zatrudnieniu przez jakiś czas po zakończeniu nauki,
  • zwrotu części kosztów w razie rozwiązania (w ściśle określonych sytuacjach) stosunku pracy.

Pracownik powinien dokonać zwrotu kosztów w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia (art. 1035 Kodeksu pracy). Zwrot może dotyczyć wyłącznie świadczeń dodatkowych poniesionych przez pracodawcę. Pracodawca nie może żądać od pracownika zwrotu wynagrodzenia za urlop szkoleniowy i zwolnień z całego lub z części dnia pracy.

Okres zobowiązania pracownika wobec pracodawcy w zakresie pozostawania w zatrudnieniu wynosi maksymalnie 3 lata od zakończenia podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Sytuacje, kiedy dokształcający się pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów dodatkowych świadczeń przyznanych przez pracodawcę

* Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

- jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,

- gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 Kodeksu pracy),

- wskutek mobbingu (art. 943 Kodeksu pracy).

Wskazany katalog okoliczności, w jakich pracownik musi zwrócić pracodawcy dodatkowe koszty poniesione na dokształcanie, jest zamknięty. Oznacza to, że rozszerzenie tego wykazu o inne przypadki jest niedopuszczalne i będzie nieważne, jeżeli pracodawca zdecyduje się żądać od pracownika zwrotu kosztów na takiej podstawie (przez zawarcie odpowiednich postanowień w umowie szkoleniowej lub w przepisach wewnątrzzakładowych). Bezpodstawne będzie zobowiązanie pracownika do zwrotu kosztów związanych z jego dokształcaniem, jeżeli:

  • zatrudnienie ustanie wskutek porozumienia stron,
  • umowa o pracę rozwiąże się z upływem terminu, na jaki została zawarta, i pracodawca nie nawiąże z pracownikiem kolejnej umowy,
  • dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika,
  • stosunek pracy wygaśnie.

Przykład 10

Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, które wynosi 1 miesiąc. W 2019 r. strony zawarły umowę szkoleniową przewidującą obowiązek pozostawania pracownika w zatrudnieniu przez okres 2 lat po ukończeniu studiów. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną spowodowaną epidemią koronawirusa pracodawca podjął decyzję o likwidacji kilku stanowisk. Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, z powodu likwidacji stanowiska, które upłynie 30 września 2020 r. Jednocześnie pracodawca zobowiązał pracownika do zwrotu proporcjonalnej części kosztów poniesionych na jego dotychczasową edukację. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników nie jest przesłanką umożliwiającą dochodzenie od pracownika zwrotu kosztów podwyższania kwalifikacji zawodowych.

Żądanie przez pracodawcę od pracownika zwrotu poniesionych kosztów nauki jest roszczeniem ze stosunku pracy i przedawnia się po 3 latach od dnia, kiedy stało się wymagalne (uchwała Sądu Najwyższego z 26 marca 1986 r., III PZP 17/86, OSNC 1987/2-3/26).

Przykład 11

Pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe za zgodą pracodawcy. W umowie pracodawca zobowiązał się do sfinansowania 80% czesnego za każde pierwszorazowe zaliczenie semestru przez pracownika. Łącznie pracodawca przeznaczył na dokształcanie tego pracownika 25 200 zł. Umowa szkoleniowa przewiduje zobowiązanie pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez 3 lata po ukończeniu dokształcania. Pracownik obronił pracę magisterską 20 sierpnia 2018 r. Trzyletni okres zobowiązania pracownika rozpoczyna bieg 21 sierpnia 2018 r. i upłynie 20 sierpnia 2021 r. Pod koniec kwietnia 2020 r. pracownik złożył pracodawcy wypowiedzenie, które upłynęło 31 lipca 2020 r. Pracodawca zażądał zwrotu proporcjonalnej części poniesionych kosztów. Ze względu na brak wytycznych dotyczących zasad jej obliczania, pracodawca przyjął następujący sposób, który należy uznać za prawidłowy:

  • 25 200 zł : 1096 dni obowiązku pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu studiów (liczba dni w okresie 3-letniej karencji od 21 sierpnia 2018 r. do 20 sierpnia 2021 r.) × 711 dni pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu studiów (liczba dni w okresie od 21 sierpnia 2018 r. do 31 lipca 2020 r.) = 16 347,81 zł,

  • 25 200 zł - 16 347,81 zł = 8852,19 zł (kwota zwrotu dla pracodawcy).

Z tytułu zwrotu części kosztów poniesionych na dokształcanie pracownik powinien oddać pracodawcy 8852,19 zł.

Pracownik jest zwolniony z obowiązku zwrotu pracodawcy proporcjonalnych kosztów poniesionych na jego naukę, jeżeli:

  • pracodawca zrezygnuje z takiego roszczenia,
  • dojdzie do uzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez zatrudnionego z powodu:

- mobbingu,

- naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, np. nieudzielania urlopów wypoczynkowych, niewypłacania wynagrodzenia za pracę.

Szkolenia a czas pracy

Do czasu pracy pracowników wlicza się obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 3 Kodeksu pracy). Ponieważ takie szkolenia są odbywane na koszt pracodawcy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za ten czas. Uczestnictwa w szkoleniu pracownika z jego inicjatywy, nawet za zgodą i wiedzą pracodawcy, a także wówczas, gdy jest finansowane przez zatrudniającego, nie należy wliczać do czasu pracy. Oznacza to, że pracownik nie nabywa za taki czas prawa do wynagrodzenia. Jeżeli z tematyki szkolenia wynika jego uniwersalny charakter i przez uczestnictwo w nim pracownik podniesie swoje kwalifikacje zawodowe, nie będzie ono zaliczane do czasu pracy nawet wtedy, gdy pracodawca skierował pracownika do jego odbycia. Odmowa pracownika wzięcia udziału w takim szkoleniu nie powoduje dla niego żadnych negatywnych konsekwencji. Jeżeli jednak udział pracownika w szkoleniu jest obowiązkowy i nabyte podczas jego trwania umiejętności zostaną wykorzystane wyłącznie u danego pracodawcy, to czas takiego szkolenia należy zaliczyć do czasu pracy pracownika. Należy uznać, że jest to czas, w którym pracownik wykonuje polecenie pracodawcy ze wszystkimi tego konsekwencjami dotyczącymi wypłaty wynagrodzenia i dodatków za pracę nadliczbową lub udzielenia czasu wolnego, jeżeli szkolenie wykracza poza godziny wykonywania pracy pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 2007 r., I PK 110/07, OSNP 2008/21-22/310). W związku z brakiem przepisów w tym zakresie i rozbieżnościami interpretacyjnymi, decyzję dotyczącą wliczania danego szkolenia do czasu pracy, oprócz obowiązkowego szkolenia w zakresie bhp, pracodawca powinien podjąć z uwzględnieniem celu danego szkolenia.

Przykład 12

Producent pieczywa otwiera nową linię produkcyjną, na której będą wytwarzane nowe rodzaje ciastek. Testy nowej linii przebiegają etapami i nie mogą zakłócać normalnej pracy maszyn na pozostałych liniach. Przy obsłudze nowej linii będzie pracować cała załoga, dlatego pracodawca organizuje instruktaże pracowników po godzinach pracy w wymiarze po 2 godziny we wtorki i czwartki (instruktaż nie przypada w porze nocnej). Udział w instruktażu jest obowiązkowy. Ze względu na to, że szkolenie jest przeprowadzane na polecenie pracodawcy, należy je w całości wliczyć do czasu pracy pracowników biorących w nim udział. Za udział w instruktażu, przypadającym w dniu pracy pracowników, mają oni prawo do wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe co do zasady w wysokości 50% albo do czasu wolnego (art. 1511 § 1 pkt 2 i art. 1512 Kodeksu pracy).

Umowa w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Pracodawca ma obowiązek nawiązania pisemnej umowy w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych z każdym pracownikiem uczącym się z jego inicjatywy lub za jego zgodą. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zatrudniający zrezygnuje ze zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ewentualnego zwrotu kosztów (art. 1034 Kodeksu pracy).

Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 1998 r. (I PKN 110/98, OSNP 1999/10/338) uznał, że jeśli strony nie zawarły umowy szkoleniowej w formie pisemnej, pracodawca nie może domagać się od pracownika zwrotu kosztów poniesionych na jego edukację.

Umowa w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą nie może być mniej korzystna od przepisów Kodeksu pracy (art. 1034 § 2 Kodeksu pracy). W przeciwnym przypadku stosuje się przepisy Kodeksu pracy, tj. art. 1031-1036 Kodeksu pracy.

Przepisy nie precyzują, jaką treść powinna zawierać umowa szkoleniowa. Z praktyki wynika, że powinna ona określać prawa i obowiązki stron, a w szczególności:

  • wysokość czesnego i innych świadczeń z tytułu dokształcania pracownika finansowanych przez pracodawcę, np. termin i formę ich przekazania, wymagane dokumenty potwierdzające ich poniesienie przez pracownika, sposób przekazania środków (bezpośrednio do rąk pracownika lub na rachunek uczelni, szkoły, instytucji szkoleniowej),
  • wymiar przyznanych pracownikowi urlopów szkoleniowych i zwolnień z części lub z całości dnia pracy oraz zasady dotyczące odpłatności za ten czas,
  • zasady ubiegania się o urlop szkoleniowy i zwolnienie od pracy (dokumenty, terminy),
  • długość okresu, jaki pracownik musi przepracować u pracodawcy po zakończeniu dokształcania (maksymalnie 3 lata),
  • sytuacje, których następstwem będzie zwrot przez pracownika poniesionych przez pracodawcę kosztów dokształcania i sposób ustalania wysokości tego zwrotu.

Według Sądu Najwyższego umowa szkoleniowa dotycząca praw i obowiązków pracownika i pracodawcy w związku z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych ma charakter cywilnoprawny (np. wyrok z 28 lipca 1999 r., I PKN 180/99, OSNP 2000/21/789). W powołanym wyroku sąd uznał, że:

(...) Umowy te (szkoleniowe - przyp. red.) mają związek ze stosunkiem pracy w tym znaczeniu, że są zawierane przez strony stosunku pracy i gdyby stron nie łączył stosunek pracy, umowy te nie zostałyby zawarte. Nie oznacza to jednak, że stanowią one integralną część stosunku pracy (zwłaszcza integralną część umowy o pracę) i że z natury swojej muszą podlegać przepisom prawa pracy. Umowa zawarta przez strony, (…), jest umową prawa pracy - ale nie umową o pracę - do której stosuje się wprost przepisy Kodeksu cywilnego, a nie przepisy Kodeksu pracy.

Przykład 13

Strony zawarły umowę o dokształcanie pracownika w formie kursu dla kandydatów na biegłych rewidentów, który w całości finansował pracodawca. Umowa wskazywała m.in. możliwość domagania się od pracownika odszkodowania w przypadku rozwiązania przez zatrudnionego umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie 1 roku od zakończenia kursu. Odszkodowanie strony ustaliły w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia w kwocie przysługującej w dniu rozwiązania umowy. Zgodnie ze wskazanym wyżej wyrokiem Sądu Najwyższego z 28 lipca 1999 r. takiej treści postanowienie umowne może być potraktowane jako przyjęcie na siebie przez pracownika zobowiązania z art. 365 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik jest zobowiązany w ten sposób, że wykonanie zobowiązania może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń (zobowiązanie przemienne), wybór świadczenia należy do dłużnika, chyba że z czynności prawnej, z ustawy lub z okoliczności wynika, iż uprawnionym do wyboru jest wierzyciel lub osoba trzecia. Pracownik zobowiązał się do spełnienia jednego z dwóch świadczeń - albo świadczenia niepieniężnego polegającego na przepracowaniu u pracodawcy 1 roku od ukończenia kursu, albo świadczenia pieniężnego w kwocie 1-miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Należy zatem uznać, że takie postanowienie jest prawidłowe i nie zostanie zakwestionowane przez sąd w razie sporu z pracownikiem w tym zakresie.

Umowę szkoleniową zaleca się sporządzić w co najmniej 2 jednobrzmiących egzemplarzach. Egzemplarz przeznaczony dla pracodawcy należy umieścić w części B akt osobowych dokształcającego się pracownika.

Wzór umowy w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika z inicjatywy pracodawcy

Umowa w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika

z inicjatywy pracodawcy

zawarta w dniu 25 sierpnia 2020 r. w Warszawie pomiędzy:

1) LOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-123) przy ul. Miłej 15/17 reprezentowaną przez:

- Mariusza Kowalskiego - prezesa zarządu, zwanego dalej Pracodawcą, a

2) Małgorzatą Nowicką, zatrudnioną na stanowisku kierownika działu księgowości, zamieszkałą w Warszawie (00-257) przy ul. Dolnej 89/5, zwaną dalej Pracownikiem.

Na podstawie art. 1034 Kodeksu pracy strony postanawiają, jak w treści:

§ 1. [Przedmiot umowy]

1. Z inicjatywy pracodawcy pracownik odbędzie jednolite studia magisterskie (5-letnie - 10 semestrów) w systemie zaocznym na kierunku prawo na uczelni XYZ w Warszawie, przy ul. Robotniczej 2.

2. Pracodawca zobowiązuje się do udzielania Pracownikowi odpłatnych urlopów szkoleniowych w czasie odbywania studiów na zasadach określonych w niniejszej umowie.

3. Pracodawca zobowiązuje się do udzielania Pracownikowi obowiązkowych odpłatnych zwolnień z części lub całości dnia pracy w celu punktualnego przybycia na zajęcia i wzięcia w nich udziału w czasie odbywania studiów na zasadach określonych w niniejszej umowie.

4. Pracodawca zobowiązuje się do refundacji Pracownikowi 100% opłaty za każdy pierwszorazowo zaliczony semestr. Za powtarzanie semestru Pracownik ponosi pełną odpłatność we własnym zakresie.

5. Pracodawca przyznaje Pracownikowi ryczałt kwotowy na pokrycie kosztów materiałów szkoleniowych na zasadach określonych w niniejszej umowie.

§ 2. [Urlop szkoleniowy]

1. Pracownikowi przysługuje obowiązkowy płatny urlop szkoleniowy na ostatnim roku studiów w wymiarze 21 dni na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

2. Urlopu udziela się na dni, które są dla Pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

3. Poza urlopem wynikającym z ust. 1 Pracodawca zobowiązuje się do udzielenia Pracownikowi 2 dni płatnego urlopu szkoleniowego na podstawie zaświadczenia z uczelni o terminach egzaminów semestralnych.

4. Pracodawca udziela urlopu szkoleniowego (zarówno obowiązkowego, jak i fakultatywnego) na wniosek Pracownika złożony najpóźniej na 3 dni przed terminem rozpoczęcia urlopu wskazanym we wniosku.

5. Późniejsze zgłoszenie wniosku o urlop szkoleniowy nie ogranicza prawa Pracownika do wymiaru urlopu szkoleniowego określonego w ust. 1 ani nie odbiera mu prawa do tego urlopu.

6. Do wniosku o urlop szkoleniowy Pracownik musi załączyć dokumenty poświadczające datę egzaminu, a w szczególności:

a) potwierdzony przez uczelnię plan egzaminów,

b) potwierdzenie przez uczelnię przełożenia daty egzaminu,

c) zaświadczenie o odbytym egzaminie podpisane przez osobę egzaminującą.

7. Jeśli wraz z wnioskiem o urlop szkoleniowy Pracownik nie przedstawi dokumentów, na podstawie których można ustalić datę odbycia egzaminu i fakt przystąpienia przez Pracownika do egzaminu lub jego zaliczenia, Pracodawca ma prawo odrzucić wniosek.

8. W przypadku niedostarczenia przez Pracownika dokumentów, o których mowa w ust. 6, Pracodawca może wezwać Pracownika do niezwłocznego usunięcia braków. Nieprzedłożenie tych dokumentów przez Pracownika, mimo wezwania Pracodawcy, może skutkować odmówieniem udzielenia Pracownikowi urlopu szkoleniowego.

9. Pracownik powinien wykorzystywać urlop szkoleniowy zgodnie z jego przeznaczeniem. W razie powzięcia przez Pracodawcę informacji, że Pracownik korzysta z urlopu szkoleniowego w sposób sprzeczny z jego celem (zwłaszcza nie uczy się i nie przystępuje do egzaminu), Pracodawca ma prawo uznać taką nieobecność za nieusprawiedliwioną i w konsekwencji zwolnić Pracownika z pracy za wypowiedzeniem, a nawet bez wypowiedzenia z jego winy.

10. Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy przysługuje Pracownikowi w wysokości ustalonej na podstawie § 5 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927).

§ 3. [Zwolnienia od pracy]

1. Pracownikowi przysługują obowiązkowe płatne zwolnienia z części albo z całego dnia pracy w celu punktualnego przybycia na obligatoryjne zajęcia szkoleniowe i na wzięcie w nich udziału.

2. Pracodawca udziela zwolnień z części albo z całego dnia pracy, o których mowa w ust. 1, na wniosek Pracownika złożony z wyprzedzeniem wynoszącym 2 dni robocze przed wnioskowanym terminem korzystania ze zwolnienia, aby Pracodawca miał możliwość zorganizowania zastępstwa na czas nieobecności pracownika.

3. Do wniosku o udzielenie zwolnienia z części albo z całego dnia pracy Pracownik musi załączyć dokumenty poświadczające datę odbycia obowiązkowych zajęć i uczestnictwo w nich, a w szczególności:

a) potwierdzony przez uczelnię termin obowiązkowych zajęć,

b) potwierdzony przez uczelnię fakt przełożenia terminu obowiązkowych zajęć,

c) zaświadczenie o udziale Pracownika w obowiązkowych zajęciach podpisane przez wykładowcę,

d) zaświadczenie zawierające zaliczenie przez Pracownika obowiązkowych zajęć.

4. Jeśli wraz z wnioskiem o zwolnienie z części lub całości dnia pracy Pracownik nie przedstawi dokumentów, na podstawie których można ustalić datę uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach, Pracodawca ma prawo odrzucić wniosek.

5. W przypadku niedostarczenia przez Pracownika dokumentów, o których mowa w ust. 3, poświadczających terminy obowiązkowych zajęć, Pracodawca może wezwać Pracownika do niezwłocznego usunięcia braków. Nieprzedłożenie tych dokumentów przez Pracownika, mimo wezwania Pracodawcy, może skutkować odmówieniem udzielenia Pracownikowi zwolnienia od pracy.

6. Pracownik powinien wykorzystywać zwolnienie z części lub całości dnia pracy zgodnie z jego przeznaczeniem. W razie powzięcia przez Pracodawcę informacji, że Pracownik korzysta ze zwolnienia w sposób sprzeczny z jego celem (zwłaszcza nie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach) Pracodawca ma prawo uznać taką nieobecność za nieusprawiedliwioną i w konsekwencji zwolnić Pracownika z pracy za wypowiedzeniem, a nawet bez wypowiedzenia z jego winy.

7. Na wniosek Pracownika, złożony najpóźniej z 3-dniowym uprzedzeniem, Pracodawca może mu udzielić dodatkowych płatnych zwolnień od pracy w celu uczestnictwa w fakultatywnych zajęciach, konsultacjach czy korepetycjach.

8. Wynagrodzenie za zwolnienia z części albo z całego dnia pracy w celu punktualnego przybycia na obowiązkowe zajęcia (ust. 1) i fakultatywne zajęcia (ust. 7) przysługuje w wysokości ustalonej na podstawie § 5 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927).

§ 4. [Dodatkowe świadczenia]

1. Pracodawca refunduje 100% opłaty semestralnej w formie jednorazowej wpłaty w ciągu 14 dni od przedstawienia przez Pracownika potwierdzenia przelewu na rachunek uczelni bądź innego dowodu poniesienia tej opłaty, na konto osobiste podane przez Pracownika i każdorazowo zaświadczenia uczelni o pierwszorazowym zaliczeniu egzaminu semestralnego.

2. Pracodawca przyznaje Pracownikowi ryczałt w wysokości 200 zł za każdy zaliczony semestr na pokrycie kosztów zakupu podręczników i innych materiałów szkoleniowych.

3. Ryczałt, o którym mowa w ust. 2, Pracodawca wypłaca Pracownikowi 1 tydzień przed rozpoczęciem każdego zaliczonego semestru.

4. Pracodawca wyraża zgodę na bezpłatne korzystanie przez Pracownika z infrastruktury służbowej, tj. służbowego e-maila i internetu, w celach podwyższania kwalifikacji zawodowych.

§ 5. [Zobowiązanie do pozostawania w zatrudnieniu i zwrot kosztów]

1. Pracownik zobowiązuje się do pozostawania w zatrudnieniu u Pracodawcy przez 24 miesiące licząc od dnia zaliczenia egzaminu dyplomowego.

2. W trakcie nauki i 24-miesięcznej karencji Pracownik - pod rygorem zwrotu części dodatkowych świadczeń określonych w § 4 niniejszej umowy poniesionych przez Pracodawcę - nie może:

a) rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem,

b) rozwiązać bez uzasadnienia umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy z powodu naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego,

c) rozwiązać bez uzasadnienia umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia z powodu mobbingu,

d) zostać zwolniony przez Pracodawcę bez wypowiedzenia ze swojej winy na podstawie art. 52 Kodeksu pracy.

3. W razie wystąpienia okoliczności wymienionych w ust. 2 Pracownik ma obowiązek zwrotu Pracodawcy kosztów poniesionych na jego naukę z tytułu dodatkowych świadczeń określonych w § 4 niniejszej umowy (opłata semestralna, ryczałt na materiały szkoleniowe) w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

4. Pracownik nie ma obowiązku zwrotu Pracodawcy kosztów wymienionych w ust. 3, jeżeli w sposób uzasadniony rozwiązał umowę o pracę:

a) za wypowiedzeniem bądź bez wypowiedzenia z powodu mobbingu,

b) bez wypowiedzenia z powodu naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec niego.

5. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 2, zwrot proporcjonalnych kosztów następuje na rachunek Pracodawcy w ciągu 14 dni od wezwania Pracodawcy, chyba że Pracodawca zrezygnuje z takiego żądania, o czym pisemnie poinformuje Pracownika.

6. Pracodawca nie może się domagać od Pracownika zwrotu wynagrodzenia za urlop szkoleniowy oraz za zwolnienia z części albo całego dnia pracy w celu punktualnego przybycia na obowiązkowe i fakultatywne zajęcia.

§ 6. [Postanowienia końcowe]

1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie stosuje się odpowiednio art. 1031-1036 Kodeksu pracy i przepisy Kodeksu cywilnego.

2. Umowa została sporządzona w 2 egzemplarzach, po 1 dla każdej ze stron.

3. Wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

 

........................................ ..............................................

Podpis pracownika Podpis pracodawcy

 

 

Wzór regulaminu szkoleń

Regulamin

szkoleń obowiązujacy w Logic Sp. z o.o.

§ 1. [Postanowienia ogólne]

1. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

2. Pracownicy Spółki podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy oraz na indywidualny wniosek pracownika - za zgodą pracodawcy.

3. Wszystkie szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, niezależnie od strony wykazującej inicjatywę, muszą być realizowane na podstawie pisemnych wniosków akceptowanych zgodnie z niniejszym regulaminem.

4. Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

§ 2. [Świadczenia obowiązkowe]

1. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują następujące świadczenia obowiązkowe:

a) urlop szkoleniowy,

b) zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia, oraz na czas ich trwania.

2. Za czas urlopu szkoleniowego i zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

3. W przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika poza siedzibą Spółki w granicach administracyjnych Warszawy za czas niezbędny na przybycie na obowiązkowe zajęcia (i jednocześnie za czas niezbędny na powrót do miejsca pracy - po obowiązkowych zajęciach kończących się przed końcem czasu pracy danego pracownika w danym dniu) przyjmuje się 1 godzinę.

4. Zwolnienie z całości dnia pracy dotyczy tych obowiązkowych zajęć, których czas trwania w pełnym zakresie pokrywa się z czasem pracy pracownika w danym dniu.

5. Zwolnienie z części dnia pracy dotyczy tych obowiązkowych zajęć, których czas trwania w niepełnym zakresie pokrywa się z czasem pracy pracownika w danym dniu.

§ 3. [Urlop szkoleniowy]

1. Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikom wyłącznie na egzaminy kończące dokształcanie.

2. Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:

a) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,

b) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,

c) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

d) 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

3. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

4. Podstawą do udzielenia urlopu szkoleniowego jest każdorazowo indywidualny wniosek pracownika, skierowany do jego bezpośredniego przełożonego.

5. Pracownik jest zobowiązany złożyć wniosek przynajmniej na 3 dni robocze przed wnioskowanym terminem urlopu. Po zaakceptowaniu przez bezpośredniego przełożonego wniosek jest przekazywany do Działu szkoleń i rozwoju zawodowego.

6. Termin wykorzystania urlopu szkoleniowego powinien być każdorazowo uzgodniony z pracodawcą.

7. Urlop szkoleniowy powinien być wykorzystany przed egzaminem kończącym dokształcanie.

8. Urlop szkoleniowy nie może kolidować z bieżącymi zadaniami wykonywanymi przez pracownika, organizacją pracy oraz innymi ważnymi potrzebami pracodawcy.

§ 4. [System szkoleń]

1. System szkoleń i podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętności pracowników w Spółce składa się z następujących elementów:

a) określanie potrzeb szkoleniowych organizacji i pracowników na podstawie prowadzonych badań,

b) opracowanie planu szkoleń,

c) wprowadzenie planu w życie,

d) przeprowadzenie oceny przebiegu oraz efektów przeprowadzonych szkoleń i innych form podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętności pracowników.

2. Podstawą do realizacji szkoleń dla pracowników Spółki jest plan szkoleń, przyjmowany w grudniu roku poprzedzającego. Plan szkoleń i podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętności pracowników powstaje na podstawie systemu identyfikacji potrzeb szkoleniowych, realizowanego przez Dział szkoleń i rozwoju zawodowego, zgodnie z:

a) wytycznymi i zaleceniami Zarządu Spółki,

b) wnioskami i uwagami dotyczącymi dotychczas realizowanych programów szkoleniowych,

c) informacjami pochodzącymi z raportów dotyczących ocen pracowniczych,

d) rezultatami badań potrzeb szkoleniowych pracowników i kadry kierowniczej przeprowadzanych przez Dział szkoleń i rozwoju zawodowego przynajmniej 2 razy w danym roku kalendarzowym,

e) wnioskami z rozmów z poszczególnymi pracownikami i ich przełożonymi,

f) możliwościami finansowymi Spółki w danym roku.

§ 5. [Dodatkowe potrzeby szkoleniowe]

1. Na podstawie odpowiednio umotywowanego wniosku pracownika, popartego przez jego bezpośredniego przełożonego i przełożonego wyższego szczebla, podnoszenie kwalifikacji i umiejętności pracowników może być realizowane poza planem jako dodatkowe potrzeby szkole­niowe.

2. Dodatkowe potrzeby szkoleniowe (niewynikające bezpośrednio z planu szkoleń) są zgłaszane pisemnie do kierownika działu szkoleń i rozwoju zawodowego przynamniej na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia danego szkolenia w celu uzyskania jego akceptacji. Podstawą decyzji o akceptacji danego wniosku są przede wszystkim odpowiednie, merytoryczne uzasadnienie danej potrzeby i wielkość danego przedsięwzięcia szkoleniowego, które powinny mieścić się w ramach budżetu szkoleń na dany rok.

3. W sytuacji przekroczenia budżetu szkoleń na dany rok decyzję o realizacji zgłoszonej dodatkowej potrzeby szkoleniowej podejmuje Zarząd Spółki. Dotyczy to zarówno szkoleń organizowanych na potrzeby danych komórek organizacyjnych, jak i wszelkich indywidualnych form podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zgłaszanych przez pracowników oraz wszelkich szkoleń pozyskiwanych na rzecz Spółki w ramach różnorodnych form współpracy (np. wymiany barterowej lub wzajemnego świadczenia usług) z podmiotami prowadzącymi szkolenia.

§ 6. [Realizacja potrzeb szkoleniowych na podstawie wniosków]

1. Wnioski dotyczące szkoleń i innych form podnoszenia kwalifikacji, przewidzianych w planie szkoleń i podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętności pracowników, muszą być zaakceptowane przez kierownika danej komórki organizacyjnej, menedżera wyższego szczebla oraz akceptowane przez kierownika działu szkoleń i rozwoju zawodowego.

2. Wzory wniosków dotyczących zgłaszania potrzeb szkoleniowych stanowią załączniki do niniejszego regulaminu.

3. Zaakceptowany wniosek dotyczący danego przedsięwzięcia szkoleniowego dla pracowników (w postaci np. szkoleń, kursów, studiów) jest podstawą do jego faktycznej realizacji.

4. Menedżerowie występujący z wnioskami o umożliwienie podwyższania kwalifikacji zawodowych podległych im pracowników w formie np. kursów, szkoleń i studiów, zgodnych z przyjętym planem szkoleń, występują z wnioskami o pokrycie w całości przez Spółkę kosztów tych form podwyższania kwalifikacji lub umiejętności pracowników.

5. Pracownicy występujący z indywidualnymi wnioskami o zgodę na podwyższanie kwalifikacji zawodowych w formie kursów, szkoleń i studiów mogą uzyskać pokrycie kosztów w całości lub dofinansowanie poszczególnych przedsięwzięć w określonej wysokości. Indywidualny wniosek pracownika w tej sprawie powinien zawierać określenie wysokości finansowania podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

6. W przypadku szkoleń realizowanych za zgodą pracodawcy pełne pokrycie kosztów szkolenia może mieć miejsce pod warunkiem przepracowania przez pracownika co najmniej 1 roku w Spółce oraz ścisłego związku merytorycznego wybranego szkolenia z wykonywaną pracą.

7. W przypadku pokrycia dofinansowania przekraczającego jednorazowo kwotę 10 000 zł konieczne jest pisemne, dodatkowe uzasadnienie potrzeby szkoleniowej przez bezpośredniego przełożonego.

§ 7. [Warunek pozostawania w zatrudnieniu]

1. W przypadku pokrycia kosztów szkolenia lub dofinansowania podnoszenia kwalifikacji przez pracownika przekraczających kwotę 20 000 zł pracownik jest zobowiązany do przepracowania w Spółce 3 lat po ukończeniu dokształcania.

2. Obowiązek przepracowania określonego czasu w Spółce dotyczy zarówno pracowników odbywających szkolenie z inicjatywy pracodawcy, jak i podnoszących kwalifikacje za jego zgodą.

3. W przypadku zobowiązania pracownika do przepracowania określonego czasu w Spółce konieczne jest zawarcie pisemnej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, w której zostaną określone prawa i obowiązki stron, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 8. [Zakończenie dokształcania]

1. Każdy pracownik Spółki, który korzysta z ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracodawcę, jest zobowiązany przedstawić w dziale szkoleń i rozwoju zawodowego pisemną informację po zakończeniu szkolenia (lub po zakończeniu doskonalenia w innej formie) dotyczącą jego rezultatów i przydatności dla swojej dalszej pracy zawodowej w Spółce.

2. Pisemna informacja po zakończeniu szkolenia nie wyklucza przeprowadzenia przez dział szkoleń i rozwoju zawodowego dodatkowych badań, ankiet lub wywiadów dotyczących poszczególnych przedsięwzięć szkoleniowych.

§ 9. [Postanowienia końcowe]

1. W zakresie nieuregulowanym niniejszym regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego.

2. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.

 

..................................................

Podpis pracodawcy

 

 

Dokształcanie bez skierowania

Pracownikom dokształcającym się bez inicjatywy lub zgody pracodawcy zasadniczo nie przysługuje płatny urlop szkoleniowy, a także zwolnienie z części lub całości dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Zatem takie osoby nie korzystają z żadnych finansowych przywilejów związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Mogą być im jednak przyznane takie uprawnienia, jak:

  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,
  • urlop bezpłatny

- w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem (art. 1036 Kodeksu pracy).

Zaleca się, aby do celów dowodowych porozumienie w tym zakresie miało formę pisemną i ściśle określało rodzaj przyznanych uprawnień. W przypadku gdy pracodawca zdecyduje się udzielić pracownikowi dodatkowych świadczeń, powinien je również wyodrębnić w tym dokumencie.

Wzór porozumienia w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Porozumienie w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Na podstawie art. 1036 Kodeksu pracy w dniu .................................................................................

pomiędzy ..........................................................................................................................................

(nazwa pracodawcy)

- reprezentowanym/ą przez ...............................................................................................................

- zwanym/ą dalej Pracodawcą

a

..................................................................................................................................................................

(imię i nazwisko pracownika, data urodzenia)

- zwanym/ą dalej Pracownikiem zostało zawarte porozumienie o następującej treści:

§ 1

  1. Od dnia ...................................... Pracownik rozpoczyna podnoszenie kwalifikacji zawodowych w ramach 2-miesięcznego kursu „Specjalista ds. kadr” organizowanego przez ............................

    ................................................... w ................................................

2. Podnoszenie kwalifikacji odbywa się wyłącznie z inicjatywy Pracownika.

§ 2

Z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, Pracownikowi przysługuje odpłatny urlop szkoleniowy w wymiarze 2 dni oraz zwolnienie z całości lub z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w celu punktualnego przybycia na zajęcia oraz na czas ich trwania.

§ 3

1. Pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu lub zwolnienia od pracy w terminie na co najmniej 2 dni przed planowaną datą skorzystania z tych uprawnień.

2. We wniosku pracownik określa wymiar urlopu, o który występuje, oraz, w przypadku wniosku o udzielenie zwolnienia z całości lub z części dnia pracy, godzinę rozpoczęcia zajęć w dniu zwolnienia.

3. W razie korzystania ze zwolnienia z całości lub z części dnia pracy Pracownik, na żądanie Pracodawcy, jest zobowiązany przedstawić harmonogram zajęć, podpisany przez organizatora szkolenia.

§ 4

Porozumienie zostało sporządzone w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po 1 dla każdej ze stron. Wszelkie zmiany porozumienia wymagają zachowania formy pisemnej.

............................................... .....................................................

Podpis pracownika Podpis pracodawcy

 

 

Należy mieć na względzie, że w przypadku udzielenia pracownikowi dokształcającemu się z własnej inicjatywy dodatkowych świadczeń, tj. innych niż odpłatny urlop szkoleniowy i odpłatne zwolnienie z części lub całości dnia pracy (które w każdej sytuacji należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek i podatku), np. dofinansowanie dokształcania, zakup podręczników, zwrot kosztów dojazdu czy zakwaterowania, po stronie pracownika powstanie przysporzenie majątkowe, które jest oskładkowane i opodatkowane. W interpretacji indywidualnej z 20 kwietnia 2011 r. (IPPB4/415-75/11-3/MP) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że:

(...) W myśl art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. (…) Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które nie korzysta ze zwolnienia. Ponadto pracodawca może mu przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 Kodeksu pracy), które w takich okolicznościach korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy, może być przyznane jedynie zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia i urlop bezpłatny - w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem (art. 1036 Kodeksu pracy). Natomiast ewentualne dodatkowe świadczenia pracodawcy polegające np. na opłaceniu kosztów kształcenia pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy - nie są objęte zwolnieniem od podatku określonym w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w rezultacie stanowią przychód tej osoby ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Sytuację osób, które dokształcają się z własnej inicjatywy pod względem przysługującego prawa do określonych świadczeń, zmienia uzyskanie przez nie zgody pracodawcy na dokształcanie. Nie ma przeszkód bowiem, aby taka zmiana nastąpiła w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Przykład 14

Pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy na studiach o kierunku, który jest zbieżny ze stanowiskiem, które zajmuje u pracodawcy. Osoba ta wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego, aby przygotować się do zaliczeń semestralnych.

Podczas rozmowy w sprawie tego urlopu okazało się, że firma posiada środki na dokształcanie kadry i pracownik może złożyć wniosek o dofinansowanie.

Pracownikowi przyznano dodatkowe środki na naukę od najbliższego semestru, tj. dopłatę do czesnego w wysokości 80% oraz zwrot kosztów przejazdu. Strony zawarły w tym celu umowę szkoleniową.

Świadczenia, których pracodawca udzielił pracownikowi, są wyłączone z podstawy wymiaru podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Źródła finansowania dokształcania

Pracodawcy udzielający dodatkowych świadczeń na naukę dokształcającym się pracownikom w postaci np. dofinansowania czesnego, ponoszenia opłat za egzamin, zakupu podręczników, kosztów przejazdu czy zakwaterowania, najczęściej finansują je ze środków obrotowych. W takim bowiem przypadku mamy do czynienia z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika na potrzeby przyszłej lub aktualnie wykonywanej pracy u danego pracodawcy, podjętym z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 1 Kodeksu pracy). Tak przyznane świadczenia nie stanowią dla pracownika przychodu (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Natomiast w sytuacji, gdy pracownik dokształca się z własnej inicjatywy, wsparcia na ten cel można udzielić:

  • ze środków obrotowych (wówczas po stronie osoby obdarowanej powstanie opodatkowany przychód) lub
  • z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeśli pracodawca taki utworzył (w takim przypadku zwolnienie z podatku przysługuje do kwoty 1000 zł w roku podatkowym. Przekroczenie tej kwoty skutkuje powstaniem opodatkowanego przychodu w wysokości różnicy między wysokością przyznanego wsparcia na ten cel a wysokością ustawowego zwolnienia z podatku).

O sfinansowaniu pracownikowi nauki w całości lub części ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych musi decydować sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Dodatkowo regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinien przewidywać taki rodzaj wsparcia. Prawidłowo przyznana pomoc dokształcającym się pracownikom jest zwolniona z obciążeń z tytułu podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W wyroku z 8 stycznia 2014 r. (I UK 202/13) Sąd Najwyższy uznał, że:

(…) Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie jest przeznaczony wyłącznie dla pracowników pozostających w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Krąg podmiotów uprawnionych w zasadzie jest większy od osób zatrudnionych. Obejmuje on emerytów, rencistów i inne osoby, które określa pracodawca. Poszczególne świadczenia przyznawane mogą być im wszystkim według różnych kryteriów, tyle że o niezaliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia decyduje socjalny charakter tych świadczeń, wyrażający się zróżnicowaniem ich wartości w zależności od sytuacji majątkowej, rodzinnej i finansowej.

Przykład 15

Pracodawca tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Z funduszu przyznaje osobom uprawnionym m.in. pomoc materialną - rzeczową lub finansową skierowaną do najbardziej potrzebujących pracowników, ze względu na ich sytuację życiową, rodzinną i materialną. Informację o sytuacji socjalnej pracowników pracodawca uzyskuje na podstawie składanych przez te osoby oświadczeń, dołączanych do każdego wniosku o udzielenie wsparcia z funduszu. Regulamin zfśs, mimo że przewiduje ten rodzaj pomocy, nie precyzuje celu, na jaki może zostać udzielona. Jeden z pracowników chce dokształcać się na kursie opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi, ponieważ jego matka, z którą mieszka, jest po wypadku i wymaga szczególnej opieki. W związku z trudną sytuacją socjalną, zwrócił się do pracodawcy o sfinansowanie wskazanego kursu. Pracodawca przychylił się do wniosku pracownika i opłacił kurs, dokonując bezpośredniej wpłaty na konto organizatora. Postępowanie pracodawcy należy uznać za prawidłowe. Regulamin funduszu nie musi bowiem konkretnie określać celów, na jakie pomoc materialna - rzeczowa lub finansowa - może zostać przyznana.

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników samorządowych

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych wskazują, że jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest m.in. stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Pracownicy samorządowi powinni uczestniczyć w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych, a plany finansowe jednostek samorządowych, m.in. urzędów gmin czy starostw powiatowych, muszą przewidywać środki na ten cel (art. 29 ustawy o pracownikach samorządowych). Ponieważ z ustawy o pracownikach samorządowych nie wynika, w jakiej wysokości środki mogą być przeznaczone na dokształcanie, najczęściej są one określane (planowane) na podstawie analizy potrzeb szkoleniowych danej jednostki. Na tej podstawie opracowywany jest plan (najczęściej roczny) podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Wzór postanowień, jakie może zawierać regulamin szkoleń, dotyczący planu rocznego dokształcania pracowników

(…)

Roczny plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych

§ 1.

1. Roczny plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników

................................................................................................................................

(wskazać jednostkę)

tworzony jest w celu poprawy efektywności realizowanych przez nią zadań.

2. Roczny plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych ma charakter orientacyjny.

3. Roczny plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych obejmuje w szczególności szkolenia podnoszące jakość świadczonej pracy przez pracowników.

4. Roczny plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników tworzony jest na podstawie analizy potrzeb szkoleniowych pracowników w danym roku budżetowym.

§ 2.

1. Naczelnicy wydziałów dokonują analizy potrzeb szkoleniowych podległych pracowników i do dnia ..................................... każdego roku budżetowego przekazują ją do Działu Kadr.

2. Na podstawie analizy potrzeb szkoleniowych Dział Kadr do dnia .................... każdego roku budżetowego składa do projektu budżetu założenia obejmujące przewidywany koszt podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, z wyjątkiem podnoszenia kwalifikacji zawodowych finansowanych ze środków UE.

§ 3.

Po przyjęciu budżetu ........................................................., na podstawie analizy potrzeb szkoleniowych, tworzony jest roczny plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, który akceptuje ............................., a zatwierdza ....................................... .

§ 4.

Potrzeby podnoszenia kwalifikacji nieujęte w rocznym planie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, a wynikające z potrzeb poszczególnych komórek organizacyjnych, są zgłaszane na bieżąco do Działu Kadr przez Naczelników wydziałów.

 

(…)

 

Naczelną zasadą jest, że celem podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników (samorządowych) jest uzyskanie przez nich poziomu wiedzy, kwalifikacji i umiejętności zawodowych zapewniających efektywną i profesjonalną realizację zadań służbowych oraz optymalne i racjonalne wykorzystanie środków publicznych przeznaczonych na ten cel w bud­żecie lub planie finansowym.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego zalecane jest opracowanie pisemnych zasad podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz procedur kontroli zarządczej. Wydatki na ten cel powinny być ponoszone z zachowaniem zasad oszczędności, celowości oraz efektywności. Natomiast zakup szkoleń, w przypadkach gdzie jest to wymagane, powinien odbywać się zgodnie z regulaminem w sprawie procedur udzielania zamówień publicznych. Zrealizowane szkolenia powinny być przydatne, uzasadnione, a także umożliwiać i ułatwiać realizację zadań statutowych jednostki samorządowej.

Oprócz ogólnych wskazań, pragmatyki służbowe nie zawierają żadnych szczegółowych wytycznych dotyczących dokształcania tej grupy zatrudnionych.

Zatem przepisy, jakie w przypadku tej grupy pracowników należy stosować, a dotyczące praw i obowiązków związanych z podjęciem dokształcania, wynikają z art. 1031-1036 Kodeksu pracy. Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami (art. 5 Kodeksu pracy). Należy przy tym pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie m.in. dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Kierownik jednostki samorządowej jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych i w miarę posiadanych środków udzielać zatrudnionym wsparcia w tym zakresie (art. 17 Kodeksu pracy). Szczegółowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych powinien zawierać regulamin opracowany przez daną jednostkę.

Przykład 16

Starosta odmówił 2 pracownikom skierowania na dokształcanie w formie szkolenia. W przypadku pierwszego powodem był zbyt wysoki koszt szkolenia, a w przypadku drugiego pracownika niezgodność tematyki szkolenia z zajmowanym przez niego stanowiskiem i zakresem wykonywanych zadań. Postępowanie starosty należy uznać za prawidłowe.

Zasadniczo pierwszeństwo w uzyskaniu zgody na dokształcanie mają pracownicy, których zadania wymagają stałego podnoszenia kwalifikacji lub uzupełniania albo aktualizowania wiedzy.

Dokształcanie na podstawie skierowania przez pracodawcę

Z pracownikiem samorządowym, który za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy podnosi kwalifikacje zawodowe bez względu na sposób dokształcania - kurs, szkolenie, kształcenie w formach szkolnych, zazwyczaj zawierana jest umowa szkoleniowa. Konsekwencją jej zawarcia jest przyznanie pracownikowi prawa do płatnych: urlopów szkoleniowych i zwolnień z części lub całości dnia pracy.

Nie ma natomiast obowiązku dofinansowania pracownikowi nauki w postaci udzielenia mu dodatkowych świadczeń, np. refundacji czesnego, zwrotu kosztów podróży czy zakupu podręczników. Możliwość przyznania tego rodzaju świadczeń nieobowiązkowych istnieje, gdy jednostka dysponuje odpowiednimi funduszami na ten cel. Udzielenie świadczeń dodatkowych powoduje powstanie po stronie pracownika zobowiązania do pozostawania w zatrudnieniu nie dłużej niż 3 lata po ukończeniu dokształcania, chyba że pracodawca od tego zobowiązania odstąpi.

Pracownik samorządowy, który bez uzasadnionych przyczyn nie podjął nauki lub ją przerwał, zasadniczo musi zwrócić kierownikowi jednostki samorządowej odpowiednio całość lub proporcjonalną część dodatkowych świadczeń.

Przykład 17

Pracownik urzędu gminy dokształca się z inicjatywy pracodawcy. Kurs trwa od 6 czerwca 2020 r. do 31 października 2020 r. i jest w 80% sfinansowany przez urząd. Strony podpisały w tym zakresie umowę szkoleniową, która zobowiązuje pracownika do zwrotu poniesionych kosztów w razie niepodjęcia kursu lub jego przerwania. Pracownik na początku sierpnia poważnie zachorował i oczekuje na operację, po której czeka go intensywna rehabilitacja. Z tej przyczyny nie będzie mógł ukończyć kursu. Ponieważ przerwanie dokształcania nastąpiło z uzasadnionych powodów, innych niż wymienione w art. 1035 Kodeksu pracy, pracownik nie będzie musiał zwracać pracodawcy części kosztów poniesionych na naukę.

Przykład 18

Pracownik urzędu marszałkowskiego odbywał studia podyplomowe za zgodą kierownika jednostki. Miał prawo do urlopu szkoleniowego i zwolnień z części lub całości dnia pracy, a ponadto pracodawca sfinansował mu pełny koszt studiów, co stanowiło 9000 zł. Pracownik został zobowiązany do przepracowania w urzędzie 2 lat od ukończenia studiów. Pół roku przed upływem okresu karencji pracownik rozwiązał z pracodawcą umowę o pracę za wypowiedzeniem, w związku ze znalezieniem nowej pracy. W tej sytuacji pracownik musi zwrócić pracodawcy proporcjonalną część kosztów, których wysokość należy ustalić w następujący sposób:

(9000 zł : 24 miesiące karencji) × 18 miesięcy zatrudnienia = 6750 zł,

9000 zł - 6750 zł = 2250 zł (kwota do zwrotu).

Dokształcanie z inicjatywy pracownika

Pracownik samorządowy może dokształcać się bez inicjatywy lub zgody pracodawcy. Wówczas na podstawie porozumienia z pracodawcą może korzystać wyłącznie z bezpłatnych urlopów i bezpłatnych zwolnień od pracy.

Doskonalenie zawodowe i dokształcanie nauczycieli

Bez względu na formę zatrudnienia nauczyciel powinien podnosić swoją wiedzę ogólną i zawodową, korzystając z prawa pierwszeństwa do uczestnictwa we wszelkich formach doskonalenia zawodowego na najwyższym poziomie (art. 12 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Zajęcia i czynności związane z samokształceniem i doskonaleniem zawodowym nauczyciel ma obowiązek realizować w ramach ustalonego czasu pracy (art. 42 ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela). Za zapewnienie pomocy nauczycielom w ich doskonaleniu zawodowym ponosi odpowiedzialność dyrektor szkoły (art. 7 ust. 2 pkt 4 Karty Nauczyciela). Dokształcanie nauczycieli może odbywać się na podstawie skierowania dyrektora placówki lub bez takiego skierowania albo na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Świadczenia na naukę

Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć m.in. w publicznych przedszkolach i szkołach, a także nauczyciele, którzy odbywają studia wyższe oraz kształcą się w zakładach kształcenia nauczycieli na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły, mają prawo do:

  • odpłatnych zwolnień od pracy na czas niezbędny do załatwienia formalności związanych z przyjęciem na studia i na przystąpienie do egzaminów wstępnych w wymiarze łącznie do 6 dni roboczych - w przypadku nauczyciela ubiegającego się o przyjęcie na studia w szkole wyższej lub wyższej szkole zawodowej;
  • płatnych urlopów szkoleniowych w każdym roku studiów przeznaczonych na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów - w przypadku nauczyciela odbywającego studia zaoczne lub wieczorowe w szkole wyższej. Wymiar tego urlopu wynosi:
  • - na studiach zaocznych - 28 dni roboczych,
  • - na studiach wieczorowych - 21 dni roboczych,
  • i ulega skróceniu o połowę, jeżeli ostatni rok studiów w szkole obejmuje tylko 1 semestr;
  • płatnego urlopu w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego) w wymiarze 21 dni roboczych;
  • płatnego zwolnienia od pracy na czas niezbędny do przystąpienia przez nauczyciela do egzaminów z zakresu programu określonego kierunku studiów wyższych w systemie eksternistycznym oraz płatny urlop szkoleniowy w wymiarze 10 dni roboczych na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej);
  • zwrotu kosztów przejazdu na obowiązkowe zajęcia i egzaminy oraz ryczałtu na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w czasie obowiązkowych zajęć dydaktycznych na zasadach określonych w przepisach dotyczących należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju - w przypadku gdy nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania lub miejsce pracy nauczyciela (w takiej sytuacji dyrektor może zobowiązać nauczyciela do przedstawienia zaświadczenia o uczestnictwie w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych w szkole wyższej)

- § 2-4, § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5).

Urlopu szkoleniowego udziela dyrektor szkoły na podstawie dokumentacji o przebiegu studiów. Dyrektor może pokryć w całości lub w części opłaty pobierane przez szkołę wyższą oraz udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego dokształcającemu się nauczycielowi, jeżeli posiada na ten cel środki finansowe (§ 9 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn, oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania).

Wzór skierowania na dokształcanie nauczyciela

..................................................

(miejscowość, data)

...........................................................

(nazwa i adres szkoły)

 

Skierowanie

Nr ....................................

 

Pani/Pan

....................................................................

....................................................................

w ................................................................

 

Zgodnie § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn, oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5) kieruję Panią/Pana na dalsze kształcenie się w .......................................................................................................................................

(nazwa i adres szkoły wyższej, zakładu kształcenia nauczycieli oraz kierunek studiów)

 

..................................................

Podpis dyrektora

 

 

Wzór decyzji w sprawie udzielenia urlopu na dokształcanie

 

.........................................................

(miejscowość, data)

……………………………………

(pieczęć szkoły)

 

Nr sprawy ....................................

 

Decyzja w sprawie udzielenia urlopu na dokształcanie

 

Pani/Pan

....................................................................

....................................................................

w ................................................................

 

Na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2245) i § 3 ust. 1 i § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. Nr 1, poz. 5) udzielam Pani/Panu płatnego urlopu szkoleniowego w terminie od ......................... do .........................., tj. ................ dni roboczych, przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów przewidzianych w programie .............. roku studiów zaocznych/wieczorowych na wydziale

.....................................................................................................................................

(nazwa i adres szkoły wyższej, zakładu kształcenia nauczycieli oraz kierunek studiów)

odbywanych przez Panią/Pana na podstawie skierowania z dnia .......................................... r.

 

..................................................

Podpis dyrektora

 

Wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na czas egzaminów

Wniosek nauczyciela o udzielenie zwolnienia od pracy

w związku z przystąpieniem do egzaminów eksternistycznych

.................................... ........................................

(imię i nazwisko) (miejscowość, data)

 

Nr sprawy .............................

 

Dyrektor szkoły

.....................................................................

 

Na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5) i w związku ze skierowaniem mnie na studia w ........................................................................................

(nazwa i adres szkoły wyższej, zakładu kształcenia nauczycieli oraz kierunek studiów)

wnoszę o udzielenie płatnego zwolnienia od pracy od dnia .......................... do dnia ........................ , tj. na czas niezbędny na przystąpienie do egzaminów przewidzianych w programie studiów wyższych na kierunku ........................................................ w systemie eksternistycznym.

 

....................................................

Podpis nauczyciela

 

 

Nauczycielowi podejmującemu naukę w szkole wyższej lub zakładzie kształcenia nauczycieli bez skierowania dyrektor może m.in. udzielić płatnego urlopu szkoleniowego, zwolnień od pracy (w tym na czas egzaminów) czy zwrócić koszty przejazdu, jeżeli dysponuje środkami finansowymi na ten cel (§ 10 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania).

Za czas urlopu szkoleniowego oraz płatnego zwolnienia od pracy nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia. Godziny ponadwymiarowe, przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły i przypadające do realizacji w okresie urlopu szkoleniowego, traktuje się jak godziny faktycznie przepracowane.

Przykład 19

Nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej od 1 października 2015 r. dokształca się na studiach wieczorowych na podstawie skierowania dyrektora szkoły. Zgodnie z planem organizacyjnym szkoły pracownik ma przydzielone godziny ponadwymiarowe. Niektóre z tych godzin przypadają na czas urlopu szkoleniowego. Oznacza to, że takie godziny ponadwymiarowe należy traktować jak przepracowane, a zatem odpowiednio za nie pracownikowi zapłacić.

Choroba a urlop szkoleniowy nauczyciela

W sytuacji gdy nauczyciel nie zaliczył roku studiów, traci prawo do płatnego urlopu szkoleniowego oraz ulg i świadczeń dodatkowych przez okres powtarzania roku. Jeżeli jednak przyczyną powtarzania roku była choroba lub inny wypadek losowy, dyrektor może przyznać nauczycielowi płatny urlop szkoleniowy, inne ulgi i świadczenia (§ 5 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania). Jest to jednak decyzja uznaniowa dyrektora, a nie jego obowiązek.

Okres urlopu szkoleniowego przedłuża się o okres niezdolności do pracy z powodu choroby nauczyciela. Z tej przyczyny niewykorzystana część urlopu szkoleniowego może też zostać udzielona nauczycielowi później na podstawie złożonego przez niego wniosku (§ 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania). Gdy nauczyciel nie uzyskał ulg i świadczeń, w przypadku powtarzania roku ma prawo do bezpłatnych zwolnień od pracy na czas obowiązkowych zajęć dydaktycznych i egzaminów.

Przykład 20

Nauczycielka zatrudniona w szkole studiuje zaocznie na podstawie skierowania dyrektora szkoły. Rocznie ma prawo do 28 dni roboczych odpłatnego urlopu szkoleniowego i przysługuje jej zwrot kosztów przejazdu. Ponadto nauczycielka otrzymała 100% dofinansowanie czesnego i opłat za egzaminy. Ponieważ ze względu na ciężką chorobę nauczycielka nie zaliczyła II roku studiów (2019/2020), będzie powtarzać go w kolejnym roku akademickim 2020/2021. Aby nadal korzystać z przysługujących jej ulg i świadczeń, do których ma prawo w związku z dokształcaniem, wystąpiła do dyrektora szkoły z wnioskiem o ich utrzymanie w roku akademickim 2020/2021, podając długotrwałą chorobę i częste hospitalizacje jako powód niezaliczenia II roku. Dyrektor przychylił się do wniosku nauczycielki i utrzymał jej prawo do odpłatnych urlopów szkoleniowych i zwrotu kosztów w trakcie powtarzania tego roku w kolejnym roku akademickim, tj. 2020/2021.

Stosowanie przepisów Kodeksu pracy

Nauczyciele, do których nie stosuje się przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, tj. m.in. zatrudnionych w niższym niż pełny wymiarze czasu pracy czy wykonujących pracę w placówkach niepublicznych, a także dokształcających się w innej formie niż szkolna, np. na kursach czy szkoleniach, podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą na podstawie art. 1031-1036 Kodeksu pracy. Dyrektor szkoły może jednak zdecydować o stosowaniu do tych osób przepisów wskazanego rozporządzenia, jeśli ma na ten cel środki finansowe.

Przykład 21

Nauczyciel zatrudniony w szkole na 1/4 etatu podnosi kwalifikacje zawodowe bez skierowania dyrektora, ale za jego zgodą, na kursie z doskonalenia umiejętności wychowawczych. Strony zawarły umowę o dokształcanie na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do świadczeń, ale tylko tych przewidzianych w Kodeksie pracy i w umowie łączącej strony. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Dofinansowanie dokształcania pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Pracodawca, który chce podnieść kwalifikacje zawodowe swoich pracowników, może do tego celu wykorzystać środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (dalej: KFS). KFS jest wyodrębnioną częścią Funduszu Pracy i stanowi wsparcie dla pracowników, zapobiegające utracie przez nich zatrudnienia z powodu posiadanych kompetencji nieadekwatnych do zmieniających się wymagań rynku.

Aby skorzystać z tej formy pomocy, kształcenie pracowników musi zostać podjęte z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi ponieść 20% tych kosztów, a KFS sfinansuje 80% wydatków na kształcenie.

W przypadku mikroprzedsiębiorstwa ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika szkolenia (art. 69b ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1482; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1068).

Wsparcie kształcenia ustawicznego środkami KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.

Koszty kształcenia ustawicznego pracowników, które dofinansuje KFS

Środki KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć na kształcenie ustawiczne pracowników, na który składają się:

  • określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem

- art. 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wniosek o dofinansowanie kształcenia

Aby uzyskać dofinansowanie, pracodawca musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej (wniosek jest dostępny na stronie internetowej urzędu).

Wniosek o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego powinien zawierać:

  • dane pracodawcy:

- nazwę pracodawcy,

- adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności,

- numer identyfikacji podatkowej,

- numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON oraz oznaczenie przeważającego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej według PKD,

- informację o liczbie zatrudnionych pracowników,

- imię i nazwisko osoby wskazanej przez pracodawcę do kontaktów,

- numer telefonu oraz

- adres poczty elektronicznej;

  • wskazanie:

- działań obejmujących kształcenie ustawiczne,

- liczby osób według grup wieku 15-24 lata, 25-34 lata, 35-44 lata, 45 lat i więcej, których wydatek dotyczy,

- form kształcenia ustawicznego,

- kosztów kształcenia ustawicznego na jednego uczestnika oraz

- terminu realizacji wskazanych działań;

  • określenie:

- całkowitej wysokości wydatków na działania dotyczące kształcenia ustawicznego,

- wnioskowanej wysokości środków z KFS oraz

- wysokości wkładu własnego wnoszonego przez pracodawcę;

  • uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy oraz obowiązujących priorytetów wydatkowania środków KFS, a w przypadku środków z rezerwy KFS - dodatkowo priorytetów wydatkowania środków rezerwy KFS;
  • uzasadnienie wyboru realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS wraz z następującymi informacjami:

- nazwa i siedziba realizatora usługi kształcenia ustawicznego,

- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego, a w przypadku kursów - posiadanie dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego, jeżeli informacja ta nie jest dostępna w publicznych rejestrach elektronicznych,

- nazwa i liczba godzin kształcenia ustawicznego,

- cena usługi kształcenia ustawicznego w porównaniu z ceną podobnych usług oferowanych na rynku, o ile są dostępne;

  • informację o planach dotyczących dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS

- § 5 rozporządzenia w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Do wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracodawca dołącza:

  • dokumenty pozwalające na ocenę spełniania warunków dopuszczalności pomocy de minimis;
  • kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  • program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;
  • wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.

Wnioski pracodawców o dofinansowanie kształcenia ustawicznego są przyjmowane i rozpatrywane przez starostę. W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub niedołączenia wymaganych załączników wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia i informuje o tym pracodawcę.

Realizacja wniosków możliwa jest do wysokości środków KFS, jakie posiada powiatowy urząd pracy.

Obowiązki pracodawcy w związku z uzyskaniem dofinansowania kształcenia ustawicznego

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego ze środków KFS dochodzi do zawarcia umowy ze starostą. Umowa szczegółowo reguluje warunki udzielenia wsparcia oraz związane z tym obowiązki stron.

W umowie należy określić:

  • strony umowy oraz datę i miejsce jej zawarcia;
  • okres obowiązywania umowy;
  • wysokość środków z KFS na finansowanie działań, o których mowa we wniosku;
  • numer rachunku bankowego pracodawcy, na który będą przekazywane środki z KFS, oraz termin ich przekazania;
  • sposób i termin rozliczenia otrzymanych środków oraz rodzaje dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków;
  • warunki wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy;
  • warunki zwrotu przez pracodawcę środków w przypadku nieukończenia kształcenia ustawicznego przez uczestnika;
  • warunki zwrotu przez pracodawcę środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem;
  • sposób kontroli wykonywania umowy i postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykonywaniu umowy;
  • odwołanie do właściwego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które określa warunki dopuszczalności pomocy de minimis;
  • zobowiązanie pracodawcy do przekazania na żądanie starosty danych dotyczących:

- liczby osób objętych działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS, w podziale według tematyki kształcenia ustawicznego, płci, grup wieku 15-24 lata, 25-34 lata, 35-44 lata, 45 lat i więcej, poziomu wykształcenia oraz liczby osób pracujących w szczególnych warunkach lub wykonujących prace o szczególnym charakterze,

- liczby osób, które rozpoczęły kurs, studia podyplomowe lub przystąpiły do egzaminu - finansowane z udziałem środków z KFS,

- liczby osób, które ukończyły z wynikiem pozytywnym kurs, studia podyplomowe lub zdały egzamin - finansowane z udziałem środków z KFS

- § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Realizacja postanowień umowy podlega kontroli starosty (powiatowego urzędu pracy).

Starosta może przeprowadzać kontrolę u pracodawcy w zakresie przestrzegania postanowień umowy o dofinansowanie kształcenia ustawicznego, wydatkowania środków KFS zgodnie z przeznaczeniem, właściwego dokumentowania oraz rozliczania otrzymanych i wydatkowanych środków. W tym celu może żądać od pracodawcy danych, dokumentów i udzielania wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli (art. 69b ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Z pracownikiem, który uczestniczy w kształceniu dofinansowanym środkami Krajowego Funduszu Szkoleniowego, pracodawca musi podpisać umowę (art. 69b ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Pracownik, który nie ukończył kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, jest obowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów, na zasadach określonych w umowie z pracodawcą. Z tego względu umowa powinna określać m.in. zobowiązanie pracownika do zwrotu dofinansowania - nieukończenie kształcenia ustawicznego finansowanego z KFS skutkuje dla pracodawcy koniecznością zwrotu otrzymanych środków.

Wzór umowy o finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracownika

 

Umowa

o finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego

 

zawarta w dniu ...................................... r. w ..........................................................., pomiędzy:

.......................................................................... z siedzibą w .........................................................,

(nazwa pracodawcy)

REGON ........................................................................, NIP ....................................................................,

reprezentowanym/ą przez: ..................................................................... - zwanym/ą dalej Pracodawcą,

a

....................................................................................................., ur. ....................................................,

zamieszkałym/ą w ......................................, zatrudnionym/ą u Pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas ....................................... - zwanym/ą dalej Pracownikiem.

§ 1. [Postanowienia ogólne]

1. Umowa dotyczy dofinansowania Pracownikowi ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego kształcenia ustawicznego prowadzonego w formie

.....................................................................................................................................................

(podać formę kształcenia i zakres tematyczny, nazwę kierunku)

2. Kształcenie ustawiczne Pracownik podejmuje z inicjatywy Pracodawcy i jest ono realizowane przez

.......................................................................................................................................................................,

(nazwa organizatora szkolenia)

- zwanym/ą dalej Organizatorem Szkolenia w terminie: ............................................................................

(okres trwania dokształcania)

3. Pracownik zobowiązuje się do udziału w kształceniu ustawicznym, o którym mowa w § 1 ust. 1 umowy, w terminach wynikających z programu kształcenia ustawicznego, o którym mowa w § 1 ust. 2. Pracownik oświadcza, iż zdaje sobie sprawę, że ustanie stosunku pracy u obecnego Pracodawcy w trakcie udziału w kształceniu ustawicznym, o którym mowa w § 1 ust. 1 umowy, w czasie jego trwania, traktowane będzie jako nieukończenie i przerwanie kształcenia ustawicznego w rozumieniu art. 69b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1482 z późn. zm.), co spowoduje obowiązek zwrotu kosztów kształcenia ustawicznego na zasadach określonych w § 5 umowy.

§ 2. [Koszty kształcenia]

1. Koszty kształcenia ustawicznego, o którym mowa w § 1 ust. 1 umowy, zostały określone w kwocie ............................. (słownie: ....................................................) wynikającej z oferty złożonej Pracodawcy przez Organizatora Szkolenia.

2. Pracodawca nie finansuje Pracownikowi innych kosztów związanych z uczestnictwem w kształceniu ustawicznym, o którym mowa w § 1 ust. 1 umowy, w szczególności kosztów materiałów dydaktycznych, kosztów dojazdu na zajęcia i pobytu w miejscu realizacji kształcenia ustawicznego przez Organizatora Szkolenia.

§ 3. [Udział w kształceniu]

1. Pracownik bierze udział w kształceniu ustawicznym poza godzinami pracy u Pracodawcy - z zastrzeżeniem § 3 ust. 2 umowy.

2. Pracodawca zobowiązuje się do udzielania Pracownikowi zwolnień od pracy - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - w celu wzięcia udziału w kształceniu ustawicznym, o którym mowa w § 1 ust. 1 umowy, w przypadku gdy zajęcia te - zgodnie z harmonogramem kształcenia ustawicznego - będą odbywały się w godzinach pracy Pracownika.

3. Pracownik ma obowiązek uczestnictwa w kształceniu ustawicznym, o którym mowa w § 1 ust. 1 umowy, w terminach wynikających z jego harmonogramu.

4. W przypadku niemożności wzięcia udziału w zajęciach, zgodnie z harmonogramem, z przyczyn niezależnych od Pracownika, Pracownik ma obowiązek poinformowania o tym Pracodawcy nie później niż w dniu zajęć i przed ich rozpoczęciem.

5. W przypadku niemożności wzięcia udziału w zajęciach, zgodnie z harmonogramem, z powodu choroby, Pracownik ma obowiązek poinformowania o tym Pracodawcy oraz przedstawienia Pracodawcy zaświadczenia lekarskiego.

6. Pracownik ma obowiązek wykazać należytą staranność w szczególności w zakresie przyswojenia przekazywanej wiedzy, wykonywania zadań, czynności i poleceń przewidzianych w programie kształcenia ustawicznego podczas całego okresu udziału w tym kształceniu.

§ 4. [Przerwanie szkolenia]

Pracownik, w przypadku nieukończenia kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.), jest zobowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów w wysokości określonej w § 2 ust. 1 niniejszej umowy w terminie ...................................................... (słownie: ....................................................) w ciągu .................. dni od rozwiązania umowy o pracę.

§ 5. [Ukończenie szkolenia]

Po zakończeniu kształcenia ustawicznego, Pracownik ma obowiązek przedstawienia Pracodawcy dokumentów potwierdzających jego ukończenie z wynikiem pozytywnym oraz dokumentów potwierdzających nabycie odpowiednich uprawnień, umiejętności lub wiedzy.

§ 6. [Postanowienia końcowe]

1. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Kodeksu cywilnego.

2. Umowa sporządzona została w 2 jednobrzmiących egzemplarzach - po jednym dla każdej ze stron.

.............................................. ......................................................

Podpis pracownika Podpis pracodawcy

 

 

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 17, art. 183a § 1-2 art. 94 pkt 6, art. 1031-1036, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495),

  • art. 1, art. 12 ust. 3, art. 42 ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215),

  • art. 76 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. o szkolnictwie wyższym i nauce (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 85; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1086),

  • art. 24 ust. 2 pkt 7, art. 29 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282),

  • art. 60 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875),

  • art. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1251),

  • art. 3 pkt 19 i pkt 20, art. 10, art. 10a, art. 11a, art. 21c, art. 44zzzb, art. 44zzzc ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2197),

  • załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 13 grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. z 2016 r. poz. 2094),

  • art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1291),

  • art. 2 pkt 1 i 5, art. 8 ust. 1-2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1070),

  • art. 69a-69b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1482; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1068),

  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927),

  • § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949),

  • § 1-14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5),

  • § 1, § 5-8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 117).

 

Bożena Pęśko

specjalista z zakresu prawa pracy i wynagrodzeń

 

Odpowiedzi na pytania Czytelników

(?) Czy urlop macierzyński można wyłączyć

z okresu odpracowania przez pracownika szkolenia, które finansował pracodawca

©PROBLEM

Planujemy wysłanie pracownicy na szkolenie, które sfinansuje pracodawca. W związku z tym chcemy z nią zawrzeć umowę szkoleniową. Na podstawie tej umowy zamierzamy zobowiązać pracownicę do zatrudnienia przez rok od zakończenia szkolenia. Dodatkowo chcemy wprowadzić do umowy zastrzeżenie, że jeżeli pracownica w okresie roku od zakończenia szkolenia skorzysta z urlopu macierzyńskiego, to tego urlopu nie wliczamy do rocznego okresu, który ma „odpracować”. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

©

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00