Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 191 str. 1
Wersja archiwalna od 2020-03-31 do 2021-03-20
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 191 str. 1
Wersja archiwalna od 2020-03-31 do 2021-03-20
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 680/2014

z dnia 16 kwietnia 2014 r.

ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2020 r., Nr 96, poz. 1)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (1), w szczególności jego art. 99 ust. 5 akapit czwarty; art. 99 ust. 6 akapit czwarty; art. 101 ust. 4 akapit trzeci; art. 394 ust. 4 akapit trzeci; art. 415 ust. 3 akapit czwarty i art. 430 ust. 2 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Nie naruszając uprawnień właściwych organów, o których mowa w art. 104 ust. 1 lit. j) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE (2), a także mając na celu zwiększenie skuteczności i zmniejszenie obciążenia administracyjnego, należy ustanowić spójne ramy sprawozdawcze na podstawie ujednoliconego zestawu standardów.

(2) Przepisy zawarte w niniejszym rozporządzeniu są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ dotyczą one wymogów w zakresie sprawozdawczości instytucji. Aby zapewnić spójność między tymi przepisami, które powinny wejść w życie jednocześnie, oraz aby ułatwić osobom podlegającym tym obowiązkom całościowy wgląd w te przepisy i łatwy dostęp do nich, wskazane jest włączenie wszystkich powiązanych wykonawczych standardów technicznych, wymaganych na mocy rozporządzenia (UE) nr 575/2013, do jednego rozporządzenia.

(3) Charakter i złożoność działań instytucji takich jak portfel handlowy czy portfel bankowy oraz metody stosowane w zakresie ryzyka kredytowego determinują zakres faktycznych obowiązków sprawozdawczych instytucji. Ponadto, zgodnie z art. 99 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, obciążenie instytucji związane ze sprawozdawczością powinno mieć proporcjonalny charakter i należy wprowadzić ograniczenie częstotliwości przekazywania informacji w ramach niektórych wzorów. Ponadto, aby uwzględnić charakter, skalę i stopień złożoności instytucji, należy wprowadzić progi istotności dla poszczególnych wzorów przed uruchomieniem określonych wymogów w zakresie sprawozdawczości.

(4) W przypadku gdy podstawę wymogów w zakresie sprawozdawczości stanowią progi ilościowe, należy wprowadzić kryteria wejściowe i wyjściowe dla poszczególnych wzorów w celu zapewnienia sprawnego przejścia na wspólną sprawozdawczość nadzorczą.

(5) Instytucje stosujące rok obrotowy niepokrywający się z rokiem kalendarzowym powinny mieć możliwość dostosowania sprawozdawczych dni odniesienia i dni przepływów gotówkowych do potrzeb przekazywania informacji finansowych, aby zmniejszyć obciążenia związane z przygotowywaniem przez takie instytucje sprawozdań finansowych za dwa różne okresy.

(6) Informacje finansowe obejmują informacje dotyczące sytuacji finansowej oraz potencjalnego ryzyka systemowego instytucji. Podstawowe informacje dotyczące sytuacji finansowej uzupełnia się bardziej szczegółowymi zestawieniami, aby zapewnić organom nadzoru informacje na temat rodzajów ryzyka wiążących się z różnymi rodzajami działalności. Instytucje powinny zatem dostarczać bardziej szczegółowe i ujednolicone dane dotyczące w szczególności podziału ekspozycji i finansowania według lokalizacji geograficznej, sektora i znaczących kontrahentów, aby zapewnić organom nadzoru informacje na temat potencjalnych koncentracji i wzrostu ryzyka systemowego.

(7) Aby zapewnić spójność i porównywalność informacji, w przypadku gdy właściwe organy wymagają od instytucji przekazywania informacji na temat funduszy własnych z zastosowaniem międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF) mających zastosowanie na mocy rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (3) oraz rozszerzają ten wymóg w zakresie sprawozdawczości również na przekazywanie informacji finansowych, instytucje powinny przekazywać informacje finansowe w sposób podobny do tego, jaki stosują instytucje przygotowujące swoje skonsolidowane sprawozdania finansowe z zastosowaniem MSSF mających zastosowanie na mocy rozporządzenia (WE) nr 1606/2002.

(8) Podobnie, aby zapewnić spójność i porównywalność informacji, w przypadku gdy właściwe organy wymagają od instytucji stosujących krajowe standardy rachunkowości przekazywania informacji finansowych na mocy art. 99 ust. 6, instytucje te powinny przekazywać informacje finansowe w sposób podobny do tego, jaki stosują instytucje korzystające z MSSF mających zastosowanie na mocy rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 do celów sprawozdawczości dostosowanej w oparciu o krajowe standardy rachunkowości.

(9) Ponieważ istnieje wiele różnych wymogów w zakresie sprawozdawczości na szczeblu krajowym i unijnym do celów innych niż te ustanowione rozporządzeniem (UE) nr 575/2013, takie jak dane statystyczne, dane monetarne, dane dotyczące filaru II, konieczne jest, aby wszelkie przepisy dotyczące wspólnej sprawozdawczości nadzorczej wpisywały się w ogólne ramy sprawozdawcze. Stosowanie jednego rozwiązania informatycznego, które ma zastosowanie do ogólnych ram sprawozdawczych, jest bardziej opłacalne niż opracowywanie różnych rozwiązań informatycznych dla poszczególnych elementów tych ogólnych ram sprawozdawczych. Aby uniknąć konieczności nakładania na instytucje wymogu przekazywania koniecznych informacji za pomocą jednego konkretnego rozwiązania informatycznego przy jednoczesnym stosowaniu innych rozwiązań informatycznych w odniesieniu do pozostałych wymogów w zakresie sprawozdawczości oraz w celu uniknięcia nieuzasadnionych kosztów związanych z wdrażaniem i kosztów operacyjnych, należy opracować model punktów danych oraz określić minimalne wymogi w zakresie szczegółowości, tak aby zapewnić generowanie przez różne istniejące rozwiązania informatyczne danych zharmonizowanych i o dobrej jakości. Ponadto, aby ograniczyć obciążenia instytucji związane ze sprawozdawczością, właściwe organy powinny mieć możliwość – pod warunkiem że wszystkie niezbędne wymogi są spełnione – określania kolejnych wariantów przedstawiania danych i formatów wymiany danych, stosowanych obecnie również do innych celów związanych ze sprawozdawczością. W tym względzie właściwe organy powinny mieć możliwość niewymagania tych punktów danych, które można uzyskać na podstawie innych punktów danych pochodzących z modelu punktów danych lub z punktów danych odnoszących się do informacji, które zostały już zgromadzone przez właściwe organy.

(10) Biorąc pod uwagę fakt, że wymogi w zakresie sprawozdawczości są w niektórych jurysdykcjach nowością, jeżeli chodzi o informacje finansowe oraz wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie płynności, oraz mając na celu zapewnienie instytucjom wystarczającego czasu na wdrożenie tych wymogów w sposób, który pozwoli generować dane charakteryzujące się wysoką jakością, data rozpoczęcia stosowania wspomnianych wymogów w zakresie sprawozdawczości powinna zostać odroczona.

(11) Biorąc pod uwagę, że wspólna sprawozdawczość nadzorcza jest wdrażana w Unii po raz pierwszy i że instytucje muszą dostosować swoje systemy sprawozdawcze i informatyczne do wymogów dotyczących wspólnej sprawozdawczości nadzorczej, w pierwszym roku stosowania wspólnej sprawozdawczości nadzorczej należy przesunąć dni przepływów gotówkowych na potrzeby miesięcznych sprawozdań składanych przez instytucje.

(12) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(13) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, które stanowią podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zwrócił się do Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 (4) o wydanie opinii,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ 1

PRZEDMIOT I ZAKRES

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się jednolite wymogi w odniesieniu do sprawozdawczości nadzorczej wobec właściwych organów w następujących obszarach:

a) wymogi w zakresie funduszy własnych i informacje finansowe zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

b) straty z tytułu udzielonych kredytów zabezpieczonych nieruchomościami zgodnie z art. 101 ust. 4 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

c) duże ekspozycje i inne największe ekspozycje zgodnie z art. 394 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

d) wskaźnik dźwigni zgodnie z art. 430 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

e) wymogi pokrycia wypływów netto oraz wymogi dotyczące stabilnego finansowania netto zgodnie z art. 415 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

f) obciążenie aktywów zgodnie z art. 100 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

g) dodatkowe wskaźniki monitorowania płynności zgodnie z art. 415 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

ROZDZIAŁ 2

SPRAWOZDAWCZE DNI ODNIESIENIA I DNI PRZEPŁYWÓW GOTÓWKOWYCH ORAZ PROGI SPRAWOZDAWCZOŚCI

Artykuł 2

Sprawozdawcze dni odniesienia

1. Instytucje przedstawiają właściwym organom bieżące informacje w następujących sprawozdawczych dniach odniesienia:

a) sprawozdawczość miesięczna: ostatniego dnia każdego miesiąca;

b) sprawozdawczość kwartalna: 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia;

c) sprawozdawczość półroczna: 30 czerwca i 31 grudnia;

d) sprawozdawczość roczna: 31 grudnia.

2. Informacje przedstawiane zgodnie ze wzorami określonymi w załącznikach III i IV stosowanie do instrukcji zawartych w załączniku V, które odnoszą się do określonego okresu, przedstawia się łącznie od pierwszego dnia roku obrotowego do dnia odniesienia.

3. W przypadku gdy przepisy krajowe pozwalają instytucjom na przekazywanie informacji finansowych na podstawie ich roku obrotowego, którego koniec nie pokrywa się z końcem roku kalendarzowego, sprawozdawcze dni odniesienia można odpowiednio dostosować, tak aby informacje finansowe były przekazywane odpowiednio co trzy, sześć lub dwanaście miesięcy, począwszy od końca ich roku obrotowego.

Artykuł 3

Sprawozdawcze dni przepływów gotówkowych

1. Instytucje przedstawiają właściwym organom informacje przed zakończeniem dnia roboczego w następujących dniach przepływów gotówkowych:

a) sprawozdawczość miesięczna – 15 dzień kalendarzowy po sprawozdawczym dniu odniesienia;

b) sprawozdawczość kwartalna – 12 maja, 11 sierpnia, 11 listopada i 11 lutego;

c) sprawozdawczość półroczna – 11 sierpnia i 11 lutego;

d) sprawozdawczość roczna – 11 lutego.

2. Jeżeli dzień przepływów gotówkowych jest świętem państwowym w państwie członkowskim właściwego organu, któremu należy przedstawić sprawozdanie, bądź wypada w sobotę lub niedzielę, dane przekazuje się następnego dnia roboczego.

3. W przypadku gdy instytucje przedstawiają swoje informacje finansowe według dostosowanych sprawozdawczych dni odniesienia na podstawie końca ich roku obrotowego, jak określono w art. 2 ust. 3, dni przepływów gotówkowych również można odpowiednio dostosować, tak aby zachować taki sam okres przepływów gotówkowych, jak wynika z dostosowanego sprawozdawczego dnia odniesienia.

4. Instytucje mogą przekazywać niezweryfikowane dane. Jeżeli zweryfikowane dane różnią się od danych niezweryfikowanych, wówczas zweryfikowane dane przekazuje się bez zbędnej zwłoki. Dane niezweryfikowane są to dane, w odniesieniu do których nie została wydana opinia audytora zewnętrznego, natomiast dane zweryfikowane stanowią dane poddane weryfikacji audytora zewnętrznego, który wydał opinię.

5. Inne korekty do przedstawionych sprawozdań również przekazuje się właściwym organom bez zbędnej zwłoki.

Artykuł 4

Progi sprawozdawczości – kryteria wejściowe i wyjściowe

1. Instytucje rozpoczynają przekazywanie informacji zgodnie z progami, począwszy od kolejnego sprawozdawczego dnia odniesienia, w przypadku gdy przekroczyły próg w dwóch kolejnych sprawozdawczych dniach odniesienia.

2. W przypadku dwóch pierwszych sprawozdawczych dni odniesienia, w których instytucje muszą spełnić wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu, instytucje przedstawiają informacje zgodnie z progami, jeżeli przekroczą odpowiednie progi w tym samym sprawozdawczym dniu odniesienia.

3. Instytucje mogą zaprzestać przekazywania informacji zgodnie z progami, począwszy od kolejnego sprawozdawczego dnia odniesienia, w przypadku gdy nie przekraczały odpowiednich progów w trzech kolejnych sprawozdawczych dniach odniesienia.

ROZDZIAŁ 3

FORMAT I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWOZDAWCZOŚCI DOTYCZĄCEJ FUNDUSZY WŁASNYCH, WYMOGÓW W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH I INFORMACJI FINANSOWYCH

SEKCJA 1

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych oraz wymogów w zakresie funduszy własnych

Artykuł 5

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych i wymogów w zakresie funduszy własnych obowiązujących instytucje na zasadzie indywidualnej, z wyjątkiem firm inwestycyjnych objętych zakresem art. 95 i 96 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

Do celów sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych oraz wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej instytucje przedstawiają wszystkie informacje wymienione w lit. a) i b).

a) Instytucje przedstawiają następujące informacje z częstotliwością kwartalną:

1) informacje dotyczące funduszy własnych i wymogów w zakresie funduszy własnych, jak określono we wzorach 1–5 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 1;

2) informacje na temat ekspozycji na ryzyko kredytowe i ekspozycji na ryzyko kredytowe kontrahenta, w odniesieniu do których zastosowano metodę standardową, jak określono we wzorze 7 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.2;

3) informacje na temat ekspozycji na ryzyko kredytowe i ekspozycji na ryzyko kredytowe kontrahenta, w odniesieniu do których zastosowano metodę wewnętrznej analizy opartej na ratingach, jak określono we wzorze 8 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.3;

4) informacje na temat geograficznego rozkładu ekspozycji według państw, jak również zagregowanych na poziomie łącznym, jak określono we wzorze 9 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.4. W odniesieniu do informacji określonych w szczególności we wzorach 9.1 i 9.2 informacje na temat geograficznego rozkładu ekspozycji według państw zgłasza się w przypadku, gdy zagraniczne ekspozycje pierwotne we wszystkich państwach »zewnętrznych« we wszystkich kategoriach ekspozycji, jak wskazano we wzorze 4 wiersz 850 przedstawionym w załączniku I, wynoszą lub przekraczają 10 % całkowitych krajowych i zagranicznych ekspozycji pierwotnych, jak wskazano we wzorze 4 wiersz 860 przedstawionym w załączniku I. Do tego celu ekspozycje uznaje się za krajowe w przypadku, gdy są to ekspozycje wobec kontrahentów zlokalizowanych w państwie członkowskim, w którym zlokalizowana jest dana instytucja. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

5) informacje na temat ekspozycji kapitałowych, w odniesieniu do których zastosowano metodę wewnętrznej analizy opartej na ratingach, jak określono we wzorze 10 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.5;

6) informacje na temat ryzyka rozrachunku, jak określono we wzorze 11 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.6;

7) [1] (skreślony);

8) [2] informacje na temat ekspozycji sekurytyzacyjnych określonych we wzorze 13.01 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.7;

9) informacje na temat wymogów w zakresie funduszy własnych i strat związanych z ryzykiem operacyjnym, jak określono we wzorze 16 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 4.1;

10) informacje na temat wymogów w zakresie funduszy własnych dotyczących ryzyka rynkowego, jak określono we wzorach 18–24 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 5.1– 5.7;

11) informacje na temat wymogów w zakresie funduszy własnych dotyczących ryzyka związanego z korektą wyceny kredytowej, jak określono we wzorze 25 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 5.8;

12) informacje na temat ostrożnej wyceny określone we wzorze 32 w załączniku I według instrukcji zawartych w załączniku II część II pkt 6, zgodnie z poniższym:

(i) wszystkie instytucje zgłaszają informacje określone we wzorze 32.1 w załączniku I zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 6;

(ii) oprócz informacji, o których mowa w ppkt (i), instytucje, które stosują metodę podstawową na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/101, zgłaszają również informacje określone we wzorze 32.2 w załączniku I zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 6;

(iii) oprócz informacji, o których mowa w ppkt (i) i (ii), instytucje, które stosują metodę podstawową na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/101 i które przekraczają próg, o którym mowa w art. 4 ust. 1 tego rozporządzenia na swoim odnośnym poziomie sprawozdawczym, zgłaszają również informacje określone we wzorach 32.3 i 32.4 w załączniku I zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 6.

Do celów lit. a) pkt 12 nie stosuje się kryteriów wejściowych i wyjściowych określonych w art. 4.

b) instytucje przedstawiają następujące informacje z częstotliwością półroczną:

1) [3] informacje na temat wszystkich ekspozycji sekurytyzacyjnych określonych we wzorach 14 i 14.01 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.9;

Instytucje są zwolnione z obowiązku przedstawiania tych szczegółowych informacji na temat sekurytyzacji, jeżeli stanowią one część grupy w tym samym państwie, w którym podlegają wymogom w zakresie funduszy własnych;

2) informacje na temat istotnych strat wynikłych ze zdarzeń ryzyka operacyjnego w następujący sposób:

a) instytucje, które obliczają wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do ryzyka operacyjnego zgodnie z częścią 3 tytuł III rozdział 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, przedstawiają te informacje w sposób określony we wzorach 17.01 i 17.02 zawartych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 4.2;

b) instytucje, które obliczają wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do ryzyka operacyjnego zgodnie z częścią 3 tytuł III rozdział 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 i które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów, przedstawiają te informacje w sposób określony we wzorach 17.01 i 17.02 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 4.2:

(i) stosunek indywidualnej sumy bilansowej danej instytucji do łącznej wartości indywidualnych sum bilansowych wszystkich instytucji w tym samym państwie członkowskim wynosi co najmniej 1 %, przy czym wartości sum bilansowych opierają się na danych liczbowych na koniec roku za rok wcześniejszy niż rok poprzedzający sprawozdawczy dzień odniesienia;

(ii) całkowita wartość aktywów instytucji przekracza 30 mld EUR;

(iii) całkowita wartość aktywów instytucji przekracza 5 mld EUR oraz 20 % PKB państwa członkowskiego jej siedziby;

(iv) instytucja jest jedną z trzech największych instytucji z siedzibą w danym państwie członkowskim pod względem całkowitej wartości aktywów;

(v) instytucja jest jednostką dominującą w stosunku do jednostek zależnych, które są instytucjami kredytowymi z siedzibą w co najmniej dwóch państwach członkowskich innych niż państwo członkowskie, w którym instytucja dominująca uzyskała zezwolenie, oraz spełnione są oba następujące warunki:

— wartość skonsolidowanych aktywów ogółem instytucji przekracza 5 mld EUR,

— ponad 20 % skonsolidowanych aktywów ogółem instytucji, zgodnie z definicją we wzorze 1.1 w – stosownie do przypadku – załączniku III lub IV, lub skonsolidowanych całkowitych zobowiązań instytucji, zgodnie z definicją we wzorze 1.2 w – stosownie do przypadku – załączniku III lub IV, odnosi się do działalności związanej z kontrahentami zlokalizowanymi w państwie członkowskim innym niż to, w którym instytucja dominująca uzyskała zezwolenie;

c) instytucje, które obliczają wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do ryzyka operacyjnego zgodnie z częścią 3 tytuł III rozdział 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 i które nie spełniają żadnego z warunków określonych w lit. b), przedstawiają informacje określone w ppkt (i) oraz (ii) poniżej zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 4.2:

(i) informacje określone dla kolumny 080 we wzorze 17.01 w załączniku I dla następujących wierszy:

— liczba zdarzeń (nowe zdarzenia) (wiersz 910),

— kwota strat brutto (nowe zdarzenia) (wiersz 920),

— liczba zdarzeń objętych korektami strat (wiersz 930),

— korekty strat dotyczące poprzednich okresów sprawozdawczych (wiersz 940),

— maksymalna pojedyncza strata (wiersz 950),

— suma pięciu największych strat (wiersz 960),

— całkowite bezpośrednio odzyskane należności (z wyłączeniem należności odzyskanych z ubezpieczenia i innych mechanizmów transferu ryzyka) (wiersz 970),

— całkowite należności odzyskane z ubezpieczenia i innych mechanizmów transferu ryzyka (wiersz 980);

(ii) informacje określone we wzorze 17.02 w załączniku I;

d) instytucje, o których mowa w lit. c), mogą przedstawić pełny zestaw informacji określonych we wzorach 17.01 i 17.02 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 4.2;

e) instytucje, które obliczają wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do ryzyka operacyjnego zgodnie z częścią 3 tytuł III rozdział 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 i które spełniają co najmniej jeden z warunków określonych w lit. b) ppkt (ii)–(v), przedstawiają te informacje w sposób określony we wzorach 17.01 i 17.02 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 4.2;

f) instytucje, które obliczają wymogi w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do ryzyka operacyjnego zgodnie z częścią 3 tytuł III rozdział 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 i które nie spełniają żadnego z warunków określonych w lit. b) ppkt (ii)–(v), mogą przedstawić informacje określone we wzorach 17.01 i 17.02 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 4.2;

g) stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4.

3) informacje na temat ekspozycji względem państw w następujący sposób:

a) instytucje przedstawiają informacje określone we wzorze 33 w załączniku I zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 7, w przypadku gdy całkowita wartość bilansowa aktywów finansowych dla sektora kontrahenta „Sektor instytucji rządowych i samorządowych” wynosi co najmniej 1 % sumy całkowitej wartości bilansowej dla pozycji „Dłużne papiery wartościowe oraz Kredyty i zaliczki”. Do celów określenia tych wartości bilansowych instytucje stosują, stosownie do przypadku, definicje wykorzystywane we wzorach 4.1–4.4.1 w załączniku III lub wzorach 4.1–4.4.1 i 4.6–4.10 w załączniku IV;

b) instytucje, które spełniają kryterium, o którym mowa w lit. a), w przypadku gdy wartość zgłoszona dla ekspozycji krajowych z tytułu aktywów finansowych niebędących instrumentami pochodnymi zgodnie z definicją w wierszu 010, kolumna 010 we wzorze 33 w załączniku I wynosi mniej niż 90 % wartości zgłoszonej dla ekspozycji krajowych i zagranicznych dla tego samego punktu danych, przedstawiają informacje określone we wzorze 33 w załączniku I zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 7 zagregowane na poziomie łącznym oraz na poziomie każdego pojedynczego kraju, wobec którego instytucje posiadają ekspozycje;

c) instytucje, które spełniają kryterium, o którym mowa w lit. a), ale nie spełniają kryterium, o którym mowa w lit. b), przedstawiają informacje określone we wzorze 33 w załączniku I zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 7 z ekspozycjami zagregowanymi na poziomie łącznym oraz na poziomie krajowym;

d) stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4.

Artykuł 6

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych i wymogów w zakresie funduszy własnych na zasadzie skonsolidowanej, z wyjątkiem grup składających się wyłącznie z firm inwestycyjnych, objętych zakresem art. 95 i 96 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

Do celów sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych oraz wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie skonsolidowanej instytucje w państwie członkowskim przedstawiają:

a) informacje określone w art. 5 z częstotliwością określoną w tym artykule, lecz na zasadzie skonsolidowanej;

b) informacje określone we wzorze 6 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 2 w odniesieniu do podmiotów objętych zakresem konsolidacji – z częstotliwością półroczną.

Artykuł 7

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych i wymogów w zakresie funduszy własnych obowiązujących firmy inwestycyjne objęte zakresem art. 95 i 96 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej

1. Do celów sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych oraz wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej firmy inwestycyjne objęte zakresem art. 95 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 przedstawiają informacje określone we wzorach 1–5 przedstawionych w załączniku I zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 1, z częstotliwością kwartalną.

2. Do celów sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych oraz wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej firmy inwestycyjne objęte zakresem art. 96 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 przedstawiają informacje określone w art. 5 lit. a) i lit. b) pkt 1 z częstotliwością określoną w tym artykule.

Artykuł 8

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych i wymogów w zakresie funduszy własnych obowiązujących grupy składające się wyłącznie z firm inwestycyjnych objętych zakresem art. 95 i 96 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie skonsolidowanej

1. Do celów sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych oraz wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie skonsolidowanej firmy inwestycyjne, które należą do grup składających się wyłącznie z firm inwestycyjnych objętych zakresem art. 95 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, przedstawiają następujące informacje na zasadzie skonsolidowanej:

a) informacje na temat funduszy własnych i wymogów w zakresie funduszy własnych, jak określono we wzorach 1–5 przedstawionych w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 1, z częstotliwością kwartalną;

b) informacje na temat funduszy własnych i wymogów w zakresie funduszy własnych w odniesieniu do podmiotów objętych zakresem konsolidacji, jak określono we wzorze 6 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 2, z częstotliwością półroczną.

2. Do celów sprawozdawczości dotyczącej funduszy własnych oraz wymogów w zakresie funduszy własnych zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie skonsolidowanej firmy inwestycyjne, które należą do grup składających się wyłącznie z firm inwestycyjnych objętych zakresem zarówno art. 95, jak i art. 96, jak również do grup składających się wyłącznie z firm inwestycyjnych objętych zakresem art. 96 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, przedstawiają następujące informacje na zasadzie skonsolidowanej:

a) informacje określone w art. 5 lit. a) i lit. b) pkt 1 z częstotliwością określoną w tym artykule;

b) informacje dotyczące podmiotów objętych zakresem konsolidacji, jak określono we wzorze 6 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 2, z częstotliwością półroczną.

SEKCJA 2

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej informacji finansowych na zasadzie skonsolidowanej

Artykuł 9

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej informacji finansowych w odniesieniu do instytucji objętych zakresem art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 i innych instytucji kredytowych stosujących rozporządzenie (WE) nr 1606/2002 na zasadzie skonsolidowanej

1. Do celów sprawozdawczości finansowej zgodnie z art. 99 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie skonsolidowanej instytucje ustanowione w państwie członkowskim przedstawiają informacje określone w załączniku III na zasadzie skonsolidowanej, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku V, a informacje określone w załączniku VIII – na zasadzie skonsolidowanej, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku IX.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się zgodnie z następującymi specyfikacjami:

a) informacje określone w załączniku III część 1 – z częstotliwością kwartalną;

b) informacje określone w załączniku III część 3 – z częstotliwością półroczną;

c) [4] informacje określone w załączniku III część 4, z wyjątkiem informacji określonych we wzorze 47, z częstotliwością roczną;

d) informacje określone we wzorze 20 przedstawionym w załączniku III część 2 – z częstotliwością kwartalną, w przypadku gdy instytucja przekracza próg określony w art. 5 lit. a) pkt 4 zdanie drugie. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

e) informacje określone we wzorze 21 przedstawionym w załączniku III część 2, w przypadku gdy nieruchomości inwestycyjne i rzeczowe aktywa trwałe objęte leasingiem operacyjnym wynoszą lub przekraczają 10 % całkowitej wartości nieruchomości inwestycyjnych i rzeczowych aktywów trwałych podanej we wzorze 1.1 w załączniku III część 1 — z częstotliwością kwartalną. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

f) informacje określone we wzorze 22 w załączniku III część 2, w przypadku gdy wynik z tytułu opłat i prowizji wynosi lub przekracza 10 % sumy wyniku z tytułu opłat i prowizji i wyniku z tytułu odsetek, jak zgłoszono we wzorze 2 w załączniku III część 1 – z częstotliwością kwartalną. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

g) informacje określone w załączniku VIII w odniesieniu do ekspozycji, których wartość wynosi lub przekracza 300 mln EUR, ale jest mniejsza niż 10 % uznanego kapitału instytucji – z częstotliwością kwartalną;

h) [5] z częstotliwością kwartalną – informacje określone we wzorach 23–26 w załączniku III część 2, jeżeli spełnione są oba następujące warunki:

(i) instytucja nie jest małą instytucją o niezłożonej strukturze zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 pkt 145 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

(ii) stosunek wartości bilansowej brutto nieobsługiwanych kredytów i zaliczek instytucji do całkowitej wartości bilansowej brutto kredytów i zaliczek objętych kategorią ekspozycji nieobsługiwanych określoną w części 2 sekcja 17 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia wynosi co najmniej 5 %. Do celów niniejszego podpunktu współczynnik ten nie obejmuje kredytów i zaliczek zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, środków pieniężnych w bankach centralnych i innych depozytów płatnych na żądanie zarówno w liczniku, jak i w mianowniku.

Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

i) [6] z częstotliwością roczną – informacje określone we wzorze 47 w załączniku III część 4, jeżeli spełnione są oba warunki, o których mowa w lit. h) ppkt (i) oraz (ii) niniejszego ustępu. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4.

Artykuł 10

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej informacji finansowych w odniesieniu do instytucji kredytowych stosujących rozporządzenie (WE) nr 1606/2002 na zasadzie skonsolidowanej, na mocy art. 99 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

W przypadku gdy właściwy organ rozszerzył zakres wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej informacji finansowych na zasadzie skonsolidowanej na instytucje w państwie członkowskim, zgodnie z art. 99 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, instytucje te przedstawiają informacje finansowe zgodnie z art. 9.

Artykuł 11

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej informacji finansowych w odniesieniu do instytucji stosujących krajowe standardy rachunkowości opracowane na podstawie dyrektywy 86/635/EWG na zasadzie skonsolidowanej

1. W przypadku gdy właściwy organ rozszerzył zakres wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej informacji finansowych na zasadzie skonsolidowanej na instytucje mające siedzibę w państwie członkowskim zgodnie z art. 99 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, instytucje przedstawiają informacje określone w załączniku IV na zasadzie skonsolidowanej, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku V, a informacje określone w załączniku VIII – na zasadzie skonsolidowanej, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku IX.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się zgodnie z następującymi specyfikacjami:

a) informacje określone w załączniku IV część 1 – z częstotliwością kwartalną;

b) informacje określone w załączniku IV część 3 – z częstotliwością półroczną;

c) [7] informacje określone w załączniku IV część 4, z wyjątkiem informacji określonych we wzorze 47, z częstotliwością roczną;

d) informacje określone we wzorze 20 przedstawionym w załączniku IV część 2 – z częstotliwością kwartalną w sposób określony w art. 5 lit. a) pkt 4. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

e) informacje określone we wzorze 21 przedstawionym w załączniku IV część 2, w przypadku gdy nieruchomości inwestycyjne i rzeczowe aktywa trwałe objęte leasingiem operacyjnym wynoszą lub przekraczają 10 % całkowitej wartości nieruchomości inwestycyjnych i rzeczowych aktywów trwałych, jak zgłoszono we wzorze 1.1 przedstawionym w załączniku IV część 1 — z częstotliwością kwartalną. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

f) informacje określone we wzorze 22 przedstawionym w załączniku IV część 2, w przypadku gdy wynik z tytułu opłat i prowizji wynosi lub przekracza 10 % sumy wyniku z tytułu opłat i prowizji i wyniku z tytułu odsetek, jak zgłoszono we wzorze 2 przedstawionym w załączniku IV część 1 – z częstotliwością kwartalną. Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

g) informacje określone w załączniku VIII w odniesieniu do ekspozycji, których wartość wynosi lub przekracza 300 mln EUR, ale jest mniejsza niż 10 % uznanego kapitału instytucji – z częstotliwością kwartalną;

h) [8] z częstotliwością kwartalną – informacje określone we wzorach 23–26 w załączniku IV część 2, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 9 ust. 2 lit. h) ppkt (i) oraz (ii). Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4;

(i) [9] z częstotliwością roczną – informacje określone we wzorze 47 w załączniku IV część 4, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 9 ust. 2 lit. h) ppkt (i) oraz (ii). Stosuje się kryteria wejściowe i wyjściowe, o których mowa w art. 4.

ROZDZIAŁ 4

FORMAT I CZĘSTOTLIWOŚĆ SZCZEGÓŁOWYCH OBOWIĄZKÓW SPRAWOZDAWCZYCH DOTYCZĄCYCH STRAT Z TYTUŁU UDZIELONYCH KREDYTÓW ZABEZPIECZONYCH NIERUCHOMOŚCIAMI ZGODNIE Z ART. 101 ROZPORZĄDZENIA (UE) NR 575/2013

Artykuł 12

1. Instytucje przedstawiają informacje określone w załączniku VI zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku VII na zasadzie skonsolidowanej, z częstotliwością półroczną.

2. Instytucje przedstawiają informacje określone w załączniku VI zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku VII na zasadzie indywidualnej, z częstotliwością półroczną.

3. Oddziały znajdujące się w innym państwie członkowskim również przedstawiają właściwemu organowi przyjmującego państwa członkowskiego informacje dotyczące danego oddziału określone w załączniku VI zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku VII, z częstotliwością półroczną.

ROZDZIAŁ 5

FORMAT I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWOZDAWCZOŚCI DOTYCZĄCEJ DUŻYCH EKSPOZYCJI NA ZASADZIE INDYWIDUALNEJ I SKONSOLIDOWANEJ

Artykuł 13

1. Do celów sprawozdawczości dotyczącej dużych ekspozycji wobec klientów i grup powiązanych klientów zgodnie z art. 394 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej instytucje przedstawiają informacje określone w załączniku VIII zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku IX, z częstotliwością kwartalną.

2. Do celów sprawozdawczości dotyczącej dwudziestu największych ekspozycji wobec klientów i grup powiązanych klientów zgodnie z art. 394 ust. 1 ostatnie zdanie rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie skonsolidowanej instytucje, które są objęte przepisami części trzeciej tytuł II rozdział 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, przedstawiają informacje określone w załączniku VIII zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku IX, z częstotliwością kwartalną.

3. Do celów sprawozdawczości dotyczącej dziesięciu największych ekspozycji wobec instytucji, jak również dziesięciu największych ekspozycji wobec nieregulowanych podmiotów finansowych zgodnie z art. 394 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie skonsolidowanej instytucje przedstawiają informacje określone w załączniku VIII zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku IX, z częstotliwością kwartalną.

ROZDZIAŁ 6

FORMAT I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWOZDAWCZOŚCI DOTYCZĄCEJ WSKAŹNIKA DŹWIGNI NA ZASADZIE INDYWIDUALNEJ I SKONSOLIDOWANEJ

Artykuł 14

1. Do celów sprawozdawczości dotyczącej wskaźnika dźwigni zgodnie z art. 430 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej, instytucje przedstawiają informacje, o których mowa w załączniku X, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XI, z częstotliwością kwartalną.

2. Przekazywanie tych danych opiera się na metodyce stosowanej do obliczania wskaźnika dźwigni jako wskaźnika dźwigni na koniec kwartału.

3. Instytucje są zobowiązane do przekazywania informacji, o których mowa w załączniku XI część II pkt 14, w kolejnym okresie sprawozdawczym, jeżeli spełniony zostanie jeden z poniższych warunków:

a) udział instrumentów pochodnych, o których mowa w załączniku XI część II pkt 7, przekracza 1,5 %;

b) udział instrumentów pochodnych, o których mowa w załączniku XI część II pkt 7, przekracza 2,0 %.

Stosuje się kryteria wejściowe określone w art. 4, z wyjątkiem sytuacji opisanej w niniejszym ustępie akapit pierwszy lit. b), kiedy to instytucje rozpoczynają przekazywanie informacji, począwszy od kolejnego sprawozdawczego dnia odniesienia, jeżeli przekroczyły odpowiedni mający zastosowanie próg sprawozdawczości w odniesieniu do jednego takiego dnia.

4. Instytucje, w przypadku których całkowita wartość referencyjna instrumentów pochodnych, o których mowa w załączniku XI część II pkt 9, przekracza kwotę 10 mld EUR, przedstawiają informacje, o których mowa w załączniku XI część II pkt 14, niezależnie od tego, czy ich udział instrumentów pochodnych spełnia warunki określone w pkt 3.

Kryteria wejściowe określone w art. 4 nie mają zastosowania. Instytucje rozpoczynają przekazywanie informacji, począwszy od kolejnego sprawozdawczego dnia odniesienia, jeżeli przekroczyły odpowiedni mający zastosowanie próg sprawozdawczości w odniesieniu do jednego takiego dnia.

5. Instytucje są zobowiązane do przekazywania informacji, o których mowa w załączniku XI część II pkt 15, w kolejnym okresie sprawozdawczym, jeżeli spełniony zostanie jeden z poniższych warunków:

a) wolumen instrumentów pochodnych, o których mowa w załączniku XI część II pkt 10, przekracza 300 mln EUR;

b) wolumen instrumentów pochodnych, o których mowa w załączniku XI część II pkt 10, przekracza 500 mln EUR.

Stosuje się kryteria wejściowe określone w art. 4, z wyjątkiem sytuacji opisanej w lit. b), kiedy to instytucje rozpoczynają przekazywanie informacji, począwszy od kolejnego sprawozdawczego dnia odniesienia, jeżeli przekroczyły odpowiedni mający zastosowanie próg sprawozdawczości w odniesieniu do jednego takiego dnia.

6. (skreślony).

ROZDZIAŁ 7

FORMAT I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWOZDAWCZOŚCI W ZAKRESIE PŁYNNOŚCI ORAZ STABILNEGO FINANSOWANIA NA ZASADZIE INDYWIDUALNEJ I SKONSOLIDOWANEJ

Artykuł 15

Format i częstotliwość sprawozdawczości w zakresie wymogu pokrycia wypływów netto

1. Format i częstotliwość sprawozdawczości w zakresie wymogu pokrycia wypływów netto 1. Do celów sprawozdawczości w zakresie wymogu pokrycia wypływów netto zgodnie z art. 415 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej instytucje przedstawiają następujące informacje:

a) instytucje kredytowe przedstawiają informacje określone w załączniku XXIV zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XXV z częstotliwością miesięczną;

b) wszystkie pozostałe instytucje poza instytucjami wskazanymi w lit. a) przedstawiają informacje określone w załączniku XII zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XIII z częstotliwością miesięczną.

2. W informacjach określonych w załącznikach XII i XXIV uwzględnia się informacje przedstawiane zgodnie ze sprawozdawczym dniem odniesienia oraz informacje dotyczące przepływów gotówkowych instytucji w ciągu kolejnych 30 dni kalendarzowych.

Artykuł 16

Format i częstotliwość sprawozdawczości w zakresie stabilnego finansowania

Do celów sprawozdawczości w zakresie stabilnego finansowania zgodnie z art. 415 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej instytucje przedstawiają informacje określone w załączniku XII zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XIII, z częstotliwością kwartalną.

ROZDZIAŁ 7a

FORMAT I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWOZDAWCZOŚCI DOTYCZĄCEJ OBCIĄŻENIA AKTYWÓW NA ZASADZIE INDYWIDUALNEJ I SKONSOLIDOWANEJ

Artykuł 16a

Format i częstotliwość sprawozdawczości dotyczącej obciążenia aktywów na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej

1. Do celów sprawozdawczości dotyczącej obciążenia aktywów zgodnie z art. 100 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej instytucje przedstawiają informacje określone w załączniku XVI do niniejszego rozporządzenia zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XVII do niniejszego rozporządzenia.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się zgodnie z następującymi specyfikacjami:

a) informacje określone w załączniku XVI części A, B i D są przekazywane z częstotliwością kwartalną;

b) informacje określone w załączniku XVI część C są przekazywane z częstotliwością roczną;

c) informacje określone w załączniku XVI część E są przekazywane z częstotliwością półroczną.

3. Instytucje nie są zobowiązane do przekazywania informacji określonych w załączniku XVI części B, C lub E, jeżeli spełnione są wszystkie następujące warunki:

a) całkowita kwota aktywów instytucji obliczona zgodnie z załącznikiem XVII pkt 1.6 ppkt 10 jest mniejsza niż 30 mld EUR;

b) poziom obciążenia aktywów instytucji obliczony zgodnie z załącznikiem XVII pkt 1.6 ppkt 9 jest mniejszy niż 15 %.

4. Instytucje są zobowiązane do przekazywania informacji określonych w załączniku XVI część D jedynie wówczas, gdy emitują one obligacje, o których mowa w art. 52 ust. 4 akapit pierwszy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE. (5)

ROZDZIAŁ 7b

FORMAT I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWOZDAWCZOŚCI W ZAKRESIE DODATKOWYCH WSKAŹNIKÓW MONITOROWANIA PŁYNNOŚCI NA ZASADZIE INDYWIDUALNEJ I SKONSOLIDOWANEJ

Artykuł 16b

1. Do celów sprawozdawczości w zakresie dodatkowych wskaźników monitorowania płynności zgodnie z art. 415 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013 na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej instytucje przedstawiają z częstotliwością miesięczną wszystkie następujące informacje:

a) informacje określone w załączniku XVIII zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XIX;

b) informacje określone w załączniku XX zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XXI.;

c) informacje określone w załączniku XXII zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku XXIII.

2. Na zasadzie odstępstwa od przepisów ust. 1 instytucja może przekazywać informacje dotyczące dodatkowych wskaźników monitorowania płynności z częstotliwością kwartalną, jeżeli spełnione są wszystkie następujące warunki:

a) instytucja nie stanowi części grupy obejmującej instytucje kredytowe, firmy inwestycyjne lub instytucje finansowe, których jednostki zależne lub instytucje dominujące mają siedzibę w jurysdykcji innej niż jurysdykcja siedziby danej instytucji;

b) stosunek indywidualnej sumy bilansowej danej instytucji do łącznej wartości indywidualnych sum bilansowych wszystkich instytucji w danym państwie członkowskim jest niższy niż 1 % przez dwa kolejne lata poprzedzające dany rok sprawozdawczy;

c) wartość aktywów ogółem instytucji, obliczona zgodnie z dyrektywą Rady 86/635/EWG (6), wynosi mniej niż 30 mld EUR.

Do celów lit. b) wartości sum bilansowych na potrzeby obliczenia wspomnianego stosunku opierają się na zweryfikowanych przez biegłego rewidenta danych liczbowych na koniec roku za rok wcześniejszy niż rok poprzedzający sprawozdawczy dzień odniesienia.

3. Do celów obowiązków określonych w ust. 1 i 2 pierwszym miesiącem, za który należy przekazać informacje dotyczące dodatkowych wskaźników monitorowania płynności, jest kwiecień 2016 r.

ROZDZIAŁ 8

ROZWIĄZANIA INFORMATYCZNE NA POTRZEBY PRZEDSTAWIANIA DANYCH WŁAŚCIWYM ORGANOM PRZEZ INSTYTUCJE

Artykuł 17

1. Instytucje przedstawiają informacje, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, w formatach wymiany i przedstawiania danych określonych przez właściwe organy, z uwzględnieniem definicji punktu danych podanych w jednolitym modelu punktów danych, o którym mowa w załączniku XIV, oraz zasad walidacji, o których mowa w załączniku XV, a także następujących specyfikacji:

a) w przedstawianych danych nie uwzględnia się danych, które nie są wymagane lub nie mają zastosowania;

b) wartości numeryczne przedstawia się jako dane faktyczne w następujący sposób:

(i) punkty danych obejmujące rodzaj danych „monetarne” przedstawia się z zastosowaniem minimalnej dokładności odpowiadającej tysiącowi jednostek;

(ii) punkty danych obejmujące rodzaj danych „procentowe” wyraża się zgodnie z jednostką, z zastosowaniem minimalnej dokładności odpowiadającej czwartemu miejscu po przecinku;

(iii) punkty danych obejmujące rodzaj danych „liczby całkowite” przedstawia się bez miejsc po przecinku oraz z dokładnością odpowiadającą jednostkom.

2. Dane przedstawiane przez instytucje są powiązane z następującymi informacjami:

a) sprawozdawczym dniem odniesienia oraz okresem sprawozdawczym;

b) walutą sprawozdawczą;

c) standardem rachunkowości;

d) identyfikatorem instytucji sprawozdającej;

e) poziomem stosowania wymogów na zasadzie indywidualnej lub skonsolidowanej.

ROZDZIAŁ 9

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

Artykuł 18

Okres przejściowy

Za dzień przepływów gotówkowych dla danych z kwartalną częstotliwością sprawozdawczości powiązaną ze sprawozdawczym dniem odniesienia wyznaczonym na dzień 31 marca 2014 r. dla informacji podlegających przekazywaniu uznaje się najpóźniej dzień 30 czerwca 2014 r.

Na zasadzie odstępstwa od przepisów art. 3 ust. 1 lit. a) w odniesieniu do okresu od dnia 31 marca 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2014 r. za sprawozdawczy dzień przepływów gotówkowych powiązany ze sprawozdawczością miesięczną uznaje się dzień 30 czerwca 2014 r.

Na zasadzie odstępstwa od przepisów art. 3 ust. 1 lit. a) w odniesieniu do okresu od dnia 31 maja 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. za sprawozdawczy dzień przepływów gotówkowych powiązany ze sprawozdawczością miesięczną uznaje się trzydziesty dzień kalendarzowy po sprawozdawczym dniu odniesienia.

W odniesieniu do informacji podlegających przekazaniu zgodnie z art. 16a pierwszy sprawozdawczy dzień odniesienia przypada w dniu 31 grudnia 2014 r.

Nie naruszając przepisów art. 2, pierwszy dzień przepływów gotówkowych na potrzeby wzorów 18 i 19 określonych w załączniku III przypada na dzień 31 grudnia 2014 r. Wiersze i kolumny we wzorach 6, 9.1, 20.4, 20.5 i 20.7 w załączniku III odnoszące się do ekspozycji wstrzymanych i ekspozycji zagrożonych są wypełniane na dzień przepływów gotówkowych przypadający dnia 31 grudnia 2014 r.

Na zasadzie odstępstwa od przepisów art. 3 ust. 1 lit. a), w odniesieniu do miesięcy od kwietnia 2016 r. do października 2016 r. włącznie, za sprawozdawczy dzień przepływów gotówkowych powiązany ze sprawozdawczością miesięczną w zakresie dodatkowych wskaźników monitorowania płynności uznaje się trzydziesty dzień kalendarzowy po sprawozdawczym dniu odniesienia.

Na zasadzie odstępstwa od przepisów art. 3 ust. 1 lit. a) w okresie od dnia 10 września 2016 r. do dnia 10 marca 2017 r. za sprawozdawczy dzień przepływów gotówkowych powiązany ze sprawozdawczością miesięczną dotyczącą wskaźnika pokrycia wypływów netto dla instytucji kredytowych uznaje się trzydziesty dzień kalendarzowy po sprawozdawczym dniu odniesienia.

Artykuł 19

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.

Artykuły 9, 10 i 11 stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.

Artykuł 15 stosuje się od dnia 1 marca 2014 r.

Artykuł 16a stosuje się od dnia 1 grudnia 2014 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 kwietnia 2014 r.


(1) Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.

(2) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).

(3) Rozporządzenie (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz.U. L 243 z 11.9.2002, s. 1).

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

(5) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32).

(6) Dyrektywa Rady 86/635/EWG z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych banków i innych instytucji finansowych (Dz.U. L 372 z 31.12.1986, s. 1).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK I

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH ORAZ WYMOGÓW W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH [10]

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK II

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH ORAZ WYMOGÓW W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH [11]

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK III

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE INFORMACJI FINANSOWYCH ZGODNIE Z MSSF [12]

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK IV

SPRAWOZDAWCZOŚĆ DOTYCZĄCA INFORMACJI FINANSOWYCH ZGODNIE Z KRAJOWYMI STANDARDAMI RACHUNKOWOŚCI [13]

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK V

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE INFORMACJI FINANSOWYCH [14]

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK VI

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK VII

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE SPRAWOZDAWCZOŚCI W ZAKRESIE STRAT Z TYTUŁU UDZIELONYCH KREDYTÓW ZABEZPIECZONYCH NIERUCHOMOŚCIAMI

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK VIII

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK IX

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE SPRAWOZDAWCZOŚCI W ZAKRESIE DUŻYCH EKSPOZYCJI ORAZ RYZYKA KONCENTRACJI

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK X

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE DŹWIGNI FINANSOWEJ

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XI

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE DŹWIGNI FINANSOWEJ

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XII

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XIII

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XIV

JEDNOLITY MODEL PUNKTÓW DANYCH

Wszystkie pozycje danych określone w załącznikach do niniejszego rozporządzenia są przekształcane w jednolity model punktów danych, który stanowi podstawę jednolitych systemów informatycznych instytucji i właściwych organów.

Jednolity model punktów danych spełnia następujące kryteria:

a) stanowi uporządkowane przedstawienie wszystkich pozycji danych określonych w załącznikach I, III, IV, VI, VIII, X, XII i XVI;

b) identyfikuje wszystkie koncepcje biznesowe określone w załącznikach I–XIII, XVI i XVII;

c) zawiera słownik danych określający nazwy tabel, nazwy rzędnych, nazwy osi, nazwy domen, nazwy wymiarów i nazwy członków;

d) zawiera metryki określające właściwość lub ilość punktów danych;

e) zawiera definicje punktów danych wyrażone jako kombinacje charakterystycznych cech, które jednoznacznie identyfikują dany koncept finansowy;

f) zawiera wszystkie odpowiednie specyfikacje techniczne konieczne do opracowywania sprawozdawczych narzędzi informatycznych zapewniających jednolite dane nadzorcze.

ZAŁĄCZNIK XV

ZASADY WALIDACJI

Pozycje danych określone w załącznikach do niniejszego rozporządzenia podlegają zasadom walidacji zapewniającym jakość i spójność danych.

Zasady walidacji spełniają następujące kryteria:

a) definiują związki logiczne pomiędzy odpowiednimi punktami danych;

b) zawierają filtry i warunki wstępne definiujące zbiór danych, do którego ma zastosowanie zasada walidacji;

c) sprawdzają spójność zgłaszanych danych;

d) sprawdzają dokładność zgłaszanych danych;

e) ustanawiają wartości domyślne, które są stosowane w przypadku niezgłoszenia odpowiedniej informacji.

ZAŁĄCZNIK XVI

WZORY NA POTRZEBY SPRAWOZDAWCZOŚCI OBCIĄŻENIA AKTYWÓW

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XVII

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE OBCIĄŻENIA AKTYWÓW

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK XVIII

DODATKOWE WSKAŹNIKI MONITOROWANIA PŁYNNOŚCI ZGODNIE Z ART. 415 UST. 3 LIT. b) ROZPORZĄDZENIA (UE) NR 575/2013 [15]

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK XIX

INSTRUKCJE WYPEŁNIANIA FORMULARZY DOTYCZĄCYCH DODATKOWYCH NARZĘDZI MONITOROWANIA UJĘTYCH W ZAŁĄCZNIKU XVIII [16]

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XX

DODATKOWE WSKAŹNIKI MONITOROWANIA PŁYNNOŚCI ZGODNIE Z ART. 415 UST. 3 LIT. b) ROZPORZĄDZENIA (UE) NR 575/2013

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XXI

INSTRUKCJE WYPEŁNIANIA FORMULARZA DOTYCZĄCEGO KONCENTRACJI ZDOLNOŚCI RÓWNOWAŻENIA PŁYNNOŚCI (C 71.00) UJĘTEGO W ZAŁĄCZNIKU XXII

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XXII

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE DODATKOWYCH WSKAŹNIKÓW MONITOROWANIA DLA TERMINÓW ZAPADALNOŚCI

Dokument w formacie PDF

ZAŁĄCZNIK XXIII

INSTRUKCJE WYPEŁNIANIA FORMULARZA DOTYCZĄCEGO NIEDOPASOWANIA TERMINÓW ZAPADALNOŚCI ZAWARTEGO W ZAŁĄCZNIKU XXII

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK XXIV

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE PŁYNNOŚCI [17]

Dokument w formacie PDF

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK XXV

PROJEKT ZAŁĄCZNIKA XXIII

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE PŁYNNOŚCI (CZĘŚĆ 1: AKTYWA PŁYNNE) [18]

Dokument w formacie PDF

[1] Art. 5 lit. a) pkt 7 skreślony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ppkt (i) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 5 lit. a) pkt 7 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 30 marca 2020 r.

[2] Art. 5 lit. a) pkt 8 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a) ppkt (ii) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 5 lit. a) pkt 8 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 30 marca 2020 r.

[3] Art. 5 lit. b) pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 5 lit. b) pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 30 marca 2020 r.

[4] Art. 9 ust. 2 lit. c) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 ppkt (i) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 9 ust. 2 lit. c) w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[5] Art. 9 ust. 2 lit. h) dodana przez art. 1 pkt 2 ppkt (ii) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 9 ust. 2 lit. h) dodana przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[6] Art. 9 ust. 2 lit. i) dodana przez art. 1 pkt 2 ppkt (ii) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 9 ust. 2 lit. i) dodana przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[7] Art. 11 ust. 2 lit. c) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 ppkt (i) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 11 ust. 2 lit. c) w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[8] Art. 11 ust. 2 lit. h) dodana przez art. 1 pkt 3 ppkt (ii) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 11 ust. 2 lit. h) dodana przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[9] Art. 11 ust. 2 lit. i) dodana przez art. 1 pkt 3 ppkt (ii) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) art. 11 ust. 2 lit. i) dodana przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[10] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik I w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 30 marca 2020 r.

[11] Załącznik II w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik II w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 30 marca 2020 r.

[12] Załącznik III w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik III w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[13] Załącznik IV w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik IV w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[14] Załącznik V w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik V w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 czerwca 2020 r.

[15] Załącznik XVIII w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik XVIII w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 kwietnia 2020 r.

[16] Załącznik XIX w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik XIX w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 kwietnia 2020 r.

[17] Załącznik XXIV w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik XXIV w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 kwietnia 2020 r.

[18] Załącznik XXV w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1). Zmiana weszła w życie 31 marca 2020 r.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/429 z dnia 14 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.Urz.UE L 96 z 30.03.2020, str. 1) załącznik XXV w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od 1 kwietnia 2020 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00