Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2006 nr 239 poz. 1735
Wersja archiwalna od 2007-01-06 do 2015-11-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2006 nr 239 poz. 1735
Wersja archiwalna od 2007-01-06 do 2015-11-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 152 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. – Prawo konsularne (Dz.U. poz. 1274). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 7 grudnia 2006 r.

w sprawie konsulów honorowych Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 215, poz. 1823 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowy tryb powoływania i odwoływania honorowych konsulów generalnych, konsulów honorowych, wicekonsulów honorowych lub honorowych agentów konsularnych oraz zasady wykonywania przez nich funkcji, w tym zakres wykonywanych funkcji i sposób współdziałania z właściwymi konsulami zawodowymi, sposób ponoszenia kosztów sprawowania funkcji, a także przypadki, w których przestają oni wykonywać swoje funkcje.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „konsulu honorowym”, należy przez to rozumieć także honorowego konsula generalnego, wicekonsula honorowego oraz honorowego agenta konsularnego.

2. Użyte w rozporządzeniu określenie „konsul zawodowy” oznacza osobę wyznaczoną, w trybie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403, z późn. zm.2)), do wykonywania funkcji konsularnych określonych w ustawie z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Na konsula honorowego może być powołana - po uzyskaniu zgody państwa przyjmującego - osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych.

2. O zgodę państwa przyjmującego, o której mowa w ust. 1, występuje kierownik właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Z wnioskiem o ustanowienie urzędu konsularnego kierowanego przez konsula honorowego i powołanie konsula honorowego występuje do ministra właściwego do spraw zagranicznych kierownik właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera propozycje odnośnie do rangi urzędu, jego siedziby i okręgu konsularnego, wskazuje kandydata na konsula honorowego i określa proponowany zakres jego funkcji, a także właściwego terytorialnie konsula zawodowego, mającego sprawować bezpośredni nadzór nad działalnością konsula honorowego. Do wniosku dołącza się uzasadnienie, życiorys oraz dwa zdjęcia kandydata.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Konsula honorowego powołuje minister właściwy do spraw zagranicznych na okres 5 lat, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Kierownik właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego po uzyskaniu pozytywnej opinii od właściwego terytorialnie konsula zawodowego i najpóźniej na miesiąc przed upływem kadencji konsula honorowego może zwrócić się z wnioskiem do ministra właściwego do spraw zagranicznych o przedłużenie pełnienia funkcji przez konsula honorowego na następne 5 lat, o ile nie wystąpią ograniczenia wynikające z § 6 ust. 1 pkt 1-3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Konsul honorowy przestaje wykonywać swoje funkcje w przypadku:

1) cofnięcia przez państwo przyjmujące zgody, o której mowa w § 3 ust. 1 i 2;

2) przyjęcia przez ministra właściwego do spraw zagranicznych pisemnej rezygnacji, złożonej przez konsula honorowego bezpośrednio lub za pośrednictwem kierownika właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego;

3) odwołania przez ministra właściwego do spraw zagranicznych na wniosek kierownika właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego.

2. Kierownik właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego w uzgodnieniu z właściwym terytorialnie konsulem zawodowym może wystąpić do ministra właściwego do spraw zagranicznych z wnioskiem o odwołanie konsula honorowego w przypadku negatywnej oceny jego działalności lub z innych ważnych przyczyn.

3. O zaprzestaniu wykonywania funkcji przez konsula honorowego kierownik właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego zawiadamia państwo przyjmujące.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Okręg konsularny urzędu konsularnego kierowanego przez konsula honorowego nie może obejmować miejscowości będącej siedzibą urzędu konsularnego kierowanego przez konsula zawodowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Konsul honorowy podejmuje w swoim okręgu konsularnym działania na rzecz:

1) promowania i rozwijania przyjaznych stosunków i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a państwem przyjmującym;

2) ochrony praw i interesów Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli w państwie przyjmującym;

3) umacniania więzi między Rzecząpospolitą Polską a zamieszkałą w kraju przyjmującym konsula honorowego Polonią;

4) współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowo-technicznej między Rzecząpospolitą Polską a państwem przyjmującym.

2. Konsul honorowy przy wykonywaniu funkcji konsularnych współdziała z właściwymi terytorialnie kierownikiem przedstawicielstwa dyplomatycznego oraz konsulem zawodowym, a w szczególności:

1) przedstawia do uzgodnienia roczne plany pracy;

2) informuje o ważnych, z punktu widzenia działalności konsularnej, sprawach i wydarzeniach;

3) zawiadamia o przerwach w działalności urzędu z powodu choroby, urlopu, ważnych spraw osobistych;

4) informuje o godzinach otwarcia urzędu i zatrudnionych w nim pracownikach.

3. Konsul honorowy zobowiązany jest do składania kierownikowi właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego, za pośrednictwem właściwego terytorialnie konsula zawodowego, rocznych sprawozdań z działalności kierowanego przez siebie urzędu.

4. Działalność konsula honorowego podlega corocznej ocenie dokonywanej przez kierownika właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego, po uzyskaniu opinii właściwego terytorialnie konsula zawodowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Konsul honorowy wykonuje powierzone mu funkcje konsularne niezależnie od swojej działalności zawodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Archiwum i dokumenty konsularne urzędu konsularnego kierowanego przez konsula honorowego muszą być oddzielone od innych dokumentów, a w szczególności od prywatnej korespondencji konsula honorowego oraz dokumentów związanych z jego działalnością zawodową.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.Z tytułu wykonywania swoich funkcji konsul honorowy:

1) nie otrzymuje wynagrodzenia;

2) nie nabywa uprawnień przewidzianych przez polskie przepisy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Konsul honorowy ponosi koszty związane z wykonywaniem swoich funkcji. Dotyczy to w szczególności kosztów najmu, wyposażenia i utrzymania lokalu oraz zatrudnienia przez niego personelu, a także opłat telefonicznych, internetowych i pocztowych, podatków i innych świadczeń publicznych.

2. Minister właściwy do spraw zagranicznych zapewnia konsulowi honorowemu dostarczenie flagi państwowej i godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz tablicy z nazwą urzędu na budynek siedziby urzędu konsularnego.

3. Minister właściwy do spraw zagranicznych zapewnia konsulowi honorowemu dopływ materiałów informacyjnych oraz innych, które uzna za niezbędne do wykonywania przez niego funkcji konsularnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.1. W odniesieniu do konsulów honorowych powołanych przez ministra właściwego do spraw zagranicznych przed wejściem w życie rozporządzenia, sprawujących swój urząd dłużej niż 5 lat, kierownik właściwego terytorialnie przedstawicielstwa dyplomatycznego może wystąpić z wnioskiem o przedłużenie funkcji na okres pozostający do następnej, pełnej kadencji, z ograniczeniem wynikającym z okoliczności określonej w § 6 ust. 1 pkt 1-3.

2. Brak wniosku, o którym mowa w ust. 1, w ciągu 3 miesięcy od daty wejścia w życie rozporządzenia, oznacza akceptację zaprzestania wykonywania funkcji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Minister Spraw Zagranicznych: A. E. Fotyga

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 131, poz. 920).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 218, poz. 1592 i Nr 220, poz. 1600.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00