Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 308 str. 114
Wersja aktualna od 2014-10-28
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 308 str. 114
Wersja aktualna od 2014-10-28
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 27 października 2014 r.

ustalająca, zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wykaz sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji na lata 2015-2019

(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 7809)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/746/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającą dyrektywę Rady 96/61/WE (1), w szczególności jej art. 10a ust. 13,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2003/87/WE stanowi, że podstawą rozdzielania uprawnień do emisji gazów cieplarnianych prowadzącym instalacje jest sprzedaż aukcyjna w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji („EU ETS”), począwszy od roku 2013. W latach 2013-2020 kwalifikujący się prowadzący instalacje będą jednak nadal otrzymywać bezpłatne uprawnienia, zgodnie z zasadami określonymi w dyrektywie 2003/87/WE i decyzji Komisji 2011/278/UE (2).

(2) Brak ambitnego międzynarodowego porozumienia w sprawie zmiany klimatu, mającego na celu ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do 2 °C mógłby zniweczyć korzyści płynące z działań prowadzonych przez Unię. Brak wiążących działań na szczeblu międzynarodowym mógłby doprowadzić do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych w państwach trzecich, w których przemysł nie podlega porównywalnym ograniczeniom w zakresie emisji dwutlenku węgla (tj. do „ucieczki emisji”). W odniesieniu do ryzyka ucieczki emisji dyrektywa 2003/87/WE stanowi, że z zastrzeżeniem wyniku międzynarodowych negocjacji Komisja sporządza wykaz sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji („wykaz sektorów i podsektorów”). Te sektory i podsektory powinny otrzymać bezpłatne uprawnienia w wysokości 100 % liczby określonej na podstawie dyrektywy 2003/87/WE i decyzji 2011/278/UE, z zastrzeżeniem międzysektorowego współczynnika korygującego, o którym mowa w art. 10a ust. 5 dyrektywy 2003/87/WE, określonego w załączniku II do decyzji Komisji 2013/448/UE (3).

(3) W związku z powyższym Komisja przeanalizowała stopień, w jakim państwa trzecie o decydującym udziale w produkcji światowej w sektorach i podsektorach zawartych w wykazie zobowiązują się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w tych sektorach, a także czy te zobowiązania są porównywalne do zobowiązań Unii i czy są wykonywane w tym samym czasie. Analizie poddano również zakres, w jakim wydajność instalacji znajdujących się w tych krajach jest porównywalna do instalacji zlokalizowanych w Unii. Komisja doszła do wniosku, że nie można ustalić wystarczającej porównywalności zobowiązań do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, dlatego porównywalność efektywności w zakresie niskoemisyjności nie jest istotna.

(4) Pierwszy wykaz sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji został sporządzony na lata 2013 i 2014 na mocy decyzji Komisji 2010/2/UE (4) w 2009 r.

(5) Ocena powinna opierać się na szeregu kryteriów ilościowych i jakościowych i uwzględniać dane z trzech ostatnich lat. W związku z tym Komisja wykorzystała dane z lat 2009, 2010 i 2011, ponieważ dane z 2012 r. były dostępne jedynie w odniesieniu do niektórych parametrów.

(6) W celu sporządzenia wykazu sektorów i podsektorów Komisja oceniła ryzyko ucieczki emisji sektorów i podsektorów na poziomie NACE-4 statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej w Unii zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady (5). NACE-4 jest poziomem zapewniającym optymalną dostępność danych precyzyjnie określających sektory. Sektor jest oznaczony na czterocyfrowym poziomie klasyfikacji NACE, a podsektor jest oznaczony na sześciocyfrowym poziomie CPA lub ośmiocyfrowym poziomie Prodcom, tj. wg klasyfikacji towarów stosowanych w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji przemysłowej w Unii, wynikającej bezpośrednio z klasyfikacji NACE.

(7) Sektory zostały najpierw poddane ocenie w oparciu o kryteria ilościowe określone w art. 10a ust. 15 i 16 dyrektywy 2003/87/WE. Aby zastosować te kryteria ilościowe, Komisja musiała określić kwotę dodatkowych kosztów bezpośrednich i pośrednich związanych z wprowadzeniem w życie dyrektywy 2003/87/WE.

(8) Dodatkowe koszty bezpośrednie związane z ilością uprawnień, jakie sektor musiałby zakupić, gdyby nie był uważany za narażony na znaczące ryzyko ucieczki emisji, zostały obliczone na podstawie danych dotyczących bezpośrednich emisji CO2 na poziomie sektorowym. Dane w dzienniku transakcji Unii Europejskiej (zwanym dalej „EUTL”) uznaje się za najbardziej dokładne i przejrzyste źródło danych o emisji CO2 na poziomie instalacji i dlatego wykorzystuje się je do obliczenia kosztów bezpośrednich dla sektorów. Dla sektorów i gazów cieplarnianych objętych systemem EU ETS od dnia 1 stycznia 2013 r. dane o emisjach nie są dostępne w EUTL. W związku z tym w takich przypadkach Komisja wykorzystała dane dotyczące bezpośredniej emisji CO2 dostarczone przez państwa członkowskie w ramach krajowych środków wykonawczych na podstawie decyzji 2011/278/UE.

(9) W celu określenia dodatkowych kosztów pośrednich Komisja zebrała dane na temat zużycia energii elektrycznej na poziomie sektorowym w państwach członkowskich, zapewniając, by nie doszło do podwójnego liczenia zużycia energii elektrycznej podczas stosowania różnych kodów NACE. W celu określenia emisji związanych z produkcją energii elektrycznej zużywanej przez różne sektory w wykazie sektorów i podsektorów w decyzji 2010/2/UE Komisja wykorzystała współczynnik średnich emisji uzyskany z ogólnego koszyka paliw do produkcji energii elektrycznej, ponieważ uznano, że jest on oparty na najbardziej wiarygodnych danych. Taki sam współczynnik średnich emisji wykorzystano do ocen leżących u podstaw niniejszej decyzji.

(10) Ponadto w celu określenia dodatkowych kosztów bezpośrednich i pośrednich Komisja musiała oszacować średnią cenę emisji dwutlenku węgla. W celu sporządzenia pierwszego wykazu sektorów i podsektorów oceny uwzględniały zakładany koszt emisji dwutlenku węgla wynoszący 30 EUR za tonę ekwiwalentu CO2. W okresie stosowania decyzji 2010/2/UE wystąpiła znaczna różnica między zakładaną ceną emisji dwutlenku węgla wykorzystaną do oceny a faktyczną ceną, która była znacznie niższa. W swoim komunikacie zatytułowanym „Ramy polityczne na okres 2020-2030 dotyczące klimatu i energii” (6) Komisja zaproponowała jednak cel bezwarunkowego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 40 % do 2030 r., w porównaniu z 1990 r., a także odpowiedni cel w zakresie odnawialnych źródeł energii. Komisja zaproponowała również ustanowienie rynkowej rezerwy stabilizacyjnej w EU ETS. W tych okolicznościach należy się spodziewać, że ceny emisji będą w przyszłości kształtowały się bardziej pod kątem średnio- i długoterminowego ograniczenia emisji. Uznaje się zatem za uzasadnione dalsze stosowanie zakładanej ceny emisji, tj. 30 EUR za tonę ekwiwalentu CO2 do ocen leżących u podstaw niniejszej decyzji.

(11) Dodatkowe koszty bezpośrednie i pośrednie oblicza się jako udział w wartości dodanej brutto. W odniesieniu do oszacowania wartości dodanej brutto na poziomie sektorowym wykorzystano dane pochodzące ze statystyki strukturalnej dotyczącej przedsiębiorstw Eurostatu.

(12) Ponadto Komisja przeprowadziła ocenę intensywności handlu dla każdego sektora i podsektora na podstawie danych uzyskanych z bazy danych Eurostatu Comext.

(13) W sumie Komisja oceniła 245 sektorów przemysłowych i 24 podsektorów klasyfikowanych w NACE jako „górnictwo i wydobywanie” oraz „przetwórstwo przemysłowe”. Sektory i podsektory wymienione w pkt 1 załącznika do niniejszej decyzji spełniają kryteria określone w art. 10a ust. 15 i 16 dyrektywy 2003/87/WE i powinny zostać uznane za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji.

(14) Oceny na podstawie kryteriów jakościowych określonych w art. 10a ust. 17 dyrektywy 2003/87/WE zostały przeprowadzone w odniesieniu do sektorów, których nie uznano za narażone na ryzyko ucieczki emisji w oparciu o kryteria ilościowe określone w art. 10a ust. 15 i 16. Ocenę jakościową przeprowadzono w sektorach, które spełniały kryteria jakościowe w kontekście opracowania poprzedniego wykazu, w sektorach uważanych za przypadki graniczne, a także na prośbę przedstawicieli przemysłu.

(15) W przypadku sektorów „wykańczanie materiałów włókienniczych” (kod NACE 1330), „produkcja cegieł, dachówek i materiałów budowlanych, z wypalanej gliny” (kod NACE 2332), „produkcja wyrobów gipsowych budowlanych” (kod NACE 2362), „odlewnictwo żeliwa” (kod NACE 2451) oraz „odlewnictwo metali lekkich” (2453) zaktualizowano oceny jakościowe przeprowadzone w kontekście opracowania poprzedniego wykazu sektorów i podsektorów obowiązujące na 2013 i 2014 r. Stwierdzono, że nadal istnieją okoliczności uzasadniające uwzględnienie tych sektorów w wykazie sektorów i podsektorów. W związku z tym sektory te należy uznać za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji również w odniesieniu do lat 2015-2019.

(16) Ocenę jakościową przeprowadzono w sektorze „produkcja słodu” (kod NACE 1106), ponieważ sektor ten stanowił przypadek graniczny w odniesieniu do art. 10a ust. 16 lit. b) dyrektywy 2003/87/WE. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów wynikający z wdrożenia dyrektywy 2003/87/WE, ocena wykazała wysoki poziom intensywności handlu oraz znaczny spadek rentowności tego sektora w UE. Niska marża zysku ogranicza zdolność instalacji do inwestycji i ograniczania emisji. Biorąc pod uwagę połączony wpływ tych czynników, sektor należy uznać za narażony na znaczące ryzyko ucieczki emisji.

(17) Sektory wymienione w pkt 2 załącznika należy uznać za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji w oparciu o kryteria jakościowe.

(18) Ponieważ wykaz sektorów i podsektorów, które uznaje się za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji ma zostać zawarty w załączniku i obowiązywać przez okres od 2015 do 2019 r., niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 201 5 r.

(19) Dla celów pewności prawa i przejrzystości decyzja 2010/2/UE powinna zostać uchylona ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2015 r.

(20) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Zmian Klimatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Sektory i podsektory wymienione w załączniku uznaje się za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji.

Artykuł 2

Decyzja 2010/2/UE traci moc z dniem 1 stycznia 2015 r.

Artykuł 3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2015 r.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 października 2014 r.

W imieniu Komisji

Connie HEDEGAARD

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32.

(2) Decyzja Komisji 2011/278/UE z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie ustanowienia przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii na mocy art. 10a dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. LI 30 z 17.5.2011, s. 1).

(3) Decyzja Komisji 2013/448/UE z dnia 5 września 2013 r. dotycząca krajowych środków wykonawczych w odniesieniu do przejściowego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych zgodnie z art. 11 ust. 3 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 240 z 7.9.2013, s. 27).

(4) Decyzja Komisji 2010/2/UE z dnia 24 grudnia 2009 r. ustalająca, zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wykaz sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji (Dz.U. L 1 z 5.1.2010, s. 10).

(5) Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1).

(6) COM(2014) 15 final/2 z dnia 28 stycznia 2014 r.

ZAŁĄCZNIK

Sektory i podsektory uważane, zgodnie z art. 10a ust. 13 dyrektywy 2003/87/WE, za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji

1. W OPARCIU O KRYTERIA OKREŚLONE W ART. 10a UST. 15 ORAZ 16 DYREKTYWY 200 3/8 7/WE

1.1. Na poziomie NACE-4

Kod NACE

Opis

Spełnione kryteria

0510

Wydobywanie węgla kamiennego

C

0610

Górnictwo ropy naftowej

C

0620

Górnictwo gazu ziemnego

C

0710

Górnictwo rud żelaza

C

0729

Górnictwo pozostałych rud metali nieżelaznych

C

0891

Wydobywanie minerałów dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji nawozów

C

0893

Wydobywanie soli

A

0899

Górnictwo i wydobywanie pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane

A, C

1020

Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków

C

1041

Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych

C

1062

Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych

A

1081

Produkcja cukru

A

1086

Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej

C

1101

Destylowanie, rektyfikowanie i mieszanie alkoholi

C

1102

Produkcja win gronowych

C

1104

Produkcja pozostałych niedestylowanych napojów fermentowanych

A

1310

Przygotowanie i przędzenie włókien tekstylnych

C

1320

Produkcja tkanin

C

1391

Produkcja dzianin metrażowych

C

1392

Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych, z wyłączeniem odzieży

C

1393

Produkcja dywanów i chodników

C

1394

Produkcja wyrobów powroźniczych, lin, szpagatów i wyrobów sieciowych

C

1395

Produkcja włóknin i wyrobów wykonanych z włóknin, z wyłączeniem odzieży

C

1396

Produkcja pozostałych technicznych i przemysłowych wyrobów tekstylnych

C

1399

Produkcja pozostałych wyrobów tekstylnych, gdzie indziej niesklasyfikowana

C

1411

Produkcja odzieży skórzanej

C

1412

Produkcja odzieży roboczej

C

1413

Produkcja pozostałej odzieży wierzchniej

C

1414

Produkcja bielizny

C

1419

Produkcja pozostałej odzieży i dodatków do odzieży

C

1420

Produkcja wyrobów futrzarskich

C

1431

Produkcja wyrobów pończoszniczych

C

1439

Produkcja pozostałej odzieży dzianej

C

1511

Garbowanie i wyprawa skór; wyprawa i barwienie skór futerkowych

C

1512

Produkcja toreb bagażowych, toreb ręcznych i podobnych wyrobów rymarskich i kaletniczych

C

1520

Produkcja obuwia

C

1622

Produkcja gotowych parkietów podłogowych

C

1629

Produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania

C

1711

Produkcja masy włóknistej

A, C

1712

Produkcja papieru i tektury

A

1724

Produkcja tapet

C

1910

Wytwarzanie i przetwarzanie koksu

A, C

1920

Wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej

A

2012

Produkcja barwników i pigmentów

C

2013

Produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów nieorganicznych

A, C

2014

Produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów organicznych

A, C

2015

Produkcja nawozów i związków azotowych

A, B

2016

Produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych

C

2017

Produkcja kauczuku syntetycznego w formach podstawowych

C

2020

Produkcja pestycydów i pozostałych środków agrochemicznych

C

2042

Produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych

C

2053

Produkcja olejków eterycznych

C

2059

Produkcja pozostałych wyrobów chemicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana

C

2060

Produkcja włókien chemicznych

C

2110

Produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych

C

2120

Produkcja leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych

C

2211

Produkcja opon i dętek z gumy; bieżnikowanie i regenerowanie opon z gumy

C

2219

Produkcja pozostałych wyrobów z gumy

C

2311

Produkcja szkła płaskiego

A

2313

Produkcja szkła gospodarczego

A

2314

Produkcja włókien szklanych

A/C (1)

2319

Produkcja i obróbka pozostałego szkła, włączając szkło techniczne

C

2320

Produkcja wyrobów ogniotrwałych

C

2331

Produkcja ceramicznych kafli i płytek

A, C

2341

Produkcja ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych

C

2342

Produkcja ceramicznych wyrobów sanitarnych

C

2343

Produkcja ceramicznych izolatorów i osłon izolacyjnych

C

2344

Produkcja pozostałych ceramicznych wyrobów technicznych

C

2349

Produkcja pozostałych wyrobów z ceramiki

C

2351

Produkcja cementu

B

2352

Produkcja wapna i gipsu

B

2370

Cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia

C

2391

Produkcja wyrobów ściernych

C

2410

Produkcja surówki żelazostopów, żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych

A

2420

Produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników, ze stali

C

2431

Produkcja prętów ciągnionych na zimno

C

2441

Produkcja metali szlachetnych

C

2442

Produkcja aluminium

A, C

2443

Produkcja ołowiu, cynku i cyny

A

2444

Produkcja miedzi

C

2445

Produkcja pozostałych metali nieżelaznych

C

2446

Przetwarzanie paliw jądrowych

A, C

2540

Produkcja broni i amunicji

C

2571

Produkcja wyrobów nożowniczych i sztućców

C

2572

Produkcja zamków i zawiasów

C

2573

Produkcja narzędzi

C

2594

Produkcja złączy i śrub

C

2599

Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana

C

2611

Produkcja elementów elektronicznych

C

2612

Produkcja elektronicznych obwodów drukowanych

C

2620

Produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych

C

2630

Produkcja sprzętu telekomunikacyjnego

C

2640

Produkcja elektronicznego sprzętu powszechnego użytku

C

2651

Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych

C

2652

Zegary i zegarki

C

2660

Produkcja urządzeń napromieniowujących, sprzętu elektromedycznego i elektro terapeutycznego

C

2670

Produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego

C

2680

Produkcja magnetycznych i optycznych niezapisanych nośników informacji

C

2711

Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów

C

2712

Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej

C

2720

Produkcja baterii i akumulatorów

C

2731

Produkcja kabli światłowodowych

C

2732

Produkcja pozostałych elektronicznych i elektrycznych przewodów i kabli

C

2733

Produkcja sprzętu instalacyjnego

C

2740

Produkcja elektrycznego sprzętu oświetleniowego

C

2751

Produkcja elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego

C

2752

Produkcja nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego

C

2790

Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego

C

2811

Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych

C

2812

Produkcja sprzętu i wyposażenia do napędu hydraulicznego i pneumatycznego

C

2813

Produkcja pozostałych pomp i sprężarek

C

2814

Produkcja pozostałych kurków i zaworów

C

2815

Produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych

C

2821

Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych

C

2822

Produkcja urządzeń dźwigowych i chwytaków

C

2823

Produkcja maszyn i sprzętu biurowego (z wyłączeniem komputerów i urządzeń peryferyjnych)

C

2824

Produkcja narzędzi ręcznych mechanicznych

C

2825

Produkcja przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych

C

2829

Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana

C

2830

Produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa

C

2841

Produkcja maszyn do obróbki metalu

C

2849

Produkcja pozostałych narzędzi mechanicznych

C

2891

Produkcja maszyn dla metalurgii

C

2892

Produkcja maszyn dla górnictwa, kopalnictwa i budownictwa

C

2893

Produkcja maszyn stosowanych w przetwórstwie żywności, tytoniu i produkcji napojów

C

2894

Produkcja maszyn dla przemysłu tekstylnego, odzieżowego i skórzanego

C

2895

Produkcja maszyn dla przemysłu papierniczego

C

2896

Produkcja maszyn do obróbki gumy lub tworzyw sztucznych oraz wytwarzania wyrobów z tych materiałów

C

2899

Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana

C

2910

Produkcja pojazdów samochodowych

C

2931

Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych

C

3011

Produkcja statków i konstrukcji pływających

C

3012

Produkcja łodzi wycieczkowych i sportowych

C

3030

Produkcja statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn

C

3091

Produkcja motocykli

C

3092

Produkcja rowerów i wózków inwalidzkich

C

3099

Produkcja pozostałego sprzętu transportowego, gdzie indziej niesklasyfikowana

C

3109

Produkcja pozostałych mebli

C

3211

Produkcja monet

C

3212

Produkcja wyrobów jubilerskich i podobnych

C

3213

Produkcja sztucznej biżuterii i wyrobów podobnych

C

3220

Produkcja instrumentów muzycznych

C

3230

Produkcja sprzętu sportowego

C

3240

Produkcja gier i zabawek

C

3250

Produkcja urządzeń, instrumentów i wyrobów medycznych i dentystycznych

C

3291

Produkcja mioteł, szczotek i pędzli

C

3299

Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana

C

(1) Sektor „produkcja włókien szklanych” określany jest za pomocą dwóch kodów CPA: „231411 Taśmy przędzy niedoprzędy przędza i nici cięte, z włókien szklanych” i „231412 Arkusze cienkie (woale), taśmy, maty, wojłoki, płyty i pozostałe wyroby z włókien szklanych, z wyłączeniem tkanin”. Oceniony na poziomie NACE-4 sektor nie spełnia kryteriów określonych w art. 10a ust. 15 i 16 dyrektywy 2003/87/WE. Natomiast podsektor 231411 spełnia kryterium określone w art. 10a ust. 16 lit. b), a podsektor 231412 spełnia kryterium określone w art. 10a ust. 15. Ponieważ dwa kody CPA obejmują cały sektor „produkcja włókien szklanych”, w celu ułatwienia odniesienia sektor ten dodaje się do wykazu na poziomie NACE-4.

1.2. Na poziomie CPA lub Prodcom

CPA lub Prodcom

Opis

Spełnione kryteria

081221

Kaolin i pozostałe gliny kaolinowe

C

08122250

Łupki i gliny pospolite, do celów budowlanych (z wyłączeniem bentonitu, gliny ogniotrwałej, iłów porowatych, kaolinu i glin kaolinowych); andaluzyt, cyjanit i sylimanit; mulit; ziemie szamotowe lub dynasowe

C

10311130

Ziemniaki zamrożone, przetworzone lub zakonserwowane, włączając ziemniaki ugotowane lub częściowo ugotowane w oleju, a następnie zamrożone, z wyłączeniem zakonserwowanych octem lub kwasem octowym

A

10311300

Ziemniaki suszone w postaci mąki, mączki, płatków, granulek i kulek

A

10391725

Przecier pomidorowy i pasta, zagęszczone

C

105121

Mleko odtłuszczone w proszku

C

105122

Mleko pełne w proszku

C

105153

Kazeina

C

105154

Laktoza i syrop laktozowy

C

10515530

Serwatka i serwatka zmodyfikowana, w proszku, w granulkach lub w innej stałej postaci, nawet zagęszczona lub zawierająca dodatek środka słodzącego

A, C

108211

Pasta kakaowa, nawet odtłuszczona

C

108212

Masło, tłuszcz i olej kakaowe

C

108213

Proszek kakaowy niesłodzony

C

10891334

Drożdże piekarnicze

C

20111150

Wodór

B

20111160

Azot

B

20111170

Tlen

B

203021

Gotowe pigmenty, środki matujące i farby; szkliste emalie i glazury; pobiałki (masy lejne); ciekłe materiały do nadawania połysku itp.; fryta szklana

C

239914

Grafit sztuczny; grafit koloidalny i półkoloidalny; preparaty na bazie grafitu lub pozostałego węgla w postaci półproduktów

C

23991910

Wełna żużlowa, wełna skalna i podobne wełny mineralne, włącznie z ich mieszaninami, luzem, w arkuszach lub w belach

A

23991920

Wermikulit porowaty, iły porowate, żużel spieniony i podobne porowate materiały mineralne, włącznie z ich mieszaninami

A

25501134

Części z żelaza kutego swobodnie do wałów napędowych, wałów krzywkowych, wałów wykorbionych i do korb itp.

A, C

Kryteria, na podstawie których dany sektor uznaje się za narażony na znaczące ryzyko ucieczki emisji są następujące:

A: kryterium określone w art. 10a ust. 15 dyrektywy 2003/87/WE;

B: kryterium określone w art. 10a ust. 16 dyrektywy 2003/87/WE;

C: kryterium określone w art. 10a ust. 16 lit. b) dyrektywy 2003/87/WE.

2. W OPARCIU O KRYTERIA OKREŚLONE W ART. 10a UST. 17 DYREKTYWY 2003/87/WE

Kod NACE

Opis

1106

Produkcja słodu

1330

Wykończanie wyrobów włókienniczych

2332

Produkcja cegieł, dachówek i materiałów budowlanych, z wypalanej gliny

2362

Produkcja wyrobów budowlanych z gipsu

2451

Odlewnictwo żeliwa

2453

Odlewnictwo metali lekkich

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00