Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2019-04-22

Odwrotne obciążenie - rozliczanie krajowych dostaw towarów

Kupujący towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT jest obowiązany rozliczyć VAT za sprzedawcę. Nabywca towarów, który otrzymał fakturę z odwrotnym obciążeniem, ma obowiązek rozliczenia VAT od tej transakcji według stawki właściwej dla danego towaru. Rozliczenie to polega na naliczeniu podatku należnego, który przekształca się w podatek naliczony podlegający odliczeniu, jeśli zakup towarów jest związany z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiamy krok po kroku, jak sprawdzić, czy obowiązują nas specjalne zasady rozliczeń. Dotyczy to zarówno kupującego, jak i sprzedającego.

KROK 1. Ustalamy, czy sprzedawany towar jest w wykazie

Wykaz towarów opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy (zob. tabela str. 41-44). O możliwości rozliczenia sprzedawanego towaru według mechanizmu odwrotnego obciążenia decyduje jego symbol PKWiU. Jeśli uznamy, że sprzedawany towar jest w wykazie, przystępujemy do ustalenia, na jakich zasadach rozliczamy VAT. Jeśli nie ma go w wykazie, sprzedaż rozliczamy na zasadach ogólnych.

Krok 2. Ustalamy, czy sprzedany towar jest towarem używanym

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00