Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 816
Wersja aktualna od 2020-05-07
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 816
Wersja aktualna od 2020-05-07
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 2 czerwca 1999 r.

w sprawie wewnętrznych służb ochrony działających na terenach jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej

z dnia 2 czerwca 1999 r. (Dz.U. z 1999 r., Nr 58, poz. 619)

t.j. z dnia 7 maja 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 816)

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2018 r. poz. 2142 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 1495) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. [Zakres przedmiotowy] [1] Rozporządzenie określa dla wewnętrznych służb ochrony działających na terenach jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej:

1) warunki i tryb ich tworzenia;

2) strukturę organizacyjną i zakres działania;

3) uzbrojenie i wyposażenie;

4) warunki zatrudnienia pracowników;

5) umundurowanie i odznaki służbowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia;

2) (uchylony);

3) terenach jednostek wojskowych – rozumie się przez to nieruchomości Skarbu Państwa będące w trwałym zarządzie jednostki organizacyjnej lub wykorzystywane na podstawie innych tytułów prawnych;

4) dowódcach jednostek wojskowych – rozumie się przez to również komendantów, dyrektorów oraz szefów jednostek wojskowych, o których mowa w pkt 5;

5) jednostkach wojskowych – rozumie się przez to jednostki wojskowe, o których mowa w art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 330, 730 i 1726);

6) pracowniku ochrony – rozumie się przez to komendanta, zastępcę komendanta, dowódcę warty i wartowników;

7) oddziale wart cywilnych – rozumie się przez to wewnętrzne służby ochrony jednostek wojskowych, powołane do ochrony mienia wojskowego i osób.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Warunki i tryb tworzenia wewnętrznych służb ochrony

§ 3. [Tworzenie oddziałów wart cywilnych] Oddziały wart cywilnych tworzą dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz szefowie (dyrektorzy), którym są podporządkowane jednostki wojskowe, o których mowa w § 2 pkt 5, na wniosek dowódców podległych jednostek wojskowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Przesłanki dopuszczalnego utworzenia oddziału wart cywilnych] Warunkiem utworzenia w jednostce wojskowej oddziału wart cywilnych jest wprowadzenie stosownych zmian do jej etatu oraz przydzielenie etatów kalkulacyjnych i środków na wynagrodzenia pracowników.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Ochrona terenów jednostek wojskowych po ogłoszeniu mobilizacji, wprowadzeniu stanu wojennego lub w czasie wojny] 1. Po ogłoszeniu mobilizacji, wprowadzeniu stanu wojennego lub w czasie wojny ochronę terenów jednostek wojskowych sprawują oddziały wart cywilnych posiadające etat czasu „P” i „W”.

2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, będzie realizowana przez pracowników oddziałów wart cywilnych, którym nadano pracownicze przydziały mobilizacyjne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Struktura organizacyjna i zakres działania oddziałów wart cywilnych

§ 6. [Kategorie oddziałów wart cywilnych] Tworzy się dwie kategorie oddziałów wart cywilnych:

1) I kategorii – przy liczbie wartowników ponad 30;

2) II kategorii – przy liczbie wartowników do 30.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Skład oddziału wart cywilnych] 1. W skład oddziału wart cywilnych wchodzą pracownicy ochrony: komendant, zastępca komendanta, dowódcy wart i wartownicy.

2. Zastępca komendanta oddziału wart cywilnych występuje tylko w oddziałach wart cywilnych I kategorii.

3. (uchylony).

4. Komendantowi mogą podlegać także portierzy i dozorcy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Osoba pełniąca obowiązki komendanta w oddziale wart cywilnych wystawiających jeden posterunek] W oddziale wart cywilnych wystawiających tylko jeden posterunek obowiązki komendanta pełni jeden z dowódców w art.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Zakres działania oddziału wart cywilnych] 1. Do zakresu działania oddziału wart cywilnych należy w szczególności:

1) zapewnienie ochrony mienia wojskowego w granicach chronionych obszarów i obiektów jednostek wojskowych;

2) zapewnienie ochrony terenów i obiektów jednostek wojskowych oraz ważnych urządzeń jednostek wojskowych, znajdujących się poza granicami chronionych obszarów i obiektów;

3) kontrolowanie dokumentów uprawniających do wstępu, wjazdu i przebywania na terenach jednostek wojskowych, wynoszenia lub wywożenia mienia oraz wnoszenia lub wwożenia przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, a także uniemożliwienie wejścia osób postronnych na tereny jednostek wojskowych oraz do obiektów chronionych;

4) konwojowanie mienia wojskowego, materiałów niejawnych, wartości pieniężnych, przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych jednostki wojskowej;

5) współpraca z Żandarmerią Wojskową i wojskowymi organami porządkowymi na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 431).

2. Szczegółowy zakres działania służby ochronnej określają dowódcy jednostek wojskowych, na podstawie odrębnych przepisów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Uzbrojenie i wyposażenie oddziałów wart cywilnych

§ 10. [Wyposażenie pracowników ochrony] 1. Na czas wykonywania zadań ochrony pracowników ochrony wyposaża się w broń i amunicję służbową, hełmy lub inne środki przymusu bezpośredniego.

2. Stosownie do wykonywanych zadań ochrony pracowników ochrony wyposaża się ponadto w: opatrunki osobiste, środki łączności radiotelefonicznej, latarki, ostrzegacze napadowe, maski przeciwgazowe, kamizelki taktyczne i ochronne (kuloodporne) oraz środki transportu.

3. Zestaw należności uzbrojenia i wyposażenia dla pracowników ochrony określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Podejmowanie decyzji o wyposażeniu oddziałów wart cywilnych w środki przymusu bezpośredniego] Decyzję o rodzaju uzbrojenia i wyposażenia oddziałów wart cywilnych w środki przymusu bezpośredniego podczas ochrony terenów, obiektów i urządzeń jednostek wojskowych podejmują osoby, o których mowa w § 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Procedura przydziału broni palnej i amunicji dla pracownika ochrony] 1. Broń palną i amunicję dla pracownika ochrony przydziela się rozkazem dowódcy jednostki wojskowej.

2. Pracownik ochrony może występować z bronią palną podczas pełnienia służby ochronnej i konwojowania oraz w czasie programowych szkoleń.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Wyposażenie oddziału wart cywilnych w broń palną i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego] Oddział wart cywilnych powinien posiadać broń palną i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego na pełny stan pracowników ochrony zatrudnionych w jednostce wojskowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Szczególna ochrona broni i amunicji oddziału wart cywilnych] Broń i amunicja oddziału wart cywilnych podlega szczególnej ochronie, ewidencji i rozliczeniu, zgodnie z odrębnymi przepisami.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5

Warunki zatrudnienia pracowników ochrony oddziałów wart cywilnych

§ 15. [Wymagania dotyczące osoby ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku wartownika] Osoba ubiegająca się o zatrudnienie na stanowisku wartownika jest obowiązana mieć zaświadczenie, o którym mowa w art. 29 ust. 3 ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Obowiązek posiadania aktualnych wyników badań lekarskich i psychologicznych] Pracownicy ochrony powinni posiadać aktualne wyniki badań lekarskich i psychologicznych stwierdzające przydatność do wykonywania zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wymogi dotyczące osoby ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku komendanta] Komendantem może być osoba, która spełnia warunki, o których mowa w § 15 i § 16, posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz co najmniej trzyletni staż pracy w oddziale wart cywilnych na stanowisku zastępcy komendanta lub dowódcy warty lub była co najmniej podoficerem zawodowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Odpowiednie stosowanie przepisu § 17] Przepis § 17 stosuje się odpowiednio do warunków zatrudnienia pracownika na stanowisku zastępcy komendanta, z tym że do jego zatrudnienia wymagany jest co najmniej dwuletni staż pracy w oddziale wart cywilnych na stanowisku dowódcy warty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Wymogi dotyczące osoby dowódcy warty] Dowódcą warty może być osoba, która spełnia warunki, o których mowa w § 15 i § 16, posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz co najmniej roczny staż pracy w oddziale wart cywilnych na stanowisku wartownika lub jest co najmniej podoficerem rezerwy lub w stanie spoczynku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.(uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[Wymogi dotyczące osoby wartownika] Wartownikiem może być osoba, która spełnia warunki, o których mowa w § 15 i § 16, i która została przeszkolona w zakresie posługiwania się bronią palną wykorzystywaną w danym oddziale wart cywilnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.(uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.[Stosowanie przepisów Kodeksu pracy] W przypadkach nieuregulowanych w rozporządzeniu, w zakresie zatrudniania pracowników ochrony, stosuje się Kodeks pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 6

Umundurowanie i odznaki służbowe oddziałów wart cywilnych

§ 24. [Umundurowanie] 1. Pracownik ochrony otrzymuje umundurowanie służbowe na koszt jednostki wojskowej, w której jest zatrudniony.

2. W skład umundurowania wchodzą:

1) mundury, koszulobluza, czapka, ubranie zimowe, rękawice zimowe pracownika ochrony – w nadruku maskującym, składającym się z nieregularnych plam w kolorach ciemnozielonym, jasnozielonym, brązowym i czarnym;

2) bielizna, rękawice zimowe pięciopalcowe i czapka zimowa – w kolorze zielonym;

3) obuwie w kolorze brązowym;

4) pas w kolorze czarnym.

3. Wzory umundurowania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4. Zestaw należności umundurowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.[Odznaki stanowisk służbowych] 1. Pracownik ochrony nosi na umundurowaniu odznaki stopni stanowisk służbowych koloru czarnego, oznakę identyfikacyjną z nazwiskiem oraz odznakę służbową.

2. Wzory odznak stopni stanowisk służbowych oraz odznaki służbowej są określone odpowiednio w załącznikach nr 4 i 5 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.[Nabycie oraz utrata prawa do umundurowania] 1. Pracownik ochrony nabywa prawo do umundurowania z dniem nawiązania stosunku pracy.

2. Po upływie okresu używalności umundurowania albo po rozwiązaniu lub ustaniu stosunku pracy umundurowanie podlega zwrotowi, z wyjątkiem przedmiotów przechodzących na własność.

3. W razie utraty lub zniszczenia umundurowania albo jego części przed upływem okresu używalności, pracownik ochrony otrzymuje nowe umundurowanie na koszt jednostki wojskowej, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez winy pracownika ochrony przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

4. Jeżeli utrata lub zniszczenie umundurowania nastąpiły z przyczyn innych niż wymienione w ust. 3, pracownik ochrony otrzymuje nowe umundurowanie po uiszczeniu równowartości tej części utraconego lub zniszczonego umundurowania, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio w razie rozwiązania lub ustania stosunku pracy, jeżeli pracownik ochrony nie zwróci wydanych mu przedmiotów, z wyjątkiem przechodzących na własność.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.[Ekwiwalent pieniężny] 1. Pracownikowi ochrony przysługuje ekwiwalent pieniężny, ustalony na podstawie cen przedmiotów mundurowych obowiązujących w danym roku, z tytułu:

1) za przedmioty umundurowania niewydane w naturze;

2) za używanie umundurowania przez okres dłuższy, aniżeli ustalony czas używalności.

2. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, ustalany jest corocznie decyzją Ministra Obrony Narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.[Wydanie nowych przedmiotów umundurowania] Nowe przedmioty umundurowania wydaje się po upływie okresu używalności przedmiotów wydanych na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29.[Stosowanie dotychczas obowiązujących wzorów umundurowania] Dotychczas obowiązujące wzory umundurowania pracowników ochrony mogą być stosowane do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do końca 2000 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 30.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony
Narodowej z dnia 2 czerwca 1999 r.

Załącznik nr 1

ZESTAW NALEŻNOŚCI UZBROJENIA I WYPOSAŻENIA DLA PRACOWNIKÓW OCHRONY ODDZIAŁÓW WART CYWILNYCH

Lp.

Uzbrojenie i wyposażenie

Jednostka miary

Liczba

Uwagi

1

Karabinek, pistolet maszynowy lub pistolet

kpl.

1

2

Amunicja

kpl.

1

do załadowania jednego magazynka karabinka, pistoletu maszynowego lub dwóch magazynków pistoletu

3

Broń gazowa lub paralizator elektryczny, ręczny miotacz gazu i kajdanki

kpl./szt.

1

4

Maska przeciwgazowa

kpl.

1

5

Radiotelefon

kpl.

1

na dowódcę warty oraz każdego pracownika ochrony pełniącego służbę

6

Ostrzegacz napadowy (pilot)

szt.

1

na każdego pracownika ochrony pełniącego służbę

7

Latarka

kpl.

1

na dowódcę warty, każdego pracownika ochrony pełniącego służbę

8

Opatrunek osobisty

szt.

1

9

Kamizelka taktyczna

szt.

1

10

Kamizelka ochronna (kuloodporna)

szt.

1

11

Hełm

szt.

1

Załącznik nr 2

WZORY UMUNDUROWANIA PRACOWNIKÓW OCHRONY ODDZIAŁU WART CYWILNYCH

infoRgrafika

Czapka pracownika ochrony

infoRgrafika

Czapka zimowa

infoRgrafika

Mundur (mundur letni) pracownika ochrony

infoRgrafika

Koszulobluza pracownika ochrony

infoRgrafika

Ubranie zimowe pracownika ochrony

infoRgrafika

Rękawice zimowe pracownika ochrony

Załącznik nr 3

ZESTAW NALEŻNOŚCI UMUNDUROWANIA DLA PRACOWNIKÓW OCHRONY ODDZIAŁÓW WART CYWILNYCH

Lp.

Nazwa przedmiotu

JM

Klasyfikator

hierarchiczny

JIM

Liczba

Okres

używalności

(w latach)

Uwagi

1

Mundur pracownika ochrony

kpl.

84050801021200

1

3

2

Mundur letni pracownika ochrony

kpl.

84050801021300

1

3

3

Koszulobluza pracownika ochrony

szt.

84051215000000

2

3

4

Ubranie zimowe pracownika ochrony

kpl.

84050807000000

1

4

5

Pas pracownika ochrony

szt.

84400715000000

1

6

6

Bielizna letnia

kpl.

84200700000000

2

1

7

Bielizna zimowa

kpl.

84201300000000

2

1

8

Rękawice zimowe pracownika ochrony

para

84150201120000

1

3

9

Rękawice zimowe pięciopalcowe

para

84150201100900

1

1

10

Czapka zimowa

szt.

84050501041100

1

4

11

Czapka pracownika ochrony

szt.

84050501020504

2

3

12

Trzewiki

para

84301237000000

1

2

13

Trzewiki zimowe

para

84301221000000

1

4

14

Skarpety letnie

para

84400513010000

4

1

15

Skarpety zimowe

para

84400513020000

4

1

16

Szalokominiarka koloru czarnego

szt.

84401502000000

1

4

17

Odznaki stopni stanowisk służbowych pracownika ochrony

kpl.

84550502260000

1

3

do mundurów,

ubrania zimowego

i koszulobluzy

18

Odznaka służbowa pracownika ochrony

szt.

84550501040000

1

3

do mundurów,

ubrania zimowego

i koszulobluzy

19

Oznaka identyfikacyjna

z nazwiskiem do ubioru polowego

szt.

84550501070300

1

3

do mundurów,

ubrania zimowego

i koszulobluzy

Uwagi:

1. Przedmioty wymienione w lp. 6–19 przechodzą na własność pracownika ochrony z chwilą ich wydania.

2. Przedmiot wyszczególniony w lp. 16 jest wydawany wyłącznie w przypadku wydania kurtki zimowej pracownika ochrony z podpinką i peleryny-namiotu w zamian za ubranie zimowe pracownika ochrony.

Załącznik nr 4

WZORY ODZNAK STOPNI STANOWISK SŁUŻBOWYCH PRACOWNIKÓW OCHRONY ODDZIAŁU WART CYWILNYCH

infoRgrafika

wartownik

infoRgrafika

dowódca warty

infoRgrafika

zastępca komendanta

infoRgrafika

komendant

Uwaga: Odznaki stopni stanowisk służbowych są w kolorze czarnym; tło w kolorze umundurowania.

Załącznik nr 5

WZÓR ODZNAKI SŁUŻBOWEJ PRACOWNIKA OCHRONY ODDZIAŁU WART CYWILNYCH

infoRgrafika

Uwaga: Odznaka służbowa ma tło czarne, okrąg i napis „ODDZIAŁ WART CYWILNYCH” – srebrne, dwa skrzyżowane jasnoszare karabinki z brązowymi kolbami na tle niezamkniętego zębatego ciemnoszarego pierścienia, w dolnej części odznaki pomiędzy kolbami karabinków flaga państwowa. Odznaka służbowa pracownika ochrony jest podszyta taśmą samosczepną.

[1] Tytuł rozporządzenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 czerwca 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wewnętrznych służb ochrony działających na terenach komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U. Nr 143, poz. 840). Zmiana weszła w życie 26 lipca 2011 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00