Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2016 nr 269 str. 20
Wersja aktualna od 2016-10-24
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2016 nr 269 str. 20
Wersja aktualna od 2016-10-24
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/1765

z dnia 3 października 2016 r.

w sprawie wskazania specyfikacji technicznych ICT na potrzeby dokonywania odniesień w zamówieniach publicznych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie normalizacji europejskiej, zmieniające dyrektywy Rady 89/686/EWG i 93/15/EWG oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/9/WE, 94/25/WE, 95/16/WE, 97/23/WE, 98/34/WE, 2004/22/WE, 2007/23/WE, 2009/23/WE i 2009/105/WE oraz uchylające decyzję Rady 87/95/EWG i decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1673/2006/WE (1), w szczególności jego art. 13 ust. 1,

po konsultacji z ekspertami z europejskiej wielostronnej platformy ds. normalizacji ICT i z ekspertami branżowymi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Kwestie normalizacji odgrywają istotną rolę we wspieraniu realizacji strategii „Europa 2020”, jak określono w komunikacie Komisji zatytułowanym „Europa 2020: Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”. W kilku inicjatywach przewodnich strategii „Europa 2020” podkreślono znaczenie dobrowolnej normalizacji na rynkach produktowych lub usługowych przeprowadzanej w celu zapewnienia zgodności i interoperacyjności między produktami i usługami, pobudzania rozwoju technologicznego i wspierania innowacji.

(2) Normy są niezbędne dla konkurencyjności Europy i mają kluczowe znaczenie dla innowacyjności i postępu. Ich znaczenie zostało podkreślone przez Komisję w kontekście ostatnich inicjatyw na rzecz urzeczywistnienia jednolitego rynku (2) oraz jednolitego rynku cyfrowego (3), gdzie rolę normalizacji i interoperacyjności w tworzeniu europejskiej gospodarki cyfrowej wzmocniono wraz z przyjęciem komunikatu dotyczącego priorytetów w normalizacji ICT na jednolitym rynku cyfrowym (4); przedstawiono w nim kompleksowe podejście strategiczne i polityczne do normalizacji priorytetowych ICT, które mają zasadnicze znaczenie dla urzeczywistnienia jednolitego rynku cyfrowego.

(3) W społeczeństwie cyfrowym dokumenty normalizacyjne stają się niezbędne do zapewnienia interoperacyjności sieci i systemów. W komunikacie Komisji zatytułowanym „Strategiczna wizja w zakresie norm europejskich -Postęp w celu poprawy i przyspieszenia zrównoważonego wzrostu gospodarki europejskiej do roku 2020” (5) uznano specyfikę normalizacji w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), w przypadku których rozwiązania, aplikacje i usługi są często opracowywane przez światowe fora i konsorcja ICT, które stały się wiodącymi organizacjami w zakresie opracowywania norm w dziedzinie ICT.

(4) Celem rozporządzenia (UE) nr 1025/2012 jest modernizacja i poprawa ram normalizacji europejskiej. Ustanowiono w nim system, zgodnie z którym Komisja może podjąć decyzję o wskazaniu najbardziej odpowiednich i najszerzej akceptowanych specyfikacji technicznych ICT wydanych przez organizacje, które nie są europejskimi, międzynarodowymi ani krajowymi organizacjami normalizacyjnymi. Możliwość korzystania z pełnego zakresu specyfikacji technicznych ICT przy zamawianiu sprzętu, oprogramowania i usług informatycznych ułatwi zapewnienie interoperacyjności urządzeń, usług i aplikacji oraz pomoże organom administracji publicznej uniknąć sytuacji, w których jednostka udzielająca zamówienia nie może zmienić dostawcy po upływie umowy zawartej w ramach tego zamówienia ze względu na wykorzystanie prawnie zastrzeżonych rozwiązań ICT; możliwość ta przyczyni się także do rozwoju konkurencji w zakresie dostarczania interoperacyjnych rozwiązań ICT.

(5) Aby specyfikacje techniczne ICT kwalifikowały się do celów dokonywania odniesień w zamówieniach publicznych, muszą one spełniać wymagania określone w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1025/2012. Zgodność z tymi wymaganiami stanowi dla organów publicznych gwarancję, że specyfikacje techniczne ICT są ustalane zgodnie z zasadami otwartości, uczciwości, obiektywności i niedyskryminacji uznawanymi przez Światową Organizację Handlu w dziedzinie normalizacji.

(6) Decyzję o wskazaniu specyfikacji ICT przyjmuje się po konsultacji z ekspertami z europejskiej wielostronnej platformy ds. normalizacji ICT, ustanowionej decyzją Komisji 2011/C-349/04 (6), oraz po dodatkowych konsultacjach z ekspertami branżowymi.

(7) Europejska wielostronna platforma ds. normalizacji ICT dokonała oceny i pozytywnie zaopiniowała wskazanie specyfikacji technicznej „World Customs Organization Data Model yersion 3.5” (zwanej dalej „WCO Data Model v. 3.5”), a także specyfikacji technicznych „Content Management Interoperability Services yersion 1.0 i yersion 1.1” (zwanej dalej „CMIS vl.O i vl.l”), „Electronic business XML Messaging Services yersion 3.0: część 1, Core Features” i „Application Statement 4 Profile of ebMS 3.0 yersion 1.0” (zwanej dalej „ebMS3.0-AS4”), „Business Document Metadata Seryice Location yersion 1.0” (zwanej dalej „BDX location”) i „Electronic business Core Party Identification Type Technical Specification yersion 1.0” (zwanej dalej „ebCorePartyldType”), które zostały opracowane przez ÓASIS, na potrzeby dokonywania odniesień w zamówieniach publicznych. Ocenę przekazano następnie do konsultacji ekspertom branżowym, którzy również wydali pozytywną opinię w sprawie wskazania.

(8) Specyfikacja techniczna „WCO Data Model yersion 3.5” została opracowana przez Światową Organizację Celną (WCO) oraz składa się z zestawu wymogów dotyczących danych, które uzupełniają się wzajemnie i które zaspokajają potrzeby proceduralne i prawne transgranicznych agencji regulacyjnych, takich jak organy celne kontrolujące transakcje wywozu, przywozu i tranzytu. Jest ona zgodna z United Nations Trade Data Elements Directory (UNTDED) i powszechnie stosowana przez organy administracji państw należących do WCO przy wdrażaniu transgranicznych systemów regulacyjnych, w tym systemów deklaracji elektronicznych i środowisk pojedynczego punktu kontaktowego.

(9) Specyfikacja techniczna „CMIS vi .0” wydana przez OASIS (Advancing open standards for the information sodety -tłum. Wspieranie otwartych norm na rzecz społeczeństwa informacyjnego) dopuszcza współdziałanie w internecie różnych systemów zarządzania treścią. Oferuje ona standardowy sposób zachowywania, odzyskiwania i wyszukiwania dokumentów oraz umożliwia wymianę informacji między różnymi repozytoriami treści. Dokładniej rzecz ujmując, „CMIS vl.0” definiuje warstwę abstrakcji do kontroli różnych systemów zarządzania dokumentami i repozytoriów przy użyciu protokołów internetowych. W specyfikacji opisano koncepcje i funkcjonalności, które wspiera lub oferuje większość repozytoriów treści, tzn. wyszukiwanie, żądanie, dodawanie lub zmiana treści i metadanych. Specyfikacja techniczna „CMIS vl.l” jest w pełni zgodna z „CMIS vl.0” i obejmuje dodatkowe funkcjonalności.

(10) Specyfikacja techniczna „Electronic business XML Messaging Seryice” („ebMS 3.0”) opracowana przez OASIS ułatwia wymianę służbowych wiadomości elektronicznych w ramach standardu XML Web Seryices, który wykorzystuje powszechne specyfikacje techniczne dla internetu. Celem „ebMS 3.0” jest wspieranie szerokiego przyjęcia przez wszystkie podmioty - duże lub małe, organy publiczne lub prywatne przedsiębiorstwa - które współpracują w procesach biznesowych wykorzystujących wymianę wiadomości w celu eliminacji różnic w zdolnościach przepływu wiadomości, przerw w połączeniach, braku statycznych adresów IP oraz ograniczeń związanych z zabezpieczeniami. Specyfikacja techniczna „Application Statement 4 Profile of ebMS 3.0 yersion 1.0” (w skrócie „AS4”) jest nowoczesnym protokołem opartym na Web Seryices, który dostarcza wytycznych dotyczących standardowej metodologii w zakresie bezpiecznej i niezależnej od rodzaju dokumentu wymiany zamówień, faktur i innych dokumentów biznesowych opartych na Web Seryices.

(11) Specyfikacja techniczna „Business Document Metadata Seryice Location” („BDX Location”) wydana przez OASIS stanowi aktualizację koncepcji PEPPOL dla Seryice Metadata Location (SML). Serwis związany z metadanymi dla interakcji biznesowych dostarcza informacji na temat rodzaju transakcji dotyczących danych i odpowiednich technologii wspomagających dostępnych dla poszczególnych uczestników procesów biznesowych. Specyfikacja techniczna „BDX Location” dotyczy lokalizacji usługi metadanych głównie jako oparty na specyfikacji URL identyfikator punktu końcowego.

(12) Specyfikacja techniczna „ebCorePartyldType” opracowana przez OASIS określa formalny mechanizm odwoływania się do schematów identyfikowania rodzaju stron z użyciem przestrzeni nazw URN (Uniform Resource Name) dla identyfikatorów organizacji z wykorzystaniem trzech norm międzynarodowych: ISO/IEC 6523, ISO 9735 i ISO 20022,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Specyfikacje techniczne wymienione w załączniku kwalifikują się na potrzeby dokonywania odniesień w zamówieniach publicznych.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 października 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

(1) Dz.U.L316z 14.11.2012,s. 12.

(2) Komunikat Komisji „Usprawnianie jednolitego rynku: więcej możliwości dla obywateli i przedsiębiorstw”. COM(2015) 550 finał z dnia 28 października 2015 r.

(3) Komunikat „Strategia jednolitego rynku cyfrowego dla Europy”. COM(2015) 192 finał z dnia 6 maja 2015 r.

(4) COM(2016) 176 finał z dnia 19 kwietnia 2016 r.

(5) COM(2011) 311 finał z dnia 1 czerwca 2011 r.

(6) Decyzja Komisji 2011/C-349/04 z dnia 28 listopada 2011 r. ustanawiająca europejską wielostronną platformę ds. normalizacji ICT (Dz.U. C 349 z 30.11.2011, s.4).

ZAŁĄCZNIK

Światowa Organizacja Celna (WCO) (1)

Nr

Tytuł specyfikacji technicznej ICT

1

„World Customs Organization Data Model yersion 3.5” („WCO Data Model yersion 3.5”)

(1) http://www.wcoomd.org/

OASIS (Adrancing open standards for tfte information society - tłum. Wspieranie otwartych norm na rzecz społeczeństwa informacyjnego) (1)

Nr

Tytuł specyfikacji technicznej ICT

1

„Content Management Interoperability Services yersion 1.0” („CMIS 1.0”)

2

„Content Management Interoperability Services yersion 1.1” („CMIS 1.1”)

3

„Business Document Metadata Service Location yersion 1.0” („BDX location”)

4

„Electronic business XML Messaging Seryices yersion 3.0: Part 1, Core Features” i „Application Statement 4 Profile of ebMS 3.0 yersion 1.0” („ebMS3.0-AS4”)

5

„Electronic business Core Party Identification Type Technical Specification yersion 1.0” („ebCorePartyldType”)

(1) http://www.oasis-open.org/

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00