Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
oczekujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 30 str. 40
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji do dnia notyfikacji
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 30 str. 40
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji do dnia notyfikacji
Akt prawny
oczekujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 3 lutego 2011 r.

w sprawie niektórych środków mających na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń z Rosji do Unii

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 503)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/78/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich (1), w szczególności jej art. 22 ust. 1 tiret trzecie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Afrykański pomór świń jest wysoce zakaźną infekcją wirusową świń domowych i dzików, która może szerzyć się w groźny i szybki sposób, niezależnie od granic państwowych.

(2) Od 2007 r. Rosja zgłasza liczne ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików w całym kraju.

(3) W styczniu 2011 r. zgłoszono ognisko afrykańskiego pomoru świń w pobliżu granicy Unii, w regionie Sankt Petersburga. Obecność tej choroby w pobliżu granicy Unii stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt gospodarskich w Unii.

(4) Przewoźnik powinien zapewnić, aby w przypadku każdego pojazdu używanego do przewozu zwierząt rejestr zawierający informacje dotyczące czyszczenia i dezynfekcji był przechowywany przez minimalny okres trzech lat zgodnie z dyrektywą Rady 64/432/EWG (2).

(5) Przywóz świń i produktów z mięsa wieprzowego z Rosji jest niedozwolony, lecz wirus wywołujący chorobę utrzymuje się także w skażonym otoczeniu poza organizmem zwierzęcia będącego jego nosicielem i może zostać wprowadzony do Unii przez pojazdy, w których przewożone były świnie.

(6) W związku z tym niezbędne jest przyjęcie niektórych środków ochronnych na szczeblu Unii, uwzględniając ryzyko szerzenia się choroby, możliwość przetrwania wirusa w otoczeniu oraz ewentualne drogi jego rozprzestrzeniania. W szczególności niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego czyszczenia i dezynfekcji pojazdów, w których przewożone były świnie, wjeżdżających do Unii z Rosji.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Do celów niniejszej decyzji „pojazd dla zwierząt gospodarskich” oznacza dowolny pojazd, w którym przewożone są lub były świnie.

Artykuł 2

Państwa członkowskie zapewniają, aby obsługujący lub kierowca pojazdu dla zwierząt gospodarskich po przybyciu z Rosji do miejsca wprowadzenia na terytorium Unii udzielił właściwemu organowi danego państwa członkowskiego informacji potwierdzających, że pojazd został oczyszczony i zdezynfekowany po ostatnim rozładunku świń.

Informacje mogą zostać przedstawione w formie oświadczenia określonego w załączniku I lub w innej równoważnej formie. W przypadku innej formy przedstawienia informacji należy w niej uwzględnić pozycje określone w przedmiotowym załączniku. Oryginał oświadczenia zachowuje właściwy organ, a jego kopię obsługujący/kierowca pojazdu dla zwierząt gospodarskich.

Artykuł 3

Właściwy organ państwa członkowskiego będącego miejscem wprowadzenia do Unii przeprowadza kontrolę pojazdów dla zwierząt gospodarskich wjeżdżających na terytorium Unii z Rosji w celu stwierdzenia, czy zostały one w zadowalający sposób oczyszczone i zdezynfekowane.

Jeżeli czyszczenie i dezynfekcja zostały przeprowadzone w sposób zadowalający, właściwy organ wydaje zaświadczenie zgodne ze wzorem określonym w załączniku II. Oryginał zaświadczenia zachowuje obsługujący/kierowca pojazdu dla zwierząt gospodarskich, a jego kopię – właściwy organ.

Jeżeli czyszczenie i dezynfekcja nie zostały przeprowadzone w sposób zadowalający, właściwy organ ma prawo:

a) odmówić pojazdowi dla zwierząt gospodarskich wjazdu na terytorium Unii; albo

b) poddać pojazd dla zwierząt gospodarskich należytemu czyszczeniu i dezynfekcji w miejscu wyznaczonym przez właściwy organ, znajdującym się możliwie najbliżej punktu wprowadzenia na terytorium Unii w danym państwie członkowskim.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 lutego 2011 r.

W imieniu Komisji

John DALLI

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, s. 9.

(2) Dz.U. 121 z 29.7.1964, s. 1977/64.

ZAŁĄCZNIK I

Wzór oświadczenia składanego przez obsługującego/kierowcę pojazdu dla zwierząt gospodarskich

infoRgrafika

ZAŁĄCZNIK II

Zaświadczenie dotyczące czyszczenia i dezynfekcji pojazdów dla zwierząt gospodarskich używanych do przewozu świń oraz wjeżdżających na terytorium Unii z Rosji

infoRgrafika

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00